voordat een botsing met de wapenen plaats heelt. De meerdere uitgaven zullen overigens vrij gering zijn. Van de dwarsdrijverij in het parlement sprekende, zeide Szeliin dezen ernstigen tijd legt mijn geweten mij den plicht op, het oog gevestigd te houden op onze oude grondwet. Indien ik aan het bewind blijt, dan zal het niet zijn ter wille van de eer noch omdat ik houd van de macht. Maar de openbare meening verlangt, dat ik de grondwet verdedig, en daarom blijf ik mijn plicht zal ik vervullen. (Toejuichingen rechts.) De Chineesche kwestie. De Amerikaansche gezant te St. Peters burg heeft last gekregen, de Russische regeering een motie aan te bieden, die schijnbaar een vraag om inlichtingen, maar inderdaad een krachtig protest is tegen Rusland's eischen in Mantsjoerije. De Amerikaansche gezant te Peking heeft in last, China Amerika's ontevredenheid over die eischen en de hoop te betuigen, dat China ze niet zal inwilligen. Nader wordt nog uit Peking geseind Conger, de Amerikaansche gezant, heeft aan prins Tsing een nota gezonden met betrekking tot de door Rusland voorgestelde nieuwe overeenkomst betreffende Man tsjoerije. In die nota wordt verzet aarge- teekend tegen twee van Ruslands eischen dat geen steden meer geopend zouden worden voor den buiteniandschen handel, en dat van alle buitenlanders alleen Russen in dienst zouden genomen worden. Waarschijnlijk ingevolge Amerika's ver- toogen heeft de Chineesche regeering formeel geweigerd, gehoor te geven aan Ruslands eischen ten aanzien derontruiming van Mantsjoerije. De Londensche Daily Mail verneemt uit Sjanghai: Japan heeft geëischt, dat Rusland onmiddellijk Mantsjoerije ontruimt. Een Russisch militair koerier is ijlings naar Nioetsjwang vertrokken. De Times vernam nog uit New York, dat de Amerikaansche regeering verklaard had, zich niet aan te sluiten bij de protesten van andere mogendheden tegen de nieuwe Russische politiek in Mantsjoerye, maar zelfstandig protesteeren. Telegrammen uit Sjanghai maken melding van vergaderingen, die daar en te Kanton gehouden zijn, om verzet aan te teekenen tegen een overeenkomst, die de satraap van Kwangsi met de Franschen heeft aangegaan, waarbij deze geld en troepen beloven om den opstand in Kwangsi te dempen. Men vreest, dat dit inlijven van de zuidelijke provinciën door Frankrijk en dus verdeeling van het Chineesche rijk tengevolge zal hebben. Er is een protest naar Peking gezonden met verzoek de overeenkomst met Frankrijk in te trekken. Een vorstelijke bruiloft. Ter bijwoning van de bruiloft van den groothertog van Saksen-Weimar met prin ses Caroline van Reuss zijn eergisteren en gisteren een aantal gasten te Bückeburg aangekomen. Gisteren kwamen de erf- grootbertog en de erfgroothertogin van Baden en koningin Wilhelmina met prins Hendrik der Nederlanden. Laatstgenoemden werden aan het station, waar eencompagnie de eerewacht waarnam, door prins Adolf en prinses Victoria en de prinsen van het vorstelijk huis ontvangen. Onmiddellijk na hun aankomst inspecteerden de Koningin en prins Hendrik, met den Vorst, de eerewacht, terwijl de muziek het >Wien Neerlandsch Bloed" speeldevervolgens marcheerde de compagnie langs de vorstelijke persouen. Bij den rit in een rijtuig met zes paarden naar het slot zat de Koningin naast den Vorst, de uitbundige toejuichingen der menigte in de versierde straten zeer vrien delijk beantwoordende. Overstrooming in België. Gedurende de laatste twee nachten is in de Belgische provincie Luxemburg een groote hoeveelheid sneeuw gevallen. De sneeuwlaag bereikte een dikte van 50 cen timeter. Hevige regenbuien veroorzaakten overstroomingen van de Senne in de buurt van Brussel. Tusschen Maastricht en Maeseyck trad de Maas buiten de oevers. De toegebrachte schade is aanzienlijk en de scheepvaart op de Maas is gedeeltelijk gestremd. De moordenaar van Stjerbina. Naar te Weenen verluidt, zou de Sultan besloten hebben den moordenaar Ibrahim te doen terechtstellen. In Turkije bestaat de doodstraf inderdaad nietniettemin is men van meening, dat Ibrahim toch ter dood zal worden gebracht evenals in 1878 met de moordenaars van de Fransche en Duitsche consuls te Saloniki geschied is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 April 1903. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag 5 Mei, 's middags 2 ure, eene openbare ver gadering houden. Volksbadhuis. In de week van 20 -26 April 1903 werden genomen 201 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 7 kuipbaden 19 regen 13 regen 102 school 35 kinder »a3ct 25 Gister-avond omstreeks 9 uur werd brand ontdekt op het dak van de branderij van den heer A. Zeeuw, aan de Noordvest, die vermoedelijk was ontstaan doordat vonken van den schoorsteen onder de dakpannen waren terechtgekomen. Door het personeel der branderij werd het vuur. met emmers water gebluscht. De brandschade bepaalt zich alleen tot het dak. Den ln Mei hoopt de heer H. Rammers den dag te herdenken, waarop hij voor 12^ jaar ten kantore van de firma J. A. J. Nolet alhier in dienst trad. De doorbraak in den Kethelpolder. Het land in den Noord-Kethelpolder staat thans ongeveer 1 M. onder water. Verschil lende boerderijen kregen water in de stallen, doch geen enkel stuk vee is bij de over strooming omgekomen, daar de meeste boerderijen hooger liggen. Ook de Harreweg is gisteren-nacht be zweken. Het water stroomt nu uit depl.m. 10 M. groote breuk ir. den Zouteveenschen polder, waardoor ook de landerijen enz.ond Schipluiden onder water komen te staan en men ook in Schipluiden den last van het water zal ondervinden. Een 6-tal rijksveld wachters handhaven ter plaatse de orde. Men hoopte nog gisteren de breuk in den Noord-Kethelpolder te kuonen herstellen. Zaterdag-nacht was daarmede een aanvang gemaakt. Nadat de noodige materialen ter plaatse waren aangevoerd, werd onmiddelijk een zinker samengesteld van 250 Ms, die Zondag-middag in het gat werd neergelaten, aangevuld met bazalt en zandzakken om tien stroom te keeren. De groote toevloed van water was inmid dels Zaterdag getemperd, door dien Delf land de sluis aan de Kerstange en de schuif aan de Buitenwatersloot te Delft had doen sluiten tot keering van den toevloed van boezemwarer. Van uit Scheveningen vertrokken gisteren ochtend een aantal pramen en schuiten geladen met het benoodigd materiaal naar de plaats des onheils. Onder toezicht van bekwame putbazen vertrokken ook een 50 polderwerkers. Te Scheveningen en in de Haagscbe vaarten ziet men de gevolgen van den door braak aan den lagen waterstaat. De water partij in de Scheveningsche boschjes is bijv. te doorwaden. De schepen in het Kanaal kunnen niet vlot komen. Ook in de vaarten in de stad moeten de schuiten naar het midden verhalen. Het vervoer van melk cd groenten uit het Westland per schuit ondervindt de moeilijk heden van den lagen waterstand. In al de om Kethel liggende gemeenten is de waterstand zoo laag als ze nimmer is geweest. In de Noordvestgracht in deze gemeente bijv. was zoo weinig water, dat voor de branderijen het water moe't opge pompt worden met losse pompen uit de vaargeul der gracht. Hier en daar wordt van den lagen water stand gebruik gemaakt om schoeiingen, riolen en goten te inspecteerenop ver scheidene plaatsen is men aan het opbreken en vernieuwen. De gemeente 's-Gravenhage maakt ge bruik van den lagen waterstand in grachten en vaarten om honderden straatkeien, door de jeugd sedert tal jaren daarin gegooid, te verzamelen. Schuiten vol worden naar de gemeente-opslagplaats gebracht. Als men weet, dat elke kei gemiddeld 7 cent kost, dan kan men zich eenigszins een denkbeeld maken van het sommetje dat de jeugd ai spelende in 't water geworpen heeft. De Zwitsersche Bondsregeering heeft tot Zwitsersch consul te Rotterdam benoemd den heer Ferdinand Koch, die totnogtoe vice consul was; de post van Zwitsersch vice consul werd opgeheven. Sedert M»andag-avond 6 April werd te Rotterdam vermist een 7-jarig knaapje Jacob Rietdijk. Het laatst was hij dien avond gezien door zijn schoolkameraden in de nabijheid van de Delftsche poort, op het oogenblik dat de militairen van die zijde langs den Coolsingel de stad binnenkwamen. Het vermoeden, dat hij door het gedrang in het water was geraakt, is thans bevestigd. Zondag werd het lijk door een gemeente werker uit den Coolsingel opgehaald. BINNENLAND. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin in de Stct. (no. 97) ter algemeene kennis, dat gedurende Harer Majesteits verblijf in het buitenland (van 27 April tot 1 Mei), de aan H. M. de Koningin gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden in gezonden of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 1 Mei 1903 niet plaats hebben. Ingevolge machtiging van den minister van Binnenlandsche zaken zijn Zaterdag de buitengewone maatregelen voor de bewa king der spoorwegstations in de provincie Friesland opgeheven. Door den minister van Waterstaat zijn de Kamers van Koophandel uitgenoodigd hem telken jare tusschen 1 en 15 Augustus een kort beredeneerd verlag toe te zenden van handel en nijverheid in haar ressort. Men meldt uit Den Haag Naar we vernemen, is mr. J. H. van Royen, thans gezantschapssecretaris 2e klasse te Berlijn, bestemd om tijdelijk op te treden als zaakgelastigde van Nederland bij de Venezuelaansche staten van Caracas. De Staking. A.lle bestuursleden van de coöperatieve bakkerij Vooruit* te Delft met nog enkele andere zijn voor den rechtercommissaris in den Haag geweest om in verhoor genomen te worden over het ten toon stellen van de bekende plaat van Het Volk. Vier beambten van tractie der H. IJ. S. M. te 's-Gravenhage, die voldoende konden bewjjzen, dat zij eigenlijk tegen wil en dank aan de staking hadden deelgenomen, zjjn door de directie in dienst teruggenomen. Naar het N. v. d. D. verneemt, hebben de directies der spoorwegmaatschappen van de regeering de mededeeling ontvangen, dat, indien personeel bij een der rijkswerk inrichtingen noodig blijkt, dat zij, die doof hen ontslagen zijn en niet behoord hebben tot de leiders, aanstokers of opruiers der stakingen, en wier gedrag overigens niets te wenschen over liet en die tevens een goede gezondheid genieten, in verband met de aanspraken van anderen, voor een plaatsing in aanmerking zullen kunnen komen. Men schrijft uit Utrecht aan de N. C. Wij vernemen, dat er alle reden is om aan te nemeD, dat de directies der H. IJ. S. M. de door haar ontslagen beambten op de een of andere wijs tegemoet zal komen, o.a. door hen als los personeel aan de werkplaats ol elders in dienst te nemen. Enkelen, hoewel zeer weinigen, hebben een toezegging in dien geest, zij het ook heel vaag, gekregen. Een feit is het echter, dat de ontslagenen bijna bij niemand werk kunnen vinden. Met den aanstaanden zomerdienst wordt op de lijn AmsterdamRotterdam der H. IJ. S. M. de nachtdienst ingevoerd, waar door het meerendeel der goederentreinen op dit baanvak des nachts zullen worden gereden. Men meldt uit Haarlem Door den ingenieur van tractie bij de H. IJ. S., den heer Van Swieten, zijn gisteren vijf der ontslagen machinisten ontboden, om zich nog eens te verantwoor den over de redenen, die hen tot staken noopten. Daar die vijf overigens zeer goed bij hun chefs bekend staan, bestaat er kans, dat zij weer zullen worden aangenomen. Het is gebleken, dat het den patroons in de houtbedrijven te Amsterdam ernst is, wat betreft het niet weder aannemen van de losse werklieden, die tot staken waren overgegaan. Gisteren-ochtend kwamen weer ongeveer 200 nieuw aangenomen werklieden in de Houthaven om te arbeiden. Hierbij zijn arbeiders, die bij de spoorwegen waren ontslagen. Alles gaat aan de haven rustig zijn gang; alleen is er wat toezicht van militairen en politie. Het blijkt, dat het bericht omtrent hei referendum van den A. N. D. B., betreffende het beschikbaar stellen van f 10.000 als steun voor de slachtoffers der stakingen, voorbarig is. De uitslag is nog niet bekend. Op de vergadering van patroons en ge zellen in de bouwvakken te Tiel is besloten, het loon der knechts met ingang van 4 Mei met 1 cent per uur te verhoogen. De eisch der werklieden, om met 1 Januari 1904 nog 1 cent verhooging te ontvangen, is niet ingewilligd. In tegenwoordigheid van het meerendeel der leden van den gemeenteraad en van genoodigden, werd gisteren te Leiden het openbaar slachthuis geopend door den bur gemeester, mr. N. de Ridder, met eene rede, waarin hij op het belangrijke van deze inrichting wees en haar met vol vertrouwen opdroeg aan de zorgen van den zeer bekwamen directeur, dr. D. A. de Jongh. Te Haarlem is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in het koetshuis van den heer Sypestein, in de Meesterlottenlaan. De dieven hebben door een klein ruitje, waarvan de 3topverf nog zacht was, er uit te halen, den grendel van het tuimelraam kunnen wegschuiven en zich toen naar binnen kunnen begeven. Vermist worden een oude klok, waarvan de slinger is terug gevonden, een overjas van den koetsier en een koetsiersbusje. Het ruitje was weder netjes ingezet. Omtrent het plan om het garnizoen van Amsterdam te versterken, verneemt het JV. v. N. dat zoo goed als zeker is, dat dit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2