Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Dinsdag 9 Juni 1903 So. 7620. Het Ex-Voto. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. algemeen overzicht. Feuilleton. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PB IJS TAS DIT BLAD» ?oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. 8 Juni 1903. De Macedonische kwestie Macedonische kwestie blijft steeds ®en bron van onrust en zorg voor de Euro- Peesche mogendheden, die met alle kunst middelen der diplomatie er naar streven ®et smeulend vuur onder de asch te houden. De Russische en Oostenrijksche gezanten l® Constantinopel wenden al hun invloed *an ten gunste der gevangen of verbannen aceaoniërs, die het slachtoffer zijn gewor den eener overhaaste Turksche rechtsple- 8lDg. De aanvoerder der revolutionaire Macedonische benden zien dit bemiddelend °Ptreden met des te grooter ontstemdheid °aar mate hun kansen om een algemeenen opstand te verwekken met den dag geringer worden. De correspondent van de Times te Constantinopel verklaart als zijn over tuiging dat het eenige resultaat van een a gemeenen opstand zoude zijn de opoffering van onderden, misschien duizenden boeren en e verzwakking van het Bulgaarsche Clement tn Macedonië De revolutionaire aanvoerders schijnen tntusschen het verkeerde denkbeeld maar niet te willen laten varen, dat zij, door den toestand in Macedonië te verergeren, de tnogendheden zouden verplichten tusschen beiden te komen. Een draaabericht uit Saloniki meldt, dat het militair gerechtshot aldaar de volgende beklaagden ter dood heeft veroordeeld Eogdan, die een bom heeft geworpen in de Alambra. Strojan, die een loopgraaf heeft gelegd onder de galerijen van de Otto- thaansche Bank, Botsjeff, die de Guadal- ffuivir in den brand heeft gestoken en Arsof, die aan alle aanslagen heeft deel genomen. Vier Bulgaren die voornamelijk betrok ken waren bij de dynamiet-aanslagen, zijn ,D de openbare terechtzitting ter dood Veroordeeld. De Tsaar te Rome. Zoo onzeker Loubets bezoek aan Rome °og is, zoo vast staat het, dat keizer Nico; 4) (Slot.) »Bjj het eerste woord dacht ik, dat hij ®°ij wilde vermoorden. Hij joeg mij schel dende de deur uit. Maar iederen dag, zonder 'n*) uit het veld te laten slaan, kwam ik terug om hem tot rede te brengen. »Als gij den moed hebt gehad afstand te doen van de wraak, zult gij ook den moed bezitten om te vergeven. Het is tijd, dat er v[jede wordt gesloten. De jongelui beminnen elkaar. Waarom hen te pijnigen? Hebt gij daar soms genoegen in V. »Door dit dagelijksch pleiten, waaraan de laas naar de Eeuwige Stad komt. Minister Baccelli heeft het Vrijdag-middag in de Italiaansche Kamer op een vraag van de socia. listen, met beslistheid verzekerd de Tsaar komt zonder twijfel naar Rome, doch het tijdstip van het bezoek is nog niet bepaald. Als antwoord op deze mededeeling ver klaarde de socialist Morgari, dat zijn partij- genooten den Tsaar zouden uitfluiten De vlegelachtigheid van dit soort voiksvertegen- woordigers gaat ver, doch indien deze onorevoli inderdaad aan hun kwajongens achtig voornemen uitvoering geven, zal de Italiaansche regeeriog zeker niet in gebreke blijven, dergelijke schennis der wellevend heid en gastvrijheid naar verdiensten te straffen. Beter dan indertijd het stoffelijk overschot van den overleden Paus zal zij den Tsaar aller Russen voor alle beleedi- gingen vrijwaren. De toestand in Zuid-Afrika. De wetgevende raad te Bloemfontein heeft het Bloemfontein-ontwerp voor een tolverbond met algemeene stemmen aan genomen. Naar uit Pretoria wordt gemeld, roept Louis Botha in eene openbare aankon diging de burgers op een meeting bij te wonen ter behandeling van gewichtige zaken. De Hollandsche krant De Volksstem merkt op naar aanleiding van deze oproe ping, dat al zijn de voormannen der Boeren niet van zins zich te begeven op het terrein der politiek, de jongste gebeurtenissen toch duidelijk aan het licht hebben gebracht, dat de regeering er dringend behoefte aan beeft bekend te worden met de gevoelens van het volk en de pers. De Volksstem voegt er de vraag bij, of bet niet noodig zal zijn nog meerder gelijke meetings te beleggen in andere districten. Aan de Standard wordt nog uit Klerks dorp gemeld, dat de Afrikaander en En- gelsche landbouwers in westelijk Transvaal een belangrijken Boerenbond hebben opge richt. De Chiueesche kwestie. Uit Peking wordt aan de Times gemeld Invloedrijke Russen in noordelijk China innemende houding van Marietta nog meer kracht bijzette, had ik eindelijk in hoofdzaak den weerstand gebroken. Maar Robello bleef op één punt onverzettelijk. »»Ik wil niet, ik kan niet in betrek king staan tot Paolo, den moordenaar van mijn zoon. Hij moet, hy moet bepaald vertrekken. Dan alleen zal ik in het huwelijk toestemmen". »Onmiddelijk liep ik naar Giuseppo om de laatste voorwaarde van den vader mede te deelen. »»Mijn broeder zal vertrekken", zeide hij. »Hij houdt van avonturen, Wij zullen ons landgoed verkoopen. Ik zal hem een voor- schot geven en daarmede kan hij zich inschepen". »Paolo bood geen weerstand, en het vertrek van den moordenaar hief het laatste beletsel voor geluk der kinderen op. »Er restte dus nu niets meer dan openlijk de verzoening tusschen beide fa milies uit te spreken, opdat aan de be- verzekeren, dat vele Japanners daar door het departement van oorlog worden in dienst genomen, wat in strijd is met de belofte van de Chineesche regeering aan Rusland, zoodat Rusland zal protesteeren. Gouverneur Woetjang heeft buitengewone maatregelen voorgeschreven tegen de revolutionair genoemde studenten te Sjanghai. 's Pausen gezondheidstoestand. De lijfarts des Pausen, dr. Lapponi, logen - straft de geruchten dat de Paus ziek zou wezen. In geen twee dagen heeft hij den Paus een bezoek gebracht en deze heeft Zaterdag-ochtend nog den patriark van Jeruzalem ontvangen. Het Dresdener Hofdrama. Uit Lindau (Beieren) wordt gemeld, dat prinses Louise van Toskanen medio Juni van Lindau naar Ronno in Frankrijk ver trekt. De pasgeboren dochter der prinses blijft voorloopig bij de moeder; de beslis- r ng over het definitief verblijf van dit kind, dat door het Saksische Hot tot de konink lijke familie gerekend wordt, zal afhangen van het verdere gedrag der gewezen Kroonprinses. Deze moet, naar verluidt, met haar avontuurlijk verleden geheel gebroken en besloten hebben voortaan alleen te leven voor haar jongste dochter. Tengevolge van de beschikkingen van den kroonprinses van Saksen is de financieele kwestie tusschen het Hof en de Prinses op een voor laatstgenoemde volkomen bevre digende wijze opgelost. Pest te Berlijn In de barak voor besmettelijke zieken Cbarité te Berlijn is Vrijdag overleden de jonge arts Sachs uit Weenen, die aan het instituut voor infectie-zieken bacteriologisch werk verrichttede ziekteverschijnselen van Sachs deden aan pest denken. Van overheidswege zijn uitgebreide maatregelen genomen, zoodat de kans voor verdere uitbreiding der ziekte ais uitgesloten mag worden beschouwd. lofte en aan den wensch van Marietta geheel werde voldaan. Hoe dit aan te leggen De vindingrijke bruid hielp mij ook hier met haar raad. »»Om de H. Maagd te bedanken, heb ik een ex voto noodig. Mijn huwelijk stelt mij in het zit van alle wapens die zich bij Giuseppo bevinden. Vader zal de z|jne jook geven, en wij zullen ze alle aan de Moeder Gods brengen". »Alzoo werd gedaan. »Den volgenden morgen was ik getuige van een plechtigheid, zooals ik er nader hand nooit meer een heb gezien. Voor de eerste maai overtrad een Martini den drempel der Robello's. Door Marietta ge leid, wierp hij zich in haar vaders armen, die hem tegen zich aan drukte en uitriep »Mijn zoon, mijn 'zoon 1" En toen, onder de stalende oogen van het meisje, stelden de twee mannen deze tropee uit hun wapenen samen. Toen hij de dolken en pistolen zag, die Giuseppo uit zijn gordel Fransche Karthuizers. Te Londen vertelt men, dat de onder handelingen van de Karthuizers om het eiland Iona (Schotland) aan te koopen, zijn afgestuit op de servituten van den leenheer, welke het den Karthuizers onmogelijk makes daar eenig geschikt bouwterrein te bezitten voor het bouwen van een klooster. Lord Salisbury. Lord Salisbury is, naar de Central News verneemt, zeer ernstig ongesteld. Zijn toestand moet groote bezorgdheid wekken. De voornaamste leden van de familie Cecil bevinden zich te Hatfield, terwijl andere familieleden per telegraaf gewaarschuwd zijn. De Jodenmoord te Kisjinef. In weerwil van de officieuse tegenspraak herhaalt de Times, dat de gouverneur van Kisjinef driemaal aan den minister van Binnenlandsche zaken machtiging heeft gevraagd om geweld tegen de muiters te gebruiken, alvoren hij antwoord kreeg. De limes voegt er bij dat de kritiek van de Fransche pers in zake Kisjinef en Finland de Russische regeering dusdanig hindert, dat zij een bijzonderen Russischen agent te Parijs heelt opgedragen, daartegen een veldtocht in de pers op touw te zetten. Nieuwe ramp op Martinique Een telegram van den gouverneur van Martinique deelt mede, dat de werkzaam heid van den vulkaan met den dag toe neemt en dat gloeiende wolken zich weder voortbewegen naar het Westen, tot in de zee. Schiedam, 8 Juni 1903. Schiet- en Schermwedstrijd. Vanwege de schiet- en schermvereeniging »Willem Teil" werd gisteren in de zaal der Otficieren-Vereeniging een wedstrijd gehou den, die bij bet Schiedamsche publiek, hetzij al of niet gewoon de wapens tehanteeren, vrij wat belangstelling vond. nam, was het, alsof by door een adder werd gestoken. Hij werd bleek als de dood en zeide: vMet een van die werd mijn zoon, mijn kind vermoord!" Maar hij werd kalm en gelaten, toen Marietta het rood fluweel het zien, waarop de wapens moeten worden vastgehecht en waarop hij in door zijn lieve dochter goud- geborduurde letters lasEn vergeet ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onzen schuldenaren. »En toen dit alles gereed was, gingen zij het vastspijkeren beven het Mariabeeld en in geen vijftig jaar is het daar vandaan geweest." Ik dankte den eerbied waardigen pastoor voor zijn moeite en ging nog eens naar de kerk terug om te genieten van de over winning van de liefde op de haat. NIEUWE SHE9A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1