ziet de correspondent een bewijs dat Rus land mettertijd ook Mongolië inpalmen wil. Pauselijke audiënties. Z. H. Leo XIII beeft Maandag het comité der Belgische pers in audiëntie ontvangen. Daarna in de troonzaal de Belgische en Grieksch-Reumeensche pelgrims. Een vorstelijke bruiloft. Maandag-avond is de bruidegom, de groothertog van Saksen-Weimar, met zijne moeder te Büekeburg aangekomen, waar reeds zijne bruid, prinses Carolina van Reuss, vertoefde. Aan den gala-maaltijd in het paleis begroette de vorst van Schaumburg- Lippe zijn gasten, in het bijzonder de Koningin van Nederland, op wie hij ook een toost instelde. H. M. bedankte en dronk op het welzijn van den vorst. Een minister overleden. De Engelsche minister van Landbouw, Hanbury, is gisteren-ochtend aan longont steking overleden. Eafferloonen. De Daily Telegraph verneemt uit Johan nesburg, dat de financiers van den Rand besloten hebben tot een algemeene ver hooging van de Kaiferloonen. Neger-kiesrecht. Het hooggerechtshof te Washington heeft eergisteren een vordering afgewezen, strek kende om de regeering van den staat Alabama te dwingen, de rechten te her stellen van vijfduizend van het kiesrecht beroofde negers. Deze beslissing bevestigt de algemeene ontrooving van het kiesrecht, aan de zwarte kiezers in de zuidelijke provinciën. Stads- en 'Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 April 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 29 April 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens suiker- en chocoladevak. id. voor sigaren vak, (op 2 fabrieken). id. voor rijwielvak. Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vijlwerk. Timmerlieden Een schoenmaker (halfwas.) Een schoenmakersjongen. Twee steenhouwers. Verver. Een jongen voor gistpakhuis. In een fabriek een jongen, eenigzins bekend met kleedennaaien. Dienstboden. Een Keukenmeid. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippersknechts. Koetsiers. Een machinist-stoker. Houtkoopers- knechts. Personen voor lichte werkzaam heden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk,en los werk. - Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Dienstboden Schoon maaksters. Nassnustraat bestrating. Nu reeds eenige perceelen bouwterrein aan de Nassaustraat zijn verkocht en met het bouwen een aanvang is gemaakt, achten B. en W. het noodig die straat in een toestand te brengen, overeenkomende met dien, waarin particuliere straten be- hooren te zyn, alvorens eene vergunning tot het bewonen van huizen aan die straat wordt afgegeven. Daar het weglichaam voor korten tijd op eeD hoogte is gebracht, die voldoende is te achten, is ophooging niet noodig, maar in de straat behoort te worden gelegd een riool van 30 cM-diameter, aangesloten aan de riolen in de School- en Mauritsstraat en uitmondende in de Westerhaven. De kosten van het riool zal f2700 be dragen voor trottoir voor Nassau-, Schooi en Mauritsstraat is f 4700 noodigde be strating van genoemde straten met waal- klinkers zal een uitgave van 15000 vorderen. Behalve de aanleg van gas- en waterleiding zullen alzoo de totaal kosten bedragen pi. m. f14000. In overeenstemming met het gevoelen van de commissie voor de gemeentewerken, aan welker rapport zij] bovenstaande cijfers ontleenen, vragen B. en W. machtiging tot uitvoering van bovengenoemde werken. De kosten zullen uit buitengewone middelen moeten bestreden worden, terwijl een ontwerp-besluit tot aanvulling van de begroo ting voor het loopende dienstjaar zal worden aangeboden. Tot agent van politie 2e kl. is alhier met ingang van 1 Mei a.s. benoemd de heer D. Immerzeel te Zevenhuizen. S. O. V. Zooals uit achterstaande adventie blijkt, zullen de zaal en de tuin der Officieren- Vereeniging Zondag 3 Mei a.s. weder geopend zijn. Het bestuur is thans samengesteld als volgtA. Gouka, voorzitter J. A. J. Noiet, vice-voorzitterW. D. van Damme Jalink, secretarisA. J. J. de Groot, penningmeester en A. Dirkzwager. Moge het nieuwe bestuur de voldoening smaken, dat van zaal en tuin wat drukker gebruik wordt gemaakt. In den aanstaanden zomer zal vooral de zoo goed gelegen en fraai aangelegde tuin weder een bekoorlijk zitpiaatsje bieden. Wij hopen, dat er velen van gebruik zullen maken 1 Door telegrambestellers is gisteren de 12 jarige L. v. d. V. uit de Korte Haven gered. De knaap was met zijn rijwiel aldaar te water geraakt, doordat een jongen uit baldadigheid tegen het stuur van het rijwiel duwde. Heden-morgen, omstreeks 11 uur, is de zakkendrager L. Leenders, door de gladheid van het gangboord van het hier met een lading natte tarwe voor de mouterij de nGrauwe Hengst" liggend rijnschip Herma nns, uitgegleden en te water geraakt. Hij werd spoedig door H. Duimel behouden op het droge gebracht. waterstaat, den heer Van der Vegt het terrein van de doorbraak aan den Noord- Kethelpolder. De ingenieur van Delfland, die de heeren met een rijtuig van de Kan delaar afhaalde, wees hen op den slechten toestand, waarin het polderbestuur van Noord-Kethei, niettegenstaande de waar schuwing, de kade gelaten had, aldus seinde men aan de JS. R. Ct. en verklaarde hun de wijze, waarop de kade weer zou worden opgewerkt achter den hulpdijk van zandzakken op het zinkstuk, welk werk eergisteren tot boven water gereed kwam en waardoor de instroomiDg van het water toen reeds gekeerd werd. Binnen enkele dagen kan men het boezemwater van den hulpdijk laten rijzen en kan de scheepvaart in den boezem weer doorgaan. De heeren waren overtuigd, dat het werk flink werd aangepakt en dat de voortgang, die er gemaakt werd, van dien aard was, dat het gat spoedig geheel za' gedicht zijn, waardoor de polders met het uitmalen op den boezem zouden kunnen aanvangen. De burgemeester van Kethei en dr. Saur waren mede ter plaatse aanwezig. Tengevolge van den lagen waterstand kan sedert gisteren de nettenfabriek aan de Haringkade te 's-Gravenhage niet werken en staat er het werk stil. Dit is ook het geval aan de waschinrichting van Gebr. Heijnen. Van de zeesluizen wordt nu niet naar zee gespuid. De peilschaal aldaar wijst 0.63 M. beneden D. P. aan. Vrijdag-middag j.l. met den hoogen vloed wees de peilschaal 2 M. boven D. P. De week daarvoor tijdens de sneeuw- en hagelbuien was de hoogste waterstand aan de zeesluis 2.10 Meter boven D. P. De ankers der bommen zijn uit den strandweg verwijderd. Da meeste bommen zijn lager naar zee getrokken en gisteren middag ter schrobnetvisscherij uitgevaren. De gaten in den strandweg zijn weer gevuld, zoodat het rijverkeer niet meer belemmerd is. Een zestal loggers ligt op de ree om visch te verkoopen. bezocht en had voor ieder der verpleegden een tuiltje bloemen meegebracht, dat H. M. met een vriendelijk en bemoedigend woord persoonlijk overreikte. Ook met de zusters, die, ieder in bare atdeeling, aan wezig waren, onderhield Koningin Emma zich minzaam. Met veel belangstelling bezichtigde H. M- ten slotte de plannen voor den voorgeno men nieuwen bouw en de inrichting. Ter gelegenheid van het Hooge Bezoek was de Nederlandsche driekleur van het gebouw in het Westeinde ontplooid. Na terugkeer van het Koninklijk Echt paar den ln Mei op Het Loo, zal de Groot hertogin van Mecklenburg, moeder van Prins Hendrik, eenigen tijd op Hr. Ms. buitenverblijf bij Haar Kinderen komen logeeren. Eerst na de terugkomst van H. M. op Het Loo, kan een beslissing verwacht worden omtrent het voorgenomen Konink lijk bezoek aan Amsterdam en den daar voor te bepalen datum. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog heeft heden niet plaats, die van den minister van Koloniën morgen niet. De minister van Binnenlandsche zaken overwegende, dat de heer B. R. F. van Vlijmen heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en dat mitsdien eene verkiezing voor lid van die Kamer moet plaats hebben in het kiesdistrict Veghel, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 5 Mei e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 12 Mei en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 19 Mei e.k. In Het Volk komt eene correspondentie uit Rotterdam voor, volgens welke een antirevolutionair aan den schrijver dier correspondentie zou medegedeeld hebbeD, dat de heer D. de Klerk dezen zomer als lid der Tweede Kamer voor Rotterdam II zou bedanken. Hem zou een even goed bezoldigde staatsbetrekking zijn aangeboden en hij zou daarvoor drie maanden bedenk tijd hebben gevraagd. Van antirevolutionaire zijde zou voor het Kamerlidmaatschap dan weder candidaat gesteld worden mr. De Jong, de hoofdredacteur van het nieuwe antirevolutionaire dagblad. De redactie van Het Volk voegt hieraan toeWij geven dit bericht, zooals het ons door onzen zegsman, die vertrouwbaar is, werd verstrekt." Mr. Troelstra, uit het buitenland terug gekeerd, heeft zich metterwoon gevestigd aan den Kanaalweg te Scheveningen. Ter verbetering van het bericht, dat prof. Kramer te Utrecht met ingang van 1 Augustus benoemd is door H. M. de Koningin tot directeur van het huisarchief van H. M., vernemen wij uit goede bron, dat door prof. Kriimer ontslag is gevraagd a's hoogleeraar met ingang van 21 Septem ber a. s. en dat na dezen datum H. M. hem zal benoemen tot genoemde betrekking. In een gecombineerde vergadering van de bureaux der Kamers van Koophandel in Twente met de voorzitters en secreta rissen der arbeidskamers, samengeroepen op voorstel van den heer D. W. Stork te Hengelo, is besloten, dat mogelijke hoofd; grieven tegen het ontwerp-arbeidswet der regeering ter kennis zullen worden gebracht door de Kamer te Enschedé, terwijl de andere Kamers zich zullen bepalen tot minder uitvoerige adressen, Naar het Centrum uit goede bron ver neemt, is de lichting 1900 dit jaar vrijge steld van de gewone jaarlijksche inspectie voor den militie-commissaris. Een der nieuwe betrekkingen bij den dienst der staatsspoorwegen is die van chef- hoofdconducteur. Zij, die hiervoor in aan merking wenschen te komen, hebben zich De doorbraak in den Kethelpolder. De toestand, hoe treurig ook, begint langzamerhand te verbeteren. Het water, dat den Harreweg overstroomde en waardoor een derde deel van den Holiërhoekscben- en Zouteveenschen polder blank stond, is gekeerd. Met inspanning van alle krachten en dan door 's nachts door te werken was gisteren de Harreweg hersteld. Er is Maandag hard gewerkt en daar door kon men aan den avond van dien dag verklaren, dat het gevaar van doorbraak voorkomen was, te eer omdat bericht ver nomen werd, dat het gat in de kade van den Noord-Kethelpolder dan zou gedicht zijn en dus verdere rijzing voorkomen worden. Dat hooge waterstand zonder overstrooming toch groot gevaar oplevert, bleek dezer dagen onophoudelijk, want herhaaldelijk woelde het water onder den weg door en moest daaraan gewerkt worden. Met de herstelling van de kade aan de Poldervaart is men goed gevorderd. De kistingen op den Harreweg zijn hersteld. De stoomgemalen van den Hoiiërhoekschen- en Zouteveenschen polder stoomen. Het water in dien polder is reeds belangrijk gezakt. Het oogenblikkelijk gevaar is dus gewe ken. Het zal echter lang duren eer al het water is weggemalen en dan zal de toestand van het iand kunnen blijken, welke zeer zeker niet erg rooskleurig zal zijn. Ook hier is de toestand verbeterd. Het water in de stadsgrachten is langzamerhand aan het stijgen, vermoedelijk doordat de breuk is dichtgemaakt, en door verschillende schuttingen op sommigen plaatsen wordt water ingelaten, waardoor ook de scheepvaart niet langer zoo ernstig gestremd is. Gisteren-ochtend bezocht de Commissaris der Koningin mr. J. G. Patijn, vergezeld van den hoofdingenieur van den provincialen Bij de politie te Roiterdan is de op sporing verzocht van den kantoorbediende, tevens gepensioneerd militair, A F. D. K.. die sedert 18 April uit de echtelijke woning aan de Kromme Wiekstraat wordt vermist. Uit Schiedam heeft hij sedert aan zijn familieleden brieven geschreven, waarin hij meldde, zich van het leven te zullen be- rooven, daarbij verklarende, dat hij zich aan verduistering van een bedrag van f2000 had schuldig gemaakt ten nadeele van een wijnhandelaar, in wiens dienst hij aldaar was. Het bericht, dat Spiekman redacteur zou zijn geworden van het Dagblad van Rotterdam is, naar dit blad zelf' mededeelt, onwaar. BINNENLAND. Omtrent het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van Hare Hof dame, jonkvrouwe Van de Poll, aan het R.-Kath. Ziekenhuis te 's-Gravenhage, kan nog worden medegedeeld, dat H, M. werd ontvangen door den heer J. J. Duijnstee, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, in zijne hoedanigheid van vice- president en waarnemend voorzitter van het gesticht, terwijl diens dochtertje, jon- gejuffr. Wilhelmina Duijnstee, de eer genoot H. M. een bloemruiker te overhandigen. Voorts waren ter ontvangst in de zieken- inrichting aanwezig de Eerw. Overste en Tweede Overste, de Eerw. Rector Zwart, de heeren Verhulst, secretaris, Cruyt en Nieuwerkerk, leden van het college van regenten en de heeren doctoren Mastboom en Rutgers, die allen door den heer Duijnstee aan H. M. werden voorgesteld, waarna hij de Koningin-Moeder rondgeleidde. De Vorstelijke Bezoekster kwam ten 2 ure en verliet het ziekenhuis eerst ten songeveer half vier. Zij liet geen zaal on-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2