Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zondag 31 Mei 1903. No. 7614 VERSTE BLAD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Zalig Pinksterfeest. Feuilleton. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PRIJS TAK DIT BLAD! Voor Schiedam per 3 maanden Franco f 1.50 per post door geheel Nederland t - 2, Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERT ENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. degens het PINKSTERFEEST zal «5 Vieutce Sehiedamtche Courant Jt^n dag-a vond niet verschijnen. Gaven en vruchten Het groote werk Gods was iD den aan- Var>g voltooid. God schiep den mensch naar Zijn beeld, 2egt rï® H. Schrift en dan wordt het opnieuw gozegdNaar het beeld Gods heeft Hij 8m Schapen, man en vrouw. Daarna volgt de opdracht om het aardrijk te vervullen en gebied te voeren over alle v°gelen, alle gewassen en alle dieren. En als dat zoo gedaan was, zag God alle dingen, die Hij gemaakt had en zij waren zeer goed. En het werd avond en het werd morgende zesde dag. grooter was de herschepping 1 ^ant de Eeuwige Vader brengt van eeuwigheid, op geheel geestelijke wijze, door de vrudhtbaarheid des verstands, Zijnen Zoon voort, in alles aan Hem gelijk. En om nu den gevallenen mensch op te beuren is die Zoon, of het Woord des Vaders' vleesch geworden en heeft onder ons ge woond op dezelfde aarde. Maar de wereld heeft Hem niet gekend en Hem niet aangenomen. Toen heeft die oon na d6 straf van 'smenschen val te nebben voldaan, beloofd om den Geest der verlichting en der vertroosting te zenden, en Geest, Die van den goddelijken wil van ader en Zoon voortkomt en Die, aan Vader en Zoon volkomen gelijk, Hun onder- 'ng« Liefde is. Hij zoude komen en de gedaante der aarde vernieuwen, juist omdat lJ de Liefde is, De zondige wereld zoude °nder zijn invloed nu den Verlosser erken- n®öhet menschelijk hart zoude zijnerzijds, S'eb nu aansluiten bij'de groote Verlossing. En toen dit, voor ruim achttien eeuwen, J®ruzalem het eerst op den Pinksterdag ^as geschied, toen begon het zaad van °ds woord en genade onmiddellijk vrucht- aar te worden en te bloeien. De kinderen (Slot.) „/Waar kreeg je die vroeg de Keizer, P het litteeken wijzende. »Eij Austerlitz. Sire I" »Z°o en nog altijd gemeen soldaat, de l?.01'® 's langzaam bij de huzaren." ij w®tidde zich weer tot Cypriën. «Irek die uniform aan. Bonnetière Js .hem hoe 't gaat, één les zal voldoen- zijn want hij zal haar nooit meer uit lekken. Gypriën werd doodelijk bleek, maar ge- °orzaamde en spoedig stond hij gekleed van het eene volk na het andere mochten, m verrukking, genieten van die vruchten, vruchten van een beteren boom des levens dan in het Paradijs, gestaan had, vruchten, welke meer sterkte gaven aan hun wil en meer licht aan hunne rede, dan alle vruch ten der kunsten en wijsbegeerte van de geheeie oudheid in Athene of in Rome. En ais dit zoo geschied was, zag God alle dingen, welke Hij gemaakt had en zij waren zeer goed. Doch nu was het geen avond en morgen geweest en er volgde geen rustdag des Heeren, omdat de liefde des H. Geestes in 's menschen herschepping geen einde kent. Geen einde kent die Liefde 1 Hoe de mensch dan ten slotte onder die herschepping wordt? Eerst wordt hij vervuld met eene zeven- voude gave des H. Geestes. In zijne profetieën zeide Isaias over den Messias «op Hem zal rusten de Geest des Heeren, «de Geest van wijsheid en verstand, de «Geest van raad en stsrkte, de Geest van wetenschap en godsvrucht en de Geest van de «vreeze des Heeren zal Hem vervullen". [Isaias hoofdst. XI. Vers 2] De Christus, r.u in Christus hernieuwd en Diens verdiensten deelachtig geworden, ontvangt van den H. Geest, bij de herschepping van geest en hart, deel aan de zevenvoude gave, welke de Messias in allerhoogste mate bezat. Dat is onze eerste bloei. Maar nu verder, zoo zeggen de katholieke theologen, brengen de gaven des H. Geestes nog weêr hunne vruchten voort- Welke deze nu weder zijn? Deze heerlijkheden zijn ais de tinten des vredeboogs aan den hemel. Mogen de hoofd kleuren zeven in getal zijn, hunne heerlijke overioopen, tusschenkleuren en schitteringen zijn ontelbaar. Opdat wij echter toch eenige opgave van die taliooze heerlijkheden der ziele zouden bezitten, heeft Sint Paulus ze in het vijfde hoofdstuk van zijnen brief aan de Galaten in hoofdzaak opgenoemd. En opdat zij des te meer in hun luister zouden schitteren, maakt de Apostel een tegenstelling tusschen de werken des vleesches en die des Geestes, En hij zegt dus: «Nu, de werken des vleesches zijn in de sierlijke uniform van het 2de de verwisseling was volkomen, het was Gaston, die daar stond. Napoleon nam een snuifje, en zei tegen den maarschalk «Duroc, neem Caston Margadel mee en scharrel wat kleeren voor hem op, stop hem zoolang maar in dien mantel. Binnen een uur ga je naar Ney te Intersburg, die verscheiden officieren van de jagers te paard heeft verloren. Laat Gaston Mar gadel in dat regiment treden als tweede luitenant, onder welken naam kan me niet schelen. Voor een poos ten minste moet zijn identiteit te loor gaanin 't vervolg zal ik hem in 't oog houden voor zijn carrière. Ga mijnheer, vervolgde hij, de hand reikende aan den verwonderden man, die sprakeloos stond, terwijl Duroc hem in den mantel van den adjudant wikkelde. «Laat dit u een waarsschuwing zijn wel bekend, dewelke zijn hoererij, onrein heid, oneerbaarheid, ontucht, afgoderij, tooverij, vijandschappen, twisten, jaloersch- heden, toorn, gekijf, tweedracht, ketterijen, nijdigheden, doodslag, dronkenschap en brasserijen. Maar de vrucht des Geestes is liefde, blijdschap en vrede, geduld, goedertierenheid, goedheid en lankmoedigheid, zachtzinnigheid, trouw, zedigheid, eere en reinheid". Dat alles zijn de vruchten in onzen geest, zoodra de zevenvoude gave des H. Geestes in ons begint te werken. De natuur alleen konde zoover niet komen. En nu, dierbare lezer en lezeres, een zalig Pinksterfeest 1 Want het is waar, wij moeten vaak een en ander lijden op de wereld, maar wie zoude bij dat lijden durven klagen, zoodra hij bedenkt, dat door aansluiting bij Christus en door gebed tot den Heiligen Geest, elk van ons een mensch kan zijn vol liefde, blijdschap en vrede, vol karakter-eere en reinheid, vol geduld en goedertierendheid jegens onze gelijken, vol goedheid jegens de minderen, vol lankmoedigheid bij voort durende zorgen, altoos zachtzinnig, altoos getrouw tot in ons gebeente, altoos zedig in handel en wandel? Met deze onverdelg- bare glorie staan immers de roemruchte Christenen dier eerste tijden omluisterd, wier zoete levenswijze ons in eene Fabiola zoo boeit en vervoert, met deze alles- kalmeerende glorie schittert de zalige Lidwina voor onze geestesblikkenmet deze eigene glorie is, nog voor weinige dagen, die vrome bisschop ombeschroomd in den dood gegaan, die het omnia in caritate op zijn wapenbord had geschreven. Azoo heden is Pinksteren voor ons weer bet aloude, blijde hoogfeest en wij achten ons zeer gelukkig met heel de H. Kerk de aloude hymne tot den Vertrooster bij uit nemendheid, te mogen aanheffenVeni Creator Spiritus: Daal neer, o Schepper, heilige Geest P. M. BOTS, r. c. pr. Leiden. dat discipline de eerste plicht van den soldaat is Adieu, luitenant. Duroc neem ham mee.". Tegen Cypriën zeide hij, zoodra de deur weer gesloten was «Je stemt toe om tegen het aanbreken van den morgen voor het leger doodgescho ten te worden als Gaston Margadel, om je broeder te redden «Ja Sire". «Je zult niets zeggen, je erkent de recht vaardigheid hiervan «Ja, Sire". «Bonnetière, let er op, en heeren, stil zwijgen op uw woord van eer 1" Toen de grauwe dageraad in het Oosten aanbrak, sliep Napoleon rustig in zijn veldbed. De soldaten van zijn escorte wre ven de dauw van hunne wapens en Schiedam, 29 Mei 1903. Gemeenteraad. De agenda der in de Raadszitting op aanst. Woensdag te behandelen onder werpen, luidt als volgt 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een hoofdopzichter bij de gemeentereicigiDg. Aanbevolen worden de heeren lo. A. Visser, opzichter bij de gemeen tereiniging te Schiedam 2o. C. de Koning, hoofdopzichter by de gemeentereiniging te Utrecht. 4. Rekening van inkomsten en uitgaven van de gasfabriek dienst 1902. 5. Rekening van inkomsten en uitgaven van de drinkwaterleiding, dienst 1902. 6. Rekening van inkomsten en uitgaven van het Stads-Ziekenhuis, dienst 1902. 7. Begrooting van inkomsten en uitgaven van de gezondheidscommissie, dienst 1904. 8. Oniwerp-besluit (model B) tot af- en overschrijving van posten op de gemeente- begrooting, dienst 1902. 9. Ontwerp-besluit (model C) tot ver hooging van posten op de gemeente- begrooting, dienst 1903. 10. Ontwerp-besluit (model C) tot ver hooging en toevoeging van posten op de gemeente-begrootiDg, dienst 1903. 11. Vaststelling van het 4e kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1902/3. 12. Adressen van G. H. Schuurman, mej. E. van Biene en N. Visser om ont heffing van de verplichting om in de gemeente te wonen met advies van B. en W. 13. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van gratificatiën voor het blus- scben van brand. 14. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling van art. 40 der Bouwverordening (Gemeenteblad 1898 no. 1.) 15. Ontwerp-reglement op de openbare middelbare scholen te Schiedam. spraken met gedempte stem tot elkaar. Toen een verwijderd salvo in de morgen lucht knetterde, gevolgd door een dot trotn- geroftel, was dit een opluchting en eenigen van hen staken een pijp op. Een poosje later trad Duroc, gelaarsd en gespoord het huis binnen, vol modder van zijn rit trok hij de gordijnen van het bed open. »Zoo Duroc, ben jij betal terug «Ja, uwe Majesteit, het is gebeurd. De affaire Margadel bedoel ik." «En hebben de troepen geen verdenking. Is het een goed voorbeeld geweest «Ik geloof van welhet vuurpeleton deed beel gewoon zijn plicht." «Goed en de gevangene vroeg Napoleon, op zijn elboog leunende. «Hij is dood en heeft niets gezegd 1"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1