Ongeval te Doeberitz. Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Liduina-feest. Kunst en Letteren. Over het geheel is dus deze kunstavond BINNENLAND. Toen hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg, broeder van oen prins der Nederlanden, ritmeester van bet regiment kurassiers van de garde, eergisteren-avond op een rit van Schwerin naar Berlijn met zijn automobiel in de buurt van Doeberitz was, reed de automobiel, waarin de hertog met zijn dienaar en een chauffeur zat, in de kruin van een door den storm dwars over den straatweg geworpen boom. De geruchteD dat den hertog een ongeluk zou zijn overkomen, zijn ongegrond. Er is niemand gekwetst. De hertog is er zelf zoo heelhuids afgekomen, dat hij zich gisteren middag in zijn woning te Berlijn aan ooggetuigen, die naar zijn toestand kwamen vragen, vroolijk en wel kon vertoonen. Lefèbvre-Pontalis. Het overlijden wordt bericht van den geschiedschrijver Germ. Ant. Lelèbvre- Pontalis, lid van het instituut en oud-afge- vaardigde. Hij is bekend door zijn talrijke werken over Holland, hoofdzakelijk door l'histoire de la Hollande au XVII siècle en een werk over de verkiezingen in Neder land. Hij bereikte den ouderdom van 73 jaar. Eduards' bagage. Tusschen Rome en Syracuse is de bagage van koning Eduard, welke van de laatste plaats naar Malta moest gezonden worden, weggeraakt. De hevig ontstelde verantwoor delijke ambtenaren hebben dadelijk alles op haren en snaren gezet, om de vermiste koffers terug te vinden, maar tot eergisteren zonder succes. Kruger's verblijf. Krugers woning is volgens een telegram uit Pretoria daar Zaterdag verkocht. Eige naar werd Eloff, de schoonzoon van den gewezen president. Liduina's vereerders deed samenkomen. Voor de laatste maal werd in eerstbedoelde kerk onder de gebruikelijke gebeden der novene, dat eerbiedwaardig gebeente na eeuwen van druk en lijden weer in Schiedams veste teruggevoerd in plechtigen omgang door de dichte rijen der geloovigen ge dragen. Daarna werd het Lof gecelebreerd door den Deken, den zeereerw. heer J. P. Mobron, pastoor te Overschie geassisteerd door de eerw. heeren Th. M. Beukers, kapelaan te 's-Heerei hoek, C. M. Wouterlood theologant te Warmond, en P. J. Zoetmulder, van de Congregatie der Witte Paters, te Boxtel, die als ceremoniaris fungeerde. In een leerrijke, doorwrochte rede weid onder het Lof Liduina's glorie geschetst door den weleerw, heer J. M. van Rooy, den ijvervollen wachter van Rotterdams H. Sacramentskapel, die naar aanleiding van den tekst in Paulus' Corintherbrief »Weest mijne navolgers" zoo overduidelijk aantoonde, dat allereerst in de navolging harer deugden de ware vereering van Schiedams heilige maagd en lijderes gelegen is. Onder den indruk van dit heerlijk, opbeu rend woord vertolkte het Gregoriaansch Te Deum te meer de dankbare, geestdriftige stemming der geloovigen, die zich na de Benedictie ook uitte in het loflied, dat uit de stede waar de H. Lijderes nl^iet, leed en stierft" opsteeg ais een smeekbede tot haren hemelschen glorietroon, hare machtige bescherming steeds vragend voor de stad, die Haar als hare roem en hare kroon tot in het verste nageslacht hoopt te eeren. Volksbadhuis. In de week van 13 -19 Aprd 1903 werden genomen 229 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 25 regen 7 regen 153 school kinder» a3ct 27 Schiedam, 21 April 1903. De sterfdag van onze hoogvereerde stads- heilige Liduma viel dit jaar juist op den dag, waarop in 1433 naar geboortedag voor de hemeiscne glorie inviel, ni. op den derden Paascndag, den dag, Waarop zij volgens den tekst van een onzer kerkelijke gebeden »door de engelen werd gedragen naar de hemel- sche verzadiging en blijdschap". Dan, wij 1 de kerkelijke regeling de gedachtenisviering der heiligen op dien dag niet toestaat, moest Liduina's jaarfeest tot den 20n worden verschoven. Op waardige wijze is dien dag het feest getij van Haar, die in deze stad werd geboren, leed en stierf, door het dankbaar katholieke nageslacfit gevierd. Schiedams Katholieken hebban getoond, dat zij het voorrecht op prijs stellen, van de wtjd vermaarde Schie- damsche Passiebloem als van jonze Heilige" te mogen spreken. Zij hebben zich herin nerd, dat de faam van Liduina's mateloos lijden Schiedams naam op aller lippen bracht en het bescheiden stedeke aan Maas en Schie, om Harentwil door s' vorsten gunst met privilegiën begiftigd, in aanzien en welvaart deed wassen. Zij hebben bedacht hoe hare machtige bescherming in benarde tijden aan deze stede verzekerd was en haar veelvermogende voorspraak in troebele dagen en bange uren onze stad voor groote rampen heeft behoed. In dankbare stemming vierden wij dan weder het jaarfeest van onze Heilige, den gloriedag van Haar, die de eerekroon en de roem dezer stede zal blijven, zoolang heldhaftige deugd en fiere lijdensmoed bij het weldenkend nageslacht erkenning en bewondering vinden. Na de plecntige Hoog mis Haar ter eere opgedragen, werd gisteren avond in de O. L. Vrouw Visitatiekerk het heiligdom dat den schat van St. Liduina's kostbare overblijfselen omvat de novene, op luisterrijke wijze besloten, terwijl in de andere kerken de oefeningen van hettriduum Tegen de vier personen, die op den Tweeden Paaschdag de kastelein v. R, in zijn café aan de Hoofdstraat hebben mishandeld, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Vannacht is door een agent van politie een kistje met 100 sigaren gevonden en op het bureau van politie gedeponeerd. In de heden gehouden civiele zitting van het kantongerecht alhier werd de heer mr. L. H. Roeters van Lennep geïnstalleerd als ambtenaar van het openbaar ministerie bij gemeld kantongerecht. Heden-ochtend half twaalf kreeg de 13 jarige H. Naring, wonende in het Broersveld, op de Hoogstraat onverwachts een klap met een flesch van een 14-jarig meisje, dat niet wel bij het hoofd scheen. De knaap bekwam daarbij een wond boven het rechteroog. In een apotheek werd er een pleister op gelegd. Ook te Overschie is op last van den burgemeester een bevelschrift afgekondigd, dat gedurende 4 maanden alle honden, die zich aldaar op den openbaren weg bevin den, van een ijzeren muilkorf moeten voorzien zijn. In verband daarmede zijn reeds door de politie eeriige honden afgemaakt en is tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt. Te Rotterdam is ingebroken, door mid del van valsche sleutels, in de drukkerij van het voormalige Comité van Verweer »De Vooruitgang" aan de Binnenrotte. Door de inbrekers werd ruw huis ge houden; er werden met gereedschappen, in de drukkerij aanwezig, verschillende laden opengebroken. Totaal worden vermist f 45 aan specie en f 15 aan postzegels alsmede eenige kleedingstukken en gereedschappen. Gisteren ochtend om half zes werd een politieagent 4e kl. genaamd W. van Ame rongen, die op vaste post stond bij het terrein der firma Egan aan de Nassauhaven te Feijenoord, vermist. De helm van den agent vond men op het dek van een Rijnschip, liggende nabij den wal. Dadelijk werd gedregd en haalde men Van A. uit het water tusschen den wal en het schip op. Htj had een hoofdwond bekomen, vermoedelijk tengevolge van een val op het schip. De levensgeesten waren reeds geweken. De agent was ongehuwd. Tengevolge van de deining en het daardoor omslaan van het roer, is van het achterschip van het vaartuig de Jonge Malhilde, liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, overboord geslagen en verdronken de 5- jarige R. F. B. Een kwartier later werd het lijkje van het meisje opgehaald. Spoel's Vocaal-Ensemble. In de Groote Kerk, die geheel gevuld was met een kunstminnend publiek, maakten we gister-avond kennis met Spoel's Vocaal- Ensemble, dat bestaat uit 11 sopranen, 7 alten, 6 tenoren en 6 bassen. Voor het Schieaamsche publiek bad de heer Spoel een echt genotvollen kunstavond bereid. Het programma omvatte een 11-tal num mers gewijde muziek en drie orgelstukken Preludium en Fuga van J. S. Bach, Andante van Joz. Scüravesande en Air en Variation van G. F. Handel, welke verdien- steiijK door den organist der Groote Kerk, den heer H. J. P. Textor, warden gespeeld. Met een der schoonste liederen van Nicolaï: Trost, dat door den heer Spoel in 1896 voor gemengd koor a cappella werd gearrangeerd, nam het vocale gedeelte van het programma een aanvang. Ua.rna werden nog uitgevoerdWaar gij heengaat, daar wil ook ik heengaan (voor actitstemmig koor a cappella) van Eugen HildacnAve Maris Stella (voor zesstemmig koor a cappella) van E J vard GriegTrauergesang (voor vierstemmig koor a cappella) van Martin Biumuer Mitten wir im Lehen sind en Gebet, hemen voor gemengd koor a capelia, van W. Berger, het laatste met sopraan-solo, die gezoDgen werd door mejuffrouw O. Munniks de Jongh, aan wier stem, wat kracht en gloed aangaat, wet eens wat haperde; Wohl bin ich nur ein Ion (voor achtstemmig koor a cappella) van Aiex RitterDomine salvam fac reginam nostrum van A. Giesen en Ven- dredi saint (voor zesstemmig koor a capeila). Hetgeen in al deze nummers werd vertolkt, kan den toets der kritiek best doorstaan. Vooral dienen geroemd te worden Ave Maris Stella, Trauergesang en Vendredi Saint. Dit laatste, een heerlijk, devoot lied van den onsterfelijken Gounod, besloot den avond; er werd een gloedvolle, prachtige klank ontwikkeld; vooral in de dolce- momenten bleek het koor zich volkomen meester. Wat de solisten betreft, de heer Hieken- dorff (bas), onze stadgenoot, zong de Aria uit Josua Solt ich auf Mamres Fruch f- gejild) en uit Die Zauberjlöte In diesen heiligen Hallenhet eerste stuk een com positie van G. F. Handei het andere eene van W. A. Mozart. Het zware stemgeluid, waarover de heer Hickendorff beschikt, kwam vooral goed uit in de Aria uit Zauberjlötesoms was zijn stem ietwat mat en dof. Door den heer Frans Andreoli werd Recitativ en Aria uit Elias van Mendels sohn voorgedragen. Allen, die den heer Andreoli reeds op concerten hebben gehoord, weten dat deze tenor een uitstekend ge vormde stem bezitdus viel in dit nummer veel te genieten. Mejuffrouw Dhont is waarlyk niet de minste kracht van het ensemble, want zij vergaste ons op de Hymne Hörmein bittenvoor sopraan-so.o van Mendelssonn met een prachtige, teedere en heldere sopraanstem door haar gezongen. een waar succes geweestwij hopen, dat bij een volgend tournee onze stad niet zal vergeten worden, daar het blijkt, dat het den Schiedamschen kunstliefhebbers nie' aan belangstelling ontbreekt. Bij Koninklijk besluit is aan den meester- geweermaker bij het korps mariniers P. J. van den Bosch, en aan den sergeant-majoor P. Baretta, van het regiment grenadiers en jagers, de zilveren eere-medalje der orde van Oranje-Nassau toegekendde eere- medalje in goud aan de wed. J. Ritter, geb. A. C. W. Simon, opzichteres van de vrouwenafdeeling aan het hulpkrankzin- mgengesticht te Soerabaja. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zuilen in de volgende week naar Buckeburg vertrekken tor bijwoning van de voltrekking van het huwelijk van den groothertog van Saksen Weimar met prinses Karoiine van Reuss, oude linie. Uit Apeldoorn verneemt men, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik vijf dagen buitenslands zullen blijven. Het ver trek naar Duitschland is op aanstaanden Maandag bepaald. 's Prinsen verjaardag. De viering van 's Prinsen verjaardag had gisteren te 's-Gravenhage van gemeentewege plaats, waartoe het Lange Voorhout in een feestelijk pak was gestoken. De toegangen tot het verhoogde pad prijkten met fraaie trontdecoratien, terwijl het naamcijfer van Z. K. H. eenige malen in de versieringen zichtbaar was. Aan alle boomen waren aan stokken in schuine richting vlaggen aangebracht. Een kleine kermis en een muziektent volmaakten de feestviering. Des avonds is het Voorhout met de ouderwetsche vetpotjes geïllumineerd, terwijl ook voor de gebouwen der Departementen van Algemeen Bestuur de gebruikelijke illuminaties ontstoken worden. Men meldt uitaan het Nieuws »Een onderofficier vroeg gisteren na de parade aan een milicien: Voor wien heb je nu vandaag parade gehouden? Antwoord »Voor den Koning". Wij zouden zeggen, dat dit miiicientje een mannetje is naar het hart van mr. Valckemer Kips, hoofdredacteur van het Utr. Dagbldie eenigen tijd geleden den Prins der Nederlanden zoo maar koning wilde maken en in geestverrukking uitriep Heil, Koning Hendrik, heil 1 Koning Karei van Roemenië vierde gis teren zijn 64en verjaardag. Ter gelegenheid van dit geboortefeest van den vorst, die door zijn huwelijk met prinses Elisabeth von Wied met ons vorstenhuis vermaag schapt is, wapperde gisteren de Roemeen- sche vlag van het gezantschapshotel der Roemeensche legatie, terwijl de Roemeen- sche gezant felicitatie bezoeken ontving van de leden van het corps diplomatique en van vele andere personen in den Haag woonachtig. Tot consul van België te Rotterdam, ook voor Alphen, Brielle, Delft, Gouda, Den Haag, Leiden, Schiedam, Schoonhoven en Sommelsaijk, is benoemd de heer S. Boeye, vice-consul, toegevoegd aan de Belgische legatie te Washington. De Regeering heeft op een desbetreffend verzoek geantwoord, dat zij na rijp beraad besloten heeft aan de Staten-Generaal geen voorstel te zullen doen tot het verleenen van een subsidie voor eene Nederlandsche afdeeling op de a. s. Wereldtentoonstelling te St. Louis. In de jongst gehouden vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd door Staatsraad mr. Asser verslag uitgebracht over een geschil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2