Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. 26ste J aars. Zondag 24 Mei 1903. No. 7608. Mgr. C. J. M. Bottemanne. SE VERLOREN ZOON. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAK DIT BLAD! ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0-05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. jgICIEELE BERICHTEN. Weekmarkt te Schiedam. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat door ila J.nva"ende Pinksterdagen, de markt in "inksterweek, in plaats van op Maandag, a worden gehouden op Woensdag den Juui, des voormiddags van 8—12 ure. Schiedam, den 23sten Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W.B. De Secretaris, WIJTEMA. <wTejr°Hh#ld hee" nog ëisteren-avond Haarlems bisdom de treurmare S#We l' dat het Gode behaagd heeft de ziel van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid monseigneur C. J. M. Bottemanne, bisschop *an Haarlem, tot Zich te roepen en hem aldus aan het diocees dat hij zoo lief had en met zoo helderen blik en vaste hand bestuurde, te ontnemen. Aan de opwekking tot een hartelijk gebed voor de zielerust van onzen wijzen en goeden Bisschop paren wij de mededeeling van de volgende levensbijzonderheden Caspar Joseph Martinus Bottemanne werd den 14 Augustus 1823 te Alkmaar geboren en bereikte dus den gezegenden leeftijd van bijna 80 jaren. Tot het H. Priesterschap geroepen, mocht Feuilleton. 2) {Slot.) Hoe anders was nu ineens Parijs voor Pierrehoe geheel veranderd waren de jjaenschen. Wat had hij een razenden spijt, dat hij in goede dagen niet wat had 0«rgelegd voor den slechten tijd. Hij zag gauw iD( bat hij, in Parijs blijvende, heel gauw een bedelaar zou zijn. Daarom besloot hij, naar St. George te gaan. Hij kon dan Marie nog eens zien voor 't laatst. Misschien was ze getrouwd bu..., En ban.... Pierre bedacht wat het gemakkelijkst zou zijn, de revolver of een sprong in de rivier. ut zijn tijd van voorspoed had hij Marie bijna vergeten. Nu begreep hij niet, hoe "IJ 't al dien tijd zonder haar had kunnen stellen. herinneringen aan de kinderjaren werden levendig voor zijn geest, en altijd *ag hij daar het beeld van Marie, met een ampzalig gevoel, dat nu alles voorbij was, *°°r altijd. -CrtWk^e hy naar St. Georges. j-n ben zoo veranderd, dacht hij in P'ogel ziende, dat niemand daar, hij op Hagevela de lessen volgen van mgr. Broere, onvergefelijker gedachtenis. Te Warmond waren zijne leermeesters o. a; de professeren Van Vree en Borret, waarvan eerstgenoemde later geroepen werd, om na het herstel der hiërarchie, den sinds eeuwen leegstaanden zetel van Haarlem weder te bezetten. Den 15n Augustus 1846, dus ternauwer nood meerderjarig, werd de vrome diaken tot de H. Priesterwijding toegelaten en korten tijd later tot assistent van den aartspriester mgr. Van den Haagen in den pastoralen arbeid te Soeterwoude geroepen. Korten tijd later zag het eiland Texel, waar destijds een verstandig maar krachtig beleid noodig scheen, den jeugdigen priester gedu rende bijna een jaar met de geestelijke bediening belast. De zware taak, die daar op zijne schouders was gelegd, had hij tot aller voldoening en bevrediging vervuld, toen hij, bij het bestijgen van den bisschops zetel door mgr. Van Vree, door zijn vroege- ren leermeester aangewezen werd voor het professoraat in de moraal-theologie aan het seminarie Warmond. Vandaar werd hij na eenige tijd weder geroepen tot de bediening van Soeterwoude. Na het overlijden van mgr. Van den Haagen werd hij daar tot deken en pastoor be noemd. Zeventien jaren lang had deken Bottemanne de herderlijke bediening te Soeterwoude vervuld, toen hij, met droef heid aan de roepstem van mgr. Wilmer gehoor gevend, zijn geliefd Soeterwoude verliet om te Amsterdam als pastoor der St. Catharinakerk werkzaam te zijn. Doch toen Warmonds president, mgr. Snickers, tot Haarlems zetel geroepen werd, was pastoor Bottemanne als het ware van zelf behalve Denis, mij zal herkennen. Ik trek een oud pak aan en neem de guitaar mee. Ze zullen mij houden voor een reizenden muzikant en meer ben ik ook eigenlijk niet. Ik zal probeeren of ik Marie te zien kan krijgen. Tegen morgen avond kan ik in de herberg van Vaudois zijn. Denis zal zal er niet zijn; hij gaat eiken Dinsdag naar Salbourg en keert niet voor den avond terug. Den volgenden avond waren in de her berg van Vaudois de gewone gasten. Veel werd er niet gepraat, nu Denis er niet was; die had altijd stof gehad, en sedert hij een reisje naar Parijs had gedaan, was hij on uitputtelijk over den Eifeltoren, het Louvre en de boulevards. Over de ontmoeting met Pierre had hij niet veel verteld, alleen dat deze een heeie meneer was geworden en met erg deftige menscben had gezeten. Ook had hij een paar woordjes apart ge wisseld met Mane, en na dat oogenblik zag het arme kind er nog ongelukkiger uit dan vroeger. Dezen avond stond zij, als gewoonlijk achter de toonbank van 't buffet. Al de vroolijkheid van vroeger was verdwenen. Het had Marie niet ontbroken aan jonge lui, die haar 't hof maaktendoch zij kon aan geen enkelen jongeman denken, zooals ze aan Pierre had gedacht, haar leven lang en nog. Vaudois sprak met den agent der beet wortelsuikerfabriek, de anderen dronken zwijgend hun bier en trokken aan hun pijn. De deur werd open geduwd en er kwam aangewezen, om de leiding van het groot seminarie op zich te nemen. Bij de ver heffing eindelijk van Haarlems bisschop tot aartsbisschop van Utrecht werd president Bottemanne, inmiddels in 1878 tot kanunnik benoemd, voor den bisschopszetel aange wezen, dien hij nu sinds 30 September 1883, dus bijna 20 jaren, bekleeden mocht. Wat mgr. Bottemanne in die twintig jaren voor het bisdom van Haarlem geweest is, het valt niet in weinige woorden te zeggen1 Met helderen blik en vaste hand heeft hij dat uitgestrekte bisdom bestuurd. Voor de talrijke priesterschaar circa 800 priesters en de honderdduizenden geloo- vigen der Haarlemsche Kerk is hij in den volsten zin des woord de goede herder, de liefdevolle vader geweest. Geloof en gods dienstzin heeft hij in hooge mate bevorderd Talrijke nieuwe parochiën heeft hij opge richt, vele nieuwe kerken gewijd en zich in de altijddurende aanbidding van het A. H. Sacrament in zijn diocees een onverganke lijk monument gesticht. Maar ook op meer stoffelijk gebied zijn de twintig bisschopsjaren van mgr. Botte manne voor de Haarlemsche Kerk bijzonder vruchtbaar geweest. De heerlijke kathedraal te Haarlem, die nu voor het tweede deel voltooid wordt, dankt hem het aanzijn. De Ned. R. K. Volksbond, waarin duizenden tegen de maatschappelijke dwalingen van onzen tijd beschutting vinden, mag ook z ij n werk genoemd worden. Wanneer wij ons bij de moeilijkheid der keuze tot de vermelding van deze bijzonder heden bepalen, dan moeten wij toch nog vermelden de buitengewone liefdadigheid van onzen hooggeachten Bisschop, die zonder aanzien van religie allen weldeed, getuige een vreemdeling binnen met een gitaar aan een bandelier over den schouder. Dit was een gebeurtenis. De boeren namen de pijpen uit den mond en keken naar den muzikant of hij een wondermensch was. Hij tokkelde een paar deuntjes en naderde het buffet. Mane zag hem oplettend aan. Men zegt, dat de liefde blind is, maar ze ziet scherp genoeg om den beminde te herkennen onder elke vermomming. Zij kon een klein gilletje van verrassing niet onder drukken haar vader keek op en zag den zwerver tegen de toonbank leunen om met het meisje te spreken. Dat is die landlooper van een Haudin, riep de kastelein boos. Maria, ga naar de keuken 't past niet voor een fatsoenlijk meisje, te spreken met't schuim van Parijs. Vader, smeekte het meisje. Ga zeg ik. En tot Pierre»Wat heb jij hier 'te St. Georges te maken? Zeker kom je hier om de domme boeren wat af zetten Ga heen. Haudin kon zijn toorn niet bedwingen. Ik ga niet ik wil Mane spreken. O, je wilt..... je wilt, riep Vaudois. Wacht, ik zal je leeren. De mannen dreigden handgemeen te wor den, doch eer er een noodlottige slag viel, traden de anderen tusschenbeiden. Bij de worsteling echter raakte de gitaar in de benauwheid plotseling kraakte het verdacht en het instrument bezweekMaar wat waren dat voor stukjes papier, die nu uit de gebroken kast fladderden zijne jaarlijksche giften ook bijzonder voor andersdenkenden steeds bestemd. Van hem mogen wij zeker alleszins getuigenzijne werken volgen hem. Mogen zij hem reeds het heerlijk loon bereid hebben, dat wij uit de volheid des hai ten voor hem afbidden. Hy ruste in vrede! ALGEMEEN O V EEZICHT. 23 Mei 19U3. De Kerkvervolging in Frankrijk. Het resultaat van den tweejarigen parle mentairen godsdienststrijd in het Fransche parlement is nihil geweest. Geen enkel licht is er ontstokengeen enkele hoop gewekt op vrijheid en herstel van rust geen enkel voordeel bereikt voor de natio nale bevrediging. Het Kabinet is in zijne positie veeteer verzwakt dan versterkt, meent de Figaro, en het blad vernaait van een tooneel van heftige oneenighetd, hetwelk Woensdag onder de radicalen piaats greep, daar Huolara en zjjn vrienden zich bitter beklaagden over het gebrek aan steun, door hen van de Regeering ondervonden bij het indienen van hun voorstel over scheiding van Kerk en Staat. Er heersche naar aanleiding daarvan ge durende eenigen tijd onder de meerderheids partijen een lawaai als van een Pooischen Landdag. Hubbard veralaarde tevreden te zuilen zijn, indien ten gnnste van het door hem voorgestane denkoeeid, Combes ook maar een enkel woordje zou willen zeggen. Maar Combes weigerde in het uitgeworpen aasje te bijten, en hij bepaalde zich tot de apathische verklaring dat de Kamer, indien zij er neiging toe gevoelden, de motie Heeft u van die gitaar uw spaarpot gemaakt meneer Haudin, schertste de agent der suikerfabriek. U strooit al uw geld rond. Kijk, daar ligt een bankje van duif zend franks En hier ook een, riep de smid. Wel Pierre Haudin, je schijnt met een fortuintje thuis te komen. De papiertjes weraen nu bij elkaar ge zocht en het oleek, dat de gitaar bankpapier had bevat tot een bedrag van ongeveer 20.000 franks, den spaarpot van den ouden Gradinhet geld, dat bij op zij had gelegd voor het geval ouderdom of zwakheid hem zouden belet hebben, in zijn onderhoud te voorzien. Dit was zijn legaat aan Pierre. De jonge man was ten hoogste verrast en diep ontroerd bij de gedachte aan zijn gestorven vriend. 't Was merkwaardig, hoe spoedig de herbergier van meening veranderde ten opzichte van Pierre. 20.000 franks maakte te St. Georges iemand al tot een man van aanzien. Denis, die niet kwalijk nemend was, woonde als getuige de huwelijksvoltrekking bij. Pierre vestigde zich in 't naburige Salbourg als winkelier, en hij keerde nooit naar Parijs terug, behalve voor een phezier- reisje, om Mane toch ook de wonueren te toonen, waarvan Doms zoo hoog had op gegeven. NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1