Het water in de stadsgrachten is heden als tot den bodem weggetrokken. In de Raamgracht blijkt de geweldige beweging in het water een nadeeligen invloed op den grachtmuur uitgeoefend te hebben; die muur is een voor greot gedeelte verzakt, zoodat men het noodig geoordeeld heeft de straat daar ter plaatse af te zetten. Heden-middag omstreeks haf een is bij het passeeren van de pont aan den Noord- vestsiDgel Tb. E. aldaar in de gracht geraakt. Den man zou dit onvrijwillig bad in de nu vooral zoo modderige gracht zeker slecht bekomen zijn, waren niet een paar voorbijgangers spoedig ter hulp gesneld. Met haken enz. wist men den drenkeling weer in de pont te halen, zonder dat hij merkbaar letsel had bekomen. l)e doorbraak in den Kethelpolder. Niettegenstaande het slechte weder is gisteren ae plaats des onheiis door honderden belangstellenden bezocht. Duizenden nieuwsgierigen uit Schiedam, Rotterdam, Deift en Den Haag bezochten Zondag met allerlei vervoermiddelen de noodlottige plaats. Uit de treinen volge propt met reizigers, (Te Deift moest o.a. een bagagewagen worden aangehaakt, die spoedig weer bezet was) leverde de omge ving een droevig gezicht op. Aan belde zijden van de spoorbaan voor zoover het oog reikt, staat alles blank hier en daar steekt een huis of een hooiberg boven de watermassa uit. Op verscheiden plaatsen stroomt het water huizen en gebouwen binnen, soms een meter hoog, een gat in den dijk is aangevuld met zakken grmt en afgezet met in den grond geslagen dwars liggers. Het water, in de Scme sedert Vrijdag middag 1 Meter gevallen en in de Poldervaart bijna geheel verdwenen, heeft nu op het terrein der overstrooming zijn hoogste punt bereikt. Alle correspondee- rende sluisdeuren blijven zorgvuldig gesloten, waardoor een belangrijke stremming in de binnenscheepvaart ontstaat. Den geneelen Zondag werd aan de her stelling doorgewerkt. In oen nacht van Zaterdag op Zondag is ook de Papscne dijk doorgebroken. Thans staan ongeveer 2000 bunder land onder water. De veendijk wordt bedreigd, bezwijkt die, dan loopen nog ongeveer 1200 bunder onder. Twaalf marechaussee zijn gearri veerd om de wegen af te zetten de breuk mag niet meer genaderd worden. Een der correspondenten der N. JR. Ct. schrijft, dat het met aan tegenspraak onderhevig schijnt, dat de oorzaak van de doorbraak moet geweten worden aan het veel te hoog opzetten van den boezem. Door het opgezweept worden van het water bij sterken wmd krijgt men ver schillende opgaven omtrent den stand van den boezemde een spreekt van 41 cM, de ander van 50 c.M. boven peil, en toch bleven de molens doormalen. Reeds lang is men bezorgd geweest voor de kaden aan de poldervaart, die, ais uitloozingskanaai aangelegd, ten behoeve van den Haag als spuikanaal gebruikt wordt en soms door inlaten zoo hoog opgezet is, dat de kaden overliependat deden ze nu weer. De doorbraak van Noord-Kethel heeft geen menschenlevens gekost, maar de schade is belangrijk. Ruw geschat zal in de 24 uren waarin geen hand is uitgestoken om het pl. m. 20 M. breede gat te dich ten minstens 7 milhoen kub. M. water zijn binnengekomen. Zaterdag-avond waren de spoorwegmannen in de weer om het wegslaan van den spoordijk tegen te gaan en de inwoners van Kethel werkten bereid willig en in grooten getale mede om het spoorwegverkeer te beveiligen. Op den Harreweg en de Mandejeskade werden kistingen aangebracht. Volgens bedoelden correspondent is het gemaal van Noord-Kethel, een verouderd werktuig, niet berekend voor de taak die het wacht. De aangrenzende Holterhoek- sche en Zouteveensche polder ligt 5 cM. lager en bezit twee krachtige gemalen. Het schijnt aangewezen het water in dien polder af te laten. Tengevolge van de doorbraak der polder vaartkade te Kethel en Spaland zijn te Overschie de deuren der schutsluis dicht- gezet, met balken geschoord en met touwen vastgezet om de kracht van het water in de Rotterdamsche Schie te kunnen weer staan, zoodat de vaart in de Rotterdamsche Schie is gestremd, zeer ten ongerieve van de vele groenten- en melkschmten, die haar waar nu van Overschie per as naar Rot terdam moeten vervoeren. Ook verscheidene pakschuiten en andere vaartuigen liggen te wachten, waarvan ver scheidene op het droge zitten in de Deut sche Schie, door het snelle wegloopen van het water. Tal van veehouders te Overschie zijn nu verplicht de spoeling per paard en wagen te Schiedam te halen. Als bewijs van kracht van het verval van hel water op de Rotterdamsche Schie kan dienen, dat de sluismeester met 12 a 15 sterke mannen met touwen en loopers die deuren moe^t dichthalen. Te Rotterdam is op 85-jarigen leeftijd overleden de heer mr. S. C. Reepmaker, die meer dan een halve eeuw aldaar de rechtskundige praktijk heeft uitgeoefend. Als secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke functie hij circa 40 jaren vervulde, heeft mr. Reepmaker de belangen van Rotterdam behartigd en het aanzien van het officieel handelscollege verhoogd. Tien jaren lang washij deken der advocaten en aan een groot aantal instellingen was hij nog of tot voor korten tijd als commis saris of president-commissaris verbonden. Mr. Reepmaker, die vooral om zijn menschlievendheid en hulpvaardigheid hoog geacht was, zag zich begiftigd met het Ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Mej. mr. Kok, de eerste vrouwelijke advocaat in Nederland, wonende te Rotter dam, is door een der medewerkers van de H. Crt. bezocht en uitgevraagd. Zij stond hem welwillend te woord. Iets anders was de vraag, van verschillende zijden tot haar gericht, om haar portret voor een tijdschrift af te staan daar moest zij eerst eens met haar verloofde over spreken, mr. J. van den Hoek, die Maandag tegelijk met zijn meisje door den president der rechtbank werd beëedigd een aardige beleefdheid van dien rechterlijken ambte naar. Mej. Kok zal zich niet op bijzondere gevallen toeleggen. Zij oefent de rechts praktijk uit als elke andere advocaatzij treedt dus op zoowel in civiele procedures als jn strafzaken, en zal ook op haar tijd door de rechtbank aangewezen worden als curator in faillissementen. Zij wil volstrekt niet poseeren als verdedigster van de rech ten der vrouw, daar zij aan deze beweging niet deelneemt. Het bouwen van haringloggers wordt te Vlaardingen onverflauwd voortgezet, zelfs zoo dat de scheepswerven daar het niet alkunnen en er dan ook vele elders gebouwd worden voor Vlaardingsche reeders. Ook het vertimmeren van aangekochte kotters uit Engeland verschaft veel werk. Volgens den buitengewoon hoogen water stand in de Vlaardingschevaart, waardoor de kaden gevaar loopen door te breken, is men in allerijl begonnen deze te versterken. Aan W. F. d'Harvant te Lobith is ver gunning verleend om op 30 April met het schip Kehrwieder van Heuven en Aerdt naar Rozenburg te vervoeren eene partij van netto 29.475 KQ-. dyamiet, om aldaar te worden overgeladen met bestemming naar Engeland in het zeeschip Swan. Gedurende de vorige week kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 138 schepen, waarvan 1 zeilschip en 5 zeelichters. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 136, voor Schiedam 1, en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 129 schepen, waarvan 6 zeilsche pen en 1 zeelichter. Alle bestemd voor Rotterdam. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 213, en het aantal netto registertonnen 263,154 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Tot verschilende vereenigingen van open baar-plaatselijk nut is een scnrij ven gericht door de comité's te Wateringen, Kwintsheul en Honselersdijk in zake de geprojecteerde spoorlijn Hoek-van-Holland - Delft—Zoeter- meer (of Zevenhuizen;, waarvoor door de heeren A. G. Kröiler en C. J. Bos concessie werd aangevraagd en welke comité's zich ten doel stellen aan het gedeelte der lijn Hoek-van-HollandDelft eene andere rich- ting te geven dan de concessionarissen willeD. De comité's verwachten van de door hun voorgestane richting der lijn met alleen voordeel en bloei van het Westland, maar ook een herleving der aloude handelsrela- tiën tusschen de nijvere streek en Delft reiatiën welke de laatste jaren sterk kwijn den, doordien de Westlandsche stoomtram de bewoners der aan haar lijn gelegen dorpen naar de residentie leerde gaan en ze aldus van Delft vervreemdden. B10E3LA3D. Bij Kon. besluit is aan kapitein H. S. Hordijk, van het 4e regiment infanterie, op zjjn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en zulks met ingang van den datum, waarop zijne benoe ming tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam zal ingaan. Het Koninklijke Echtpaar begaf zich Zaterdag in gesloten rijtuig naar het stati onsemplacement te Apeldoorn, waar het werd ontvangen door de afgevaardigden der beide maatschappijen, die den nieuwen koninklijken trein (huwelijksgeschenk) kwamen aanbieden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins doorliepen eenige malen den trein, onder zochten zelf de electrische schellen, de wijze van sluiting der deuren, vroegen lich tingen enz. Daarna werden de gordijnen neergelaten en het electrisch licht ontstoken- Het hooge echtpaar betuigde zijne tevreden heid en keerde te voet naar het Loo terug- Professor dr. J. F. Kraemer te Utrecht, is met ingang van 1 Augustus, door HM. de Koningin benoemd tot directeur van het Koninklijk Huisarchief. De hoogleeraar zal dientengevolge als zoodanig ontslag aanvragen. De minister van Waterstaat heeft de Kamers van Koophandel aangeschraven om hem tusschen 1 en 15 Augustus een kort beredecneerd overzicht toe te zenden van handel en nijverheid in het lessort der Kamer, Aan het »W. v. d. A. d. d. Belastingen" wordt uit goede bron medegedeeld Het is zeer waarschijnlijk, dat ook in ons dienstvak de verplichte pensioneering op zeventigjarigen leeftijd spoedig zal worden ingevoerd. De Ongevallenwet in werking. Dat de ongevallenwet gunstig werkt, bewees het ongeval, dat Woensdag de werkman Jobse, wonende te Breda, over kwam. Werkzaam in de onder Prinsenhage gele gen suikerfabriek werd hij gegrepen door de machine en totaai vermorseld. Bleef vroeger de weduwe in dergelijke gevallen onverzorgd achter, thans heeft zij en hare kinderen recht op rente of pensioen. En daar de verongelukte een weduwe en 3 kinderen beneden 16 jaar nalaat, ontvangt alzoo de weduwe 24 pCt en elk harer kinderen 12 pCt. van het door den overledene genoten weekloon. Waarschijnlijk is dit het eerste soortge lijke geval dat de Rijksverzekeringbank te regelen heeft. Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Onder presidium van jhr. mr. L. von Fi- senne, uit Rijswijk, haa gisteren-middag in het Zuid-Hollandsch koffiehuis te 's-Graven- hage de jaarvergadering plaats vaD den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Zuid-Holland. De kiesvereeniging s Recht, Plicht en Orde" van Schiedam, werd er vertegenwoordigd door den heer Adr. Zoet mulder. De Voorzitter heette de aanwezigen, die, niettegenstaande het slechte weder, in groote getale waren opgekomen, hartelijk welkom en bracht in welgekozen woorden hulde aan de nagedacntenis van mgr. dr. Schaepman. Hij schetste de vele verdiensten van den grooten staatsman, die met zijne van God gekregen talenten heeft gewoekerd op eene wijze, die anderen ter navolging moge strekken. Hoewel deze hulde niet meer dan een zwakke nagalm kon zijn, vond spr. het toch hier de plaats dr. Schaep- mans verdiensten te huldigen, wijl deze de man is geweest, die de emancipatie der Katholieken ais staatspartij tot een vaststaand en onomstootbaar feit heeft gemaakt. Het was dr. Schaepman's streven bij alle christelijke partijen steun te vinden en hij heeft die dan ook bekomen. De laatste maanden hebben ons getoond, dat de chris telijke beginselen meer dan ooit op den voorgrond zijn gaan treden. Dr. Schaepman heeft ons geleerd pal te staan voor de christelijke beginselen en ons bezig te houden met de vele kwestiëo, die zich in het staatkundig leven voordoen, Spr. besloot deze huldiging met den wensch, dat allen een krachtig gebed ten Hemel zouden doen opgaan om Gods zegen af te smeeken voor den bloei van de R. K. partij. Met een stormachiig applaus werden deze slotwoorden als bezegeld. Daarna verzocht de Voorzitter den steun der kiesvereenigingen voor het streven van het comité, dat door mgr. den Aarts bisschop is benoemd voor het inzamelen van gelden voor het tot standorengen le van een eenvouaigen gedenksteen, te leggen op het graf van mgr. Schaepman te Rome, 2e van een fundatie, te stichten in het Hollandsch college te Rome, 3e van een standbeeld of ander gedenkteeken in het seminarie te Rijsenburg. Voor het diocees Haarlem zijn het de heeren mgr. Wittert van Hoogland en mr. Kolkman, te 's-G •avanhage, die voor het in ontvangstnemen der gelden zijn aangewezen. Alsnu bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit o.m. bleek, dat de resultaten van het streven van den Bond wederom groot zijn. Het aantal aangesloten kiesver eenigingen was hetzelfde gebleven, terwijl in het bestuur eenige verwisselingen plaats vonden. Door het bestuur werden besprekingen gehouden naar aanleiding van het in de vorige jaarvergadering aangenomen voorstel- Noordwijkerhout, om een Z.-Holl. Katholie kendag tot stand te brengen. Het gevolg hand te nemen, daar het gebleken is, dat denestrale vereeniging belanden bij het socialisme, dat tot anar chisme verloopt. Als apostelen moesten de leden met de betrokken besturen samenwerken om de chris telijke vakorganisatie krachtig te maken. De eenv. adviseur vestigde de aandacht op een advertentie in de A7". S. Cr., waarin personen, vooral uit het smidsvak, voor de nieuw opgerichte ketting- fabriek worden gevraagd. De heer Voorwald, dankend voor het vertrouwen in hem gesteld bij de bestuurskeuze, bracht hulde aan de eendrachtige samenwerking vaD het bestuur en den voorzitter, die hij nu drie jaar had mogen gade slaan Spr. uitte het vertrouwen, dat die eendrachtige samenwerking de beste resultaten zou opleveren immers waar eendracht is, daar is vrede, en waar vrede is, biedt de Heer Zijn zegen. Biijve dus het bestuur, door den eerw. adviseur gesteund, vruchtbaar werkzaam. Nadat in antwoord op het daarioe door den heer Kemper uitgesproken verlangen, de Voorzitter had toegezegd, dal het krachtig pleidooi van den eerw. adviseur voor de christelijke vakorganisatie gedrukt aan de leden zal worden toegezonden, verkreeg nog op zijn verzoek de Bondsbode het woord. De heer Leenders vroeg ten eerste eenige inlich tingen omtrent het bepaalde voor den Centralen Baad, waarop de Voorzitter mededeeide, dat vooral ook om breedsprakigheid bij de debatten te vermijden, minder leden ter vergadering van den Centralen Baad znllen opgaan. Op de betrokken vraag van den heer Leenders verklaarde het bestuur zich bereid, hetgeen nu op de uitzending van leden zon bespaard worden, voor de werkelooze Bondsbroeders te Amsterdam te bestemmen. Ter beantwoording van de vraag of niet de be.angen der brandersknechts in den C. K zonden kunnen besproken worden, merkte de Voorzitter op, dat die bespreking, als rakende uitslnitend plaatselijke belangen, weinig vracht zon opleveren. De eerw. adviseur meende, dat die belangen het best in een krachtig georganiseerde vakafdeeling brandersknechts zouden kunnen behartigd worden. Nadat nog andere sprekers, die in verband met het in de vorige vergadering behandelde of het nu oesprokene iets in het midden hadden te brengen, door den Voorzitter waren beantwoord, werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze, met gebed, gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2