TWEEDE BLAD van Zoaiai 26 April 1603. algemeen oyerzicht. 25 April 1903. De kloosterstorm in Frankrijk. P Verschillende plaatsen van Frankrijk omen weer ernstige rustverstoringen voor haar aanleiding van de sluiting der klooster scholen. Te Saint-Nazaire heeft de politie de deur van een kapel, waar verzegeld moest wor- en, moeten openbreken. Daarna maakten 6 daarin verzamelde personen met de Uiten wachtenden onstuimige betoogingen, zoodat de menigte slechts met moeite uit- eetlgedreven kon worden. Te Nantes had Cen dergelijke manifestatie plaats. Te Havre verzamelden zich 4000 menschen voor het Paleis van justitie, waar een proces tegen wederspanmge religieuzen aan den gang wasbij de opstootjes werden 21 personen u ^ecülenis genomen. Te Boulogne-sur- 1 8r kwam het tot vechtpartijen bij de v^egzending van de paters Redemptoristen, 6 ^Dza beletten 3000 meuscnen de ver- z®geung van een kapei. Dergelijke voorvallen worden mt Pomers ea van eiders gemeld. et ergst schijnt het eergisteren toegegaan te zijn, waar ciericalen en socialisten elkaar te kji gingen en hevige vechtpartijen wer den gehouden: de ruiter moest de menigte Uiteendrijven. Eergisteren zou te Saint-Laurent-du-Pont o uitdrijving plaats hebben der paters arthuizers. Naar uit Grenoble gemeld werd, was de geheele bevolking van h6t dorp op de een en hield een groote menigte land- ouwers de wacht voor de poort van het h«Tterh h6t °°g °P aUe gebeurlijk heden hadden de autoriteiten vijftig gen- darmen gereqmreerd. Hetzelfde benen t maakt gewag van het schier ongelooteujke feit, dat aan het station te Cnambéry op bevel van het parket beslag zou gelegd 2Un op een waggon, benoorende aan de Karthuizers en inhoudende het linnengoed van het hospitaal dezer orde te Saint- Laurentdu Pont. «Combes is een dief', staat in sommige straten op den linker oever der Seine met zwarte letters in houtskool te lezen op de plakkaten, die s ministers jongste Kamerrede tegen de Congregaties bevatten. «Comoes is een dief" heeft blijkoaar dezellae hand geschreven op den gevel van het ministerie van oorlog in de Rue Dominique. En de Par.jsche politie agenten laten deze vleiende verklaringen staan zegt de Verité omdat men geen kans ziet ze te verwijderen, zonder bet plakkaat zelf at te scheuren of 's mi nisters rede onleesbaar te maken. Te Saint - Laurent du-Pont is het schrijven van deze woorden overbodig. Gerechtelijke vervolgingen zjjn ingesteld tegen de kloosterorden te Parijs, wier aan vragen om toelating afgewezen zijn en die hiet binnen den bepaalden tijd uit elkaar zqn gegaan, nl. de paters Capucijners en Redemptoristen. Ieder lid dezer orde zal hu voor de correctioneele rechtbank moeteD verschijnenmocht hieraan niet kunnen Worden voldaan, dan kan de ïnhecbtenis- heming worden bevolen. De straffen kunnen bestaan in 6 dagen tot 1 jaar gevangenisstraf en een boete van 1D-.5Q0 frank. Voor de oversten en admi- uistrateurs kan dit het dubbele bedragen. Deze vervolgingen sluiten niet uit de pro- cessen tot uitdrijving. De toestand in den Balkan. Een nieuwe bijzonderheid, die het hache- iijke van den toestand in den Balkan ver scherpt, zijn de invallen van Albaneesche benden op Servisch grondgebied. Woensdag drongen de Albaneezen op twee plaatsen tegelijk Servië binnen, daarbij een commies en twee boeren doodende. Neemt de Porto niet onmiddellijk de meest afdoende maat regelen om deze invallen te verhinderen, dan moet Servië zich wapenen. En koning Alexander schijnt daartoe ondanks zijn verknochte gevoelens tegenover Rusland en Oostenrijk grootendeels geneigd. Reeds herhaaldelijk heeft hij geklaagd over de ophooping van troepen uit Klein-Azië bij de Servische grens. Uit Belgrado wordt ook gemeld, dat de Regeering alvast beginnen zal met opheldering te vragen over de omstandigheid, dat de Turksche troepen worden saamgetrokken in de onmiddelijke nabijheid van Servië, terwijl toch het voor naamste kamp der oproerige Albaneezen zich een geheel eind verder bij Ipek bevindt. Ook voor Bulgarije is de toestand, vooral in het licht der laatst gebleken feiten, zeer ernstig te achten. Met den besten wil zal het .der Bulgaarsche regeering met mogelijk zijn aan de wandaden van het in het leger zeer talrijke Macedonische elementen en aan de communicatie tusschen Bulgaarsche en Macedonische benden een einde te maken. Vooral met, daar het personeel van hooger geplaatste ambtenaren onbetrouwbaarblijkt. Vanwaar anders die telkens vooorkomende diefstallen van oorlogsmateneel Deze alleeen uit het arsenaal te Warna worden, notabene, vermist 40 geweren en 70.000 patronenkunnen slechts plaats vinden met medeweten en goedvinden der supe rieuren. Wellicht echter, dat de Bulgaarsche autoriteiten in staat zijn scherper toe te zien op de vervaardiging van dynamiet- bommen, die tot dusver oijv. te Kustendil in groote hoeveelheden werden afgeleverd aan Macedonische comités. De mogendheden hebben de regeering te Soffa herhaaldelijk daarop gewezen. In ieder geval gaat ook Bulgarije een zeer kritieken tijd tegemoet en zal het een beduidende rol spelen in het bloedig drama, dat op het Balkan-schiere iland staat te beginnen. De correspondent vah de limes te Con- stantinopel meldt, dat van de twintig batal jons uit Angoraen Koma, die naar Mace donië en Albanië ontboden zijn, acht reeds m Europa zijn aangekomen en de overige nog voor het einde dezer maand het lege r van Omer pasja versterkt zullen hebben. In een te Weenen ontvangen telegram wordt bevestigd, dat de afgezanten van den Sultan, die de Albaneezen moesten overhalen, zich rustig te houden, te Ipek in gijzeling gehouden worden. Men beweert echter, dat de Porta geen bijzonderheden dienaangaande bekend maakt, voorgevende, dat er slechts onbelangrijke betoogingen gehouden zijn. De Parijsche Temps verneemt uit Con- stantinopel, dat er een treffen heeft plaats gehad ten noorden van Prilep; er vielen een twintigtal Turksche dooden of gekwet sten, vooral door dynamietbommen. Bijeen ander treffen, te Petneb, zjjn een vijftigtal Turken gesneuveld. De Chineesche kwestie. De Chineesche kwestie schijnt weer een nieuw stadium te zijn ingetreden. Volgens een bericht aan de Times uit Peking stelt Rusland de ontruiming van Nioe-tsjwang en de twee zuidelijke provin ciën van Montsjoerije afhankelijk van de inwilliging van zeven nieuwe voorwaarden. De volgende zijn de voornaamste Er zal geen nieuwe verdragshaven geopend worden in MaDtsjoerije zullen met meer buitenland- sche consuls benoemd worden de douane ontvangsten te Nioe-tsjwang moeten aan de Russisch Chineesche bank afgedragen worden; geen gedeelte van Mantsjoerije zal afge staan worden aan eenige vreemde mogend heid alleen Russen zijn benoembaar tot staatsbetrekkingen in Mantsjoerije. Volgens andere berichten heeft China deze nieuwe voorwaarden, door Rusland gesteld, afgewezen. De Daily Mail verneemt uit Tokio, dat het bovenstaande zulk een indruk gemaakt beeft op de Japansche regeering, dat deze besloten heeft nog drie oorlogsschepen naar Nioe-tsjwang te zenden. Onderdeze omstandigheden zullen wellicht de eischen der Japansche regeering tot versterking van de vloot onveranderd worden aangenomen. Vorstelijke giften. De te New-York verschijnende Post maakt een telegram uit Washington openbaar, volgens hetwelk de bekende staalkoning Carnegie besloten heeft 1.500 000 dollars ter beschikking te stellen van de Neder- landsche regeering voor de stichting, en instandhouding te 's-Gravenhage van een zittingsgebouw en een bibliotheek ten behoeve van het Permanente Hot van Arbitrage. Carnegie heeft 600.000 d. geschonken aan het Tusbegie-instituut, waarvan de bekende kleurling dr. Booker Washington directeur is. Lourdes. De Gaulois verneemt uit Lourdes, dat onder de geheele bevolking aldaar groote ontsteltenis heerscht, omdat de prefectuur Zaterdag het bericht liet verspreiden dat de heiligdommen den 25en dus morgen zouden verzegeld worden. Men verwacht morgen tal van treinen met pelgrims en schat het getal mannelijke pelgrims, die Maandag te Lourdes zullen zijn, op 60.000. De burgemeester Cazeaux-Molton heeft aan den prefect verklaard, dat, indien de Regeering haar voornemen wil doorzetten, volgens zijn meening, zeker bloed zal vloeien, daar de bergbewoners beslist voornemens zijn geweld te stellen tegen over geweld. Een Fransck beambte opgegeten. Een brief, uit Drarzaville te Parijs ont vangen, meldt, dat zekere heer De Livry, werkzaam bij een maatschappij in den Franschen Congo, den 12 Maart vermoord en opgegeten is, toen hij de rivier Owangi wilde oversteken. De heer De Livry was 24 jaar oud en sedert 2 jaar in Afrika werkzaam. Aktiën-geselIschaft-Krupp. Woensdag werd te Bei lijn ae «Actiën geseilschaft Fnedrich Krupp" opgericht met een kapitaal van 260 mdhoen. De acties zullen alleen in handen der familie Krupp blijven. Den 30n Juni treedt de nieuwe maatschappij in werking. Speelbank te Ostende. Een particuliere maatschappij is te Ostende opgericht, ten doel hebbende het exploi- teeren der speelbank, niettegenstaande de door de Belgische Kamer onlangs aange nomen wet. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 24 April. Goedgekeurd werd in de eerste plaats het arbitragetractaat tutschen Nederland en Venezuela. Hierna werd voortgezet de behandeling der ontwerpen in zake Militaire Strafrecht, en wel der artikelen van de krijgstuchtwet, waarbij de heer Van Alphen eenige bedenkingen opperde tegen de zijns inziens te zware straf van degradatie van sergeanten en sergeant majoors tot matroos en zijne instemming te kennen gaf met de instelling der tuchtklasse en met de voorgestelde regeiing van het beklag. De heer Vening Meinesz had o. m. bezwaar tegen het verbod van het dragen van wapenen als bijkomende straf. Het dragen van wapenen buiten dienst dient in 't algemeen verboden, doch met als straf. De Regeeringscommissaris prof. Van der Hoe ve n, beantwoordde de bezwaren van beide sprekers en merkte op, dat deze veelszins overdreven konden heoten, daar men moet verwachten dat de wet oordeel kundig zal worden toegepast. Wat betreft het verbod om wapenen te dragen, ontkende de Regeeringscommissaris, dat daardoor der Regeering beiet zou wor den administatiefrecntelijk te bepalen welke wapenen de militairen buiten dienst op straat zullen dragen. Na nog eenige discussie werden de mili taire strafwetten zonder stemming aange nomen. De Voorzitter betuigde zijn dank en hulde aan den regeeringcommissaris, wien 't na 20 jaren arbeids is mogen geluk ken onze verouderde wetten te zien vervangen (applaus) De Regeeringscommissaris, ver- klaarde s voorzitters woorden en de in stemming der Kamer daarmede op den allerhoogsten prijs te stellen. Voorts werden goedgekeurd verschillende wetsontwerpen, onder meer betrekkellijk de schadeloosstelling door Chinawijziging der phosphorluciferswet en het renteloos voorschot voor den spoorweg Middelburg- Domburg met een zijtak KoudekerkeVlis- singen. Daarna is de Kamer gescheiden. Heden dejeuneerden ten Paleize HetLoo de heeren, die den nieuwen trein komen aanbieden, zijnde Voor de Hollandsche Spoor: mr Wester- woudt, commissaris W. baron Roell, com missaris, de heer J. A. Roessingh van Iterson, hoofdingenieur van tractie. Voor de Staatsspoor :G. A, baron Tindal commissaris de heer J. P. Haagsma, hoofd ingenieur van tractie. Men meldt uit Apeldoorn De komst van het peloton infanteristen uit Deventer, onder commando van den ln luitenant G. van Straaten, en zijne inkwartiering op de voormalige buitenplaats «Sophia's hoeve" te Apeldoorn heeft, nu alles daar volkomen rustig is, bevreemding gewekt. Men vermoedt thans, dat de militairen niet gekomen zijn met het oog op eveR- tueele ordeverstoring, doch dezen den Ko ninklijken trein zullen begeleiden, waarmede het Koninklijke Echtpaar Maandag a.s. naar Bückeburg vertrekt. H. M. de Koningin-Moeder wordt halt Mei weer op Soestdijk verwacht. Reservekader. Met betrekking tot het Kon. besluit van 9 dezer (bepalende dat de ingeschrevene voor de militie voor de lichting voor 1904, die zich n 1903 bij het reservekader heeft verbonden, zoo hij bij de militie wordt ingelijfd, in zijne verbintenis bij het reser vekader kan worden gehandhaafd) vestigt de minister van oorlog er de aandacht op, dat, al zal den kaderreservisten bij de bepaling van den eerste-oefeningstijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichting 1904 worden toegestaan hunnen werkelijken dienst te vervullen op den voor het reservekader bepaalden voet, zij daar door nochtans niet zullen ontheven worden van de verplichting om voor het blijvend gedeelte onder de wapenen te komen of te blijven, indien zij door de loting daartoe worden aangewezen. Hunne wettelijke bevoegdheid om van nummer te ruilen blijf onverkort. De Staatscommissie voor de spoorweg enquête is gistermiddag door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in zijn departement geïnstalleerd. De Staking. In Het Volk komt de heer Oudegeest op tegen de voorstelling door Pater Weyers gegeven van «de plannen tot omwenteling door het Comité van Verweer" bij de jongste staking gesmeed. Er was zegt de heer Oudegeest geen sprake van een samenzwering, alleen van een werkstaking; er was geen kwestie var, oproer. Het verbod aan het personeel der Exploi tatie-Maatschappij, om hun standplaatsen te verlaten, is opgeheven. De stationschef kan het personeel op dienstvrije dagen weder verlof geven, terwijl het vrij biljetten worden verstrekt. Aan het Centraalstation te Rotterdam zijn drie hoofdconducteurs, die tijdelijk in dienst waren genomen, gisteren definitief ontslagen, nadat gebleken was, dat zij tot de hoofdaanieggers behoorden. Nog een 40-tal spoorwegbeambten zjjn buiten dienst aan voornoemd station. VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5