Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. K. K. Volksbond. druk gesproken is. Mgr. Benzier zal de plechtigheid verrichten in tegenwoordigheid van den Keizer, de Keizerin en de jonge Prinsen. Hoewel de kathedraal van Staats wege gerestaureerd is, wil de Keizer dat het geestelijk karakter der plechtigheid op den voorgrond treedt en daarom heeft zijne Majesteit, in overleg met den Paus, mgr. Fischer, die te Rome vertoeft, ont boden om bij de inwijding tegenwoordig te zijn. Infante Isabella. Een .draadbericht uit Madrid meldt, dat de infante Isabella Zaterdag van het paard is gevallen. Zij heeft een trap tegen de lip gehad; haar toestand is niet verontrustend. De troebelen te Kischinew. Het olficieele onderzoek, dat gelast is naar aanleiding van het gebeurde te Kischi new zoo wordt uit Weenen geseind wordt geacht niet ernstig bedoeld te zijn. De medeplichtigheid van de politie en het leger aan de gepleegde gruwelen schijnt afdoende bewezen te zijn. Dynamietaanslag in Amerika. Op het oogenblik toen de Umbria van de Cunardiijn te New-York wilde vertrekken, trad de politie op naar aanleidiig van een door haar ontvangen schrijven en ontdekte een kist, bevattende honderd pond dynamiet en een kunstig samengestelde machine op de bagagepier. Geen ontploffing volgde, aaar de kist onmiddellijk in het water werd geworpen, maar de lont was brandende. In net door de politie ontvangen schrijven werd medegedeeld, dat men hier te doen heeft met een complot van de »Mafia", die de vernieling beoogt van Engelsctie stoom- scnepen, die van New-York vertrekken. De kist was aangebracht door twee Italianen, die men nog niet heeft kunnen opsporen. Spoorwegstaking in Australië. Een algemeene spoorwegstaking is uit gebroken in de Australische kolonie Victoria Een beperkte dienst wordt echter volge houden. Men vreest, dat de werklieden in andere bedrijven zich bij de stakers zulien aansluiten. Niettemin blijft de Re geering bij haar besluit tegen Woensdag een buitengewone zitting van het parlement van Victoria bijeen te roepen. Schiedam, 11 Mei 1903. atd. Schiedam. De Feestvergadering. pater H. Ermann S.J., Door de politie is asmgehoudeu en op het bureau van politie in bewaring gesteid zekere A. M., die van de deur der woning van zijn broeder in de Kreupelstraat een paneel bad ingetrapt, omdat deze hem niet in diens woning binnen wilde laten. Gister-avond trot de politie in een nieuw aangelegde straat, nabij de Warande, een 19-jarige meid aan, die daar smoordronken lag te ronken. Zij werd ter ontnuchtering naar het politie bureau overgebracht. Aan de politie te 's-Gravenhage is door de Schiedamsche politie overgeleverd de 14-jarige H. H. v. d. S., die des nachts alhier zwervende was aangetroffen. Bij den wagenmaker Tanes,in de Kethel- straat, hebben een drietal baldadigen twee ruiten ingeslagen. Het drietal zette het op een loopen, en ontkwam. De baldadigen zijn evenwel bekend. De doorbraak in den Ketheipolder. De toestand in den overstroomden polder js na de tweede doorbraak nog verergerd. Bij de R. K. kerk is het overstroomde gedeelte ODgeveer tweemaal zoo breed. Over den spoordijk zag het er Zaterdag leeiijk uit; daar was de weg het lastigst; men moest er tot aan de kmeen doorwaden, terwijl het water hevig stroomde en steenen uit den weg sloeg. Een enkele doode hond en een varken dreven voorbijverscheidene kippen on mollen en duizenden doode visschen. Gisteren is in de R. K. kerk, die zelf op ver üoogd terrein droog staat, maar door de overstrooming van den weg moeiljjk te bereiken is, nog dienst gedaan de gem cen tenaren moesten zich met bo-tjes naar de kerk begeven. Omtrent den toestand aan den Harreweg schrijft men van Zaterdag aan de N. R. Ct.: De boerenzoons en arbeiders met hun klomplaarzen hebben aan den Harreweg piaats gemaakt voor de polderjongens met hun hooge laarzen. Kranige kerels hebben zij zich van eergisteren-nacht getoond en ook gisteren hebben zij hard gewerkt. De heer Komen, directeur van gemeentewerken te Vlaaröingen, is met de directie belast en heeft met spoed de zaak ter hand genomen, lallooze zakken met grond zijn op den weg gebracht en nieuwe kistingen zijn en worden geslagen. Zonder onvoorziene omstandigheden kan men zeggen, dat het gevaar voor door braak geweken is. Er loopt ontzaglijk veel water nog in den Holiërhoekschen en Zoute- veenschen polder. Het lage land staat er geheel onder en het middelbare land wordt dras. Er komt meer water in dan de beide stoomgemalen er uitwerpen. De Harreweg, welke reeds veertien dagen voor rijtuigen ontoegankelijk was, is nu ook afgesloten voor wielrijders en voetgangers. Bij het behoud van den Harreweg is ook het belang der provincie gemoeid. Want breekt de Harreweg door, dan stort het water zich in den Holierhoekschen en Zouteveenschen polder, die 1750 bunders groot is. De boezem vliegt in den Noord- kethelpolder en de geheele vaart van den Haag tot Rotterdam is waterloos en dus onbevaarbaar. Hoezeer ;het water in de Schie nog niet zoo laag is gevallen als bij de eerste door braak is ook thans zelfs de vaart, met de spoelingschouwen gestremd, daar bij Ovre- schie een keulenaak midden in het vaarwater aan den grond zit. Uit de omliggende gemeenten bezochten Zondag duizenden met allerlei vervoermid delen de overstrooming in den Ketheipolder, waar voortdurend door een groot aantal werklieden aan de herstelling wordt door gewerkt onder toezicht van ambtenaren van den provincialen Waterstaat. De breuk was gisteren tot boven de waterlijn hersteld. Om twee uur werden op verzoek van het polderbestuur de poidervaartkaden door de rijksveldwacht uit Rotterdam ontruimd en met hekken afgesioten. Alle sluisdeuren blijven nog hermetisch gesloten. De Schie is nagenoeg onbevaarbaar. De gedeeltelijk ondergeloopen polderwegen zijn met doode riviervisch bezaaid. Met het oog op den toestand van de kademuren, welke door den lagen water stand geheel bloot staan, heeft de burge meester van Delft als hoofd der politie bevolen, dat tot nadere aankondiging de stoomtram met door de stad zal rijden, maar aan de Haagpoort station van afrit zal houden. De dubbele moord te Berkel. Zooals gemeld, werd de 41-jarige Corneiis Uyttenboogaard, wiens straftijd te Scheve- ningen van 4 jaren Dinsdag jl. verstreken was, overgebracht naar het Huis van be waring te 's-Gravenhage, op grond van vermoedens van medeplichtigheid aan den dubbelen moord in den nacht van 16 op 17 Januari 1899 op den 70-jarigen rentenier Machiei Ripping en diens 42-jarige huis houdster Gerritje Vrieling. Verschillende vermoedens zijn tegen dezen Uyttenboogaard gerezen. Ongeveer 7 dagen na den moord werd hij te Rotterdam gearresteerd, doch werd na een langdurige instructie te 's-Gravenhage door den rechter van instructie, jhr. mr. de Savornin Loh- man, en den substituut officier, jhr. mr. van den Brandeler, waren er geen vol doende termen tot vervolging te dier zake en werd hij voor een ander feit, diefstal van eene koe te Zegwaard, tot 4 jaar veroordeeld Uit het onderzoek is thans gebleken, dat hij destijds te Antwerpen zijn met bloed bevlekte pantalon en ondergoed verwisseld heeft in een estaminet, zijn snor heeft doen afscheren en aan eene herbergierster aldaar effecten beeft aangeboden, waar on* De afd. Schiedam vau den Ned. R. K. Volksbond heeft gisteren den twaalfden verjaardag van de uit vaardiging der Pauselijke encycliek Rerum Novarum op waardige wijze gevierd. Na de kerkelijke viel ing, waarbij de Bondsbroeders vooral onder de Hoogmis, in de Singelkerk opgedragen, van hunne deelneming blijk gaven, werd gisteren-avond de feestvergadering gehouden in de zaal der Officieren-Vereeniging, die met levend groen en bloemen, vaandels en opschriften, en het portret van den grooten Paus gesierd, een recht feestelijken aanblik bood. De feestvergadering, vereerd met de tegenwoordigheid van eerw. geestelijken dezer stad, donateurs en de dames der leden, die in grooten getale waren opgekomen, had een zeer opge wekt verloop. De president, de heer Monwens, de vergadering openend, heette allen hartelijk welkom, hunne tegen woordigheid was hem een bewijs van sympathie met de strekking van het feest de verschijning van de Encycliek, het beroemde geschrift, waarin Z. H. pans Leo XIII werkgevers en werklieden, armen en rijken den weg ten heil heetl gewezen. Het bestuur had gemeend ter gelegenheid van 's Pausen zilveren feest dit Encycliekfeest met buitengewonen lnister te moeten vieren en het meende aan deze vergadering een buitengewoon cachet te geven door als spreker uit te noodigen den weleerw. pater Ermann, dien allen kennen en zeker in deze vergadering weer met genoegen znllen hooren. Pres. uitte den wensch, dat zijn woord allen zon sterken om op den rechteu weg voort te gaan. Moeilijk is het toch steeds het rechte pad te houden, ook in eene vereemging. Daartoe late men uiet alles op het bestunr aankome, maar dragen de leden allen het hunne bij om de gemeenschappelijk u t u, voeren taak te volbrengen. Toen de president aidns het feest had ingeleid, vergasite ons „St. Ambrosius" op de uitvoering van een aantal nummers, die ons weer deden ervaren, over welke goede krachten het harmoniekorps heeft te beschikken. Daarna bereidde de Zangvereeniging ,,St. Cecilia" ons een heerlijk genot door de uitvoering van (ie 1 aus-caniate, volgens den nieuwen en gewij- «igucu lekst. Glueieude geestdiift wekte de schoune ut.uermg van dit heerlijk iied, dat zoo juist aller gevueieu op dezen piechtigen ïeestavond vertolkte. Nadat de president nog had medegedeeld, dat op Hemelvaartsdag een vergadering voor de Vakorgani satie zon worden gehouden, gaf hij het woord aan den weleerw. die, onder applaus deq katheder bestijgend, zijne rede nagenoeg aldus aanving Zondag 17 Mei is het 12 jaar geleden, dat de be roemde encycliek werd uitgevaardigd en het is zoo ongeveer twaalfhonderd jaar geleden, dat de H Wilii- brord met 11 volgelingen aan den mond van den Rijn, te Katwijk, landde, om het kruis te planten in de donkere wouden, waar onze voorvaderen bij het licht der volle maan hnnne goden, veelal zelfs met men- schenoffers, eerden. St. Willibrord door paus Sergius tot aartsbisschop der Friezen gewijd, stichtte de Utrecht- sche kathedraal, aan St. Martinns gewijd, die herhaal delijk gevallen en herbouwd, nog in den huldigen dom over alle torens in ons land uitsteekt, luide verkon digend hier is de oorsprong van het R. K. Nederland. Veel is er sinds dien veranderd, allerlei wisselingen hebben plaats gehad en thaus staan wij >n deze eeuw voor de sociale kwestiezij, die de oogen sloten voor het licht van het kruis, zijn dat licht elders gaan zoeken. Zoo hebben zich opgedrongen zij, die beweren de sociale kwestie op te lossen door alles omver te stooten en neer te halen, maar die toonen niets te kannen opbouwen en de menigte paaien met ijdela beloften. Op de roepstem van Leo XIII zijn ook de Katho lieken aan het werk getogen ter oplossing der sociale kwesüe. Zij zijn nn bezig de ark te bouwen, die het menschdom moet redden, dat dreigt onder te gaan in den zondvloed. Daartoe boawen zij op een grondslag van recht en zedelijkheid, naar Gods bevel d.eht aan eengesloten, vertrouwend, dat aan hnn kleiue schare met Gods hulp het sncces verzekerd is. De architect bij dien arkbouw is de almachtige God, schepper van hemel en aarde en de hoofdopzichter is dezelfde, die St. Willibrord bisschop wijdde Sergius leeft in Leo, die eigenlijk moest heeten Petrus de 252 Paus. Onder dien Architect en dien Hooldopzichter werken als opzichters de bisschoppen en de geestelijken en als arbeiders de kinderen der katholieke Kerk. Voor dieD arkbouw zijn bepaalde voorschriften ge geven, die stipt moeten worden opgevolgder moet zijn eenheid van actie, want anders wordt het niet een Noë-ark, maar een Bsbel-torenbouw. Er moet met be leid en niet al te voortvarend gearbeid worden. Zij,die al te zeer willen vooruitstreven, bedenken, dat Noë 120 jaar over zijn ark heeft gebouwd voor ons is het een arbeid, die eerst door onze kindskinderen zal voltooid worden. Het is een werk waarbij alle standen moeten mee werken en waarbij vooral gehandeld moet worden naar het woord van den Dominicaner-pater Bonaven- turawees den werkman behulpzaam door hem te steunen in zijne rechtmatige aanspraken. Op dit werk moet men vooral komen met zuivere, sterke handen men moet naar ziel en liehaam knisch leven, opdat niet gezegd wordedeze lieden bouwen slecht, omdat zij slecht zijn de kinderen der werklieden moeten aan den arbeid gewend worden, zendt hen, zegt spr., naar katholieke scholen, zorgt voor goede lectuur, steunt beter de katholieke pers, kweekt den godsdienstzin bij allen aan. Na dit woord, uit het hart gesproken, moest red. nog even gewagen aan dea bouwmeester den hoofdop zichter bij het werk Leo XIII. Toen hij den Stoel van Petrus beklom, zeide hij tot zijn staatssecretaris, kardinaal Franchi«ik wil ten groote staatkunde voe ren", dat woord heeft hij steeds gestand gedaan, hij voert een groote politiek, die wars van alle diploma tiek geknoei, zoekt het rijk Gods en zijn gerechtigheid, de uitbreiding van het rijk Gods beoogt en met het stoffelijk het eeuwig welzijn der werklieden oestreeft. Aan het eind der 19e eeuw wijst die politiek Jezus Christus als de Weg, de Waarheid en het Leven en bij het begin der twintigste eeuw toont Zij den Christus, Die de democratie zegent als het middel tot verbroe dering der standen. Zij predikt deu vrede door de toepassing vau het Evangelie. Alle natiën huldigen dan ook den man, die deze politiek voert als de Vredevorst en de liefdevolle zorg voor den Vrede toont Hij vooral in de encycliek Rerum Novarum waarin hij patroons en arbeiders beiden terechtwijst. Tot de patroons zegt hij de arbeider is geen slaaf, geen werktuig, behaalt geen woekerwinst bij zijn arbeid, geeft hein loon waarop hij recht heeft. Tot den werk man zegt hijongelijkheid van standen zal altijd bestaan; standgelijkheid is een droombeeld, een her senschim, vereenigt u op het voorbeeld der oude gilden, naar 19-eeuwschen trant. Dit teekenend woord van den Paus der werklieden tot het zijne makend, zeide spr., dat het niet genoeg is lid eener werkliedenvereeniging te zijn, niet vol doende eens af en toe te vergaderen, maar de leden steeds elkander moeten stennen en hunne gemeenschap pelijke belangen onderling bespreken. Den deftige standen leert 53 Pausen woord wat meer sympathie te betoonen voor den Volksbond, de werkliedenver- eenigingen,die,alszij door den Bisschop zijn goedgekeurd, stilzwijgend tot steun zij aanbevolen. Moge de laatste werkstaking hen nog tot die sympathie en dien stenn opwekken, opdat zoo velen niet binnengeloodst worden door de soc.-dem., maar ingelijfd worden in het groote leger, dat de rechten, ook der patroons, zal verdedigen. Ais de Katholieken zoo zijn vooruitgegaan, danken zij dit aan de actie der katholieke mannen, die ons in de laatste jaren zijn voorgegaan en onder hen wil spr. op de eerste plaats noemen hem, die in de Tweede Kamer voor tien in de katholieke partij gold. Is het waar, dat het der katholieke partij ontbreekt noch aan intelligentie noch aan energie, maar aan stuw kracht, dan is er toch zeker wel s:uwkracht uitgegaan van dr. Sehaepman, den man, wien, naar het woord van den Aartsbisschop bij zijn katafalk, de Katholieken danken, wat zij in overvloed wonnen, die met de zeldzame gaven hem door God geschonken, steeds trouw en eerlijk heeft gestreden. Hij was het, die de Katholieken emancipeerde voor het openbare leven, zoodat met volle recht op hen toepasselijk werd Ledigancks kernachtig woordZij wilden wat was rechi en Zij wonnen wat zij wilden. Terugkomend op Hem, die ook door den onvergete- lijken Sehaepman steeds was gehuldigd, den Paus, zeide red. te accep-.eeren en op de Pausen toe te passen de lolspraak, hun onwillers door de Prov Zwolsche Overijss. Ct. gegevenzij hebben geduld, omdat zij in de eeuwigheid gelooveu, de Pausen overwinnen altijdzij hebben de Napoleons zien begraven zij zuilen de Combes zien ter aarde storten. De Paus is als Mozes op den berg Sinaï hij is het licht aan den hemel, dat in kalme majesteit de aarde bestraalt, antwoord gevend op de groote vragen van het geestelijk en maatschappelijke leven, hij de lenraar en herder der volken, die het Onbloedig Offer voor de zondige wereld opdraagt en in de stilte van den nacht zijn Rozenkransgebed ten hemel zendt. Terwijl alles aan de wet der vergankelijkheid onder hevig is, valt het Pausschap buiten die wet. Steeds staat het Pausschap ais de Kerk onvergankelijk, eveu oud, maar ook even jong. In Rome, waar veel veran derd is, is ook veei gebleven gebleven is de Pans, de onfeilbare leeraar; hij die de blijde boodschap des heils brengt; de opperste leidsman, naar wien allen luistere» de eeuen met gebogen hoofd de anderen met trillende lippen, ea gebalde vuist, maar toch allen luis terend. Terwijl zoovele lichten in nevel ondergaan, blijft het Paustehap heerlijk stralen. Meer nog dan de ver heven persoon huldigen wij in den Paus het ontster- felijk beginsel. Het 25-jarig jubilé van den Pans herdenkend, vieren wij den jubeldag van het twintig eeuwen oude Pausschap. De doodsklok zal eenmaal over Joaohim Pecci luiden de Paus sterft niet. Als de laatste Paus zijn taak zal volbracht hebben, zal de Koning der Koningen op de wolken verschijnen. Hij zai de wereld doen verstaan zijn heilwoord: Gijt zijt Petrus, op deze steenrots heb ik Mijne Kerk gebouwd de poorten der hel hebben Haar niet overwonnen. Dat is de heerlijke stralenkrans van den onttroonden koning, die ;s de Koning van den tijd. Toen het krachtig applaus, dat de schoone rede van den gevierdea spreker als bezegelde, eindelijk was verstomd, nam de weleerw. heer Van den Berg, gees- lijk adviseur, het woordWas het hem altijd een vreugde een woord van dank te richten tot den redenaar van den avondvooral na bet vele schoone dezen avond gehoord, kwam hem dit dankwoord uit het volle hart. De N. S. Ct. had dezen avond, waarop de weleerw. pater Ermann zou spreken als een hoogst belangwekkende avond aangekondigd, zij, die het heer lijk woord dezen avond geboord hebben, kannen zeker over de belangwekkendheid dezer vergadering oordeelen. Reeds in de vorige vergadering werd de aankondiging, dat pater Ermann als spr. zou op treden, met applaus begroet. Waar voor velen de toekomst zoo duister is en zij niet weten, welken weg zij moeten inslaan, waar anderen tot hnn groot ongeluk leiders volgen, die hen plotseling alleen in het duister laten staan, zoodat zij niet weten waarheen, daar heeft pater Ermann hen met de uiteenzetting van de verschillende voorschrif ten omtrent den arbeid den goeden weg gewezen. Mochten alle Kotholieken zijn woord hooren mochten vooral alle katholieken mannen en zoovelen, die nog buiten den Bond staan, vernemen dit krachtig op wekkend woord van pater Ermann, wien wij allen grooten dank schuldig zijn. Heel Neerland betreurt zeker het heengaan van dr. Sehaepman, maar toen adv. red. dat verlies hoorde uiteenzetten, dacht hij, dr. Sehaepman heeft toch een schooi van jongeren gesticht, die zijn voorbeeld volgen, zijn werk voortzetten en onder die jongeren, die navolgers mag zeker wel als een der krachtigste strijders gerekend worden pater Ermann {bravo, applaus). Met den verzekering dat wij nog meer malen gaarne zullen luisteren naar het woord van dien jongere besloot adv. zijn als altijd keurig gesiyleerd dankwoord. Daarna volgde nog als een waardig slot van den recht feestelijken avond enkele voordrachten van de dilettantenclub „Alberdingk Thijm." De heer v. A. oogstte een welverdiend applaus met eenige voor drachten, waarvan vooral de laatste, als doelend op Schiedamsche toestanden, bijzonder in den smaak viel. In opgewekte stemming scheidde daarna omstreeks kwart voor elf de talrijke feestgeDooten, overtuigd, dat het Eucycliekfeest vooral ditmaal ep waardige, luisterrijke wijze was gevierd. i -jjjg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2