Stads- en Gewestelijk Nieuws. gouverneur iff] rag en borst troffen. De gouverneur stiert dadelijk. Een parkwachter merkte de misdaad en wilde de daders grijpen, doch deze dreigde met de revolvers en wisten te ontkomen. Het BuJgaarsche ministerie. De verklaringen van het Bulgaarsche ministerie, opgenomen in de Staatscourant, behelzen een overzicht van de laatste fazes der mmistrieele crisis, waarin verzekerd wordt, dat het nieuwe Kabinet, vast beslo ten is, zich geheel te wyden aan den dienst des lands, daarbij rekent op den steuD der bevolking. Het zal tegenover de mogendheden de meest correcte gedragslijn volgen. Met Rusland en de overige staten waaraan het land zijne bevrijding te danken heeft, zal het Kabinet recht hartelijke betrekkingen onderhouden. In zijn binnen- landsche politiek zal het de grondwetten en de overige landswetten eerbiedigen. De regeering, steunend op de bevolking, zal zich als hoofddoel stellen den staat op te heffen uit zijn tegenwoorigen toestand, zonder nationale belangen te schaden. Verkiezingen in Rumenië. Bij de verkiezingen voor het tweede college zyn 158 liberalen leden van de departementale raden gekozen en voorts 2 leiders der oppositie, terwijl er 25 herstem mingen moeten plaats hebben. De opstand in Marokko. De Londensche Moning Post verneemt uit Tanger, dat de stam der Zummoers, die door den sultan naar Fez opgeroepen is, daar in opstand is gekomen en de stad weer heeft verlaten. De toestand in den Congo-Staat. Het Engelsch Lagerhuis heeft eergisteren na beraadslaging, eene motie aangenomen, verklarend dat aangezien de regeering van den Congo Staat zich tegenover de mogend heden verbonden heeft de inboorlingen, onder zyn bestuur, met raenschlievendheid te zullen regeeren, geen handelsmonopolie te zullen toelaten, het aan het Lagerhuis moge veroorloofd zijn de Britsche regeering te verzoeken met de overige mogendheden, die het tractaat van Berlijn onderteekend hebben, te confereeren, opdat er maatre gelen kunnen worden aangenomen, strek kende om de misstanden en euvelen weg te nemen, die er thans io den Congo-Staat bestaan. Minister Balfour verklaarde met deze motie in te stemmen, welke gewijzigd was geworden om haar in overeenstemming te brengen met de opvattingen der regeering. In den loop der beraadslaging zeide Vis- cout Cranborne dat de regeering eene gedachtenwisseling zou houden met de overige contracteerende mogendheden ten aanzien van de jniste werking van de mo nopolieparagraaf in het tractaat van Berlijn, en daarbij aan die mogendheden zou vragen, of zij eenig bewijs hadden ontvangen nopens zoodanig wanbeheer in den Congo-Staat, als waarvan nu bij deze beraadslaging melding was gemaakt. De autoriteiten zou den worden aangespoord om hun best te doen de openbare meening in Europa gerust te stellenen een bewijs van mishandeling van inboorlingen, tot de kennis der con tracteerende mogendheden gebracht, zou kunnen onderworpen worden aan de be stuurders in den Congo, ten behoeve van nader onderzoek. Cranborne drong er in- tusschen op aan, bij de critiek op het bestuur in den Congo de voorstelling van het geval niet te overdryven. De toestand in Transvaal. Bij gelegenheid der opening van de zit ting van de Wetgevende vergadering van Transvaal maakte de vice gouverneur sir Arthur Lawiey, gewag, van de vertraging welke het verder tot ontwikkeling brengen van de mijnen heeft ondergaan door het gebrek aan werkkrachten. Hij verklaarde, aal ae regeenug met bereid is een party - rol te spelenhaar plicht is, de burgers des lands in staat te stellen zeiven de beslissingen te nemen waarin de inboor lingen worden gebruikt, doch het is niet waarschijnlijk, dat de verhouding zeer in het nadeel dier inboorlingen zal blijken te zijn. Het mislukken van den oogst zou de noodzakelijkheid kunnen doen ontstaan om depots van levensmiddelen te openen, met het doel daaruit te verkoopen aan de inboorlingen. Een draadbericht uit Kaapstad meldt het overlijden van den heer David Joubert, die langen tijd lid van den Eersten Volks raad in Transvaal en tijdens den oorlog commandant van het district Carolina is geweest. Hij is gestorven tydens een reis in Z. W. Duitsch-Afrika. Het Pauselijk consistorie. Het consistorie, waar paus Leo XIII acht nieuwe kardinalen zal benoemen is naar de Temps uit Rome verneemt bepaald op 15 Juni. Vier Italianen en vier vreemdelingen zullen den kardinaalshoed verwerven. De vreemdelingen zouaen een Spanjaard, twee Oostenrijkers en een Duitscher (de aartsbisschop van Keulen, mgr. Fischer) zijn. De Romeinsche kwestie. In de Italiaansche Kamer heeft eergis teren Ronchetti, onder-secretaris van staat van binnenlandsche zaken, het gerucht gelogenstraft volgens hetwelk graaf Bülow stappen zou hebben gedaan bij Zanardelli, teneinde te geraken tot het vaststellen van een modus vlvendi met het Vaticaan. Koning en Patriark. Te Venetië kwam Zondag de koning van Italië aan, onmiddellijk daarna ontving Z. M. den kardinaal-patriark in audiëntie, met wien hij een langdurig gesprek had. De grot van Lourdes. Het gerechtshof van Lourdes, Frankrijk, heeft zijn oordeel geveld over het eigen domsrecht der paters van de heilige Grot. De betreffende terreinen en gebouwen moeten eigenlijk niet als bezit der monniken worden aangezien. De liquidator heeft tegen het vonnis hooger beroep aangeteekend. De Humbert-zaak. De instructie in de Humbert-zaak is gisteren definitief gesloten. Het rapport, omvattende bijna 300 bladzijden, conclu deert tot verwijzing van beklaagden naar de rechtbank beschuldigd van vervalsching en oplichting. De aanklacht van bednege- lijke bankbreuk is achterwege gebleven. Differentieele rechten. In het Engelsch Lagerhuis heeft Black gisteren aan de regeering de vraag gedaan of het ministerie van buitenlandsche zaken zich in betrekking heeft gesteld met de Duitsche regeering, omdat Duitschland differentieele rechten heeft gelegd op Cana- deesche voortbrengselen. Viscount Cranborne antwoorddeJadoch ik kan op dit oogen- blik geen verdere inlichting geven. Schiedam, 22 Mei 1903. Gisteren-avond is hier zwervende gevonden een 9-jarige jongen uit Rotterdam, die den weg naar huis niet wist te vinden. Hy is aan de politie te Rotterdam overgegeven, om by zijn ouders te worden teruggebracht. Een 9 jarige jongen hier thuis behoorende, onder Maasland aangetroffen, werd door de politie uit Maassluis gisteren hier gebracht. De doorbraak iu den Kethelpolder. De toestand is in zoover verbeterd, dat dank zij het krachtig malen het water omstreeks een voet i3 gezakt. Hier en daar komen enkele strookjes land boven en ziet men reeds een paar koeien te midden van den onmetelijken waterplas. Wat boven komt, vertoond zich echter over 't geheel in allerellendigsten staat, waarbij de reukorganen het geducht moeten ontgelden. In het kerkgebouw der Waalsche ge meente aan de Hoogstraat te Rotterdam, is dezer dagen een sluitsteen weggezakt, waarmede de kelderverdieping was afgedekt. Bij het onderzoek in de gewelven, door het kerkbestuur ingesteld, werden aldaar een zestigtal doodkisten gevonden met over blijfselen van geraamten. Volgens een op schrift op den muur heeft de laatste be grafenis plaats gehad in 1833. Na een gedeelte der lading te hebben gelost, is het stoomschip Gelderland Woensdagochtend opgesleept naar Rotterdam door de sleep booten Hollander, Katwijk en Fram. Het bergingsvaartuig Buffel bleef langs zijde om zoo noodig te kunnen pompen. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Delft werd een voorstel van het lid van den raad J, Nien- huis, dat de gemeenteraad zich zal wenden tot den Minister van Waterstaat, met verzoek by het verleenen van concessie voor den aanleg van een spoorweg Hoek- van-HollandDelft in verbinding met den Staatsspoorweg, het daarheen te willen leiden, dat deze lijn vooveel mogelijk het meest bebouwde gedeelte van deze streek zal doorsnijden, ten einde de in die streek gelegen dorpen aan de lijn te kunnen verbinden, commissioraai gemaakt. In die commissie zullen 5 leden benoemd worden. Aan de sociale instelling der Nederl. Gist en Spiritusfabriek te Deltt werd Woensdag een bezoek gebracht een gezelschap van ruim 30 Duusche heeren, voor 't meeren- deel Regeenngsambtenaren. Leiders van het gezelschap, dat een studiereis op sociaal gebied maakte, zijn dr. Julius Post en pro fessor dr. H. Albrecht, beiden van Berlijn. De gemeenteraad te Monster besloot op een desbetreffend verzoek steun te schenken aan de stappen door het comité te Kwints- heul, inzake spoorwegaanleg in het West- land, bij den Minister van Waterstaat te doen. inzake den herbouw van den afgebranden kerktoren zullen Burgem. en Weth. bij den Minister van Binueniaudscue Zaken de noo- dige stappen uoen, o.u een ujkssubsidie op de Staatsbegioouug voor 1904 te krijgen. BINNENLAND. Bij H. M. de Koningin moet het voor nemen bestaan na het bezoek aan Amster dam met ue Koningin-Moeder naar Soestdijk te vertrekken. De Prins zal dan zijn voorgenomen buitenlandsche reis aanvaarden. H. M. Koningin-Moeder heeft den Konings weg leidend van het paleis te Soestdijk naar de Naald, een der mooiste wegen door het bosch, opengesteld voor wieiryders. Hierdoor is tevens de verbinding Soest~ Baarn aanmerkelijk verkort. Woensdag middag ontving H. M. de Koningin in audiëntie den beer Albert van der Horst en twee leden der Amsterdamsche feestcommissie. Zij legden de plannen der commissie aan de Koningin over, waarop H. M. H, D. ingenomenheid daarmee betuigde en ze goedkeurde. Precies te 7 uur is Woensdag-avond de Vorstelijke familie weder van Soestdyk vertrokken, na hartelijk afscheid genomen te hebben van H. M. de KcningiD-Moeder, Het Koninklijk Echtpaar reed in een open, de Groothertogin in een gesloten rijtuig. In haar salonrijtuig, dat vastgemaakt was aan den B-trein passeerde Woensdag-avond 8,14 Apeldoorn op haar terugreis groother togin Mane van Mecklenburg (moeder van prins Hendrik) met haar gevolg de hofmaar schalk von der Lüke en freifrau von Steglin H. M, de Koningin en de Prins, die de vorstin naar Soestdijk vergezeld hadden, reisden met baar gevolg terug tot aan het station Apeldoorn en stapten daar uit na hartelijk afscheid genomen te hebben. De groothertogin werd hier namens de Koningin nog een bouquet aangeboden. Het Koninklijk Echtpaar werd ontvangen door den opper, hofmaarschalk baron Clifford en reed met gevolg in open rijtuigen naar het Loo. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft naar aanleiding van de door onder scheiden burgemeesters hem gedane vraag, of de kosten, veroorzaakt door de buiten gewone maatregelen, welke door hen in de afgeloopen weken zijn genomen voor de bewaking en beveiliging vau stations, spoorlijnen en daarin gelegen kunstwerken, van rijkswege zullen worden vergoed door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin den burgemeesters, wien het aan gaat, verzocht, hem het juiste bedrag, zooveel mogelijk gespecificeerd, op te geven, van het door hen aan de bedoelde kosten bestede of nog te besteden bedrag, dat, naar hun oordeel, in geen geval ten laste der gemeente kan worden gebracht. Door de tegenwoordigers van Nederland, Oost-Indië en Suriname, in het hoofdbe stuur van het Algemeen Nederiandsch Ver bond, is een adres gezonden, aan den minister van Justitie, waarin verzocht wordt de desbetreffende wet zoodanig te wijzigen, dat geen Nederlander in den vreemde buiten zijn uitdrukelijken wensch zijn nationaliteit kan verliezen; voorts zonden genoemden een adres aan den minister van Buiten- landschen Zaken waarin over onze gezant schappen en consulaten enkele opmerkingen worden gemaakt en wenschen geuit Bij het ontwerp tot definitieve vaststelling van het hoofdstuk Marine der Staatsbegroo- ting voor het dienstjaar 1903 is tevens van de hand van minister Ellis gevoegd een beantwoording van eenige opmerkingen en vragen, voorkomende in het Voorloopig Verslag betrekkelijk het eerst ingediende ontwerp van wet tot vaststelling van de Marine begrooting. Het gerucht, dat dezer dagen de ronde deed en zijn weg - o. a. vond in een Haagsche correspondentie in het IV. v. d. D. als zou voor de plaats van het gebouw voor het Hof van Arbitrage het Alexanders- veld gekozen zyn, kunnen wij beslist tegen spreken. Sedert eenigen tijd worden onderhandelingen geroerd en zullen hoogst waarschijnlijk met goeden uitslag bekroond worden, om de Carnegie-stichting te doen verrijzen ter plaatse van het voormalig paleis «Buitenrust" aan den Ouden Sche- veningschenweg, waar thans de tentoon stelling van «Die Haghe" wordt gehouden. Er is sprake van om ook het gebouw van de Grieksche kapel by den aan te koopen grond te trekken. Groot was de belangstelling en talryk waren de blijken van vriendschap en waar deering welke de heer D. Raven, ontvanger van het buitengewoon zegel, tevens belast met de directie van het algemeen zegel kantoor te 's-Gravenhage gisteren by gele genheid van zijn gouden ambtsfeest, heeft ontvangen. Door een commissie die zich daartoe had geconstitueerd, werd den heer Raven een fraai geschenk aangeboden. Vanwege den Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland, secretaris mr. C. ridder van Rappard, den Haag, zal te Katwijk Dinsdag 26 dezer een concours voor trekhonden voor de dorpen rondom Leiden worden gehouden. Er worden 0. m. medaljes uitgeloofd voor de beste hondekar en hondebespanning. De directie der H, IJ S. M. bereidt thans haar personeel een verrassing, door n.l. de ijzeren ledikanten, inclusief kapokken maf tras, dito hoofdkussen en wollen deken,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2