Vooral in de middaguren, toen van 2 tot 4 uren door de Beiersche kapel in den tuin eene matinee werd gegeven voor de leden van beide aldeelingen toegankelijkheden zich velen op de plaats van uitspanning en ver maak by uitnemendheid zien. De wedstrijd had een zeer opgewekt verloop. Fel werd er gekampt en de nog jeugdige vereeniging «Willem Teil" deed zien, dat zij over goede krachten te be schikken heeft. De uitslag van den wedstrijd was ten slotte als volgt In den schietwedstrijd werden de vol gende prijzen behaald: le serie W. Dirks, 45 p. gouden med., D. v. Woerkom 42 p. gouden med.; 2e serie H. Abers, 39 p. zilver med. B. Westerholt, 38 p. zilver med. Rozenprijs, L. Middendorp, groote gou den med. Degenle prijs W. Groenendaal, zilver med.2e prijs W. Dirks, zilver med. Sabelle prijs D. v. d. Knaap, zilver med.2e prijs C. v. Pelt, zilver med. Langestokle prijs J. Lourens, zilver med.; 2e prijs 3. Westerholt, zilver med. Korte stokle prijs W. van Dijk, zilver med. Tot besluit van den wedstrijd werd een bal gegeven, dat deelnemers en belang stellenden nog tot een gevorderd uur deed bijeenblijven. Zaterdag-namiddag is de 7-jarige W. Verhoekte in de Bakkershaven gevallen. Hij werd gered door A. P. Brinkman, wonende in de Leliestraat, die hem gekleed nasprong Heden-ochtend is de tjalk De Sleutel van Rotterdam, doordat de schipper wegens den hevigen wind zijn vaartuig niet kon houden en hij bevreesd voor aanvaring zich repte, tegen het aakschip De vrouw Phia aange varen, waarbij de boeg van laatstbedoeld vaartuig werd ingedrukt. De schipper van de tjalk zal de schade vergoeden. Als een bijzonderheid bericht men aan het R N., dat bij de firma 1. van Raalte en Zonen Westnieuwland te Rotterdam onder het pakhuispersoneel een i/w van de f 100.000 der staatsloterij is gevallen. Het zijn 8 man, zoodat ieder ruim f 1000 heeft gekregen. De vorige loterij trok een andere club van het personeel de 50.000, wel een zeldzaamheidop één zaak 2 maal achter elkaar een mooi prysje. Bij verschillende personen te Rotterdam, vooral winkeliers, zijn, naar de N. R. Ct. meldt, door een keurmeester van voedings middelen in beslag genomen flesschen, die volgens het etiket bessen of frambozenwijn zouden bevatten, althans daarvoor verkocht werden. De inhoud van die flesschen bleek bij scheikundig onderzoek hoofdzakelijk te bestaan uit wijnsteenzuur, salycilzuur en een kleurstof. De man, die deze flesschen met inhoud aan de winkeliers en anderen leverde, is door de politie opgespoord. Het is zekere C. H. uit de Rietvinkstraat, tegen ■wien op het politiebureau in de Meermans straat proces-verbaal is opgemaakt. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 133 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 5 zeelichters. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 132, en voor Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 138 schepen, waarvan 9 zeilschepen en 6 zeelichters. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 137, en voor Schie dam 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 351, en het aantal netto registertonnen 467,259 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Door Burg. en Weth. van Delft is den raad dier gemeente voorgesteld het verzoek van A. C. Van den Heuvel, pachter van het vischwater in de Schie en de Zwet, om vermindering der pachtsom, daar het visch water, tengevolge der doorbraak in den Noord-Kethelpolder, waardeloos zou gewor den zijn, van de hand te wijzen. In verband met de inrichting van een nieuw en ruimer marktgebouw te Delft, waarvoor de gemeenteraad in zijne jongste zitting een bedrag van f 18,000 voteerde, zal door Burg. en Weth. aldaar eene markt voor vette varkens worden opgericht, welke huns inziens beslist moet slagen. In het nieuwe gebouw zal eene gelegenheid voor het wegen van varkens worden aangebracht. De varkensslachters te Delft behoeven dan niet meer te Rotterdam of te Leiden op de markt hunne varkens te koopen en kooplieden uit omliggende gemeenten zullen hunne vette varkens daar kunnen komen markten. De varkensmarkt zal op Woensdag worden gesteld, omdat op Maandag, Dinsdag en Vrijdag dergelijke markten te Rotterdam en Leiden worden gehouden. De verfraaiïngs vereeniging «Delfia" heeft tot H. M. de Koningin een adres gericht, waarin adhaesie betuigd wordt aan het adres van bewoners van Delft en van Hof van Delft, om den eindpaal van de gepro jecteerde trambaan van de Westl. Stoomtram niet verder te doen leggen dan op den Parallelweg. BINXE> LAXD. De Minister van Oorlog heeft zich heden- ochtend te 8.45 van 's Gravenhage naar Amsterdam begeven. De commissie van advies inzake de oprichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier, van regeeringswege ingesteld, zal, naar men verwacht, vóór den a.s. winter zoover met haar arbeic gereed komen, dat zij haar rapport kan indienen. Wordt de inspecteur na het opleggen van een aanslag met feiten bekend, die ernstig vermoeden doen rijzen dat de aangifte niet overeenkomstig de waarheid is gedaan, dan noodigt bij den aangeslagene, casu quo diens erfgenamen, uit tot het geven van ophelderingen. Blijven deze achterwege of zijn zij onbevredigend, dan heeft een nadere aanslag plaats, waartegen bij den Raad van Beroep kan worden opgekomen. Is de nader aangeslagen belastingplichtige over leden, dan kunnen de erfgenamen enz. tot een plechtige verklaring worden toegelaten, die vernietiging van den aanslag tengevolge heeft. Om den prikkel tot fraude te verminderen, wordt voorgesteld de na te vorderen belasting tot haar vijfvoud op voeren. De bovenbedoelde bevoegdheid van den inspecteur zal niet ieder feit betreffen, dat hem twijfelachtig voorkomt. Er zal uitsluitend acht worden geslagen op hetgeen blijkt uit akten, die ter registratie zijn aangeboden en uit aangiften voor het recht van successie. partij, vertegenwoordigende de arbeiders van Nederland. Politieke Clowns. «Sociaal-democratische circus," zoo heeft deze week de Spectator-plaat, die voorstelt «Optreden van de politieke clowns Tr en G welke twee grootheden elkaar met circus hartelijkheid de hand drukken. Op hun wijde pantalons zijn de namen Troelstra en Gorter te vinden. Het onderschrift luidt Weet je wat je bent? Een politiker 1 En jij bent een lafaard 1 Duslaten we eeuwige vriendschap sluiten. Op den jongsten Zeeuwschen Antirevo- lutionairen partijdag te Goes is o. a. ook aan dr. Kuyper een telegram "gezonden. Deze antwoorde daarop «De groet en bede, mij door Zeelands antirevolutionairen toegezonden, bemoedigt en sterkt mij. In oude dagen ging heel Zeeland voor het Christelijk beginsel in het vuur. Veel herwon het reeds. Laat eerlang ook de laatste burcht in Staats Vlaanderen heroverd worden. Worde het kloeke Luctor door een volledig Emergo gekroond. Vermogensbelasting. Een wetsontwerp is ingediend tot aan vulling van de wet op de Vermogensbelasting. De strekking ervan is om het Rijk te vrij waren tegen benadeeling door onware aangiften. By het onderzoek van de memo- riën voor het successierecht is gebleken, dat in 554 gevallen de schatkist door te lage aangifte van het vermogen was benadeeld tot een gezamenlijk bedrag van ruim f22.000. Jaarlijks overlijdt ongeveer het 38e deel der belastingplichtigen inde Vermogensbelasting. Daar echter de personen, wier aangifte onjuist werd bevonden, niet allen overleden waren, zoo moet het resultaat van onder zoek wellicht met 30 worden vermenigvul digd. Zoodoende derft het Rijk door verzwijging telken jare 61/* a 7 ton. De administratie is tegen de neiging tot ont duiking al zeer onvoldoende gewapend. De bevoegdheid van den inspecteur om de aangifte te doen verbeteren of daarvan af te wijken eindigt reeds in het begin van het belastingjaar, suppletoire aanslagen kent de wet niet. Het wegnemen van die leemte beoogt de wet. Deze behoeft zich niet te bepalen tot navordering by het nagaan van de nalatenschap. Het behoort een algemeen beginsel te zijn, dat het vorderingsrecht van den Staat ook na de vaststelling van den aanslag blijft gelden, reeds tijdens het leven van den belastingplichtige. Bit is de hoofdgedachte van het wets voorstel, dat dus eene wijdere strekking heeft dan het vroegere ontwerp-Pierson Spoorwegenquète-commissie. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van de Waterstaatsbegrooting voor 1903 met f 30,000 voer de kosten van de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar de rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder het personeel bij het spoorwegbedrijf in dienst is. De uitgaven, waaronder de bezoldiging van den secretaris begrepen zal zijn, zijn niet met juistheid te begrooten, zoodat een globaal cijfer moest worden aangenomen. Arbitragehof. Met zekerheid kon worden gemeld, dat ee protocollen, den 7en Mei jl. te Was hington geteekend tusschen Venezuela eener-, Engeland, Duitschland en Italië anderzijds, inhouden, dat de kwestie of de drie laatstgenoemde Mogendheden bevoor recht zijn bij de betaling hunner vorderingen op Venezuela, zal worden uitgemaakt door drie arbiters, leden van het Permanent Hof van Arbitrage, te benoemen door den Keizer van Rusland. Geen dezer arbiters mag echter burger zijn of onderdaan van de bi] deze arbitrage betrokken Mogendheden. De arbiters zullen bijeenkomen te 's Gra venhage, den eersten September van dit jaar, terwijl het vonnis uiterlijk zes maanden daarna moet gewezen zijn. Voorts is voorzien in het geval dat er Mogendheden zijn welke gegronde bezwaren hebben tegen de bevoorrechting der drie genoemde Mogendheden. Zoodanige Mogend heden zullen zich in d t geding zelfstandig partij kunnen stellen. Bekentenis. Sprekende over Tro els tra's optreden gedurende de woeiingen derjongste maanden, had de Amsterdamsche redacteur-corres pondent de JS. Rou. CL geschreven: «Hij is beneden zijne taak gebleven en heeft den toestand niet beheerscht." l*8?/ ^ro®lstra repliceert hierop in Het Volk onder het bekende hoofd Op den Uitkijk Nu is dat laatste volkomen waar. Troelstra heeft den toestand niet oeheerscht hij kon dat niet, omdat de arbeidersbeweging in haar geheel grootendeels vijandig staat tegen hem en zijne partij. De cursiveering in deze regelen is niet van ons. Zij is van den heer Troelstra. En zoo wordt dus door den leider der sociaal-democratische partij zeiven er de nadruk op gelegd, dat de arbeidersbeweging tn haar geheel grootendeels vijandig staat tegen hem en zijne partij. Iets wat wij altijd beweerd hebben. Maar >aarteggen men dan van sodalis- tische zijde opkwam met veel heftigheid en groote woorden en waarbij men dat air aannam, alsof men was de arbeiders- Socialistische Theorie en Practjjk. Evenals ten onzent Het Volk en consorten vaart de Vorwürts, het officieele orgaan van de socialistische partij is Duitschland onophoudelijk heftig uit tegen de zoogenaam de «uitzuigers" der arbeiders de «kapitalis tische patroons. Nu zou men werwachten, dat de werklieden, die arbeiden bij de uitgeversfirma van de Vorwürts, Singer en en Cie, voor een minimum van arbeid een maximum van loon ontvangen. Het mocht wat. In een in de Vorwürts voorkomend verslag van eene vergadering der Socialisti sche Federatie te Berlijn lezen wij, dat met kracht geprotesteerd is tegen het schandelijke feit, dat de loonen bij de firma Singer lager zijn dan bij de andere drukkerijen, terwijl de arbeid zwaarder is. Een magere troost was voor de arbeiders het bescheid, dat zij iets moesten over hebben voor de partij, welke .de daaruit voortvloedende baten niet kan missen. Geen wonder dan ook, dat de vergadering onder herhaald protest constateerde, dat er een «afgrond ligt tusschen de theorie en de practijk van de partij-hoofden, die de Vor würts exploiteeren. Wat zegt Het Volk daarvan (Tijd.) Vacantiereizen. Als tegenspraak van de van onbetrouw bare zijde verspreide geruchten als Zouden de Vacantiekaarten dezen zomer duurder zijn dan verleden jaar, kunnen wij thans raededeelen, dat de bijzondere vacantie kaarten van Amsterdam C. S. of W. P., Leiden, Den Haag, Rotterdam Maas, D. P.' of Beurs, Gouda en Utrecht eenerzijds, en stations Baarn, Zeist, Zeist-Driebergen, Ede, Wageningen, Barneveld N. O. S„ Oosterbeek Laag en Hoog, Arnhem, Velp, De Steeg, Dieren, Brummen, Zutphen, Gorssel, Deven ter, Laren, Lochem, Eist en Nymegen anderzijds, van af 1 Juli a.s- weder zullen worden uitgegeven tegen de prijzen van le kl. f2; 2e kl. f 1.50 en 3e kl. f 1. De algemeene vacantiekaarten zullen evenwel over meerdere lijnen geldig zijn dan verleden jaar. Niet alleen over de lynen der Staatsspoor Nederlandsche Centraalspoor en Noord- Brabantsch Duitsche Spoor zullen de Alge meene Vacantiekaarten van at 1 Juü geidjg zijn, doch ook over die van de Noord Friesche Lokaal Spoor, terwijl bovendien de lijn Zwolle-Ommen - gedeelte van de Noord Ooster Lokaal Spoor bereisd kan worden met deze kaarten. De prijzen zullen zijn, evenals het vorige jaar: le kl. f4, 2e kl. f3, en 3e kl. 2. Nadere bijzonderheden zullen weidra per advertenties en met de noodige publicaties bekend gemaakt worden. Longlijders naar zee. In het Hdbl. sehryft dr. Stephen over eon brochure van dr. Hanedoes, die een dry vend senatorium, een schip, bouwen wil, dat, met „het oog op tuberculoselijders ingericht, dezen allereerst het voordeel verschaft van lucht in te ademen, die in dien zin absoluut zuiver is, dat er geen bacterieen of schadelijke bestanddeelen, met name ook geen stof, iB voorkomt. Ik mag hier, zegt dr. S., nog bijvoegen, dat de zeelucht over het algemeen een zeer groote gelijkmatigheid van temperatuur vertoont. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2