in dienst teruggenomen, niettegenstaande verscheidene dezer beambten tot de directie het verzoek hadden gericht om in dienst te mogen terugkeereu. Na de staking steeg het ledental der Haagsche afdeeling van den Bond van Orde vrn personeel der Holl. Spoor tot 46, Binnen eenige dagen zullen door de H. IJ. S. M. wederom personentreinen worden ingelegd. Het aantal goederentreinen wordt eiken dag grooter. De treinenloop van de stoomtram der H. IJ. S. M., welke tengevolge der staking zeer beperkt was en voor wat betrett het station Anna Paulownastraat geheel was stop gezet, zal te beginnen met morgen op de lijnen station den Haag—Schevenin- gen station den Haag AnnaPaulownastraat en Anna Paulownastraat—Scheveningen weder geheel geregeld zijn. De stakende machinisten zijn door andere vervangen. Gisteren-nacht 12 uur is door den schild wacht bij het steenkolenpark aan het statioD te Haarlem wederom een schot gelost op een man, die de schutting aldaar overklom, waarschijnlijk weer met de bedoeling om steenkolen te steien. De man vluchtte. De kogel ging door het venster der woning van mej. Piek aldaar en ver brijzelde er een schilderij en een stuk van den muur. De staking der burgersmeden te Am sterdam is aan het verloopen. Die der grondwerkers wordt nog gehandhaafd en er zijn nog geen teekenen, die op toena dering wijzen. Gisteren zijn aan de Nederlandsche fabriek van Stoomwerktuigen en Spoorweg materiaal op 10 man na, die definitief werden ontslagen, alle werklieden weer aan den arbeid gegaan. Heden zal door de werkgevers op scheep vaartgebied te Amsterdam in eene verga dering een beslissing worden genomen ten aanzien der opheffing van den zoogenaam den lock-out. Er zal een commissie gevormd worden om bijdragen in te zamelen voor de politie als blijk van erkentelijkheid voor de wijze waarop zij in de laatste dagen is opge treden. Het partijbestuur der Soc.-dem. Arb. partij heeft een manifest gericht vaan de arbeiders", waarin het behandelt den oorsprong en de beteekenis der werkstaking, de S. D. A. P. en de werkstaking, en de vraag Wat nu In Het Volk doet de heer W. H. Vliegen vmet het oog op de enorme eischen, die thans gedurende geruimen tijd aan de ge organiseerde arbeiders zullen worden gesteld, met het oog op de slachtoffers", het voor stel sde Mei-beweging dit jaar om te zetten in een offerdag voor dat doel. Dat er dus dien dag niet gestaakt wordt, doch het ver diende loon voor de slachtoffers wordt af gedragen, Dat ook geen dure vergaderingen enz. worden gehouden, doch voorstellingen gegeven worden, die beloven wat op te brengen". Naar men aan de N. R. Ct. mededeeltv wordt door de justitie onderzocht of de conducteurs der Tweede Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij, die tevens het ambt bekleeden van onbezoldigd rijksveldwachter, al dan niet het werk hebben gestaakt. Aan het station te Arnhem zijn bij de SS. ontslagen bij de afdeeling exploitatie 27 van de 101 stakers, bij de afdeeling tractie 13 van de 43. Van de afdeeling weg en werken is nog geen staker weer aangenomen. De staking der stucadoors te Nijmegen duurt, tegen de verwachting in, nog voort. De stakers biijven hun eischen handhaven. Er wordt uitgekeerdt 7 aan de gehuwden en f4 50 per week aan de ongehuwde stakendeu. Te Rozendaal is het internationale reizi gersverkeer weder als gewooniyk op dezen tijd van het jaar. Al de treinen uit de richting Antwerpen en Vlissingen rijden en vertrekken op tijd. Stationsterrein, de kruispunten en de douaneloodsen worden thans door 150 militairen bewaakt. Brand. Door een nog onbekende oorzaak brak gisteren-nacht een uitslaande brand uit bij den broodbakker Vogelpoel aan de Varken markt te Utrecht. De brandweer, spoedig ter plaatste aanwezig, was het vuur weldra meester, zoodat de brand zich dan ook tot het aangetaste perceel heeft bepaald. Een knecht, die door schrik overmand uit het raam eener bovenverdieping sprong, werd ernstig verwond naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl van een tweeden knecht, den 16 jarigen B., die al spoedig werd ver mist, het verkoolde lijk in het bijna geheel uitgebrande perceel werd teruggevonden en naar het schouwlokaal overgebracht. Ongelukken. In het gezicht van Moerdijk is een Belgische stoomboot gezonken, Deiaden met stukgoederen en bestemd voor Antwerpen. De opvarenden zijn gered. Terwijl gisteren-middag half drie de stoom tram van Schijndel door St. Michielsgestel reed, wilde P. van S, uit Oiland, gem. St. Oedenrode, met haar hondenkar de rails nog oversteken. Zij struikelde, en kwam onder de tram terecht. Nadat zij nog een uur geleefd had, trad de dood in. Gister morgen gleed bij de lossing van het stoomschip Lenageladen met hout voor de ffrma Dekker te Zaandam de 25- jarige ongehuwde arbeider W. Huisman door de giadneid uit en viel in het ruim. In zijn val greep hij zich vast aan den arbeider J. Klaasen en sleepte dezen mede Daar het schip reeds gedeeltelijk geiost was, vielen beide bootwerkers van een aanzienlijke hoogte. Huisman werd inwendig ernstig gekneusd en met gebroken beenen opgenomen. Klaasen brak zijn linkerarm. De toestand van eerstgenoemde is zorgelijk. X1EUWS. Tijdens een onweer is te Zwartewaal de bliksem geslagen in één der wieken van den korenmolen. Een begin van brand) daardoor ontstaan, werd door vaardig op treden van den eigenaar in zijn voortgang gestuit en weldra gebluscht. De politie te Antwerpen arresteerde eergisteren, wegens het maken valsche munt, den 27 jarigen Gustaaf Hendrik Notté, die eerst in den loop van Maart in den Haag uit de gevangenis was ontslagen, waarin hij 15 maanden doorbracht wegens het uitgeven van valsche munt. Te Bastagna, in Frankrijk, is de grond bedekt met een 4 4 5 centimeter dikke sneeuwlaag. Het plaatselijk bestuur van de automobielclub zal voorsteilen een trans? portdienst met auto's te organiseeren naa r de naburige Ardennen. Intusschen jaagt men op wilde zwijnen alsof het midden in den winter was. Te Yarmouth, in Engeland, rolden Dinsdag twee vaten whisky, elk inhoudende 110 galon, uit een spoorwageneen er van viel in duigen. Een troep kolenwerkers in de buurt kwamen dadelijk aanrennen, en niets anders bij de hand hebbende, schepten zij het kostelijk nat met hun kolenspaden op en lieten het daarmee in hun keel glijden. Men moet zich weten te helpen. Te Kent Green, een dorpje in Noord- Staffordshire, in Engeland, zag een herberg- gier iets bewegen op zijn duivenhok. Hij dacht dat het een kat was, nam een geweer en schoot er op. Het bleek, dat hij op zijn veertienjarigen zoon had geschoten. De knaap ligt bedenkelijk. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Terheijden den zeereerw. heer A. Mies, tot pastoor te Zuiddorpe den zeereerw, heer P. Plasschaert, tot kapelaan te Bergen op-Zoom den wel- eerw. zeergel, heer dr. Ch. van Dam, tot kapelaan te Westdorpe den weleerw. heer M. van Gastel. Naar Lourdes! Het bestuur van de Vereeniging tot samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten maakt den pelgrims attent, dat nu nog in voile vrijheid kan worden opgegaan naar LourdesMisschien voor de laatste maal in deze troebele tijdenTrekken wij der halve in talrijke schare naar de bevoorrechte en geheiligde plek om te bidden voor Kerk, Vorstin en Vaderland, voor allen,* die ons dierbaar zijn Toonen wij, dat Neerland's Katholieken de onbevlekte Maagd van Lourdes, hunne hemelsche Moeder, lief hebben Deze onze hulde aan O. L. V. te Lourdes zij plechtig I" In herinnering wordt gebracht, dat den 3n Mei de inschrijvingslijsten onherroepelijk gesloten worden. In den ouderdom van 67 jaren is te Ammerzoden overleden de zeereerw. pater J. H. A. Nieuwenhuizen, van de orde der Franciscanen, sinds 1894 pastoor aldaar. Rechtzaken. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde A. C. Wessels, den voorman der bootwerkers- vereeniging Recht en Plicht'' tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens het doen opnemen van een opruiend artikel in de Propagandist, no. 21, getiteld: i>De strijd der dok- en veemarbeiders." Correspondentie. C. V. Daar wij voor de Toonkunst? uitvoering van uReicha" geen uitnoodiging ontvingen, moesten wij u wel omtrent bet verslag teleurstellen. matste Beriehten. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden zal hier morgen (Zondag) van de openbare gebouwen gevlagd worden. Een inspectie der schutterij zal niet plaats hebben. H. M. de Koningin-Moeder is van ochtend met den gewonen trein van 10 uur Staatsspoor, vergezeld van den kamerheer jhr. G. J. van Tets, naar het Loo vertrok ken ter viering van den verjaardag van Z. K. H. den Prins. In den Haag zal morgen-middag half twee ter eere van 's Prinsen verjaardag een groote parade in het Malieveld worden gehouden. Men meldt uit den Haag Men deelt van bevoegde zijde mede, dat dr. Kuyper aan alle correspondenten van buitenlandsche bladen volstrekt elk inter view geweigerd heeft. De heeren, die zich met introductie aanmeldden, zijn beleefd ontvangen, maar hun is terstond gezegd, dat van interviewen geen sprake kon zijn. Nog meldt men uit den Haag Wij vernemen, dat ook door de hooge regee ring de levendige wensch wordt gekoesterd om de miliciens der lichting 1900 en 1901 zoo spoedig mogelijk weer met groot verlof huiswaarts te zenden. De Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied, de Vereeniging van Werkgevers in het Veembedrijf, de Amster» damsche Expediteurs-Vereeniging en de Schuitenvoerderspatroons-Vereeniging, allen te Amsterdam, maken bekend, dat op Maandag 20 dezer, des morgens ten 6 uuri de werkzaamheden in de bedrijven harer leden zullen worden hervat. Terwijl gedurende de laatste weken omtrent de ziekte van den hoogeerw. hooggel. president van het seminarie Rijzen burg, dr. Ign. van Os, geen merkbare ver andering viel te vermelden, is sedert een paar dagen de toestand minder gunstig. Burgerlijke Stand. Geboren: 15 April. Marie Elisabeth, dochter van B. V. Heinink en H. P. van der Lie, Rotterdamsche dijk. 16. Maria, dochter van A. J. van 't Hot en K. Schd- peroord, Houtstraat. Adrians, dochter van J. van 't Zelfde en J. H. Zijdemans, Noordmolenstraat. 17. Jacob, zoon van F van der Marei en M. Kommenhoek, Damlaan. Johannes Cornelis Bernardus, zoon van J. C. B. de Wolf en P. M. G. Trouwborst, Grofbaan. ?*cneepyaart. Ten blijke van de diepte onzer havens kan gelden, dat van de zeestoom- en zeilschepen, welke de laatste acht jaren alhier binnen kwamen, er een diepgang hadden als volgt [a d. M. Jaren. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 18 April 1903. Officinale noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 18 April. Moutwijn 171/* per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs Moutwijn: f 8.— Jenever: f12. Amst. proef f 13.59. Prima Graanspiritus f 141/,15. Spoeling f 1.60. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco f Rogge, p. Apii Mei Spint. p. April t Mei/Juni Mai's 17.25 17.- 13»/,. O- 17.10 17.10 138/8. 13»/.. New-York. Amsterdam. 17 April Rogge op lev. zonder noteering. 18 April Rogge op lev. zonder noteering. Rijntioogte Keulen ('s morg. 11 uur) 17 April 2.28 cM. 18 April 2.70 c.M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.12 Disc. 4 pCt. Parjjs -48.15 3 Antwerp. -48.05 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 18 April. JVj Nederland 80*/, ülver Metalliek 84 3 Portugal 31 4V» 7. i 38 Turkije C 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol My Moeara Enim Common Schibaifl 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Ene Common Missouri i 2« Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 34»/, 126 175 488 83V, 67 82V* 34'/, 25 V, 19»/, 741/, 72 31 91 van 1895 1896 1897 1898 1899 1900 1901 1902 40 en mind. 26 22 81 28 24 40 22 23 41 - 50 22 40 30 25 25 62 39 21 5L - 60 16 15 17 12 14 42 12 12 61 - 65 13 3 - 3 1 1 1 - 66 - 70 51 1 1 2 3 - - 71 -- - 2 - -- - 72 1----1-- 73 74 75 - - - 1 - - - 76 - 1 - 77 -------- Totalen 83 81 79 73 66 149 74 69 Stoomschepen 57 57 50 50 46 120 52 35 Zeilschepen 26 24 29 23 20 29 22 24. 17 Apr. 18 Apr. 133/g. 16 April 17 April, 51*„. 52i/,. f.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6