Laatste Berichten. Rechtszaken. Yisscherij-bericiiten. Scheepvaart. Handelsberichten. afgaloopen week hebben verricht," op waardige wijze bekronen, door bij hun superieuren tot voorspraak te zijn voor diegenen van de ontslagenen, die zulks verdienen. ij zijn, door die schuldigen, dwaselijk, onderkruipers gescholdenzij zijn door hen gesmaad en gehoond. Voorwaar, de schoone taak van het trouw- g'bleven personeel is nog niet ten einde. Oe Staking. Door de Staatsspoorwegen te Rotterdam werden gisteren een 15-tal geschorste be ambten voorloopig in dienst genomen. Naar men verneemt, is de H. IJ. S. M. voornemens geene der stakers terug te Kernen. Te Groningen zijn ontslagen de machi nisten Nieweijer, Wiersema, Zwarts en Krediet de ieeriing-machinist Ten Cate en alle wagenlichters. De overigen van het tractie personeel, voor zoover niet reeds ontslagen, zijn weer in dienst genomen, tnaar in rang terugzet. Door de Staatsspoor zijn gisteren weder 'n dienst gesteld een veertig tal personen, behoorende tot het geschorschte machine- personeslte Utrecht evenwel in lager tang dan waarin zij vroeger in dienst waren. Gisteren nacht liepen op het baanvak UtrechtZwolle weer alle goederentreinen. Bovendien was de treinenloop aan het Centraal station te Utrecht weer vermeer derd met trein 221 uit Amsterdam, aldaar aankomend ten 10.55 Greenwichtijd. Volgens Het Volk zouden de spoorweg directies van de regeering toestemming hebben verkregen om tot 10 Mei met beperkten dienst te volstaan. Het Volk erkent thans, dat de socialisten, in plaats van geleiders te zijn, zich hebben laten <eiden door Domela Nieuwenhuis, die het blad noemt »den boozen demon," die steeds verdeeldheid, haat en onderling wantrouwen heelt gezaaid. Het blad schrytt toch »Waar was het, wat de gansche bur gerpers constateerdeDomela Nieuwenhuis was weer de man 1 Zijn zorgvuldig gekamde lange witte haren en dito baara oefenden weer hun invloed op de ontvlamde gemoe deren zijn profetenfiguur werd het mid delpunt der beweging; zelfs sociaal-demo craten van naam geraakten onder den indruk der uiterlijke verschijning, waarin het eenig geheim zijner macht over de gemoederen is gelegen. Naar het Volk meldt, had de heer Van Beden gisteren een audiëntie bij den mi nister van Waterstaat. Omtrent den Uitslag seinde hij uit den Haag De regeering is nog niet voldoende inge- 'icht, is zich volkomen bewust, dat het landsbelang er bü betrokken is, dat zooveel mogelijk goede werklieden weer in dienst komen, erkent, dat de maatschappijen, ondanks alle gevoelens van teerheid, de belangen van hun dienst moeten behartigen, maar vertrouwt, dat zij bij de iiquidatie der staking zooveel mogelijk zachtmoedigheid sullen betrachten. Aan diegenen van het personeel der H. IJ. S. M., die aan de staking hebben deel genomen, zonder zich binnen de bekende 24 uren weder aan te melden en die in huizen wonen, welke aan de Maat schappij toebehooren, is door de directie medegedeeld, dat deze huizen Dinsdag a. s. 21 April door hen moeten zijn ontruimd. Men had den datum van ontruiming eerst gesteld op Dinsdag jl. 14 April, doch Wegens de voorafgaande Paaschdagen werd de termijn verlengd. Bij de S.S. zijn, naar men verneemt, Allen, die huizen van deze Maatschappij bewonen, getrouw gebleven, zoodat hier van ontruimen geen sprake behoeft te zjjn. Naar de Limb. Koerier uit vabsoluut zeer ingelichte bron" verneemt, heeft de Directie der Staatsspoorwegen voor het ontslagen personeel in verband met de staking, de gunstige bepaling gemaakt dat het, om zoo noodig elders werk te bekomen, zich binnen acht dagen kan aanmelden bij den betrokken stationschef tot aanvrage van vrij vervoer voor zich-zeiven, hun gezin en huisraad. Volgens de Tel. werd Okeloen Zaterdag avond voor het Sportgebouw in de Jan van Loonslaan te Rotterdam aangehou den, toen hij in tegenwoordigheid van twee rechercheurs zeide»ze moesten ze uit elkander slaan". Zondag werd hij, na opgemaakt proces-verbaal, op vrije voeten gesteld, in afwachting van de beslissing van de rechtbank of hij wegens opruiing vervolgbaar is. Aan het Staatsspoorstation te 's Graven- hage zijn 14 geschorte beambten van het machinepersoneel weer in dienst genomen, allen echter met terugstelling tot een lageren rang en loonsverlaging, en plaatsing aan het einde van de ranglijst in de nieuwe klasse. De bewaking van station en terreinen geschiedt thans niet meer door de grena diers, maar door de jagers in beperkter getal dan in den beginne. Van gister af rijdt weder de trein der Hollandsche Spoor van 7.24 Greenwichtijd via Rotterdam naar Brussel. De Haagsche Werkmansbode schrijft ln de Kanaalstraat te 's Gravenhage loo- pen voor liet huis van den minister-president geregeld een viertal agenten heen en weer om toezicht te houden op de woning van den heer Kuyper. Ook bij het uitgaan van den minister wordt hij steeds gevolgd door vast aangewezen rechercheurs. De bewaking van de stations blijft nog gehandhaafd. Tot bewaking van de spoorlijn in de omgeving van Amsterdam en de havens is men bezig zoo genaamde blokhuizen voor de militairen op te richten. Dinsdag-avond omstreeks half elf zag de schildwacht, geplaatst bij den wissel, gele gen in de lijn Dordrecht Gorinchem tus- schen den overweg aan den Dubbeldam- schenweg en dien aan den Krommendijk, drie mannen in kruipende houding op den spoordijk klimmen. Aangeroepen, verwijderden zij zich niet en gaven ook geen antwoord. De schildwacht loste daarop een schot in de lucht en toen ook dit onbeantwoord bleef, een in de richting van het drietal, dat daarna ijlings het hazenpad koos. De garnizoenscommandant, de burgemeester en de commissaris van politie begaven zich terstond naar de plaats waar de mannen gezien waren, maar vonden geen aanleiding, in het gebeurde iets ernstigs te zien. Vermoedelijk heeft men hier te doen gehad met kippen- of visch- dieven, die wel meer in het donker trachten zich over den spoordyk te begeven. Als zeker mag worden aangenomen, dat niemand gewond is, en ook de politie heeft geen aanleiding gevonden om van het ge beurde proces-verbaal op te maken. De heer F. W. Reitz, oud-president van den Oranje Vrijstaat en na het vertrek van dr. Leyds naar Europa staats-secretaris der Zuid-Afnkaansche Republiek, en comman dant D. M. Bresier wiens boek »The Great English War" bij de uitgevers Fisher Unarin, te Londen, ter perse is zijn voornemens in ons land een reeks van lezingen te houden, opgeluisterd met ongeveer 200 lichtbeelden, over De 'toe komst der Afrikaners." Een der eerste, misschien wel de eerste plaats, waar zij zullen optreden, is Apel doorn, waartoe de heer W. A. van der Veen, aldaar, pogingen in het werk stelt. Op de tentoonstelling van reformkleeding te Amsterdam zijn ongeveer30 inzendingen, waarvan 14 ter mededinging eener uitge schreven prijsvraag. De jury wees slechts twee eervolle vermeldingen toe, nl. aan de dames MoormanBech (Amsterdam) en KanterKuypers (Rotterdam). In den ouderdom van 65 jaar is overleden de heer L. van de Vjjzei, burgemeester van St. Pancras, lid der Prov. Staten van Noord- Holland. Troebelen te Blaricum. Uit Hilversum meldt men, dat aldaar door drie van de Blaricumsche kolonisten, bij een winkelier 4 revolvers werden ge kocht met 60 patronen, vermoedelijk om zich met geweld te verdedigen tegen de uitingen van antipathie der bevolking van Blaricum. Dank zij de waakzaamheid der politie konden de heeren Hilversum niet met deze wapens en patronen verlaten. Zij werden onderweg aangehouden wegens het dragen van verboden wapenen, de revolvers en patronen werden in beslag genomen en tegen de heeren werd proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Ede aan het Vad. Door de vrij-a. r. in dit district zal, ter vervulling der vacature in de Prov. Staten, ontstaan door het overlijden van jhr. N. W. van Borssele, candidaat worden gesteld de heer E. W. baron van Wassenaar te Bennekcm, neef van het Statenlid, den heer W. E. J. baron van Wassenaer van Rosande op Hoekelum. Uit Schoonhoven schrijft men aan het Dagblad voor Gouda Gisteren-avond werd op eens een kolos sale slag gehoord, welke later bleek veroorzaakt te zijn door eene explosie in de gasfabriek. Een dertigtal ruiten werden door de luchtverplaatsing in de stokerij verbrijzeld. De bewoners rondom de gas fabriek waren zeer verschrikt door dien onverwachten slag. Ongelukken. In het gasthuis te Etten (Nbr.) is Dinsdag opgenomen de heer S. van Ginneken, die dicht bij Hoeven, door het breken van de vork zijner fiets, ernstig aan het hoofd gewond is en voor dood op den weg is gevonden. Des avonds was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is be denkelijk. In het Lange Voorhout te 's Hage is gisteren door een rukwind een ladder omgewaaid. Een opperman werd daardoor zwaar aan het hoofd verwond en is in het Gemeente Ziekenhuis opgenomen en sedert overleden. Door de geweldige rukwinden werd op de Zuiderzee gisteren een Voiendammer visschersvaartuig aangevaren, met het nood lottig gevolg, dat de botter omsloeg en drie nog jeugdige personen hun dood in de golven vonden. Twee hunner waren ongehuwd. Te Zeerust in Transvaal is het huwelijk voltrokken tusschen den heer Johannes Meintjes, oud 69 jaar en mej. Aietta Naudé oud 71 jaar. Dit is het zesde huwelijk van de bruid en zij is alreeds overgrootmoeder. Een lezer van de Frankfurter Zeitung schreef Zondag uit Clarens aan dat blad, dat nij den dag te voren president Steijn gezien had, Hjj heeft zijn dagelijksche wan deling langs het meer van Ganève hervat, maar het grootste gedeelte van den dag brengt hy nog op de veranda van zjjn villa in den ziekestoel door. Het vertrek naar Reichenhall schijnt op half Mei bepaald. Witte Paschen. Ia Munchen is het een witte Paschen geweest. Het heeft er sedert Donderdag-nacht onophoudelijk ge sneeuwd. Daar ook in het hooggebergte groote hoeveelheden sneeuw zijn gevallen, is men bang voor hoog water. Ook op de hoogten van het Schwarzwald ligt sedert eenige dagen 40 c. M. sneeuw. De tempe ratuur is gedaald tot drie graden vorst. Uit Barcelona bericht men .dat gedurende een stierengevecht de beroemde toreador Apodaro Confuito een vreeseiyken stoot in de rechterzijde met de horens ontving. Men wanhoopt om den man het leven te redden. Door den minister van Waterstaat is met ingang van 1 Mei benoemd tot tweeden klerk by het hoofdbestuur der posteryen en telegrafie J. A. Durrer te Schiedam. Naar de S. Cf. verneemt, is aan den heer A. J- van de Poel, verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, op zijn verzoek met ingang van 1 Juli e.k. eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend.' Heden had een langdurige conferentie plaats tusschen de ministers van Waterstaat, van Binnenlandsche zaken en van Oorlog, met afgevaardigden van de directiën der twee grooté spoorweg-maatschappijen. Tot op dit oogenblik zijn nog geen maatregelen of beslissingen genomen, welke heenwijzen op een zeer aanstaand huiswaarts zenden van de lichtingen 1900 en 1901. Men meldt uit den Haag, dat de trekking van de verloting van de Haag sche Proboer-Vereeniging, Woensdag be gonnen, morgen zal eindigen. In verband met het vele werk, aan de opstelling van de trekkingslijst verbonden, zal men de uitgifte daarvan niet voor 1 Mei kunnen tegemoet zien. De Rotterdamscbe rechtbank bekrachtigde gisteren haar bij verstek gewezen vonnisf waarbij F. S., 23 jaar, timmermansknecht te Schiedam, wegens wederspanmgheid werd veroordeeld tot 14 dagen ge vangen- nisstraf. Voor het gerechtshot te Amsterdam zal op 12 Mei a. s. in tweeden aanleg behan deld worden de zaak tegen Muiselaar en Groot, beklaagd van moord op de wed. Dijxhoorn en tegen v. d. Dool, beklaagd van medeplichtigheid aan de daar beraamde poging tot diefstal door het geven van in lichtingen. Muiselaar werd voor de rechtbank ver oordeeld tot 15 jaren en Frans Groot tot 12 jaren gevangenisstraf. Van den Dool werd ontslagen van rechtsvervolging^ SCHIEDAM, 17 April. Vertrokken 14 loggers en 3 bommen (verleden week hier binnengekomen) ter trawlvisscheryzijn eenige dagen hier teruggehouden door storm. New-Castle 17 April. Vertrokken s.s. Qwent, met steenkolen naar Sebiedam. BEURS VAN SCHIEDAM. 17 April 1903. Otficieele noteenng van de Commissie uit de K"»«r van Koophandel voor ae Beurs. Vrijdag 17 April. Moutwijn f 7 Ve- P#r Hectoliter cont-, zonde fust en zonder belasting Namens de Commissie voor ae noteenng F. W. Prim, Stemming onveranderd. Bond van Distillateurs; Moutwijn: f8. Jenever: f12.—-. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 14%—f 15. Spoeling f 1.50. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco j Rogge, p. Apil Mei I Spirit, p. April i Mei/ Juni. Maïs 17.10 17.10 13',8 13S/3 51%. I 51'/,. 17.25 17.— 13%. 13%- f.) New-York. Amsterdam. 16 April Rogge op lev. zonder noteering. 17 April Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur); 16 April 2.38 cM. 17 April 2.28 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.11£ Disc. 4 pCt. Parys - 48.15 3 Antwerp. - 48,05 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 16 April. Heden waren aangevoerd 1346 stuks run deren, waarvan 364 ossen. 248 stie ren, 734 koeien. Men Detaalde voor 1 ossen fr. 0.85 a Ü.96, stieren t* 0.78 a 0.85, koeien te. 0.73 a 0.85 per kilo. 16 Apr.17 Apr 44.16 15 April 16 April.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3