■werkzaamheid in het Huis Gods en nabij het A. H. Sacrament, sprak pastoor Cop- pens den wensch uit, dat koster Rammers nog jaren lang zijn officie met denzelfden ijver en liefde zou blijven vervullen, en komt ook eenmaal voor hem na vele jaren de tjjd van scheiden, worde hij dan door de engelen opgevoerd tot het groote Huis des Heeren. Moge God zelf dan zijn over groot loon zijn Met dit woord van hulde en dank over handigde de waardige voorzitter van het kerkbestuur den jubilaris in envelop een stoffelijk huldeblijk, dat zijn welsprekend woord als bezegelen moest. Blijkbaar bewogen dankte de jubileerende koster voor den lof hem toegezwaaid, voor zich zeiven de kroon wenschend, toegezegd aan hen, die tot het einde gestreden hebben. Toen trad de weleerw, heer kapelaan A. G. van den Berg naar voren. Namens de geestelijken zoowel heden ais vroeger in de parochie werkzaam of daarin wonende, die de hulpvaardigheid van den jubilaris vooral in de sacristy ondervonden, sloot hij zich aan bjj de waardige hulde hem gebracht. Allen hadden den feesteling in zijn ambt leeren waardeerenvele jeugdigen, die hij aan het aitaar des Heeren gevormd had, hadden zich verheugd hem na vele jaren als oude kennis weer te zien. Hem namens allen hartelijk gelukwenschend, uitte spr. den wensch, dat het hem gegeven zou zijn nog zeer lang met denzelfden ijver en toe wijding zijn ambt te vervullen, waarmede hij nu reeds 50 jaren gearbeid had. Bij dezen gelukwensch boden allen een stoffelijk bewijs van hulde in envelop (ver gezeld van een sierlijk tableau in vergulden lijst, waarop de vaardige hand der eerw. broeders met een opdracht de namen der gevers had gecalhgrafeerd) vertrouwend dat dit geschenk voor hem zou gelden als een hooge waardeering van het werk 50 jaren met zooveel ijver volbracht. Ook voor dit huldeblijk bracht de gehul digde harteiijken dank. Namens een comité van dames sprak daarna nog mevr. wed. A. J. Beukers- Herckenrath'. Den jubilaris van harte feli- citeerend in dit zeldzaam oogenblik en hem dankend voor hetgeen hij met zooveel vro men zin voor de kerk had gedaan en den ijver waarmede hij voor de paramenten nad gezorgd, bood zij hem als cadeau der parochie tot blijvendaandenken een onyx stel (pendule met candelabres) benevens een sier lijke bloemenmand, vergezeld van opdracht vermeldende de namen dergenen die tot dit geschenk hadden medegewerkt. Met den wensch dat hij jaren lang van dit geschenken zou genieten en hem ten slotte de hemelkroon wenschend, besloot mevrouw Beukers hare vereerende opdracht. Welgemeende dank werd ook haar door den waardigen feesteling gebracht. De pendule bevat aan de keerzijde eene inscriptie op het gouden feest doelend. Nauat hiermede de feestelijke receptie ten einde was gebracht, bepaf de jubilaris zich met zijne familie naar zijne woning aan de Laurensstraat, waar tal van buren de vaderlandsche driekleur hem ter eere deden wapperen. Daar ontving de jubilaris in de receptie uren nog talrijke bewijzen van deelneming in zijn zeldzaam feest. De Misdienaars kwamen hun koster gelukwenschen en boden hem, na een hartelijke toespraak van den oudste, een paar religieuze beelden onder stolp als huldeblijk de eerw. broeders schonken twee fraaie religieuze tableaux in netto omlijsting - van collega's vrienaen en bekenden ontving verder de geachte jubilaris nog tal van bloemstukken en andere voorwerpen voor dadelijk of meer blijvend huishoudelijk gebruik, In den meest verscheiden vorm werd hem over het geheel de veelzijdige deelne- mrng in zijn gouden feest betuigdgeeste lijk en vele katholieke ingezetenen dezer siau kwamen hem persoonlijk gelukwenschen, oa. de overgeblevene van het echtpaar, dat hot eerst in de Halkerk is getrouwd brieven, telegraromen en kaartjes zonder tal gaven hem het luidsprekend bewijs, dat zijn zeldzaam feest in ruimen kring werd medegevierd. Zij het den zoo krassen 70-jarigen gege ven, nog tal van gelukkige jarigen als koster der O. L. Vrouw Visitatiekerk werkzaam te zijn; dit wenschen voorzeker allen, die het voorrecht hebben hem in zijne volijve rige werkzaamheid te kennen. Schiedamsclie Huishoudschool. De jaarlijksche openbare les der Schied, Huishoudschool, door omstandigheden eenigs- zins vertraagd, werd gisteren-avond in het nieuwe Volkshuis gegeven. Een talrijke menigte bewoog zich door de lokalen van het groote gebouw, die meerendeels voor deze gelegenheid waren in beslag genomen. In de voorzaal stonden de producten van de edele kookkunst op lange tafels ten toongesteld, den bezoekers tot koopen en proeven noodend, eene uitnoodiging, die vrij druk beantwoord werd. Daar ook kon men zich overtuigen van de vruchten, die naai en strijkiessen voor tde leerlingen hadden opgeleverd. In de groote keuken waren een aantal jprinsessen" vlijtig aan het werk om de heerlijke gerechten o. a. op twee fornuizen gereed te maken en zoo smakelijk mogelijk te bereiden; 'oliebollen,rijstkoekjes, biuine- boonensoep en chocolademelk, alles om te watertanden Boven werd in een drietal lokalen resp. gestreken, genaaid en versteld, alles onder leiding der betrokken onderwijzeressen, die zeker op dezen avond voldoening van hun werk hadden. De Huishoudschool toonde zich weer in haar veelzijdig nut, velen tot toetreden, allen tot steun noodend. Gisteren-middag is de 38-jarige A. Mid dendorp, wonende aan den Oostsingel, op de Hoofdstraat langs het pakhuis »Java" gaande, getroffen door een gedeelte van een bouten dorpel, die van genoemd pand viel, waardoor hij aan het hoofd gewond werd. Aan de politiewacht werd hij verbonden. Gisteren-middag 4l/4 ure is de 5 jarige Willem Kok al spelende in de kolk van de Buitensluis gevallen. De kleine zou zeker verdronken zijn, ware het ongeval niet opgemerkt door den sjouwerman P. de Bruin, wonende aan de Hagestraat, die gekleed in de kolk sprong en het genoegen had het knaapje te redden. Verschillende personen alhier, die water brood gebruikten, dat gisteren-middag in de coöperatieve broodbakkerij aan de Kethel- straat gebakken was, zijn ongesteld geworden, terwijl van hen die het melkbrood hadden gebruikt, niets werd gehoord. Een onderzoek omtrent dit vreemd geval is ingesteld. Heden-middag twee ure is de 13-jarige Casp. Storm, werkzaam in de zaak van de Wed. C. Kemp aan de Boterstraat, toen hij in de Nieuwstraat bij een in aanbouw zijnd pand van de stelling op een raamkozijn wilde stappen, op den grond gevallen, waarbij hij aan slaap en pols werd verwoud. Aanvankelijk na den val bewusteloos, is hij toch spoedig weer bij kennis gekomen. Morgen (Zaterdag) zal de zomerdienst van de Schiedamsche Tramwegmaatschappij met de reeds vermeide meest moderne rijtuigen worden geopend. De doorbraak in den Kethelpolder. De tweede dam, die in de doorbraak is gelegd, heeft het totnogtoe gehouden geen verzakking is er tot heden geconstateerd, Men is dan ook begonnen den Noord- Kethelpolder van het water te ontlasten. Sedert een paar dagen is men bezig het water op den Abtswoutschen polder af te tappen. Ook de molens van den Hargpolder zouden in het werk worden gesteld om het water op dien polder te laten wegmalen. Waarschijnlijk zal ook de machine van den Noord-Kethelpolder, waarvoor de nieuwe as is aangekomen, nog deze week aan het werk gaan. In de verschillende kanalen en grachten, die met de poldervaart in betrekking staan, komt nu weer meer water, zoodat de scheepvaart langzamerhand weer zal kunnen worden hervat. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Kethel en Spaland Na de tweede doorbraak aan den Noord- Kethelpolder heeft onze afgevaardigde ter Tweede Kamer, mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, bij zijne eerste gift van f100 eene van f200 gevoegd. Men hoopt hier, dat dit voorbeeld in ruimen kring navolging moge vinden want de geleden schade is zeer groot en de totnogtoe inge komen giften voorzien daarin op verre na niet. Naar aanleiding van de doorbraak in den Kethel-polder werd aan de Tel. de vraag gesteld of er niet een saldo aanwezig is van het in 1861 gestichte Watersnoodfonds en zoo ja, of dit niet gedeeltelijk ter beschik king gesteld kan worden van de noodlij dende bewoners van den Kethelpolder. Bij onderzoek is gebleken, dat het saldo van het Watersnoodsfonds van 1861 eenige jaren later gebruikt is tot leniging van een banjirnood in Indië. Tegen een brander uit Delft wiens knecht ongedekt gedistilleerd had vervoerd in een z. g, harnas (een metalen bus die om het lichaam sluit), werd heden door den Rijks advocaat f 100 en f 25 boete geëischt. Bij een inspectie op den zolder der bran derij waren onder meer gevonden een nage maakt koetsierskussen en een pakje gist met inhoudsmaat van 10 liter. ÜIOESLASD. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 14 Mei. Ingekomen is het bericht der verkiezing van de neer B. R. F. van Viijmon in het district Vegnel. Na beëediging door den Voorzitter wordt genoemde neer als lid geïnstalleerd. Ingekomen is o. a. een ontwerp tot goedkeuring van een mei Frankrjjk gesloten nandeistractaat ten aanzien van koloniale proaucten. De Voorzitter stelt voor een com missie voor voorbereiding te benoemen voor het ontwerp tot wijziging van de Hoo- ger Onderwijswet. Nadat aldus is besloten, worden tot leden dezer commissie benoemd de heeren Heems kerk, Nolens, Van Idsinga, Bos en Van der Vlugt. De neer De Sarvornin Lobman licht nu tevens namens 9 medeleden der rechterzijde een voorstel toe om ook voor het vaccinewetje een commissie van voor bereiding te benoemen, Spr. wjjst er op, dat bij dit wetsontwerp het vaccine-vraagstuk zelve moeilijk ter zijde zal bunnen worden gesteld. Ter wille van een objectieve behandeling acht spreker daarom ook voor dit wets ontwerp een dergeljjke commissie wensche- iijk, welke dan onbevangen het lastige vraagstuk, waarbij ook de openbare gezond heid betrokken is, van alle zijden deskundig kan bezien. Haar rapport zal dan in e e n samengesteld stuk moeten verschijnen. De heer Borgesius gelooft niet, dat hier een commissie van voorbereiding noodig is. Zoo gecompliceerd en technisch ongewoon is het ontwerp niet. Daarbij deskundigen hebben wij in deze Kamer niet. Voor verwaarloozing van de opinie ®rh®id behoeft bjj een gewone behandeling evenmin sprake te zijn, als bij de stakmgswetten het geval is geweest. Een commissie van voorbereiding zou z. i. de zaak maar op de lange baan schuiven. De heer Van Karnebeek verzet zich ook tegep een voorbereidingscommissie. Een deugdelijk onderzoek van net vaccine- vraagstuk zal slechts met een deskundige staatscommissie bereikt kunnen worden. Den heer De Savornin Lobman verwondert het, dat de heer Borgesius een voorstel ten bate der openbare hygiene bestrijdt. De bedoeling van een onderzoek als het voorstel bedoelt, behoeft geen des kundigen arbeid. Spr, wil een objectie! onderzoek, meer van de maatschappelijke zijde van het vaccine-vraagstuk, en dat geschiet z. i. het best door een met oordeel gekozen voorbereidings-commissie. Het voorstel Lobman wordt daarna aan genomen met 35 tegen 34 stemmen. Tot leden der commissie worden benoemd de heeren De Savornin Lohman, Tydeman, De Waal Malefeit, Drucker en Van Nispen tot Sevenaer, Interpellatie. Den heer De Vries wordt verlof ver leend tot de Regeering eenige vragen te richten in zake het Kon. besluit van 16 Maart 1903, betrekkelijk de steenfabrieken. De datum van behandeling zal later wordea bepaald. De Voorzitter deelt mede, dat het afdeelingsonderzoek is afgelooper.. Waar de volgende week door Hemelvaartsdag onder broken wordt en voor dien tijd ook de Marine-begrooting nog niet voor sectie- onderzoek gereed zal zijn, stelt spr. voor de Kamer eerst Dinsdag, 26 Mei, bijeen te roepen om alsdan te behandelen het ontwerp tot decentralisatie in Ned-Indië, en dat tot regeling der traktementen bij de rechtban ken te Amsterdam en Rotterdam. Inmiddels is te verwachten, dat de Marine-begrooting in de atdeelingen kan worden onderzocht en ook het ontwerp tot voorloopige rege ling der opleiding van O.-I. ambtenaren. Besloten zal dan ook worden in hoever andere wetsontwerpen naar de afdeelingen zullen gaan. De vergadering wordt daarna gesloten. Uit Apeldoorn schrijft men in de Tel Zonder iets te willen afdingen op de betrouwbaarheid van het Haagsch corres pondentiebureau, behoort niet dan onder voorbehoud te worden aangenomen een verklaring in zijn bericht van gisteren aangaande de komst van Hr. Ms. lijfarts op het Loo. Onjuist is het, dat deze geneesheer zich meermalen tijdens het verblijf der Koningin op het einde der week naar het Loo begeeft en zijn komst van Zaterdag j.l. een dier gebruikelijke bezoeken was. Gedurende het verblijf van H. M. op het Loo, in dit seizoen, bracht de lijfarts slechts eenmaal een bezoek, nl. Zater dag jl. Dat de gezondheidstoestand van H. M- zoo goed is als gewenscht kan worden, dien indruk ontvingen niet zij, die H. M. in de laatste weken van nabij konden gadeslaan. Integendeel ziet H. M. voortdurend zeer bleek en neemt men op het aanvallig gelaat een lijdenden trek waar. In het Apeldoornsch Dagblad werd dezer dagen nog vóór de komst van den lijfarts» dan ook onomwonden opgemerkt, dat de gezondheidstoestand der Koningin blijkbaar te wenschen overlaat. De sterke constitutie van H. M. in aan merking genomen en het feit, dat H. M> zich nog in het openbaar beweegt, behoeft men zich echter voor een ongesteldheid van ernstigen aard niet ongerust te maken. Gevolg gevende aan eene uitnoodiging van H. M. de Koningin zal H. M. de Koningin-Moeder van 26 tot 28 Mei a.s. in het Koninklijk Paleis te Amsterdam ver blijven. St.-Ct. no. 113 bevat de wet van den 25sten April 1903, houdende goedkeuring van de op 28 Februari 1903 te Washing ton tusschen Nederland en de Republiek Venezuela gesloten overeenkomst tot het onderwerpen aan arbitrage en tot betaling van alle onafgedane vorderingen van de Nederlandsche Regeering en Nederlandsche onderdanen op de genoemde Republiek. Het programma van het verbijjf van prins Hendrik der Nederlanden in Weenen luidt, behoudens nog mogelijke wijzigingen, als volgt: Vrijdag 29 Mei aankomst, des na middags, met het Westerspoor, waar de Prins door den Keizer en gevolg zal worden afgehaald. Daarna souper bij den Neder- landschen gezant jhr. v. Weede, waaraan door aartshertog Reinier, die aan het Huis van Nassau en daardoor ook in de verte met ons Koningshuis verwant is, zal worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2