Stads- en Gewestelijk Nieuws. binnenland. heeft. Admiraal Alexejif heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin aangekondigd wordt, dat de Russen Moekden ontruimen en vreemdelingen voortaan geen Russische pas meer noodig hebben. De correspondent van de Times noemt de proclamatie een paskwil, want Rusland blijtt militair over Moekden absoluut de baas; aldoor worden er troepen opgehoopt. De Russen blijven Mantsjoerije besturen als een Russische provincie. Proclamaties veranderen daaraan niets. De Venezolaansclie kwestie. In een particulier telegram aan de Mag- deburgische Zeitung wordt verzekerd, dat Duitschland, Engeland en Italië met Vene zuela overeengekomen zijn, den Tsaar de aanwijzing van scheidsrechterster beslissing van de punten, waaromtrent geen minne lijke schikking verkregen wordt, op te dragen. De Tsaar zou dan die scheidsrechters kiezen uit de leden van het Haagsche Hof, en de onderhandelingen zouden den len Septem ber aanvangen. De vorstelijke bruiloft. Gisteren-middag om drie uur heeft inde slotkerk te Bückeburg de kerkelijke inze gening plaats gehad van het huwelijk van den groothertog van Saksen-Weimar met prinses Karoline van Reuss, dat omstreeks twaalf uur in het paleis van de prinses moeder van Schaumburg-Lippe burgerlijk voltrokken was ten overstaan van den staatsminister Rotky. Aan het daarna ten paleize gehouden diner heeft de Keizer een dronk op de jonggetrouwden ingesteld, welke door den vorst van Schaumburg-Lippe met een shoe- zee" op den Keizer beantwoord werd. Om zeven uur zijn de jonggetrouwden naar Hannover vortrokken, om heden naar Hein- richau, in Silezië, te gaan, waar zij ed maand Mei zullen doorbrengen. Generaal Botha. Generaal Botha zal tegen het eind van November of December een nieuwe en laatste reis naar Europa maken en dan Engeland, Holland en België bezoeken. Hij zal ook de uitgave van het boek over den oorlog, waaraan hij thans de laatste hand legt, bezorgen en met Chamberlain een onderhoud hebben over verschillende bepa lingen van het Vredesverdrag, welke door Engeland niet zijn nagekomen en over enkele bezwaren der Boeren, waaraan nog niet is tegemoet gekomen. Rotslawine in Canada. Volgens een telegram, uit Franks te Van couver ontvangen, is de laatste verklaring van het onheil weer, dat het een rotslawine geweest is. Wat men voor den rook van een vuurspuwenden berg heeft aangezien, houdt men nu voor stof door de vallende massa opgeworpen. Het aantal dooden wordt nu op 95 geschat. In het Lagerhuis te Otawa heeft de premier Laurier gisteren telegrammen voorgelezen, bevestigend, dat de reden van het onheil bij Frank een rotslawine geweest is, geen vulcanische uitbarsting. Er zijn 87 menschen gedood; 15 mijnwerkers zijn aan den dood ontsnapt, 2 hebben er het leven verloren. Schiedam, 1 Mei 1903. Polyhymnia. In de flink bezette groote zaal van »Musis Sacrum" alhier, die nu een veel oogelijker aanzien heeft bekomen, gaf gisteravond de zangvereeniging >Polybymnia", directeur, de heer B. Jurgens, eene welgeslaagde uitvoering. Het uitgebreide en met zorg samen gestelde programma nam een aanvang met den Marsch aus Tannhauser van R. Wag ner, voor gemengd koor, waarin de zuiver heid der "klanken weieens te wenschen overliet, maar overigens nog al vlot werd gezongen. In 't Levensbootje van B. de Vries, voor trio, duo en koor, nummer twee van het programma, ging het koor wat mank, doch dit werd vergoed door den schoonen zang der solisten. Vooral de sopraan, mej. J. N., blonk in het 4e vers zeer uit. Daarna zong mejuffrouw Jeannette B. van Kasteel uit Rotterdam (alt), die over een mooi en krachtig stemgeluid beschikt, het versje van Frans de CortDe eerste kus, muziek van Jan W. F. Brandts Buys, en van Robert ReynickCuriose Geschichte, muziek van Th. H. H. Verhey, waarmede zij een dankbaar en langdurig applaus oogstte. Veel schoons viel te genieten in Reci tatie und Duett aus der Schöpfung van Haydn, waarmede de heer v. d. Stap en mej, J. N. een welverdiend succes behaalden en een daverend applaus in ontvangst hadden te nemen. De heer v. d. Stap vergastte zijn audito rium op Air d' Hérodiade, lied van M. M. P. Milliet en H. Grémont, muziek van J. Mas senet, De zonne is mij opgegaan van L. Noest, muziek van Bart Verhallen en Maigruss, van C. Roncarz, muziek van W. Huber. Deze liederen, die zeer in den smaak vielen en met veel gloed en flinke forsche stem werden gezongen, hadden zooveel bijval, dat de heer V. d. Stap werd terug geroepen en nog een extra nummertje ten beste moest geven. Tot slot van de eerste afdeeling voerde het koor Vinetaea Woudgedachten, beiden van T. Abt, uit, waarvan Woudgedachten, wel het beste werd gezongen en dan ook een welverdiend applaus uitlokte. Na de pauze werd Erlkönigstochter, bal lade voor gemengd koor en soli van Niels W. Gade, ten gehoore gebracht. Er waren zeer schoone momenten in, Oluf was de heer v. d. Stap, die Mutter mej. Jeannette B. van Kasteel en Erlkönigstochter mej. J. N. van bier. De solisten kweten zich uitstekend van hun taak, vooral de alt, mej. van Kasteel, gat veel mooiste hooren. De pianobegeleiding van dezen avond was bij mejuffrouw N. Feltzer alhier in goede handen. Zij heeft hierdoor veel tot het wel slagen van deze uitvoering medegewerkt. De Schiedamsche Tramweg Mij. vervoerde gedurende de maand April 24387 passagiers. In de maand Maart bedroeg het aantal 23844. Door de politie is aangehouden de rei zende koopman G. v. D., die nog eenige hechtenis ter zake openbare dronkenschap te goed had. De 3-jarige Jan Paardekamp, wonende aan de Broersvest, is heden-middag omstreeks 3 uur door een paardentram op de Broers- vest overreden. Hij bekwam ernstige verwondingen aan het linkerbeen, terwijl bovendien zijn hoofd werd gekwetst. Door dr. Jansen werd den knaap de eerste hulp verleend. De koetsier bleek geen schuld aan het ongeluk te hebben. De doorbraak in den Kethelpolder. De kisting, die in de doorbraak aan de polderkade werd aangebracht, is thans formeel dicht en gisteren-middag is men aangevangen het stoomgemaal, dat op den Noord-Kethelpolder staat, te doeD werken. Men is nu aangevangen met de kade te herstellen. Een stuk land, toebehoorende aan den heer C. Lansbergen, is gekocht en met den grond daarvan zal men den dijk her stellen. De Zouteveensche polder, waarop twee machines sedert eergisteren staan te malen, zakt nu merkbaar en men verwachtte dat die polder heden droog zou komen. Er schijnt sprake van te zijn, dat de machines op den Abtswoutschenpolder en op den Zouteveenschepolder zullen mede werken om den Noord Kethelpolder droog te maken, waaruit dan uit dien laatsten polder het water voorzichtig op de wate ringen der beide andere polders zal worden afgelaten. Naar de S. Cf. vernam, zou spoedig een vergadering van ingelanden daarover beslissen. De Harreweg, die sedert Zaterdag bij voortduring gekist wordt en dag en nacht wordt bewaakt, verkeert in depiorabelen toestand. Op sommige plaatsen is er nog slechts weinig van den weg over en langs de geheele lengte is een waterkeering op den weg gemaakt door houten schoeiingen, zakken zand en graszoden. Het plan om met behulp van centrifu- gaalpompen den Nocrd-Keihelpolder droog te malen, is opgegeven, omdat die r.iet behoorlijk kunnen geplaatst worden. De Kethelsche burgerij, onder leiding van den burgemeester en steeds aangespoord door den pastoor, heeft zich bij de ramp beijverd om de gevolgen daarvan te beperken. Aan haar is het te danken, dat de spoordijk is behouden gebleven. De directie der H. IJ. S. M. heeft die hulp reeds erkend en de namen doen aanteekenen van de vijf mannen, die het laatst daar ter plaatse waren aangetroffen. Maar niet alleen die 5 mannen, maar de geheele brandweer, opgeroepen door de alarmklok der gemeente en vele anderen hebben hun goede diensten bewezen. Bij de ramp in den Noord-Kethelpolder heeft de Kethelsche burgerij een solidariteit betoond, die de Amsterdamsche stakers nog zouden benijden. Wegens de doorbraak van de Poldervaart zijn, op last van Delfland, tusschen Vlaar- dingen en Den Haag de sluizen gesloten en mogen niet geopend worden. Door dezen maatregel is het sciuiienverkeer tusschen Vlaardingen met den Haag en Scnevenmgen, en dat is zeer belangrijk, geheel gestremd, wat voor de betrokken schippers zeer schadelijk is. Door de verandering van den wind, waar door het water lager wegloopt, kan voort durend uit de Vlaardingscbe Vaart gespuid worden. Dit komt zeer te pas daar de ondergeloopen Veenpolder in die vaart moet leeggemalen worden, wat nu heel goed kan geschieden, zoodat men daar spoedig van het water verlost zal zijn. Woensdag-avond werd aan 8 Zeevisschers te Maassluis een diploma voor schipper of stuurman ter visscherij uitgereikt, na 23 Januari 11. daarvoor een examen te hebben afgelegd. Met een toepasselijk woord stelde de burgemeester, jhr. Van den Brandei er, de diploma's den visschers ter hand. Ver scheidene reeders warendaarbij tegenwoordig. Behalve H. K. H. de groothertogin- Mecklenburg worden in den loop der maand Mei nog meer vorstelijke personen ais lo geergasten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins op het Loo verwacht. Men rekent dat de laatste logés tot 20 Mei aldaar zullen verblijven, met het oog waarop het hoogst onwaarschijnlijk wordt geacht dat het koninklijk bezoek aan Amsterdam reeds vóór dien datum zou gebracht worden. Omtrent de populariteit onzer Koningin in Duitschland schrijft men aan de Iel De aankomst onzer koningin was een ware intocht. En zonder ontplooiing van militaire en politiemacht ging alles ordelijk toe. Zonder hinderlijk dringen kon ieder de koningin zien. Er was één roep over hare bekoorlijk heid. Vlug, met een lichten blos en een vroolijken glimlach op het gelaat, stapte zij uit den salonwagen en reikte, na door den vorst en vorstin begroet te zijn, alle aanwezige vorstelijke personen de hand, tot ieder eenige hartelijke woorden rich tend. Z. K. H. de Prins, die, evenals H. M. de Koningin, groote voorliefde koestert voor het Loo en zijn prachtige, uitgestrekte om^ geving, moet voornemens zijn het oude ridderslot 't Loo, dagteekenende uit den tijd der gevechten tusschen Maarten van Rossem en de Geldersche edelen, en gele gen in het Koninklijk Park, weder in zijn vroegeren staat te herstellen. De tuin om het slot zal worden uitge graven, teneinde er een gracht van te maken met valbrug, zooals die eeuwen geleden daar werden aangetroffen. Een en ander zal worden uitgevoerd naar zeer oude teekeningen dezer dagen in het Koninklijk Archief ontdekt. Zooals bekend is, bezit 't Loo (zg. oude Loo) groote historische vermaardheid, daar het, behalve de rol welke het speelde in de riddertwisten, ook tot verblijfplaats diende van vele leden van het Huis van Oranje. Sedert jaren staat het onbewoond. Ko ningin Wilheimina toch bewoont het nieuwe paleis Het Loo. 1 Te Nijmegen is overleden de heer T. M. B. ridder Alewijn, gepensionneerd luitenant-generaal, adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin. Als candidaat voor 't lidmaatschap der Provincialen Staten van Zeeland zal in 't district Hulst, ter vervanging van mr. J. G. v. Deinze, die bedankt heeft, van katho lieke zijde gesteld worden de heer Dumoleyn, notaris te Hontenisse. De Lichtingen. Naar men van doorgaans welingelichte zijde verneemt, ligt het ia de bedoeling der regeering, het blijvend gedeelte der lich ting van 1902 den 25en Juli in het genot van onbepaald verlof te stellen. Te voren zouden dan, den 20en Juli, de miliciens der lichting van 1897 voor 3 weken voor herhalings-oefeningen onder de wape nen komen, terwijl de lichting van 1898 voor hetzelfde doel in September zou worden opgeroepen. Het bericht,door Het Centrum suit goede bron" vernomen, volgens hetwelk de lichting 1900 dit jaar vrijgesteld zou zijn van de gewone jaarljjksche inspectie voor den militiecommissaris, zegt de N. Cf., is inder daad uitstekend. Immers, men vindt haar in art. 99 van het Kon. Besl. van 2 December 1901 (Stbl, no. 230), houdende voorschriften betreffende de uitvoering van de Militiewet 1901, waaruit blijkt, dat de vrijstelling van inspectie zelfs geen bijzonder voordeeltje voor de lichting 1900 is, maar ook geldt voor die van 1901 en 1902. De Spoorweg-enquête. Er valt niet aan te twijfelen of de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft geen reden van bestaan meer. Dat zij ontbonden zal worden is tegengesproken, maar die tegenspraak heeft geen zin. Noch voor de in dienst gebleven of opnieuw in dienst gebleven of opnieuw in dienst getreden beambten, noch voor de ontslagenen heeft de vereeni ging eenig nut meer. Nu heeft Het Volk zich erover beklaagd, dat de enquête zal aanvangen, nadat het ontevreden personeel uit de gelederen is verwijderd, waardoor er geen andere dan zoogenaamde vzoete jongens" overblijven. Ons dunkt aan dit bezwaar kan thans worden tegemoet gekomen. Indien genoemde Vereeniging ontbonden wordt, kan zij vrij beschikken over haar archief en hare correspondentie. Daarin r ,i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2