Twee steenhouwers. Ververs. In een fabriek verlangd een jongen, eenigzins bekend met kleedennaaien. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distiiiateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Moutersjongens. Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippersknechts. Houtkoopers- knechts. Koetsiers. Een machinist stoker. Personen voor lichte werkzaam heden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Dienstboden Schoon maaksters. Schiedamsche Huishoudschool. De Schiedamsche Huishoudschool was door de verwisseling in zake het Volkshuis mede genoopt van lokaliteit te veranderen. Gisteren-avond werden de lokalen der school in het Volkshuis, Lange Haven 131 alhier, geopend. Daartoe waren met het bestuur der Huishoudschool een aantal genoodigden in de net ingerichte zaai van genoemd Volks huis bijeengekomen. De presidente van het bestuur, mevrouw Poortman-Vaillant, de vergadering openend, betuigde hare groote vreugde in deze stonde, heette allen welkom, en sprak haar vertrouwen uit in de toekomst, hopend dat die nog gunstiger zou zijn dan het verleden. Daarna gaf de presidente het woord aan den heer P. J. van Harderwijk, die verslag over de negen verloopen jaren zou uitbrengen. Het streven om de verschillende standen tot elkaar te brengen, eikaar beter te leeren kennen en waardeeren gaf in onze stad het aanzien aan het Tombywerk, dat door mej. Betsy Maas met bare kookschool het eerst in praktijk werd gebracht. In de keuken van het Weeshuis der Hervorm den gat zij den eersten cursus met een zestal leerlingen. Maar haar werk viel aanvankelijk niet in den smaak ïRijst met olienootjes" was in dien tijd een veelbespro ken artikel en een dankbaar onderwerp van debat in ingezonden stukken. Had de oprichtster toen geluisterd naar hen, die haar werk als gevaarlijk, overbodig en dwaas afrieden, haar moeitevol streven zou spoedig opgegeven zijn. Maar zij hield vol hare leerlingen bleven haar trouween andere dame kwam haar steunen en weldra werd ook het naaien enz. ter hand genomen. Nu niet meer in het Weeshuis, doch in een woning aan de Laan werd de cursus gehouden, maar die primitieve inrichting bleek te klein bij de uitbreiding der lessen, zoodat naar een ander lokaal moest worden omgezien, dat in het Volkshuis gevonden werd. De afd. Schiedam van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen nam het patro naat op zich en het hoofdbestuur gaf een flnke bijdragenu werden er 5 lessen gegeven en in het geheel 22 uren aan den cursus gewijd. Zoo ingericnt kwam de cursus onder een geregeld bestuur en toen er een secretaresse, penningmeesteresse en presidente was, moest er in '96 ook een reglement gemaakt worden. Den 21n Sept. '98 werd bij den cursus, die zich tot dan toe tot de avonden beperkt had, ook een dagcursus gevoegd, waarbij het voortgezet lager onderwijs ook kook-, verstel-, naai-, strijk- en kuiplessen omvatte. Den 4 Aug. 1900 moest mej. Betsy Maas door vertrek naar elders hare moeitevolle taak neerleggen. Dit groot verlies werd der school eenigszins vergoed, doordat haar een jaarlijksche gitt van f1000 werd verzekerd, zij eene gediplomeerde onderwijzeres in het koken verkreeg en hare statuten de koninklijke goedkeuring bekwamen. In de verhouding tot het »Nut" kwam echter verandering en inmiddels breidden de verschillende cursussen en het aantal leerlingen zich zóó uit, dat de lokalen te klein bleken. De Vereeniging, die zich inmiddels van gemeentewege met het herhalingsonderwijs in koken belast zag, stond nu voor het moeilijk dilemma ot tot ontbinding öf tot opening van nieuwe loKalen over te gaan Gelukkig werd in die moeilijkheid door de opening van het nieuwe Volkshuis een uitweg gevonden. De school, in 1894 tellend 1 onderwijzeres en 6 leerlingen, telt nu 16 onderwijzeressen, 54 lessen en 200 leerlingende dagcursus telt 30 leerlingen, zoodat reeds een paralelklasse moest worden ingericht. Kon er schitterender uitkomst verkregen worden, vraagt verslaggever, hulde en dank brengend aan mej. Betsy Loopuyt Maas, verder ook het bestuur van het Volkhuis en de afd. Schiedam van het »Nut" voor den genoten moreelen en financieeJen steun dankend. Voorts het woord der oprichtster aanhalend, dat de vrouwen- en democrati sche beweging dikwijls samenkomen, deed spr. een beroep op de hulp zoowel van vrouwen als mannen om het beoogde doel tot heil van Staat en huisgezin te bereiken, daarbij in het licht stellend, dat deze school, geheel anders dan de gewone indus- strieele huishoudscholen, van onder af is begonnen. Bleven haar de steun en sym pathie van Schiedams ingezetenen verzekerd, dan zou deze school zijn tot zegen van vele huisgezinnen, tot zegen der gemeente Schiedam. Na dit ïkeurig uitgebracht verslag" ver klaarde de presidente, mevr. Poortman, de Huishoudschool geopend en noodigde zij de aanwezigen uit de nieuwe lokalen te gaan bezichtigen. Volgaarne werd daarvan ge bruik gemaakt. De verschillende lokalen wekte algemeene voldoening; zij bleken zeer practisch en doelmatig te zijn. Vooral de ruime keuken, zeer goed ingericht en verlicht, waarin het onderwijs practisch op twee fornuizen wordt aange toond, nadat het in het voorlokaal theoretisch is gegeven, werd zeer geprezen. De toe komstige keukenprinsessen zuilen er naar hartelust kunnen bakken en braden. Wel voldaan scheidden de genoodigden, na alles bezichtigd te hebben, zeker met den wensch, dat het der Schiedamsche Huishoudschool ook in hare nieuwe lokalen goed moge gaan. Een nieuw tijdperk van bloei, dat het oude minstens evenaart, werd haar wel door allen toegew enscht. Als een bewijs van snelle lossing van stoomschepen mag gelden, dat het stoom schip Gwent, groot 700 ton steenkolen, Zonaag-ocntend alhier binnengekomen, Maandag ochtend 5 ure begon te lossen en 's middags 5£ uur weer in zee was. De verplaatsing van den commies 2de kl. bij 's Rijksbelastingen C. W. Wolters, te Hellevoetsiuis, naar Schiedam, is ingetrok ken hij wordt nu met 1 Mei a.s. verplaatst naar Rotterdam. Onze oud-3tadgenoot, de heer A. W. Trouwborst Jr., in het gesticht der eerw. broeders te Maastricht, is gisteren bij het examen voor de akte lager onderwijs ge slaagd Anti-Stoomtrambond. In een vergadering gisteren-avond door bewoners van westelijk Rotterdam in jConcordia" aan den Nieuwen Binnenweg gehouden, is met 116 leden opgericht een anti stoomtrambond. Nadat de leider der vergadering, de heer Stegman, had uiteengezet het gevaar, dat de stoomtram oplevert op den Nieuwen Binnenweg, waar dagelijks op het gedeelte tusschen Gouveneurstraat en Westersingel tusschen 8 uur 's morgens en 6 uar 's avonds op een weg 6.70 meter met smal trottoir passeeren 17.000 personen, 700 handkarren en 800 bespannen wagens, werd de vraag of een anti-stoomtrambond gewenscht is, bevestigend beantwoord. De leden zijn vrij omtrent het betalen van contributie en verbinden zich zoo min mogelijk van de tram op den Binnenweg gebruik te maken. Zij zullen trachten hun doel te bereiken door adressen, openlucht meetings, huisbezoek tot ledenwerving en zoo meer. Na uitvoerig debat werd een motie aan genomen, waarin de Anti-stoomtrambond, van oordeel dat de stoomtram op den Nieuwen Binnenweg als voortdurende bron van gevaar, schade en hinder voor de bewoners, niet meer op haar plaats is, besluit met alle oirbare middelen en op de krachtigste wijze te zullen ageeren tegen het voortduren der concessie van de stoom tram op den Nieuwen Binnenweg ea niet te zullen rusten voor deze concessie door den gemeenteraad is ingetrokken. Naar het Rott. Nwsbl. verneemt, zal door eenige leden van den gemeenteraad te Rotterdam een voorstel worden ingediend om de concessie voor de stoomtram tusschen Rotterdam en Delftshaven in te trekken. Door de politie der 2e afd. te Rotterdam zijn vier verdachte personen aangehouden, in verband met de inbraak, gepleegd in de drukkerij »De Vooruitgang", der firma Masereeuw Bouten, aan de Ged. Binnen rotte aldaar, in den nacht van Zondag op Maandag. Twee hunner hebben reeds bekend, terwijl in hun bezit werden gevon den allerlei inbrekersgereedschappen, waar onder een 60-tal valsche sleutels. Allen hebben reeds gevangenisstraf achter den rug, een hunner zelfs 9 jaar. Zij worden' ook verdacht van de inbraak in de bakkerij van Th. Brant, aan de Ged, Botersloot, in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd. In hun bezit werden tevens gevonden goederen, van diefstal afkomstig, De staking aan de glasfabriek te Vlaar- dingen kan als geëindigd worden beschouwd. Zaterdag werd het loon, dat de stakers te goed hadden, uitbetaald, zonder dat er ongeregeldheden voorvielen. De politie, die tot dusverre bij de fabriek toezicht hield, is met meer aanwezig. Te Vlaardingen is in den ouderdom van 83 jaar overleden de heer Am. IJzer- mans, een der aanzienlijkste reeders dezer havenstad. De heer IJzermans was gedurende een halve eeuw president der St. Vincentius- Vereeniging en jarenlang regent van het Zusterhuis, over welks belangen hij met vaderlijke bezorgdheid waakte. De katholieke gemeente verliest zeer veel in den heer IJzermans, wiens vrome levens wandel en milde liefdadigheid allen ten voorbeeld was. BINNEN Li.N 1). EERSTE KAMER. Avondzitting van Dinsdag 21 April. Ingekomen waren verschillende missives, welke voor kennisgeving werden aange nomen. Besloten werd heden (Woensdag) in de atdeeiingen verschillende wetsontwerpen te onderzoeken en Donderdag 11 uur in open bare zitting te behandelen de wetsontwerpen betreffende het Militair Strafrecht. Zoo nooaig zal de behandeling dier wetsontwer pen Vrijdag worden voortgezet. Voorts zullen Vrijdag behandeld worden de wetsontwerpen betreffende de grensre geling Baarle Nassau en de aroitrage- overeenkomst met Venezuela. De vergadering werd daarna verdaagd tot Donderdag 11 ure. De Enquête-Commissie Bij Kon. besluit zijn benoemd in de Staats commissie tot het instellen van eeu onder zoek ten aanzien van de rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder het personeel bij het spoorwegbedrijf in dienst is, bedoeld in de Wet van 11 April 1903 (Stbl. no. 103), tot lid en voorzitter mr. J. D. Veegens te 's-Gravenhagetet leden: dr. A. M. A. J. Ariëns te Steenderen, jhr. mr. S. Laman Trip te 's-Gravenhage, mr. W. L. P. A. Molengraaf! te Utrecht en A. S. Talma te 's-Gravenhage; tot secretaris D. Verhoop te 's-Gravenhage. Er wordt bericht, dat H. M. de Konigin en Z. K. H. de Prins 27eu op hunne reis naar het buitenland voor de eerste maal gebruik zullen maken van den nieuwen koninklijken trein, hun door de beide spoorwegmaat schappijen geschonken. De lichtingen. De Staatscourant van gisteren bevat het Kon. besluit van 20 April, waarbij de minister van Oorlog gemachtigd wordt, de verlofgangers van 1900 en 1901, welke zich thans bij de regimenten infanterie en het korps genietroepen onder de wapenen bevinden, naarmate zij voor den dienst kunnen worden gemist, weder met verlof huiswaarts te zenden, te beginnen met de lichting van 1900 op een door den minister voor elk der korpsen te bepalen dag. Zijn wij wel iDgelicht, zegt het IV. v. IV., dan is 19 Mei aangewezen als de dag van opkomst der milliciens van dit jaar. De diensttijd dezer lotelingen zal aanmerkelijk bekort worden -men spreekt van 6£ maand in plaats van 8 als gevolg der buitenge wone legeruitgaven in den jongsten tijd. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 23 April en die van den minister van Binnenlandsche Zaken Zaterdag 25 April e.k. niet plaats hebben. Naar de Tel verneemt, zal de luitenant ter zee le klasse D. A. P. Koning, adjudant van den minister van Marine, weldra als zoodanig aftreden en dei: zeedienst verlaten in verband met zijne aanstaande ter beschikkingstelling van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, ten einde te worden benoemd tot directeur van de marine- inrichting te Soerabaja. De minister van Koloniën brengt in de Sfcf. (no. 92) ter algemeene kennis, dat het bestuur der kolonie Curasao de gele genheid openstelt om de sedert 1895 ge staakte ontginning van de phosphaatlagen op het eiland Klein-Curapao te hervatten. De rapporten der commissie belast geweest met een onderzoek naar de hoeveelheid en hoedanigheid van den nog aanwezigen phosphaatvoorraad, liggen ter inzage aan het departement van Koloniën, afdeeling West-Indische zaken, en bij den admini strateur van financiën op Curasao. Concessie aanvragen en aanbiedingen worden voor den lsten November ingewacht bij den gouver neur van Curafio, die zich bereid verklaart nadere inlichtingen op aanvraag te ver strekken. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren Op aandringen van generaal Van Heutsz blijft generaal Van der Wyck. Men herinnert zich, dat in een vorig telegram gemeld werd. dat generaal majour jhr. J. C. van der Wyck ontslag had ge vraagd. Bij de verschillende regimenten infanterie zijn met ingang van den 16en jl. een aantal onderofficieren, die zich met verlof bevonden, ingevolge de nieuwe pensioenwet in het genot van voortdurend pensioen gesteld en dientengevolge met eene nieuwe verbintenis tot hun 50ste jaar overgegaan bij het reservekader der 2e categorie, zoodat men nu daarbij reeds de verschil lende graden aantreft, als reserve-serg.- majoors, reserve-serg.-majoor-titulair,reserve- fourier enz. Men meldt uit den Haag: De Orde van advocaten bij den Hoogen Raad houdt Zaterdag-middag een vergade ring ter behandeling van het praeadvies van den raad van toezicht en discipline op het voorstel van mr. van Stipriaan Luïscius, betreffende de instelling van een bureau van consultatie voor de behandeling van beroepszaken ingevolge de Ongevallenwet. Blijkens het in Het Volk opgenomen verslag van het verhandelde in de verga dering van het sociaal-democratisch partij bestuur wil men, als er een lokaal beschik baar is, het sociaal-democratisch congres nu met Pinksteren doen bijeenkomen. De heer Schaper heeft een propaganda- brochure geschreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2