Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Woensdag 3 Juni 1903. i>io. 7615. k?£RnardUS dankelman Bureau Boterstraat 50. - Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regelsI f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. kanunnik van het kathedraal Kapittel VAN HAARLEM, het openstaan van den bisschop- VIKARIS-KAPITULAAR, de Geestelijkheid en de Geloovigen van het bisdom van Haarlem, Zaligheid in den Heer. 'J het openvallen van den Bisscnoppe- J en Zetel ging de uitoefening der gees- !jk« rechtsmacht in het bestuur van het lsdom over aan het Kapittel der Kathedrale erk, met de verplichting om binnen acht agen de keuze te doen van een Vikaris, °or wien, als tijdelijk plaatsvervanger van en Bisschop, het geestelijk beheer wordt u'tgeoefend, Het Hoogwaardig Kapittel heeft thans dien plicht volbracht, de keuze is geschied en daardoor werd aan Ons, als Vikaris-Kapitulaar, zooiangde Bisschoppelijke Zetel ledig blijft, het bestuur van het 10ce6s van Haarlem toevertrouwd, rouw ^erk van ^aar'em 's 'n den diepsten Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mom seigneur Caspar, Joseph, Martinus Botte manne, onze vereerde Bisschop, die bijna -0 jaren lang, den last der opperherderlijke bediening heeft gedragen, is van ons weggenomen. Priesters en Geloovigen wij hebben een beminden Vader verloren, die met de hoogste wjjsheid en altijd in hartelijke liefde voor heil heeft gearbeid en gezorgd. Zelfs nadat Monseigneur de laatste H, Sacramenten had ontvangen wilde Hij n°g eenige vaderlijke vermaningen richten tot de Geestelijken, die zijn sterfbed om- ringden. Vooral echter beeft Monseigneur vuriga gebeden voor de rust zijner ziel dringend gevraagd. Wij vertrouwen daarom, dat alle Eerw. astoors en Rectoren zoo spoedig mogelijk e«ne gezongen Requiem-Mis zullen opdragen, bevelen dat gedurende zes weken na t«dere H. Mis voor Zijne Doorl. Hoog- ^aardigheid, driemaal het Onze Vader en fes gegroet met de Geloovigen zal worden gebeden. Bovendien Geloo moeten wij, Priesters en oovigen, eiken dag vurig bidden, dat God °nze dierbare Kerk gedenke en haar nochmaals e®n Bisschop schenke, die alles voor allen is. Wij bepalen alzoo, dat alle Priesters dezer 'ocees, tot nadere aanschrijving, te begin gen na het feest van de H. Drievuldigheid, a"° dagen, waarop het door de Rubrieken 's toegelaten, als voorgeschreven gebed "«zerf ^'S ^e")ec' van ^en ^eest Bn zal deze op het Hoogfeest van Pink eren door het geheele Bisdom in alle erken en ook in de Kapellen, waaraan eon Priester verbonden is, op de gebruikelijke WlJze worden afgekondigd. '«geven te Haarlem, den 26st0D Mei 1903. B. DANKELMAN, Vikaris Kapitulaar. ALGEMEEN OVERZICHT. 2 Juni 1903. Uit Rusland. Ter gelegenheid van het tweede eeuw feest der stichting van St. Petersburg heeft president Loubet aan tsaar Nicolaas, zijn vriend en bondgenoot, een telegram ge zonden, waarin hij in herinnering brengt hoe hartelijk hij in Rusland ontvangen is. De President gaf uiting aan zijn hartelijke wenschen en zijn onwankelbare vriendschap De Tsaar antwoordde met een dankbetui ging en de verzekering van zjjn groote en onveranderlijke vriendschap. De Petersburgsche correspondent van de Times deelt bijzonderheden mede over zijn aanhouding en verbanning. Daaruit blijkt, dat de Russische regeering aanvankelijk weigerde den correspondent met zijn vrouw te laten sprekenook mocht hij geen onderhoud hebben met den Engeischen gezant. Later liet de regeering zich over halen, den maatregel te verzachten tot vrijwillig (I) vertrek binnen drie dagen. De Engelsche gezant deelde den correspondent de strekking mede van een gesprek met den Russischen minister van binneniandsche zaken. Deze had gezegd, dat de uitlating van den correspondent niets te maken had met het onecht verklaarde vertrouwelijke ambtelijk stuk uit Kisjmef de Times had trouwens reeds verzekerd, dat zij dit niet van haar correspondent had. Deze laatste zou dan verbannen zijn om zijn valsche berichten en ook om de anti-Russische houding zijner redactiede regeering te St. Petersburg heeft nu eens een voorbeeld willen stellen, hoewel zij begrijpt, dat er een veldtocht tegen Rusland in de pers op volgen zal. De Times zegt, dat de Russische regee ring dus den correspondent tot zondenbok maakt; de maatregel zal echter geen invloed hebben op de houding van de Times tegenover Rusland. De regeering te Peters burg kan een correspondent wegjagen, maar geenszins hetzelfde doen met de waarheid ten aanzien van den toestand in Rusland, welke de Times vrij moedigi jjk zal blijven bekend maken. De crisis in Oostenrijk-IIongarije. Minister von Szell, graaf Apponyi en Franz Kossuth, leiders der onafhankelijke partij, hebben dezer dagen lange besprekingen gevoerd. Naar beweerd wordt, zal von Szell naar Weenen gaan om een onderhoud met den Keizer-Koning te hebben. Heden kan men waarschijnlijk een nauwkeurige mede- deeling verwachten over de oplossing, welke men aan de tegenwoordigde crisis denkt te geven. De Macedonische kwestie. Uit Constantinopel wordt aan de Times gemeld, dat de Oostenrijkscbe en Russische gezant een onderzoek verlangen naar de voorvallen in het dorp Smerdesj, aangezien de lezing van de consuls en de officieele lezing dienaangaande onvereenigbaar zijn. De Porte beweert, dat bij de dynamietont- ploffing in het dorp tachtig menschen om gekomen zijn, terwijl volgens de consuls het dorp geheel door het vuur der Turken ver nield werd en tweehonderd menschen er den dood vinden. Hilmi-pasja heeft aan den correspondent van de Times te Uskub medegedeeld, dat de Turksche regeering voornemens is, in het geheel 103 Macedonische Bulgaren te verbannen naar Tripoli en Jemen. Het zijn meerendeels onderwijzers en kooplieden en zij worden als de gevaarlijkste bsschouwd van de driehonderd Macedoniërs van invloed in den laatsten tijd in hechtenis genomen. De Turksche regeering schijnt veel te verwachten van den indruk, dien deze maatregel moet uitoefenen op de revolu tionaire comités. Generaal Zuntsjefs Reformi begroet de verkiezing van Natsjewits als Bulgaarsch onderhandelaar bij de Porte met veel inge nomenheid. Maar Natsjewits moet meer verlangen dan Rusland en Oostenrijk gedaan hebben en de onverwijlde tenuit voerlegging eischen van de hervormingen. De suiker-conventie in Frankrijk. Het Fransche staatsblad, de Officiel, bevatte gisteren een decreet, dat de suiker conventie afkondigt den 5n Maart 1902 gesloten tusschen Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, België, Spanje, Enge land, Italië, Nederland en Zweden. Fnsilade aan de Marokkaansche grens. De gouverneur van Algerië Jonnart heeft zich eergisteren naar de schouwplaats der laatste gebeurtenissen op de Marokkaansche grens begeven en is door het stamhoofd van Figig uitgenoodigd het dal van Zenaga te bezoeken Hij is tot op 600 meter van Figig genaderd, en tot het punt van ver trek teruggekeerd, toen er plotseling een schot klonk, uit Figig gelost en daaana een fusillade. De compagnie tirailleurs van het escorte opende het vuur en een algemeene fusillade volgde. De gouverneur-generaal en generaal O'Connor reden snel weg, met den senator Guert en de leden der pers. De fusillade werd gehoord uit den post van Djenan Eddar, die versterking stuurde in vliegende galop. Volgens nader bericht uit Beni Oenif waren er» dertien gekwetsten, onder wie een adjudant en een sergeant-majoor. De gouverneur-generaal en generaal O' Connor wachten af wat er verder zal gebeuren in de redoute van Beni Oanif, Een bataljon jagers en twee compagniën van het vreem delegioen zijn gekampeerd op den bergrug van Zenagaeen compagnie ligt in hinder laag voor het geval dat de Marokkanen verder zouden trekken. Een draadbericht uit Sadi in dato"*I Juni. De toestand der gekwetsten te Zenaga is voldoende. Het bericht van den aanslag heeft in Algerië diepen indruk gemaakt. De gouverneur heeft, waar hij voorbij kwam, de blijken van levendige sympathie ontvangen. Alle overheidspersonen van Saida zijn hem komen gelukwenschen met zijn behoud. Een telegram uit Beni Oenif zegt, dat de Marokkanen bij den aanval van eergisteren 56 dooden hebben gehad en een 20-tal gekwetsten. Onder de dooden is de zoon van den sjeik, die denzelfden morgen aan den gouverneur de verzekering had gegeven van zijn volle toewijding en van zijne begeerte om in goede verstandhouding te leven. De over heid van Figig heeft aan Boehama geseind, onmiddellijk naar Zenaga te komen. Te Mecharia heeft de gouverneur veie caïds ontvangen, die hem de verzekering gaven van hun toewijding. Hierop antwoordende en bedankende, zei de gouverneur, dat de vijandelijkheden van eenige benden Marok kaansche piraten Frankrijk niet verhinderen zullen het werk van beschaving en voortuit gang voort te zetten. Ook op het Kreider ontving Jonnart van de hoofden de verze keringen van toewijding. Opening der Chileensehe Kamer. Bij de opening der Kamers te Santiago in Chili bevestigde de president der repu bliek den gunstigen toestand van het iauo. Chili geniet van den vrede, waardoor handel en nijverheid bevorderd worden. Hij wyst op de noodzakelijkheid om de handelsver dragen uit te breiden. De diplomatieke betrekkingen met andere landen zijn.onver- anderd gebleven. Hij kondigde verschillende wetten aan, inzonderheid sociale. De financiën vragen de bijzondere aan dacht der regeering. De douanerechten zullen worden gewijzigd. Hij stelde verder het nemen van andere maatregelen voor om het evenwicht van inkomsten en uitgaven te herstellen en verzocht de Kamer om in 1904 een gedeelte der inkomsten van de Salpeterbronnen te bestemmen tot amorti satie van buitenlandsche schuld. Risco ver klaarde verder, dat hij het presidentschap op 4 Juni weder zai aanvaarden. Jubileumsfeesten te St. Petersburg. De feesten ter eere van het 200-jarig bestaan der stad hebben gisteren te St Petersburg een aanvang genomen. Klok gelui en kanongebulder begroetten 's och tends de bevolking, die in den loop van den dag een stoet zag trekken van het huisje van Peter den Grooten naar het gedenk- teeken. In de Izaakkerk wachten diplo maten en andere genoodtgden de processie en de aankomst van den Tsaar en de Tsantsa. Nadat de Troitskybrug was ingewijd, defileerden de troepen voor de souveremen, die daarna naar het winter paleis terugkeerden. Ylootsckouw te Kiel. Het Duiixcno departement van manne wil een groote internationale viooisctiouw te Kiel laten plaats heboen ter geiegemieid van het bezoek vau het Amerikaansch NIEUWE SC PELUKEN ZETEL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1