Gisteren keerden de tot dusverre op Feijenoord (Rotterdam) gestationeerde troe pen ter sterkte van 14 officieren en 344 minderen per extra-trein naar hun garni zoensplaatsen terug. Zoo ook de infanterie onder bevel van den ln luitenant De Beyer, die nog dienst deed aan het station en de aan dat station gestationeerde genie-soldaten. Zoo eventueel noodig zal van wege het garnizoen aldaar in hun diensten worden voorzien. Het scheidsgerecht in zake de gemeente werklieden te Amsterdam heeft reeds ten aanzien van een aantal apellanten uitspraak gedaan en bijv. omtrent 150 vroegere vaste werklieden der gasfabrieken de door B. en W. voorgestelde straf, ontslag, toepasselijk verklaard. Intusschen kunnen B. en W. een lichtere straf opleggen en de ontslagenen zich nog altoos als losse werklieden aan melden. Volgens inlichtingen, die het Hbld. van goede zijde ontving, bedroeg het aantal werklieden, die wegens de gebeurtenissen der laatste weken de gebeurtenissen der laatste weken buiten werk zijn, te Amster dam 650, met ongeveer 1300 vrouwen en kinderen. Vanwege verschillende vereeni- gingen enz. is hun na 2^ week gemis van verdienste, ongeveer t6 per gezin als onder steuning uitgekeerd. Van verschillende zijden komen berichten, dat de militaire bewaking geheel is opge heven. Te Amsterdam is deze ook veel ver minderd, een 125 man infanterie en 't paar denvolk is echter gebleven. Te 's-Gravenhage blijven nog enkele posten op de spoorbanen in de omgeving gehandhaafd. Stakers en stakkers. Het Katholiek Comité van Actie verspreidt een plaat van v. Geldorp: «Stakers..., en stakkers" Aan den eenen kant mr. Troel stra in de Tweede Kamer«Alleen in Engeland wekelijks een ton gouds toege zegd voor de stakers 1 1" Aan den anderen kant ontslagen spoorwegbeambten, broode loos geworden, tot mr. Troelstra «Waar blijven jelui nu met je tonnen gouds uit Engeland Geef ons nu te eten I Onze vrouwen en kinderen lijden gebrek." Het Katholiek Comité van Actie heeft tijdens de jongste gebeurtenissen in ons land 50 vergaderingen gehouden, waarin behandeld werden «de stakingswetten" en «de invloed van socialisme en anarchisme." Verspreid werden 20 000 platen van P. van Geidorp, 100.000 brochures getiteld Wie heeft redding te verwachten van de sociaal democraten?" en «De drie wetsontwerpen", door mr. P. J. M. Aaiberse, benevens 400.000 manifesten. Het comité besloot ook na de aanneming der wetten krachtig te blijven tegenwerken de oproerige beginselen, welke zoo veelvoudig onder het Ned. volk worden gepropageerd. Het Internationaal Socialistisch Bureau roept alle socialistische partijen op tot een grootsche viering van den Eersten Mei, Het herinnert dat deze dag moet dienen lo. tot een demonstratie voor den acht- urendag2o. het zich een gevoelen in den klassenstrijd3o. tot de machtige betuiging van den wil der arbeidersklasse in zake de maatschappelijke omwenteling en de vestiging van den wereldvrede. In de bestaande omstandigheden zal 't het Nederlandsche proletariaat wel niet euvel geduid worden als het voor dit jaar de dag van den Eersten Mei meer besteedt aan geslagen wonden te heelen dan om een feestdag te vieren. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam promoveerde tot doctor in de H. Godge leerdheid de heer Jacob Daniel Du Toit, geboren te Paarl (Zuid-Afrika), op een academisch proefschrift, getiteld: «Het Methodisme". Daze promotie heeft dit eigenaardige, dat de heer Du Toit behoort tot die Kaap sche bannellingen, die een paar jaar geleden, na het eerste vooruitrukken der Engelschen, gedwongen waren naar Europa te trekken. De heer Du Toit kwam hier te lande en zette weldra zijn godgeleerde studiën, in Afrika aangevangen, aan de Vrije Univer siteit voort. (St.) Misdaad Dinsdag 7 April is de veekooper J. Gier veld, uit Wieden, te Zwolle gekomen, met het doel den volgenden dag de weekmarkt te bezoeken. Om 7 uur 's avonds is hij in het hotel «de Veelading", waar hij altijd logeerde, afgestapt, heeft tegen 10 uur zijn eten besteld en is daarna uitgegaan zonder weder te keeren. Op het vermoeden dat G., onder den invloed van sterken drank, te water zou zijn geraakt en verdronken, is de Willems vaart herhaaldelijk afgedregd zonder resul taat. Van achteren blijkt, dat G. dien avond ruzie moet hebben gehad. De verdwenene had ongeveer f1800 bij zich, toen hij zijn hotel verliet. De ongelukkige is 40 jaar, vader van 6 kinderen en staat heel gunstig bekend. De justitie doet onderzoek. Begrij pelijker wijs verkeert de familie in vreese- lijke spanning. tiEMENbrl) NIEUWS. In de Alblasser- en Tielerwaard zijn vele runderen tengevolge van het koud weêr ir. de weide gestorven. Bij Nijenbeek heeft op den IJzel een aanvaring plaats gehad van een tjalkschip en een praamschip. Er ontstond slechts kleine averij, maar na de aanvaring werd op het praamschip het 5-jarig zoontje vermist. Vermoedelijk is het over boord geslagen en verdronken. Eergister-nacht is aan den Emmasingel te Groningen door een paar agenten van politie aangehouden de 22 jarige Chr. St., geboren te Rotterdam, ontvlucht uit de kolonie Veenhuizen. Bij de Akerk rukte S. zich los en toen een der agenten hem tracht te tegen te houden, trok hij zijn mes en bracht den agent een snede over den lin kerslaap en het liukeroor toe. S. werd weer gegrepen en naar 't bureau gebracht. De verwonde agent kon gisteren zijn dienst niet verrichten. Aan het Noordzeestrand, bij den Zanddijk, is een oppassend jonkman uit Callaotsoog, de 22 jarige werkman Jan Hoek, in zee geraakt en verdronken. Zijn lijk werd later aan het strand gevonden. Te Voorburg is gisteren ochtend de 18- jarige dochter van den landbouwer Wevers zoodanig door een paard getrapt, dat zij kort daarna aan de bekomen wonden is overleden. Te Rozendaal wilde een jongen eenige spreeuwen schieten. Bij het afgaan van het schot sprong het geweer uit elkaar en ver wondde den onvoorzichtigen knaap zóó hevig dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Het stamhuis van de familie Krupp, waarin wijlen F. A. Krupp tot zijn dood toe kantoor had gehouden, is op last van mevrouw Krupp voorgoed gesloten. Eer het huis geheel voor de buitenwereld gesloten werd, heeft men het in den ouden toestand, zooals het bij het leven van de bewoners was, hersteld. Er worden echter geene bezoekers meer in toegelaten en 't blijtt enkel als herinnering bestaan. Te Elmïchenhagea bij Kiel brandden de school en drie aangrenzende woningen af. De kerk kon gered worden. Alle vee werd een prooi der vlammen. Vier heeren en eene dame, door een schipper begeleid, ondernamen een dezer dagen een boottochtje in de nabijheid van Reval (Rusland), waarbij alle zes veronge lukten; men vond later de ledige boot drijvend. Een der heeren was gehuwd. Uit Simla wordt te Londen bericht ontvangen, dat de officier van gezondheid Ross, die daar jaren lang in de hospitalen de kanker had bestudeerd, daarbij verschijn selen had gevonden, die wezen op een gebrek aan chloor in de weefsels. In acht gevallen zou Ross door groote doses keu kenzout bij speciaal dieet genezing of ge- langrijke verbetering van den toestand bereikt hebben. In de sacristie der kathedraal te Mans is een brutale diefstal gepleegd. De dieven, die zich midden in den' nacht toegang had den weten te verschaffen door den tuin van het kapittel, namen 23 kelken en 28 patenen mede, benevens 5000 francs. Voor kardinaal Ximenes, de beroemden staatsmanaartsbisschop van Toledo, die zooveel bijdroeg tot de eenheid van het Spaansche volk, zal een standbeeld worden opgericht. Paus Leo XIII ondersteunt het plan. Kerknieuws. De hoogeerw. pater L. Thiessling vertrok den 17en Maart van Curasao per Gouver neur van den Brandhof naar Saba, waar de pastoor, pater L. Mulder, in het gezel schap opgenomen werd, vandaar naar St. Eustatius, waar Zhoog.ew. aan wal ging, en na er eenige uren vertoefd te hebben, ook pater Delgeur, pastoor van St. Eustatius in zijn gezelschap opnam. Den 25en Maart, in den avond, werd St. Martin bereikt. Na hier tot den 30en vertoefd te hebben, werd over St. Eustatius en Saba, de terugreis naar Curasao aanvaard. Op de heenreis troffen de reizigers stormachtig weer. Op de terugreis was het daarentegen zeer kalm. Voor het eind van Mei denkt Zhoog.ew. weer in Holland terug te zijn. Mgr. Fischer, aartsbisschop van Keulen, heeft den H. Stoel gevraagd, dat hem ais coadjutor worde terzijde gesteld de Keulsche Domdeken Muller, die ook bij den keizer goed aangeschreven staat. Men verwacht hierop een gunstige beschikking. Rechtszaken. De officier van justitie te Amsterdam maakt bekend, dat op 23 April rechtsingang is verleend tegen Hermann Wittenberns, bediende bij de Amsterdamsche Bank, thans voortvluchtig, ter zake van diefstal van 23 obligatiën Oostenrxjksche rente, Januari, Juli, a f 1000, en 8 stuks a f 100. Een belooning uan f 500 zal door de Am sterdamsche Bank worden uitgekeerd aan dengene die, ter beslissing van den officier van justitie te Amsterdam, aan justitie of politie de noodige aanwijzingen geeft, welke tot de aanhouding van den voortvluchtige leiden. Sport, Door buitengewone omstandigheden is de datum der 8e Internationale Hondenten toonstelling, te houden in «Den Doele", Haagscheveer, Rotterdam, verplaatst tot op Zaterdag 23, Zondag 24 en Maandag 25 Mei. Laatste Berichten. Bij het te 's-Gravenhage gehouden exa men L. O. is o. m. geslaagd de heer H. Ch. P. Minderhoud alhier. De familie van den onlangs teViaardingen overleden om zijn weldadigheid bekeuden heer A. A. IJzermans heelt aan alle R. K. behoet- tigen vieesch en aardappelen doen uitreiken, waarmede zij zeer zeker in den geest van den overledene heeft gehandeld. De doorbraak in den Kcthelpolder. De Noord-Kethelpolder, 610 HA. groot, staat onder oppertoezicht van het hoog heemraadschap van Delfland, De ingenieur en een opzichter zijn er gister-avond heen gegaan heden-ochtend om zes uur heeft bet hoogheemraadschap een spoedeiscbende vergadering gehouden om maatregelen te nemen. Nu is er van alle kanten materiaal in aantocht om het gat te stoppen; want het water loopt nog steeds door, staat reeds hoog tegen de kade der aangrenzende polders en daar dreigt nog steeds gevaar. De burgemeester van Kethel heeft den commissaris der Koningin en den hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat tele grafisch verzocht te komen, want totnutoe is er niets gedaan om verder onheil te voor komen. Het leegmalen van den polder zal vele weken duren. De Poldervaart staat rechthoekig op de Schie en maakt met den spoordijk een hoek van 60 graden. Men schat, dat in gewone tijden de oppervlakte van de vaart een 3£ meter boven den polderbodem ligt. Nu is de Pol dervaart ongeveer 90 cM. onder Delftlaodsch peil gevallen. De dijken worden twee maal per jaar geschouwd. Visscherij-berichten. Tengevolge der gunstige resultaten van de haringvisscherij in het afgeloopen jaar zal de Nederlandsche haringvloot dit jaar met niet minder dan 120 schepen vermeer derd worden, waaronder 44 nieuwe visch- stoomloggers, 30 nieuwe ijzeren en 22 nieuwe houten loggers, 3 loggerbommen en 6 nieuwe bommen, de laatste voor Katwijksche rekening. Personen en combinaties, die zich tot nu toe nimmer met visscherij bezighielden, gaan thans als reeders optreden. Scheepvaart. Schiedam, 25 April. Aangekomens.s. Firda, kapt. O. Danstad, van Lissabon met een lading zout. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 25 April 1903. Otficieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor da Beurs. Zaterdag 25 April. Moutwijn f 7'/a. P«r Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming: onveranderd. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 8. Jenever f 12. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f147,f 15. Spoeling f 1.50. Berlijn. Parus. Hamb. Spiritus in loco Rogge, p. Apil Spirit, p. April Mei/Juni. 44.30 17.25 Maïs 17.10 13»/s- 38s'g 52'/, I 53. 17.50 17.25 13%. 13%. f.) New-York. Amsterdam. 24 April Rogge op lev. zonder noteering. 25 April Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s rnorg. 11 uur) 24 April 2.13 cM. 25 April 2.23 c.Vt. Wisselkoersen te Rotterdam, Per Telegraaf. Londen kort 112.11^ Disc. 4 pCt. Parjjs - 48.15 3 Antwerp. - 48.05 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 27, Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 41/, Turkije C 7 China. 1 4 Japan. 5 Binn. Mexico f Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli I Konmk. Petrol Mij j Moeara Enim Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares 1 Erie Common Missouri 2e Missouri j Common Mexican Shares i 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union J Canadian Prolongatie 25 April. 80 847s 337, 39'A 39 337a 1247s 171 489 83 837s 35 267s 217s 71?/, 317s 92 47, 24 Apr. 25 Apr. 23 April 24 April.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6