eveneens een smeekschrift, dat keizerin Alexandra in ontvangst nam. Om hun indentiteit vast te stellen, werden beide mannen door de politie weggeleids De beide gebeurtenissen waren volkomen onschadelijk en hadden geen enkele politieke beteekenis. lingen te veroveren, welke zij thans inneemt? Verder werd met het uitvoeren van heerlijk vioolspel, het ten gehoore brengen van liederen en >een gezellige atternoon-tea het feest genoeglijk gevierd. Troebelen te Parijs. Te Parijs gaf gisteren eene predikatie door pater Albert gehouden aanleiding tot het verstoren eener godsdienstoefening. Herhaaldelijk werd de kerkdienst onderbro ken door vechtpartijen tusschen socialisten en nationalisten. De prefect van politie, Lepine, werd bij zijn pogingen om de vechtenden te scheiden door een slag met een flesch ernstig aan het hoofd gekwetst. Talrijke arrestaties hadden daarop plaats. Onderwijs in Transvaal. Volgens een telegram uit Londen hebben de Ëoeren van Transvaal een adres over handigd aan sir Arthur Lawley, waarin hem gevraagd wordt de gouvernementsscholen te plaatsen onder toezicht van eene com missie, door de inwoners te kiezen, zoodat de Boeren in staat gesteld zouden worden eenigen invloed te hebben op het onderwijs Sir. Arthur beschikte afwijzend op het verzoek. Argentijnsch vee. Te Liverpool zijn Vrijdag vijf stoombooten uit Argentinië aangekomen met 7000 stuks rundvee en 1730 schapen, die, na keuring door de inspecteurs, allen als gezond werden toegelaten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 Mei 1903. Bij de politie zijn gedeponeerd een valsche gulden en een valsch dubbeltje, beiden alhier ontvangen. Van nacht is door de politie aangehouden een schippersknecht, die bleek gesignaleerd te staan voor twee geldboeten, resp. van f 1.en f 1.50, subs, drie dagen hechtenis. Door de boete te betalen, heeft hij hechtenis voorkomen. Het 40-jarig bestaan van het Sophia Kinderziekenhuis er. de Pleegzuster- Ver- eemging werd Zaterdag middag in den grooten schouwburg te Rotterdam herdacht. Een uitgelezen schare genoodigden was daar samengekomen om in de eerste plaats uit den mond van den president van het bestuur den dank te ontvangen voor het gedurende al die jaren van het Hollandsch publiek ontvangen steun, waardoor de inrichting in staat gesteld werd de waar dige plaats in de rij der liefdadige instel- Een lamentabel »;uu" was alles wat Vogelzang over zijn lippen kon krijgen. Weer was het Zondag en was Frits de geheeie week met Tantaluskwellingen ge plaagd, nu zag hij een groote roastbeef opdragen. Hij stelde zxh de keuken voor en jammerde in zichzelf. Ook stond de wind net van de keuken naar hem toe, zoodat al de liefelijke geuren die daar opstegen, door hem opgesnoven werden. Hij kon 't niet langer uithouden en juist wilde hij naar de keuken stormen daar ging de deur open en stond dokter Diebei voor hem. »Ik heb tot mijn spijt gehoord, Vogel, dat de meelwormen je niet gesmaakt hebben". Frits bleef stom. «Ja, nu heb ik alles geprobeerd wat ik kon. ik laat je alle vogellekkernijen voor zetten en je raakt ze niet aan. Hoe komt Geen antwoord. «Ik ben met mijn wijsheid ten einde 1 Graan lust je niet, meelwormen witje niet nu vraag ik je, wat wil je vandaag hebben Met een reuzensprong stortte Frits zich op den dokter, pakte hem bij zijn jas, schudde hem heen en weer als de storm een populier en bulderde met alle kracht zijner longen: «Roastbeef wil ik hebben, roastbeef met pudding?" Frits Vogelzang was aan de gemeenschap teruggegeven. Zondag-middag geraakte door eigen onvoorzichtigheid een 20 jarige kleermaker op de Groote Markt te Rotterdam onder de paardentram, doordat hij in verkeerde richting van het voorbalcon afsprong. De wielen gingen over beide beenen. Zwaar gewond werd hij per raderbaar naar het Ziekenhuis gebracht. Door de groote uitbreiding van de haring- visschenjvloot is ook de aanvoer van zout uit Portugal zeer toegenomen, zoodat ver scheidene booten met zout naar Vlaardingen bevracht worden. Met het oog daarop bestaat, naar men verneemt, bij de reeders aldaar het plan om onderling eenige stoom schepen aan te schaffen uitsluitend voor zoutvervoer bestemd, wat voordeeliger schijnt te zijn, terwijl men dan niet afhankelijk is van buitenlandsche reederijen. Zaterdag slaagde men er in ook het voorschip van het stoomschip Gelderland boven water te pompen, zoodat het stoom schip met hoogwater drijvende was het werd met behulp van sleepbooten dichter naar den wal in gunstiger positie gesleept. Gedurende de vorige week kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 157 schepen, waarvan 1 zeilschip en 2 zeelichters. Hier- van waren bestemd voor Rotterdam 152, voor Schiedam 3 en voor Vlaardingen 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 138 schepen, waarvan 4 zeilsche pen er, 2 zeelichters. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 134, voor Vlaardingen 3 en voor Maassluis 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 275, en het aantal netto registertonnen 363,591 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Te Delft is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruigom 60 en het bruidje nauwelijks 16 jaar oud is. Kerknieuws. Het gouden feest in de O. L. Vrouw Visitatie-kerk. Het vijftig-jarig bestaan der statie van O. L. Vrouw Visitatie is gisteren onder geestdriftige deelneming der geloovigen plechtig en waardig gevierd. De groote parochiekerk bood met haar prachtig priesterkoor een hoogst feesteiijken, opwekkenden aanblik. Het altaar gesierd met het edelste en schoonste wat de bloei maand ons te genieten geeft, stralend in eer. overvloed van waslicht, die de rijke para menten te meer deed uitkomen en met de schitterende gasverlichting een schoon geheel vormde; het beeld van Haar, aan Wie kerk en parochie zijn gewijd op een heerlijken bloementroon de prachtige vaan dels aan de kolommen en bij de altaren, dat alles vormde te zamen een smaakvol feestkleed, waarin de kerk der jubileerende statie zich dezen dag hulde. De ruime kerk was meer dan bezet, toen gisteren-ochtend 10 ure de plechtige viering een aanvang nam. De zevende pastoor der statie ging plechtig het H. Misoffer opdragen en de omstandigheden waaronder die hoogheilige handeling vol trokken werd, gaven zeker bij vergelijking met hetgeen voor vijftig jaren in schamelen eenvoud was geschied, te meer reden den Algoede innigen dank te brengen. De zeereerw. heer Coppens werd bij het op dragen van het H. Misoffer door zijne kapelaans, de weleerw. heeren Van den Berg en Nieuwenhuis geassisteerd, terwijl de eerw. heer kapelaan Soepnel mede in het priesterkoor aanwezig was. Door het koorgezelschap, met eenige krachten van elders versterkt, werd de mis van W. Damcke uitgevoerd, terwijl daarna het Tantum Ergo uit de tweede mis van Verhulst werd gezongen. Was de kerk 's ochtends reeds meer dan bezet, bij het plechtig Lof 's avonds half zeven was ze voor de ontzaglijke menigte te kleintot in de gangpaden en zijlokalen was ze door de overtalrijke schare gevuld. Weer straalde het priesterkoor in een zee van licht, maar als schoonste para ment bood het in deze stonde den aanblik van die breede schare priesters, die meerendeels in deze kerk hunnen pries terlijken ijver hadden tentoon gespreid en hunne beste krachten aan de statie hadden gegeven. De zeereerw. celebrant, pastoor Coppens, werd geassisteerd door de oud^kapelaans, de zeereerw. heeren F. Koekhoven, rector te Monster en A. Swiidens, pastoor te Wer- vershoef, resp. als diaken en subdiaken, terwijl de weleerw. heer J. Postma, kapelaan te 's-Gravenhage als ceremoniarius fungeer den. Verder waren nog in het priesterkoor de zeereerw. heeren pastoor Droog, Nes- en ZwaluwebuurtWijtenburg, Amsterdam; Smeeman, Monnikendam Meeus, Haarlem de weleerw. heeren kapelaans Hafkenscheidt, AmsterdamZuidgeest, Haarlemvan Heeswijk, leeraar seminarie Hageveld; Rombouts, Schipluiden, en Van Buchem, Leimuiden. [De zeereerw. heeren pastoors Eldering, Monster; Wierdels, Rotterdam (Fijenoord) Koevoets, Kethel en Fit, Obdam, en de weleerw. heer Borsboom, kapelaan te Leiden, hadden bericht verhinderd te zijn]. De plechtigheid werd verder vereerd met de tegenwoordigheid van den Deken, den zeereerw. heer Mobron, pastoor te Overschie, en den zeereerw. pater A. Verhoeven, pastoor der St. Janskerk, alhier. Zooals was aangekondigd, werd de Feestrede gehouden door den hoogeerw, heer mgr. M. J. A. Lans, eere-kamerheer van Z. H. den Paus, kanunnik en president van het groot-seminarie te Warmond, die in vol ornaat den kansel besteeg. «Gelukzalig het volk dat het jubelen kent", deze woorden aan den psalmist ontleend, nam de geliefde oud-pastoor tot uitgangspunt zijner wel doorwrochte rede. In dit plechtig uur, bij deze samengestroomde menigte, bij dit voor het altaar neergeknield groot aantal priesters, die hier langer of korter tijd gearbeid hebben, bij het her denken van de weldaden Gods in den loop van 50 jaren over deze parochie uitgestort, zwelt spr. het hart van vreugde en, vol gaarne instemmend met de opgetogen, dankbare geestdriftige menigte, weet hij geen beter woorden tot uitgangspunt te nemen dan die welke de koninklijke psal mist eens op de lippen had«Gelukzalig het volk dat het jubelen kent" het volk dat het jubelen kent, d.w.z., dat niet jubelt uit zinnelijke beweegredenen, maar weet, gevoelt en waardeert, waarom het jubelt, nl. om hetgeen zijn oorsprong vindt in God en leidt tot God; een jubelen, dat zijn aan leiding vindt in de weldaden Gods en dat tot doel heeft de verheerlijking Gods. Dat jubelen naar het woord van den psalmist moge hier plaats vinden, wanneer wij herdenken de weldaden 50 jaren lang uitgestort over zoovelen in deze parochie, die hier aan de H.H. Sacramenten deel achtig werdenwanneer wij denken aan zoovele zonen dezer parochie tot het H. Priesterschap geroepen aan zoovelen zonen en dochteren hier tot de evangelische vol maaktheid ingeleid en door heel de wereld verspreid aan anderen ook het heil brengend waartoe zij-zelven geroepen zijn. Waar zal spr. eindigen als hij de wel daden moet verkondigen door geen verstand te bevatten, door geen tong uit te spreken! Maar al is t met mogelijk ze allen op te sommen, enkelen zijn er toch, die hij meer bijzonder moet vermelden. Een der grootste gaven Gods is 't zeker, dat deze statie tot eersten herder heeft gehad, pastoor Van Leeuwen, die hier 28 jaren lang met rus- telooze priesterlijke offervaardigheid en onwankelbaar vertrouwen op God heeft ,'i. °°s d® °°gst, de vruchten hIm. Van .hetêeen hiJ m" zooveel ink Ji t n gezatud i een groote gave Gods u i tempel is opgetrokken met Innn h *"js®vigheid e» toen buitenge- !Smp!i i noodig was, weder door de taureerd F d®r 8®Io0V1g® is S«r«s- taureerd. Eene groote gavfl (jods is >t 00l f ®®fste herder niet alleen aan den sto elijken maar ook aan den geestelijken tempel zijne beste zorgen heeft gewijd daarvan getuigt de echt katholieke geest ,®.r «eerscht, zich uitend in het veelvuldig naderen tot de H.H. Sacramen- tïru 'j •ven^g geloof, de trouwe aanhan kelijkheid jegens de priestars en debereid- vaardigheid met hen in hun moeilijken ar ei roede te werkentot dit alles heeft de eerste herder en stichter in zijn 28-j arig pastoraat de grondslag gelegd. Dezelfde gave Gods doet ons, zijne opvolgers en navolgers, ons verheugen en innig aansluiten bij allen in hetgeen recht- tUh!t 8 tot-jub®l®n geeft, denkend dat het niet is hij die plant en besproeit, maar alleen God, Die de wasdom geeft. Een zelfde gave Gods is het, dat hier in het heiligdom werkzaam js hjj, die reeds als jongeling bij het altaar in de Noodkerk stond, die veel heeft zien verwisselen en veranderen, maar zelf nooit veranderd is in hetgeen hij m trouw,toewijding,ernstig plicht besef en vromen godsdienstzin steeds heeft betoond, steeds het beginsel eerend dat het heilige heilig moet worden gehouden. Het volk, dat zoo en om d.e reden jubelt, mag zahg worden geprezen het kent het jubelen, dat zijn oorsprong vindt in de weidaden Gods. Maar het jubelen moet ook tot doel hebben de verheerlijking Gods. En dat dit doel hier wordt nagestreefd, toont deze opgedrongen menigte, die behoefte gevoelt hare vreugde te uiten gemeenschappelijk, openbaar, zoo luid mogelijk. Dat het jubelen ook ten doel heeft de verheerlijking Gods, toont men door gehoor te geven aan de roepstem van den tegenwoordigen pastoor, die zijn geloovigen opwekt een aanzienlijke som bijeen te brengen tot herstel van dit gebouw, en te I meer wordt dit doel beoogd, naarmate hier minder uiterlijke voldoening wordt bestreefd; daardoor wordt de offergave zooveel grooter, wijl zij louter en enkel dient tot verheer lijking van God. Hier spreekt red. den wensch uit, dat het geloof, de hoop en de liefde, die zich in dit jubelen tot verheerlijking Gods open- baien, steeds het deel mogen zijn van het volk, dat hij altijd en immer liet heeftdat het dit levend geloof, die onwankelbare hoop en die ongeschonden liefde steeds beware en oveilevere aan het volgend geslacht. Die wensch legt hem de bede op de lippenHeer maakt uw volk zalig, zegen uw erfdeel, bewaar hen in het geloof, in die aanhankelijkheid aan de Kerk en hare priestersin die trouwe zorg voor de opvoeding der katholieke jeugd vooral bewaar de ouders. Die bede om zaligheid uit spr. ook met betrekking tot alle geloovigen overledenen dezer parochie, die mede wor den herdacht. Heer maak uw volk zalig, zegen uw erfdeel, zoo luidt ten slotte zijne heilbede, moge het na tot het einde getrouw te zijn gebleven, eeuwig jubelen voor den troon van O. H. Jezus Christus, dankbaar voor genoten weldaden het blijde lied der overwinning aanheffend I Nadat de gevierde feestredenaar ongeveer aldus zijne indrukwekkende rede teneinde had georacht, keerden zich weer priesters en geloovigen tot het altaar om der Ver borgen Godheid hulde en dank te brengen. Nadat reeds het Adore Te van Riga door het koorgezelschap was uitgevoerd, werd nog het Gor amoris van denzeltden componist gezon gen. Aller gevoelen in deze plechtige stonde, na die hartverheffende rede, werd zeker het best vertolkt in het jubelend Te Deum, dat naar Verhulst's toonzetting door de koor zangers werd vervolgd. En bij de Benedictie, waarbij het Tantum Ergo van Schaeken werd uitgevoerd, smeekte net jubelend volk voorzeker om zegen over de nieuwe periode, die zich voor de jubileerende statie ontslui ten ging. De heerlijke dag, die dit nieuwe tijdperk ontsloot, zal zeker bij de parochi anen van O. L. V. Visitatie in onuitwischbaar aandenken blijven. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Moeder vertrok Don derdag-middag uit Den Haag, zonder dat daar bekend was, waarheen Zij voornemens was Zich te begeven. Uit Belgisdhe bladen vernemen wij thans dat H. M. te Antwerpen is aangekomen, waar zij in het hotel S&int- Antoine is afgestapt. Na daar in de ge meenschappelijke eetzaal gedejeuneerd te hebben, maakte zij een wandeling door de stad, dineerde in hetzelfde hotel en vertrok s avonds om 8.15 naar Brussel, waar zij in het hotel Bellevue haar intrek nam. Vrijdag-morgen bezocht H. M. de kerk Sainte-Gudule en maakte daarna te voet een wandeling door de oude stad. In den namiddag bezocht zij het Stadhuis en tegen drie uur maakte zij een rjjtoer in het Bois de la Cambre, II. M. reist onder het strengste incognito als «baronnes van Breda". Zij is vergezeld van een hofdame, rnej. Van de Poel, gene- raai Dumonceau, jhr. Van Tets en acht bedienden. Te Antwerpen werd men eerst na haar vertrek gewaar. Wie de stad bezocht had. Ook te Brussel dacht de bode van het stadhuis, die deze Hollandsche familie rond leidde, niet dat het een Vorstin was, wie hij de schoonheden van dat oude gebouw aanwees. Gedurende een gedeelte van den Vrijdag waren twee politieagent voor het hotel Bellevue geposteerd, maar deze post

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2