's s avond om 6 uur, toen H. M. in het °tei teruggekeerd was, ingetrokken. Het dagelijksch bestuur van den Katholie- en Bond in Friesland laat bij de aangesloten lesvereemgingen der provincie een gedrukte toteekenlijst circuleeren, om de leden zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen tot bijdragen voor de huldiging van bijlen mgr. dr. Schaepman. Mr. p. j, m. Aalberse zal, wegens zijn 'dmaatschap der Tweede Kamer, gevoegd y zijn vele werkzaamheden als redacteur van het Katholiek Sociaal Weekblad, bin nenkort bedanken als wethouder der gemeente Leiden. He Nederlandsche Bond van vereenigingen van ^en handeldrijvende middelstand wil een algemeene enquête houden over het enkbeeld der invoering van rijkswege van geheele of gedeeltelijke Zondagrust. Het 2a' daartoe lijsten met vragen verspreiden en de antwoorden sorteeren en verdeelen oaar hun inhoud, om daarmee rekening te houd dam en op het nationaal congres te Rotter- en bij een eventueel adres aan de Hegeering. Het bestuur van den Bond heeft ter verspreiding en beantwoording der vragen- ten» een beroep gedaan óp de reeds in Vereenigingen georganiseerde winkeliers. He Socialisten geven het hoogste loon Mevrouw Roland Holst, de bekende socialiste, laat in 't Gooi een villa bouwen. He grondwerkers verlangen f 1.25 per dag. De intellectueele socialistische dame 18 genoeg ontwikkeld, om te begrijpen, dat v°or zoo'n werkman tachtig heele centen al heel mooi loon is. He arbeiders moeten vooral zien te werken voor de socialisten. Dan komt het menschwaardig bestaan van zelt. (Kath. Werkm.) Het comité tot het vertrekken van hulp aan miliciens, die werkeloos zjjn geworden, heett van de directie der H. IJ. S. M. f 1000 ontvangen. Onder vele blijken van belangstelling, vooral van zijn leerlingen en oud-leerlingen, heeft prof. von Pesch zijn zilveren jubileum als hoogleeraar aan de Amsterdams che universiteit gevierd. In den toestand van den sinds lang onge- stelden prof. Kuhn, hoogleeraar in de ziekte kundige ontleedkunde en gerechtelijke geneeskunde aan dezelfde universiteit, is «enige verbetering gekomen. Te Assen is een boterconti öle-station gevestigd ten behoeve van producenten van eu handelaren in boter in Drente en aan grenzende provinciën. Op botervervalsching °I niet nakoming der bepaling van het contract is een boete van f 1000 tot f 12.000 gesteld. De leiding wordt opgedragen aan ®en directeur-scheikundige. 26 Fabrieken "ret 10.000.000 K.F. boter, hebben zich °uder controle gesteld. Het elfde jaaarfeest der Nat. Chr. Geheel enthouders zal gehouden worden op 21 Me °P het landgoed van mevr. de wed. Heek tusschen Enschedé en Hengelo. De moord te Kuitaart. Helijk reeds gemeld werd, is de 30-jarige Salomon Kooie gevankelijk te Middelburg aangekomen en onmiddelijk naar het huis Van bewaring overgebracht. Waar de justitie alzoo termen heeft ge vonden hem in voorloopig arrest te nemen, daarbij gevoegd de omstandigheid dat hij sinds het voorgevallene ondar bewaking der politie bleef, staat hij alzoo onder verden king medeplichtig te zijn aan een gruwel daad die meer dan verschrikkelijk is. Immers door zijn gevangenneming is er grond voor het vermoeden, dat hij zijn eigen vrouw, vader en moeder vermoord heeft. Het is te hopen, dat het der justitie moge gelukken, zoo spoedig mogelijk eenig meer der licht in deze zaak te ontsteken. Is toch Koole schuldig, dan is het onmogelijk den wreedaard naar behooren te straffen, doch blijkt hij daarentegen onschuldig te zijn aan deze vreeselijkste aller misdaden, dan zal zeker ieder diep medelijden hebben met den man, die zijn naaste bloedverwanten op zulk een beestachtige wijze heelt zien weggerukt. Het spreekt vanzelf, dat in verband met deze treurige geschiedenis allerlei verhalen de ronde doen, doch zooveel schijnt toch zeker, dat de verhouding tusschen den gearresteerden en de ongelukkige slachtoffers dikwijls veel te wenschen liet. Vreemd komt het menigeen voor, dat van de hagelkorrels, waarmede op den nu gearresteerde zou zijn geschoten, nergens een spoor is te vinden, niettegenstaande daarnaar het meest nauwkeurige onderzoek is ingesteld en zelfs in de richting, waar het schot gevallen zou moeten zijn, boomen staan, terwijl het niet minder verwondering baart, dat de gruweldaad is verricht met op de hofstede zelf behoorende voorwerpen, waar een inbreker toch gewoonlijk wel zelt voor de noodige werktuigen zorgt om zijn slag te kunnen slaan. Nader wordt omtrent deze gruweldaad nog gemeld Onder de grootste deelneming zijn op de algemeene begraafplaats te Kloosterzande de twee eerste slachtoffers der gruweldaad ter aarde besteld. De oude vrouw Koole, wier dood het eerste verwacht werd, leeft nog, doch, hoewel er nu reeds een week voorbij is sedert de aanslag plaats had, heeft zij haar bewustzijn geheel met teruggekregen. Haar einde kan echter elk oogenblik verwacht worden. De verdachte bewaart, naar men verneemt, de grootste kalmte, hoewel verschillende aanwijzingen nog bezwarender voor hem worden. Aan de Tel. meldt men nog het volgende De politie heett in de schuur een bebloede hooivoik gevonden, welKe naar Middelburg is medegevoerd. De vrij gelaten dienstmeid W. Vinke, is naar hare ouders te Axel wedergekeerd. Verschillende praatjes doen natuurlijk de rondedoch met zekerheid valt hier geen waarheid van verdichting te onderscheiden. De politie laat niets los. Brandstichting. In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks 1 uur werd te Elspeet een hevige brand ontdekt in het achterhuis van A. H., waardoor spoedig het huis, de inboedel en 4 koeien een prooi der vlam men werden. De bewoners, die allen in diepe rust waren, konden zich met moeite redden. Men denkt algemeen aan moed willige brandstichting. Iemand, die zich voor den brand zeer vreemd gedroeg en zonderlinge toespelingen maakte, is in gehoor genomeD. Het huis en de inboedel waren verzekerd. De landbouwer H. M., wiens woning onlangs afbrandde, en die tijdelijk in de kamer van bet nu afgebrande huis woonde, heeft bjj dezen brand de assurantiegelden van zijne woning, welke thans opgebouwd wordt, verloren. In den Groenendaal no. 50 te Rotter dam woont op de eerste verdieping de 65- jarige grondwerker J. Bottrop, terwijl op de tweede verdieping een bejaard echt paar woont. Toen Zaterdag-avond de bewoonster der tweede étage thuiskwam, ontmoette zij B op de trap en na een kort gesprek ging zij naar hare kamer, terwijl B. de straat op ging. Spoedig daarop ontdekte zij brand op de woning van Bottrop en kwamen reeds vlammen onder de keukendeur te voorschijn. Dadelijk ijlde zij de straat op en maakte alarm. Eenige brandweerlieden trapten de keukendeur in en nu bleek, dat een woon kamer, grenzende aan de keuken, in volle vlam stond. Bij een nauwkeurjg onderzoek naar de oorzaak van den brand kreeg men weldra zware vermoedens het beddegoed was doorweekt van petroleum, terwijl overal sporen van petroleum waren. Er waren dus alleszins termen tot ver moeden van kwaadwilligheid de bewoner Bottrop werd gearresteerd. Bij het nader onderzoek gelukte het den verdachte tot volledige bekentenis te brengen De man was voor ongeveer 1000 gld, verzekerd en verklaarde een brandende kaars in zijne woning achtergelaten te hebben, in de nabijheid waarvan eene hoe veelheid papier lag, die noodwendig vlam moest vatten en zich mededeelen aan het in petroleum gedrenkt beddegoed. Er is bevel tot gevangenhouding tegen den verdachte verleend. Zijne vrouw ver toefde tijdens den brand te Gouda. GEMENGD NIEUWS. Te Tilburg is een geval van pokken ge constateerd. Een jongmensch van 18 jaar is aangetast. Vrijdag is in de Koninklijke Manege op het Loo bij de oefeningen de eerste voor rijder in draf tegen een paal gereden. Hij werd ernstig gekwetstzijn knie is gebroken. Op last van prins Hendrik werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. In den trein, die Zaterdag-middag te ongeveer half twee uit Groningen vertrok, werd een ziekelijke, bejaarde dame gedragen. Een gehuwde dochter, woonachtig te Blij- ham (bij Winschoten) nam alleen bij haar in de coupé plaats. Toen een uurtje later de trein te Rotterdam aankwam, strompelde de dochter naar buiten en deelde mee, dat haar moeder onderweg gestorven was. Alleen met het lijk had de ongelukkige vrouw, die heel kort geleden haar kind verloor, het grootste gedeelte van de reis afgelegd. In een Friesch dorp kwam een politie beambte uit een andere gemeente in burgerkleeding in een herberg zonder »ver- gunning" en vroeg daar een bittertje. De vrouw (haar man was afwezig) den vrager herkennende, zeide, dat ze zonder vergun ning geen sterken drank mocht schenken, doch de vermomde drong er steeds op aan en zeide, dat toch niemand er achter kon komen. De vrouw, zeer goed begrijpende, dat hij haar er in wilde laten loopen, ging eindelijk naar een nader vertrek en kwam terug met een gevulden romer, dien zij hem overhandigde. Hij bracht den romer aan den mond, dronk er van, spuwde het weer uit, zette een zuur gezicht en liep woedend de deur uit. De vrouw had den romer gevuld met azijn. Laatste Berichten. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen L. O, is o. m. geslaagd mej. Th. C. van Rijn alhier. Heden herdenkt Jan van der Tempel den dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Frans Visser. Hoewel de tegenwoordige patroons, de heeren Kappelhof en Hovingh, nog eerst 3 jaren aan het hoofd dezor firma staan, hebben zij toch gemeend dien dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan en hebben zij den jubilaris onder hartelijke bewoordingen een couvert aangeboden als bewijs van waardeering voor diens diensten aan de firma bewezen. (S. Cf.) H. M. de Koningin-Moeder zal heden avond half elf aan de halte Soestdijk arri- veeren. H. K. H. de Groothertogin Marie van Mecklenburg-Schwerin zal Woensdag van het Loo vertrekken. De minister van oorlog, generaal Ber gansius, is in zoover hersteld, dat hij nog deze week gevolg kan geven aan zijn voor nemen om eenigen tijd in het Geldersche tp gaan doorbrengen. Scheepvaart. Schiedam, 18 Mei. Aangekomens.s. liedwig Woermann, kapt. H. Krohn, van Hamburg, geladen met stukgoederen, om hier jenever bij te laden voor de Westkust van Afrika s.s. Boldon, kapt. E. H. Curling, van NewCastle, geladen met 1.592.000 kilo steenkolen, zal heden-avond weder der waarts vertrekken. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 18 Mei 1903. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Maandag 18 Mei. Moutwijn: f 7s/4. P«r Hectoliter cont., zonder fust en zonder beiasting, Namens de Commissie voor de noteermg D. F. W. Prins. Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 8. Jenever 112. Amst. proef f 13.5U. Prima Graanspiritus f 14Vs—f 15. Spoeling f 0.90. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco j Rogge, p. Mei Juni I Spirit, p. Mei Juni/Juli. Msüs 54. 16.90 16.50 15.25 15.25 538/«. 16.75 16.50 15.25 15.25 f.) New-York. Amsterdam. 16 Mei Rogge op lev. zonder noteering. 18 Mei Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 16 Mei 2.81 cM. 18 Mei 2.65 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Londen kort f 16.09* Disc. 4 pCt. Parijs -48.07* t 3 Antwerp. - 47,92* 3 VEEMARKT TE SCHIEDAM, 18 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd Magere runderen19 vette runderen kalverenschapen lammeren varkensbiggenpaarden bokken of geiten. De prijzen waren vette runderen le kwal. f0.76, 2e kwal. f0.68, 3e. kwal. f 0.60 per kilo; ossen le. kwal. f 0.76 2e kwal. t 0.68 3e kwal. f 0.60 per kilo. Handel levendig. VEEMARKT TE ROTTERDAM 18 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd 292 vette runderen, 470 vette kalveren, nuchtere kalveren, 279 schapen of lammeren, 505 varkens, biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 28 a 39 c., stieren 30 a 34 c., kalveren 33 a 47 c., schapen 25 a 37 c., lammeren 35 40 c. en varkens 18 a 20* c. en lichte varkens voor export 19 a 20* c. per kilo. De verkoop van runderen ging tengevolge van de hooge vraagprijzen zeer langzaam, In vette kalveren was de handel iets beter, vooral in die voor export bestemd. Wolvee werd vlug verkocht. Ia varkens was goede handeleen enkel puik varken werd cent boven noteering verkocht. Aardappelen. Spuische jammen f 3. a f 3.50, Brielsche kralen f 3.20 a 3.50, Zeeuwsche blauwe f3.50 a 4.—,dito bonte f 4.a 4.20, Geld. blauwe f 3.a 3.50, Duitsche roode f3.— a 3.20, Fiakeesche jammen f 3.— a 3.50, Duitsche blauwe t3.20 a 3.50, magnum bonums f - a f poters f a per hectol. Met weinig aanvoer en vraag. Zeeuwsche eieren f3a 3.10 Over- maassche dito f 3.20 a f 3 40 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f a per 50 kilo. Aanvoer wagen. ROTTERDAM, 18 Mei. Buitenl andsche Granen, Tarwe vast maar stil. Rogge 77/78 ko. Helena f150, 75/76 ko. dito stoomend f 1439 pud 15/20 Taganrog lossende f 1359 pud 20/25 dito stoomende 1134 50. Gerst. 60/61 kg. Zuid-Russische lossende en stoomende f 118. Maïs. Amenk. Mixed lossende gestort f112; Odessa stoomend f126; La Plata aftading Jum/Oct. gestort f112. In publieke veiling is verkocht ca. 50 last Koningsbergs Rogge met lucht f 110 tot f 111.50 per 2100 kg., ca. 80.000 kg. Nicolajeff Haver f 5.50 a f 5.30 per 100 kg. en ca. 5 last m/m BS Mixed Mais a i 120 per 2000 kg., alles contant plus 1 pet. veilingskosten uit lichters almer te ontvangen. VEEMARKT TE LONDEN, 18 Mei. Op de Veemarkt waren aangevoerd 90U Runderen, 9000 SeUapen, 10 Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 2b a 4» Schapen 3/6 a 5/8, Kaiverou y a ~i Varkens k Mei van 16 Mei. 18 Mei. 15 Mei (z. 16 Mei, Pai< T*l#ffraaf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3