Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede Zondag 19 April 1903. No.^7579. algemeen overzicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Yervolg Binnenland. PB IJ 8 TAN DIT BLAD: JTaor Schiedam per 3 maanden f 1.50 ftmnco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER AD YERTENTlfiSl Van 46 regels. i ƒ0.00 Elke gewone regel meer1 - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 18 April 1903 De Congregaties in België. De immigratie van leden der in Frankrijk ontbonden onderwijscongregaties op Belgisch grondgebied heeft minister De Trooz tQt de gouverneurs der provinciën een schrijven doen richten betreffende de nati onaliteit der onderwijzers. De minister bepaalt daarin, dat de onder- Wijzers der openbare en der gemeentescholen Belgen moeten zijn, doch veroorlooft, dat het personeel der door den Staat erkende fin uit de Staatskas gesubsidieerde scholen van Congregaties voor de helft bestaan zal uit vreemdelingen. Verder wordt bepaald, dat voortaan slechts aan die scholen erken ning eu subsidie zal worden geweigerd, welker onderwijzend personeel uitsluitend uit vreemdelingen bestaat. De tot dusver toegekende subsidies aan Congregatie- scholen blijven echter behouden. Wel worden de openbare gemeentescholen voor de geïmmigreerde Fransche kloosterlingen niet toegankelijk gesteld, doch de deuren der bijzondere scholen staan voor hen open. Wat nu de vestiging en de werkzaamheid der onderwijs-congregaties vlak aan de Belgisch-Fransche grens betreft, zoodat langs deze geheele grens de katholieke jeugd uit de Fransche gemeenten het onderwijs der kloosterlingen zou kunnen blijven genieten wordt gemeld, dat de hoogwaardige bisschoppen van Doornik en Brugge tot deze congre gaties het verzoek hebben gericht, de door haar betrokken scnolen,irideze grensplaatsen te sluiten, daar zij het wenschelijk achten, een diplomatiek conflict tusschen de Fransche en de Belgische regeering te voorkomen. Vermoedelijk heeft men hier te dobn met een voor de katholieke Belgische re geering hoogst onaangename noodzakelijk heid om in zekeren zin te dansen naar het pijpen van Judas-Combes voortsprui tend uit bet eigenaardig karakter van België3 neutraliteit tegenover de mogend heden. Anders is de maatregel wel niet te verklaren. De reis van president Loubet. Loubet gaat in Algiers nog steeds voort van de goede verstandhouding der Fransche republiek met de Europeesche mogend heden te getuigen. Aan het banket te Oran, antwoordende op toosten, herinnerde Loubet er aan, dat de pioniers der kolonisatie in het Oran-departement bannelingen van het keizerrijk zijn geweest. Herinnerende aan hat lijden van hen, die te Lampessa werden opgesloten, zeide Loubeter is geen beter zaad dan dat der bannelingen, iaten wij nooit iemand verbannen Loubet sprak van de hulde, die de andere mogendheden den president der republiek hebben willen brengen. Deze betooging dei mogendheden heeft diepen zin en zal zij niet door de heele wereld worden begrepen Deze be- tooging bestaat uit de tegenwoordigheid van het eskader, gezonden door Rusland, onze bondgenoot, de ons bevriende natie van dat gezonden door Engeland, welks souverein de gast van Frankrijk zal zijn binnen veertien dagen van dat gezonden door Italië, onze buurvrouw, onze viendin van dat gezonden door Spanje, door Portugal, wier sympathie dagelijks duidelijker en levendiger blijkt. Iodien mijn reis geen anderen uitslag had, zou ik innig gelukkig zijn haar ge wenscht en ondernomen te hebben. De toestand in de Balkan-staten. De toestand in "de Balkan-staten, meer bijzonder in de streken, die nog direct aan het gezag van den Sultan onderworpen zijn, is voortdurend zeer oedenkelijk en iaat een geweldige uitbarsting in de naaste toekomst maar al te zeer voorzien. Uit Cjnstantinopel verneemt de Parijsche Temps, dat de verzoeningscommissie, door d.n Sultan naar Albanië gestuurd, niet in haar pogingen ges aagd en omsingeld is in een huis te Ipek. De waii van Kossovo vraagt versterking. De Porte is voornemens een versterkt kamp van 500U man te ves tigen te Mitrovitsa en Pntzrend. De gezanten hebben een conferentie gehad over den toestand, welke ernstiger wordt. Krijgs- oewegingen tegen de Alöaneezeu zijn tnans onvermijdelijk. Men noemt de generaals Saai Eddini, Omar Roechbi en Edem Pasja als leiders van deze operat.ëa. Volgens olficieele berichten bevindt de bijzondere missie naar Aloamë zich in de stad Ipek ingesloten door verscheidene honderden Albaneezen en is zij feitelijk ge vangen. Men bevestigt, dat de zending mislukt is. De Albaneezen weigeren beslist de invoering van hervormingen toe te laten. Onder deze omstandigheden kan de stap door Oostenrijk en Rusland Maandag-avotid in Jildiz Kiosk gedaan, wel in niets anders bestaan hebben dan in nieuwe betoogeu ten gUDSte van krachtige maatregelen tegen de Albaneezen. De staatsgreep van koning Alexander van Servië de opheffing der pas inge voerde Grondwet en de wederinvoering der Grondwet van 1901 wordt ver klaard als een op rusteloozen aandrang var. koningin Draga doorgezette poging om des te gemakkelijker de regeling be treflende de troonsopvolging te veranderen en bij eventueel kinderloos overlijden te verzekeren aan een lid barer familie. De radicalen zijn over dit eerzuchtig intrigeeren der voormalige hofdame van Nathalie woedend en de oppositie tegen den Koning is groot, Alexander kan zich wellicht troosten met de pluim, die hem op de muts gestoken is door Ferid Pacha, den nieuwen Turkschen grootvizier, die dezer dagen tegenover een hem interviewend journalist den Servischen mouarch en het Servische volk prees wegens de correcte houding, door hen aangenomen in deze voor den Balkan zoo troebele tijden 1 Vorst Ferdinand van Bulgarije is naar Menton vertrokken hij schijnt dus zijn aanwezigheid in eiger. land onder de tegen woordige omstandigheden niet noodig te achten. De toestand in China. Het arsenaal te Kanton, is, zooals nu nader blijkt, in brand gestoken door Chineesche beambten, die kruit verduisterd en aan de rebellen verkocht hadden. De correspondent van de Times te Nioe-tsjwang seint, dat de Russen aldaar geen aanstalten maken om die plaats te ontruimen; zij haudelen er naar, alsof zij er zullen blijven. De Russische maatregelen hebben boven dien tot strekking den vrijen handel in Dalny onmogelijk te maken. De gezondheidstoestand des Pausen. De Parijscne bladen bevatten een telegram uit Rome, zeggende dat een lich .e vererg e- i'icg der catarrh bij Z. H. den Paus valt waar te nemen. De krachten blijven ver minderen. Toch blijft de Paus de twee - maal per week gehouden audiënties voort zetten. De reuzen van keizer Wilhelm. Keizer Wilhelm van Duitsehland zal op zijn aanstaande reis naar Rome geëscor teerd worden door kolonel Fiuskow, den iangsten officier van bet leger, dezelfden, die den keizer vertegenwoordigde bij de begrafenis van president Faure verder door generaal Scholl en kapitein Kleist, allen mannen van meer dan 2 met, 10 lengte. Ook zuilen meegaan de fourier Mollenhauer en de sergeant Tappiek, beiden ook 2 meter lengte. Het dienstpersoneel bestaat eveneen s uit zulke reuzen. De zaak—Révoil. De République van Yser beweert, dat de invloedrijke man, die aan de Karthuizers zou hebben aangeboden voor hen de toe lating te verkrijgen, behoudens vaste uitkeering, is de heer Saint, oud-ieeriing van den schoonzoon van den heer Troylet. De minister-president heeft een nieuw onderzoek gelast naar aanleiding van dit incident. Het weer. In verschillende streken van Frankrijk is eergisteren bij vriezend weer veel sneeuw gevallen. De wijnbouwers maakten zich zeer ongerust. Te Penig, in Saksen, barstte eergisteren een onweer los, terwijl men bezig was een koopman uit de stad te begraven. Een griezelig toeval wilde, dat een bliksemstraal de lijkkist trof, op het oogenolik dat die in het graf werd neergelaten. Schitterend huwelijk. In volle scmttering is dezer dagen te Newport het huwelijk voltrokken tusschen Reginald Vanderbilt, den jongsten zoon van den bekenden spoorweg-koning, en mejuf frouw Cathreen Neilson, De bruidgeschenken vertegenwoordigden een waarde van een miliioen dollars. De pracht en schittering, bij dit huwelijk ten toon gespreid, waren zelfs in Amerika nog nooit aanschouwd. Twintig bloemisten werk ten een week lang aan de versieringen van de Sint Mary-kerk, te Arieigh, waarin het huwelijk voltrokken is, en een stoomboot deed apart dienst, om de ladingen bloemen van de Bermuda's over te brengen ter versiering van het huis van Vanderbilt. De Staking. De heer D. Beerends had gisteren te Utrecht mei twee gedelegeerden der 420 ontslagenen, een conferentie met den directeur-generaal der Staatsspoorwegen. Deze zeide de welwillende pogingen van de commissie van adhaesie zeer op prijs te stellen en gaf te kennen, dat de Exploitatie Maatschappij moeite zou doen, om de geschorsten zooveel mogelijk weer aan te nemen. Het verzoekschrift der ontslagenen en de toespraak van professor Van Hamei, namens de commissie van adhaesie tot de directie der Hollandscüe Spoor, werden aangeboden. Ook een gedeelte van het sleepboot- personeel der reedery Van der Garden Co. te Gouda, ongeveer 20 personen, onder wie 10 machinisten en stokers, nam aan de staking in het transportbedrijf deel. Tnans zijn dezen uit den dienst der reederij ontslagen, terwijl hunne plaatsen reeds daor anderen zijn bezet. De milita're posten, geplaatst bij de toe gangen aan het station D. P. en aan den Molenwaterweg te Rotterdam, zijn inge trokken. Zoo worden ook op Feyenoord enkele posten niet meer bazet en bepaalt de militaire bewaking zich nu meer be paaldelijk tot de baan en de sein- en blokhuizen. Totnogtoe is bij de commissie te Rotter dam, die bijdragen inzamelt voor het geven van een geldelijk blijk van waardeering aan de politie, aldaar ingekomen pl. m. f 3000. De commissie hoopt, dat het bedrag nog belangrijk zal worden vermeerderd. Voor de poiitie te Rotterdam is wederom de gewone dienst in werking getreden. Een verscherpt toezicht in de nabijheid der spoorwegstations en spoorbanen blijft be houden. Naar men verneemt, zal Maandag a. s. de dienst op de lijnen Rotterdam—Den Haag en Amsterdam naar Utrecht en Arnhem bijna volledig worden hervat. De goederendienst op deze lijnen heeft thans weer geregeld plaats. Van de machinisten, stokers en andere beambten der H. IJ. S. M. in den Haag, die aan de staking hebben deelgenomen, is er tot dusver geen enkele door de directie 1223»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5