namelijk ten doel den Congo-Vrijstaat te verdedigen tegen de Engelsche beschul digingen, gericht tegen het bestuur van den Belgischen Congo. Roovers in Algiers. Volgens een perstelegram uit Benisunis te Parijs ontvangen, zijn verscheiden han delskaravanen in handen gevallen van roovers. Be telegraafdraden werden doorgesneden. Er zijn drie compagniën van het Vreemden legioen, met vier kanonnen, naar de grenzen van Marokko gezondeD. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Mei 1903. Middelbaar Onderwijs. De nieuw ontworpen verordening voor de openbare middelbare scholen bevat alle bepalingen betrekking hebbende op bet M. O., die vroeger in verschillende veror deningen waren verspreid. Dit mag dus een practische verbetering en vergemakke lijking genoemd worden. Verder betreffende voornaamste wijzigin gen: het vervullen der admissie-examens voor leerlingen van Schiedamsche lagere scholen en het facultatief stellen der toe latingen van leerlingen uit plaatsen, waar H. B. scholen met 5 jarigen cursus bestaan. Art. 16 van de ontwerp-verordening regelt de toelating. Daarin wordt gezegd, dat op de H. B. School worden toegelaten a. zonder examen, alle leerlingen van lagere scholen met uitgebreid leerplan te Schiedam, zoowel openbare als bijzondere, mits zij een getuigschrift overleggen van het hoofd der school, waarin deze verklaart, dat zij met vrucht het onderwijs in de zesde of een hoogere klasse zijner school hebben doorloo ps n. Dit wijkt at van de regeling der toelating op de Rijks H. B. Scholen, maar is voorgesteld op grond van de overweging, dat de aldus af te leggen verklaring ligt buiten het bereik van het hoofd der school. b. na een voldoend afgelegd examen in de beginselen der Fransche taal alle leer lingen van de lagere scholen te Schiedam, zoowel openbare als bijzondere, mits zij een getuigschrift afleggen van het hoofd als bedoeld subs, a van dit artikel. c. na een voldoend afgelegd toelatings examen vóór de groote vacantie van ieder jaar te houden, alle leerlingen van de lagere scholen te Schiedam, die niet een der ge tuigschriften kunnen overleggen, bedoeld sub a en b van dit artikel, alsmede jonge lingen uit gemeenten, waar zich geen H. B. met vijfjarigen cursus bevindt. Dit betreft aldus de toelating van die leerlingen, welke, aan bepaalde eischen voldoende, onvoorwaardelijk zullen worden toegelaten. In dit zelfde artikel komt ten slotte een bepaling voor, waardoor voorkomen moet worden, dat, ten gevolge van toelating van leerlingen uit gemeenten, waar een H. B. S. met 5 jarigen cursus is, paralelklassen zouden noodig worden. Daartoe is bepaald, dat zij na voldoend examen tot de eerste klasse zullen worden toegelaten, indien die klasse met 24 leerlingen niet of met 48 leerljngen toch gesplitst zoude moeten worden. Melden zich meer leerlingen aan dan er plaatsen beschikbaar zijn, dan worden de besten toegelaten (ter beoordeeling van de in art. 22 van dit reglement bedoelde commissie van examen. Art. 17 bevat de voorwaarden voor de toelating tot hoogere klassen van leerlingen uit andere gemeenten. Daarvoor wordt geeischt een voldoend toelatingsexamen, tenzij ze het bewijs kunnen overleggen, dat zij aan een andere H. B. S. met 5 jarigen cursus in het zelfde jaar tot die hoogere klasse zijn toegelaten en alle cijiers minstens 6 (voldoende) waren. Is dit laatste niet het geval, dan bepaalt zich het examen tot de vakken, waarin zij een lager cijfer dan 6 hebben. Deze bepaling is gemaakt om leerlingen te weeren, die slechts schade aan het onder was kunnen veroorzaken. In art. 18 wordt een 2e admissie-examen, na de groote vacantie, facultatief gesteld. Voorts zijn hog eenige wijzigingen aan gebracht van minder ingrijpende beteekenis. Omtrent de in art. 16 bedoelde examens zij nog opgemerkt dat, ten einde zooveel mogelijk eenvormigheid te verkrijgen in de eischen van toelating, in art. 22 wordt be paald, dat de leden van de examen commissie worden benoemd ook uit de hoofden der lagere scholen. Dat art. 22 luidt Het toelatingsexamen bedoeld in art. 16c en laatste alinea van art. 17 en 18 van dit regiement wordt afgelegd voor een com missie van examen, welke jaarlijks door B. en W. wordt benoemd uit den directeur en de leeraren van de H. B. S. en de hoof den der lagere scholen te Schiedam. Voorzitter van deze commissie is de directeur der'H. B. S. Schiedam Vooruit. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is een nieuwe vergadering van »Schiedam Vooruit" uitgeschreven, noodig geworden doordat de heer J. H. van Westendorp zijne benoeming tot bestuurslid niet heeft aangenomen. Ook zal in deze vergadering het rapport van de Woningcommissie uitgebracht en verder behandeld worden. Volksbadhuis. In de week van 18— 24 Mei 1903 werden genomen 283 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 37 regen 24 regen 165 school 40 kinder» a3ct 95 De Kamer van arbeid voor het handels-, crediet- en verzekeringswezen te Rotterdam, heeft aan de patroons van handelsbedienden een schrijven gericht, waarin zij, naar aan leiding van een bij de Kamer ingekomen adres van de Vereeniging van Handels bedienden »Mercurius", verzoekt, indien eenigszins mogelijk, jaarlijks een vacantie van eenige achtereenvolgende dagen aan bun kantoorpersoneel toe te kennen en reeds dit jaar daartoe over te gaan. Sedert Zaterdag werden te Rotterdam 5 lijken opgevischt uit de Rotte, Dokhaven en de Maas. Drie er van (twee mannen en eene vrouw) zijn nog niet herkend. Allen zijn overgebracht naar het drenke lingen huisje te Crooswijk. De meesten verkeerden in vergevorderden staat van ontbinding en zijn bijna onherkenbaar. Zondag werd door de recherche in het lokaal sleruëi" aan de Korte Wagenstraat te Rotterdam, een 49 jarige Duitsche vrouw aangehouden, A. Schlingermann genaamd, die zich aan meineed zou hebben schuldig gemaakt. Door de justitie te Berlijn was hare aanhouding telegrafisch verzocht. In afwachting van hare uitlevering is zij overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Te Charlois is uit de Dokhaven opge haald het drijvende gevonden lijk van den machinist J. B. uit Middelburg, die in den nacht van 5 op 6 November j.l. ter plaatse verdronk, toeD hij zich wilde begeven aan boord van het in het dok liggende stoom schip Wilhelmina van de maatschappij Zeeland. Gisteren herdacht jhr. P. M. G. von Fi- senne zijn 25 jarige ambtsvervulling als wethouder der gemeente Rjjswijk. In drie open landauers begaven zicb de gemeente raadsleden met den burgemeester naar de buitenplaats Den Burgh, teneinde den jubi laris te compiimenteeren. Als aandenken werd hem aangeboden een beschilderde tegel, voorstellende het Raadhuis. BINNENLAND. H. M. de Koningin Moeder zal heden middag om 3 u. 5 min. van Soestdijk naar Amsterdam vertrekken, vergezeld van de dame du palais, gravin Dumonceau, de Hof dame jonkvrouwe v. d. Poll, de Groot meester, jhr. de Ranitz en de Kamerheer jh. Van Tets. H- M. de Koningin Moeder zal Donderdag met H. M. de Koningin naar Soestdijk terugkeeren. De Koningin Moeder van Holland, heeft zich bij haar bezoek aan de puinen van Villers bijzonder vermaakt met een vroo- lijken herbergier, die haar zijne speelkar aanbood, om een toerke door de streek te doen. Zij nam naast hem plaats op de voor bank en lachte vroohjk om zijne kwinkslagen en zijne vriendelijkheden tegenover het sbrave moederke," zooals hij haar noemde. Toen de adjudant der Koningin de rekening betaalde, stond hij verstomd over de gulheid dier goede menschen, welke niets terug wilden van het bankbiljet, waarmee zy betaalden. Hij voerde de Koningin enjhaar gezelschap ten slotte, uit eigen beweging, naar de statie van Ottignies, waar hij van hen met een goeden handdruk afscheid nam. Den dag nadien vernam hij uit de gazetten, wie zijn gasten waren geweest. (h. v. M.) Z, K. H. de Prins der Nederlanden Hertog van Mecklenburg, heeft aanvaard het Beschermheerschap van de Overijssel- sche Landbouw-Maatschappij. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. H. M. de Koningin verleende gisteren (Maandag) audiëntie aan allen, die zich daarvoor hadden laten inschrijven en hun getal werd op meer dan 10ÜU personen geschat. Van alle oorden des lands was' men naar de hoofdstad getogen om de Vorstin persoonlijk te komen begroeten. Groot was het getal der militaire autori teiten van leger, vloot en schutterij, waar van velen in hun scnittereude uniformen, de borst met ridderkruisen of eereteekens versierd, die hun opwachting bij hun Gebiedster kwamen maken. Dan zag men de zalen binnengaan meest alle commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën des lands in goudengala-costuum, tal van burgermeesters in ztiver-gala met de keten hunner waar digheid om den halsde leden der rechter lijke macht, professoren en predikanten in hun lange zwarte toga (deze staken wel wat bij al die schitterende costuums af); het meerendeei van den Amsterdamschen gemeenteraad, enkelen slechts in zwarte jas en witte das met den burgemeester en wethouders werden mede in volgorde toe gelaten, en op de korte toespraak van mr. Van Leeuwen zeide de Koningin Zich te verheugen eens weder in Amsterdam te kunnen zijn. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij hier ook maar een nomenclatuur gaven van al die colleges en autoriteitendeputatiën, die vertegenwoordigers van kunst en wetenschappen, van handel, scheepvaart en nijverheid toch wiIIcd wij niet onvermeld laten de hoofdambtenaren van den Water staat, de consuls der vreemde mogendheden, die en corps werden toegelatenook de rechters in het Hof, de rechtbanken en der kantongerechten te Amsterdam en deputatiëu van rechtelijke colleges uit andere steden moeten even vermeld alsmede de Senaat van het Amsterdamsche Studen tencorps en deputatiën van liefdadige en godsdienstige genootschappen van allerlei aard of gezindte. Gisteren waren de leden van den Amster- damscbengemeen teraad aan den Koninklijken disch genoodigd. Aan tafel werden geen toasten uitge sproken maar er heerschte een opgewekte toon. Toen na den maaltijd in een neven zaal de koffie werd rondgediend, onderhielden H. M. en de prins zich met verschillende raadsleden. Tegen half negen vertrok het Koninklijk Echtpaar zich terug. Atjeh. Ook de N. C. ontving een telegram uit Batavia, en wel van dezen inhoud Eenige vrouwen en verscheidene ver wanten van Panglima Polèm zijn in Tangsé door de colonne onder majoor van der Maaten gevangen genomen. Polèm's eerste vrouw was er echter niet bij. De Nederlandsche Bank heeft zich belast met de incasseering van de aanzienlijke som, door den heer Carnegie, aan de Nederlandsche regeering geschonken voor de stichting van een nieuw gebouw voor het Arbitrage-Hof met bibliotheek. Men meldt aan de N. R, Ct. uit Den Haag Het is de heer Hoorenman, fotograaf hier ter stede, geweest die voor het de partement van buitenlandsche zaken een fotografische reproductie heeft geleverd van den cheque der Nederlandsche Bank te Amsterdam op den heer Carnegie, den schenker van de vorstelijke gift voor de stichting van een nieuw gebouw voor het arbitrage-hof tevens bibliotheek. De Neder landsche Bank heeft zich namelijk belast met de incasseering van de aanzienlijke som. De tekst van het waardevolle »!apje"» geschreven op een gewonen met zegel van 5 cent voorziene chèque van de bank, luidt woordelijk aldus: Amsterdam, 11 May 1903. For dollar 1,500,000 at sight pay this first of excdange (secund unpaid) to the order of de Nederlandsche Bank, of one million five hundred thousand dollars, value in account, which place to account with or without advice from bn. Melvil de Lynden, minister of foreign affairs to mr. Andrew Carnegie, payable with R. A. Franks Home Trust Company, Hoboken N. Y. No. 11503. De naam van minister baron Melvil van Lynden is op het stuk gesteld in diens handteekemng. De plaat, dienende voor de reproductie en een exemplaar van den afdruk worden aan het departement van buitenlandsche zaken bewaard. Het overlijden van Mgr. Bottemanne. Zaterdag ochtend vergaderde op Hageveid de kanunniken van het Kathedraal Kapittel van Haarlem, onder leiding van den hoog- eerw. proost, mgr. A. J. Brouwer, Regent van het Seminarie. Tot Vicaris Capitularis werd gekozen de hoogeerw. heer mgr. B. Dankelman, deken van Haarlem. Monseigneur Bottemanne z. g. had reeds geruimen tijd geleden aan den H, Vader een Coadjutor gevraagd en op de gewone wijze waren daarvoor door bemiddelmg van het Hoogw. Kapittel de voorbereidende werkzaamheden verricht. De Coadjutor zou worden benoemd met recht van opvolging. Hierdoor had Monseigneur voor zijn over lijden nog kunnen weten, wie na hem het bestuur over het bisdom zou voeren jam mer dat dit niet heeft mogen gebeuren. Eergisteren, Zondag-namiddag, tusscnen 1 en 4 uur zijn ongeveer 2000 menschen in het paleis het lijk van den overleden Bisschop komen zien en om voor de ziele- rust van den overledene te bidden. Hoewel er dikwijls een zeer groote toevloed was, geschiedde alles volmaakt ordelijk en stichtend. Onder hen die persoonlijk hun deelneming kwamen betuigen behoorde ook Z.Exc. mr. G. Van Tienhoven, commissaris der Koningin in Noord-Holland, die daartoe was overgekomen, niettegenstaande hij te Amsterdam zeer was geoccupeerd wegens het bezoek van H. M. de Koningin, Bij de plechtige uitvaart zulleD, behalve de aartsbisschop van Utrecht, ook mgr. Ley ten, bisschop van Breda, en mgr. Hof man, titulair-bisschop van Telmesso, Zuid- Chanzi, tegenwoordig zün. De overige Nederlandsche bisschoppen hebben bericht, tot hun groote spijt verhinderd te zijn. {lijd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2