Hoe kan men nu komen tot den bouw van arbeiderswoningen 1. door particulieren ondernemingsgeest 2. door de Gemeente. 3. door een vereeniging. 1. De ervaring zoowel hier als elders leert, dat het initiatief van bouwondernemers dikwijls niet groot genoeg is ten aanzien van arbeiderswoningen en dat de hoedanig heid van zulke woningen, indien onderne mers tot den bouw overgaan, veelal lijdt onder het verklaarbare streven zooveel mogelijk winst te maken. Niet wenschelijk zou het ons daarom schijnen de zorg voor een goede volkshuisvesting uitsluitend over te laten aan deze ondernemers. 2. Bij de opvatting, die vrij algemeen heerscht omtrent de taak der gemeente, schijnt het ons nagenoeg zeker, dat de gemeenteraad tot het bouwen van wonin gen niet zal willen overgaan. Ook de woningwet wil dezen weg slechts in de laatste plaats gevolgd zien. Art. 32 zegt »Bij besluit van den gemeenteraad kan een bedrag beschikbaar worden gesteld tot aankoop van gronden en tot aankoop, aanbouw, of verbouw van woningen in het belang der volkshuisvesting voor rekening der gemeente, ingeval dit noodzakelijk is voor de richtige uitvoering van deze wet". 3. Er blijft dus slechts de vorming eener vereeniging over. En dan ligt wel voor de hand ze zoo in te richten, dat ze vol doet aan de eischen van de woningwet, waardoor de gemeente bevoegd zal zijn voorschotten en bijdragen te verleenen en dus de moeilijkheid van het verkrggen van kapitaal belangrijk vermindert. De voor naamste eisch is, dat ze geen grootere rente dan 4% en geen winst mag uitkeeren. Dit laatste zou nu wel een aantrekkelijk heid van de vereeniging wegnemeD, maar daar niet het winstmaken, doch de verbe tering der volkshuisvesting hoofddoel is, schijnt ons de beslissing niet moeilijk. De hoofdbeginselen van zulk een ver eeniging zullen o. i, moeten zijn a. de rente zal hoogstens 4% mogen bedragen b. er zal geen winstdeeling plaats vinden c. de huurprijzen zullen gesteld worden in overeenstemming met de markt der huren, zoodat armenzorg en verhindering van het particuliere bouwen uitgesloten zijn d. de overschotten zullen alleen gebezigd worden ten bate der volkshuisvesting e. er zullen slechts goede, degelijke woningen, liefst met een tuintje, gebouwd worden in de huurprijzen ongeveer van f 1.50 tot f 2.50. f. er zullen aandeelen ook van een klein bedrag, bijv, f 10. worden gemaakt, ten einde ook werklieden als deelnemers te verkrijgen. Om tot de vorming van zulk een ver eeniging te komen, geven wij U in overweging een vergadering van alle be langhebbenden en belangstellenden bijeen te roepen, waar de zaak zal worden uit eengezet, een voorloopige vereeniging gevormd en een voorloopig bestuur gekozen. Dit moet dan statuten ontwerpen, propa ganda maken voor de zaak, kapitaal bijeenbrengen, zich verzekeren van de medewerking van den gemeenteraad en een definitieve vereeniging vormen. Wij meenen hiermede aan onze opdracht te hebben voldaan. M. C. M. De Groot. Herman Jansen. T. H. Mouwens, De Burgemeester is gisteren-avond van zijne buitenlandsche reis in de gemeente teruggekeerd en heeft heden zijn functie weder hervat. De openbare zwemplaats aan het Spui- kanaal wordt Dinsdag aanst. geopend. te IJmuiden sloeg de romp nog voor deze v het water bereikte, door onbekende oorzaak van stuurboord naar bakboord om. Een ernstige paniek ontstond. Op de Anna bevonden zich een 50-tal werklieden, waarvan een tiental bij het ongeval in de Maas sprongen, terwijl de anderen op de werf geslingerd werden. De romp sloeg tegen een hoofdstelling van het in aanbouw zijnde stoomschip Dorothea, die naast de Anna op stapel staat. Die stelling werd verbrijzeld, maar van de werklieden, die er op stonden te kijken en er afsprongen, werd bijna niemand ge kwetst alleen op de Anna heeft een werk man met het van stuur- naar bakboord slingeren, een arm en een paar ribben gebroken. Gisteren-ochtend is vruchteloos getracht de Anna met drie sleepbooten af te sleepen. Het zesjarig zoontje van Wijker, wonende aan de Marksteeg, eergisteren op de trap bij de Vischmarkt te Vlaardingen uit de haven willende drinken, viel daarbij achter over te water met het noodlottig gevolg, dat hij levenloos werd opgehaald. Dr. Kikkert kon slechts den dood constateeren. Namens mevr. Therèie de Qlercq, geboren de Bourbon, »de eenige in leven zijnde dochter vau wijlen Lodewijk XVII, thans wonende te Apeldoorn" heeft de heer Otto Friedrich, geschiedkundige te Parijs, zich gewend tot den raad der gemeente Delft met overlegging van daartoe strekkend plan verzoekend »dat de tombe van wijlen Lode wijk XVII, welke thans in verwaarloosden toestand zich op het oude kerkhof bevindt, volkomen gerestaureerd en verfraaid wordt." PROGRAMMA van de Matinee door de Staf muziek van het 3e Regiment Huzaren, direc teur de heer A. de Goede, morgen Zondagin den Officierentuin te geven. No. 1. Hanits across the Sea marche, Sousa. 2. Ouverture Das Glockchen der Errmiten, Maillor. 3, Mein Traum Walzer, Waldteufel. 4. At a Georgia Campmeeting (Cake Walk), Kerri Mills. 5. Faniaisie Triaviata, Verdi. No. 6. Marche de3 Chauffeurs, Bose. 7. Lustige Brüder Walzer, Volstedt. 8. Moderne stijl, Berger. - 9. Fantaisie Faust, Gounod. BIN2ÏE5LAÏD. De minister van Binnenlandsche zaken, dr. A. Kuyper, is eergisteren-avond te 10.17, vergezeld van mr. S. J. Blaupot ten Cate, hoofdcommies voor onderwijs, te Groningen aangekomen. Z. Exc. werd verwelkomd door den commissaris der Koningin, mr. C. C. Geertsema. Op het perron, in de vestibule van het station en voor het stationsgebouw had zich een zeer talrijke menschenmenigte verzameld, die den minister hartelijk toe- juchtehet gefluit van enkelen werd door hoera's overstemd. De minister en de heer Geertsema reden naar het hotel De Doelen aan de Groote Markt, waar kamers voor Z. Exc. besproken waren. De Arbeidsbeurs. (Opgave 30 Mei 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor het rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Tim merlieden. Ondermouters. Een schoen maker (halfwas.) Een schoenmakersjon gen. Steenhouwers. Verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor gistpakhuis. Een drukker. Een leerling smederij (boven 16 jaar.) Een jongen karkenfa- briek. Een keukenmeid. Een dienst bode voor meid-alleen. Een dienstmeisje voor halve dagen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Mou- tersjongens. Een Slagersknecht. —Een ta baksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Een Schippersknecht. Een Houtkoo- persknecht. Personen voor lichte werk zaamheden,id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. id. voor loswerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie 2 gewichten, een oorknopje, 2 sleutels, een stel breinaalden, een bruin bont geitje (politiewacht Hoofdstraat), een portemen. naie met eenig geld. Aanwezig aan de volgende adressen een portemonnaie inhoudende geldJ. J. v. Aiphen, Hoflaanstraat 15een ijzeren mu'lkorfL. v. d. Berg, Hoflaanstraat 7 een muilkorf met slotvrouw Meerwijk Groenendal 13een vrouwenzak inhoudende een en ander: A. Korpel, Zalmstraat 5; een ijzeren muilkorfP. B. Gerlacb, Hendrik Gabelstraat 42; een zilveren armband C. H. v. Gerven, Leliestraat 51 een porte monnaie inhoudende eenig geld W. J. C. Wiilemse, Noordmolenstraat 58een zil veren broche P. de Bmin, Maashofje 8 een bruin lederen taschje, inhoudende een en anderC. Hoenderkamp, Polderstraat 1. Arbeiderswoningen Bij het Bestuur van de Vereeniging ïSchiedam Vooruit" is ingekomen het vol gende rapport van de Commissie benoemd in de Ledenvergadering van 23 April in zake Arbeiderswoningen Aan het Bestuur der Vereeniging nSchiedam Vooruit" alhier. In de vergadering Uwer Vereeniging van 23 April 1.1. werden wij in commissie be noemd om met Uw Bestuur na te gaan, wat kan worden gedaan om aan het drei gende gebrek aan arbeiderswoningen tege moet te komen. Wij meenen als een door niemand weer sproken feit te mogen aannemen, dat reeds thans gebrek bestaat aan goede, mensch- waardige arbeiderswoningen. Wel staan verschillende arbeiderswoningen ledig, doch die mogen niet »goed" genoemd worden en tal van niet »goed" te noemen woningen zijn in gebruik, Het zou beter wezen cijfers te kunnen aanvoeren, maar daarvoor zou een tijdroovend onderzoek noodzakelijk zijn en waar de algemeene uitslag wel bij niemand twijfel achtig zal wezen, meenen wij tot dit onderzoek niet te moeten raden. Door de te verwachten vestiging der fabriek van de heeren Smulders zal de behoefte aan woningen nog sterk toenemen. Bovendien bestaan er in onze stad geen of bijna geen arbeiderswoningen, die men, altijd het bereikbare in het oog houdend, model-woningen zou kunnen noemen en die behooren er toch als voorbeeld hoe gebouwd moet worden, te zijn. Zonder voorbehoud spreken wij dus de wenschelijkheid, ja de noodzakelijkheid uit van den bouw van goede, degelijke arbei derswoningen. Over den gunstigen invloed van zulke woningen op het geestelijk en lichamelijk welzijn der burgerij bestaat geen verschil Van gevoelen. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de 25ste bedevaart der Rotterdamsche processie naar Sittard, wordt aangekondigd. Heden-ochtend is alhier aangehouden zekere J. T., die wegens een verschuldigde boete van f 1.in het Alg. Politieblad gesignaleerd stond. Na betaling der boete is de man weer ontslagen. Bij het te water laten van de werf der firma Bonn en Mees te Charlois van de stalen romp van den stoomtrawler Anna bestemd voor de Maatschappij »De Kotter" De minister van Financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belas tingen, invoerrechten en accgnzen, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aan m er king kunnen komen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger te Nieuwkoop c.a,, dat zij daarvoor nog tot 10 Juni e.k. een adres kunnen indienen, onverschillig of zij overigens tot mededinging naar een kantoor der zevende klasse bevoegd zijn. t Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, vau 59 Mei, wordt de gouvernements-koffioogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 204,000 pikols. Naar aan de Rijm. Ct. van welingelichte zijde wordt gemeld, is het niet onwaarschijn lijk dat de gouverneur van Atjeh, luitenant generaal J. B. van Heutsz, eerlang in ons land zal komen. Van den heer Van Kol ontving de Cura- :ausche Courant uit Bonaire een schrijven, waarin hij mededeelt dat, daar zijn studie reis door gebrek aan tijd haastig moet geschieden en zijn eenig doel is nader kennis te maken met de toestanden van land en volk, hij zich niet kan bezig houden met kwestiën van persoonlijken aard. Zijn tijd is te kostbaar en de algemeene belangen hebben zoozeer recht op den voorrang, dat hij van individueele zaken geen notitie zal nemen. Het bestuur van den Ned. Bond van vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand wenscht een onderzoek in te stellen naar het al of niet gewenschte van wettelijk geregelden winkelsluiting op Zondag en heeft daarom een circulaire met vragenlijst verspreid. Doel is de regeering in staat te stellen bij het eventueel ontwerpen van die wettelijke regeling, rekening te kunnen doen houden met de verschillende wenschen en belangen van den handeldrijvende middenstand, en verzamelden uitkomsten van het onderzoek zullen dan ook aan de Hooge regeering worden medegedeeld Circulaires en vragen lijsten zijn te verkrijgen aan het secretariaat van den band, Hezelstraat 112 te Nijmegen. Men wordt verzocht de vragen te beant woorden en de lijst in te zenden voor 20 Juni a. s. bij de Vereeniging of Commissie, die zich met de verzameling ter plaatse wil beiasten. Ten gevolge van het gedwongen opkomen onder de wapens tijdens de stakingsdagen blijken meer dan 300 miliciens buiten burgelijke betrekking te zijn geraakt. Een nationaal comité doet een beroep op de werkgevers, om plaatsing voor hen te vinden. In de grootere bladen vindt men een opwekking van het Nationaal Comité tot steun aan miliciens, waarin het nogmaals geld vraagt om de miliciens van de lich tingen 1900 en 1901, en bij voldoenden steun ook die van 1902, die door den dienst hun brood verloren of zullen verliezen, aan eene betrekking te helpen. Wie hulp kan bieden, door jonge mannen aan werk te helpen, melde het aan den voorzitter, den heer M. C. P. Barbe, Am sterdam, 1ste Spaarndammerstraat 26 hebt gij geld te missen voor deze zaak, wilt het zenden aan den penningmeester, den heer mr. H. C, Hacke, Amsterdam, Heerengracht 518. Mgr. C. J. M. Bottemanne f. In de parochiekerk van de H. Catharina, Singel bij den Heiligen weg te Amsterdam, werd gisteren-ochtend een plechtige uitvaart dienst gehouden voor de zielerust van mgr. Bottemanne z.g. (vroeger aldaar pastoor). Aan het in stemmig rouwgewaad gehuld hoogaltaar officieerde mgr. Schweitzer, deken van Amsterdam, die ook na de H, Mis de absolutie bij de katafalk verrichtte. De katafalk stond onder een hangend rouwbaldakijn, waar in het midden op eea rouwschild stond te lezenRequiescat in pace, waarboven de initialen van den Kerk voogd. Op de baar lagen de teekenen van de hooge waardigheid des overledenen. De plechtigheid, waarbij door het koor gezelschap het Gregoriaansch Requiem werd uitgevoerd, werd o. a. door mgr. Eygenraam en de verpleegden van het R, K, Maagdenhuis bggewoond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2