Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ananas. 26ste Jaars. Woensdag 10 Juni 1903 No. 7621. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAK DIT Bl A Dl ▼oor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADV ERTESTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 Juni 1903. Het Drievoudig Verbond. De vorstelijke bezoeken zijn in dezen tijd van edelen menschenmin en onderlinge verbroedering (I) aan de orde van den dag. Ging koning Eduarö naar Lissabon, Rome en Parijs en gaat tsaar Nicolaas weldra naar Rome, keizer Wilhelm gaat binnenkort naar Weenen. Louter om aan zijn bondgenoot een beleefdheidsbezoek te brengen, of wel om, naar aanleiding van de jongste anti- Oostenrijksche betoogingen in Italië, tus- schen deze beide mogendheden een meer Solide vriendschap te bewerken Er zijn er to Weenen die zulks beweren echter zonder dat er eenigen grond voor bestaat, ja zelfs, terwijl het zeer onwaarschijnlijk is. Een officieuze Italiaansche mededeeling in de Politische Correspondens verzekert nl., dat al wat ia Italië tot de politieke wereld behoort, het behoud en de versterking van den Driebond en een loyale verhouding tegenover Oostenrijk boven alles wenschelijk acht welke gezindheid door bet onbe hoorlijk optreden der studenten slechts versterkt is geworden. Keizer Wilhelmsrol als bemiddelaar zou, indien zij beoogde iets meer te bereiken dan het reeds verkregen en behouden resultaat, vermoedelijk gespeeld Worden met weinig succes, daar, zoolang keizer Frans Jozef uit eerbied voor den Paus weigert het Italiaansche Hot te Rome te bezoeken en van hem-zelven zoowel als van zijn vermoedelijken opvolger is het te verwachten, dat zij dit zullen blijven doen de betrekkingen tusschen deze beide bondgenooten nimmer een hartelijk karakter zullen kunnen dragen. Crisis in Italië De Italiaansche regeering gevoelt zich op het oogenblik niet erg op haar gemak. In de eerste plaats wegens de aanvallen van den minister vau marine, waaraan thans ook het Giornale d' Italia meedoet, en verder wegens het irredentische studen- tenlawaai en bet gescheld van de socia Feuilleton. i) Geel mij wat bindgaren, Ignatius, ik zal voor aan het hek een rozenboompje vast- Waken, dat door den wind is losgeraakt", zei op zekeren morgen Anna, de aardige dochter van den Frankforter hovenier Fre- derik Werner tot den bediende haars vaders. Zwijgend werd het gevraagde haar over handigd. sWat scheelt er aan?" vroeg het meisje. »Je zet net een gezicht als een aanspreker, die een »kale" begrafenis moet bezorgen". »Je vader heeft mjj vanochtend al vroeg listen op den Tsaar, dat beiden zijn terug slag doet gevoelen op de buitenlandsche betrekkingen. Heden, nu die verzoeken tot instelling van een onderzoek naar de toe standen bij de marine aan de orde zijn, wordt de beslissing verwacht. De regeering zal dan, zoo denkt men, de kwestie van vertrouwen stellen. Daar de regeering niet zeker is van een meerderheid, ziet men den afloop van het incident met spanning tegemoet. Frankrijk eu Marokko. De Fransche regeering blijkt aan de Marokkaansche grens spijkers met koppen te slaan. De tuchtiging der grensstammen nam reeds een aanvang. Het bombardement van de ksours van Figuig had plaats van half zes tot half negen. De troepen namen de bergpassen van Joudya en Moud Jadin bij verrassing. Men meent, dat de verde digers van de ksours talrijke verliezen hebben. De troepen zijn nog niet te Figuig binnengedrongenverliezen aan Fransche zijde zijn er niet. Een inlandsch cavalerist werd gedood, terwijl hij de boodschap overbracht, dat de vrouwen en kinderen de plaats zouden verlaten. De groote oase van Figuig bestaat uit ver scheidene ksours of dorpen (oasen) inge sloten door een muur van leem met torens van 4 meter hoogte. De bevolking wordt geschat op 15000 zielen. Een tweede telegram uit Beni Ounif in dato 8 Juni verzonden meldt, dat na het bombardement de troepen te Beni Ounif en Djenaneddar terugkeerden in afwach ting dat de bewoners van Figuig zich zou den verzamelen3500 man troepen en 4 batterijen namen aan de beschieting deel. Generaal Ocounor gat te 5 uur 10 min. order het vuur te openen tegen de buitenste versterkingen van Zenagua op 1200 meter van de woningen gelegen. Er werden meli- nietbommen gebruikt. Een groot gedeelte van den muur was ingevallen. Toen werd het dorp Ksar beschoten. De uitwerking was vreeselijk. De bommen deden alles springen. Vervolgens werden eenige bommen in andere oasen geworpen, voornamelijk in het mes op de keel gezet, Anna. Als ik nog eenmaal het hart had jou aan te kijken, moest ik subiet de laan uit, heeft hij gezegd". »Waar is vader nu?" vroeg ze ernstig, door het antwoord van Ignatius terneer geslagen. »Hij zit in het »Beiersche Hot". Het eerste half uur zal hij niet terugkomen". »Dan kan ik je nou nog wel in de gauwig heid zeggen, dat moeders voorspraak niets geholpen heeft, Ignatiusvader is heel kwaad op ons beiden en heeft ook moeder gezegd, dat hij je weg zou jagen, zoodra hjj ons weer bij elkaar vond". »En dat zal ik waar maken ook, plichtver- geten kind- Ik zal je leeren de bevelen van je vader te verachten",schreeuwde plotseling, bleek van toorn, de oude Werner zijn dochter toe. »Ga onmiddelijk naar binnen, naar je moederEn jij, Ignatius, pak achter elkaar je goed in, binnen een kwartier moetje de deur uit zijn, anders zal ik je eens met mijn de oase Ouda Ghir. Ten slotte werd het vuur gericht op den toren van de moskee van Zenagua. De vernietiging hiervan maak te een grooten indruk, Nationaal monument in Columbia. Een merkwaardige tegenstelling met Combes' roeden- en schorpioenen-regiem tegenover de Katholieken vormt het gedrag der republikeinsche regeering van Columbia, die op verzoek van den aartsbisschop van Bogota, mgr. Bernardo Herrera Restrepo, besloten heeft subsidie te verleenen voor de voltooiing van den pas begonnen bouw van een nationaal monument, bestaande in een kerk ter eere van het H. Hart. Dezelfde regeering heeft, in overleg met de geeste lijke overheden, bij decreet bepaald, dat gedurende den loop dezer maand te Bogota groote godsdienstige feestelijkheden zullen plaats hebben ter eere van het H. Hart, gedurende welke voor de voltooiing van bovengenoemd monument een collecte zal worden gehouden. Tot de gouverneurs van alle departementen is de uitnoodiging ge richt om in hun residentie en, voor zoover mogelijk, in alle gemeenten, dergelijke religieuse plechtigheden met collecte te doen plaats hebben. Helaas, zucht de Parijsche Verité, wij zijn hier niet in Columbia. 's Pausen gezondheidstoestand. Uit de vele ongelijk luidende berichten omtrent den gezondheidstoestand des Pausen valt op te maken, dat de groote hitte der vorige week op het gestel van den H. Vader een ietwat ongunstige uitwerking oetende, die zich o. a. openbaarde in een lichte stoornis der ingewanden en daaruit volgende niomenteele verzwakking. Zelfs de alar misten onder de berichtgevers erkennen thans, dat de Paus zich weer volkomen wèl gevoelt en door de geruststellende mededeeling van dr. Lapponi, 's Pausen geneesheer, worden zeker de beweringen der in den regel liberale dagblad-corres pondenten afdoende gelogenstraft. knuppel kennis laten maken, begrepen Er uit moet je, kwajongen I" »Ik zal wel gaan, houd u maar bedaard", zei Ignatius kalm, alleen zou ik willen vragen, wat er met mijn ananas gebeuren zal »Die kan je binnen drie dagen weghalen, anders gooi ik ze op de mestvaalt." Zoo gingen de twee mannen in hevigen toorn van elkaar vandaan. Ignatius Bienemann was in het voorjaar van 1807 het jaar waarin dit verhaal speelt uit Erfurt bij Werner in dienst gekomen. Hij had toen een paar ananas planten meegebracht en zjjn meester had hem een plaatsje in zjjn broeikas daarvoor afgestaan. Met welgevallen had hij gezien, met hoeveel zorg door Ignatius deze planten werden gekweekt; minder stond het hem echter aan, dat Ignatius met evenveel teere zorg nog een ander plantje kweekte, °h dit niet in de broeikas maar in zijn eigen hart, en dat plantje heette liefde Kerkelijke feestviering in het volgend jaar. De Paus aldus een particulier be richt uit Rome aan de Germania heeft een Breve uitgevaardigd betreffende de organisatie van een zoo grootsch mogelijke kerkelijken feestviering ter ge legenheid van den 50en verjaardag der afkondiging van het dogma der On bevlekte Ontvangenis, in het volgend jaar. Zooals wij reeds mededeelden, bestaat de commissie van voorbereiding dezer fees telijkheid uit de kardinalen Vincenzo, Vanu- telli, Rampolla, Ferrata en Vevesy Tuto. De feesten zullen gevierd worden over de geheele wereld, terwijl bijzondere gebeden zullen worden gestort voor den H. Vader, als zijnde de eenige overlevende van de kardinalen en bisschoppen, die bij de af kondiging van het dogma tegenwoordig waren. Te Rome zat een groot internatio naal Mariaansch Congres worden gehouden, alsmede een gedachtenisviering bij het graf van wijlen Pms XI z.g. Ook is het plan gevormd tot stichting van een Mariaansch bibliotheek. Voor geheel de katholieke wereld worden gedurende den loop van het volgende jaar aanbevolen missiën, pelgrims tochten naar kerken, toegewijd aan de H. Moeder Gods, en bijzondere oefeningen van weldadigheid ter eere der H. Maagd. President Loubet naar Londen. Een ambtelijke mededeeling van Havas behelst, dat het vertrek van president Loubet naar Londen tbans voorgoed is vastgesteld op 6 Juli. De president zal, naar verder verluidt, met in de Fransche ambassade, maar in het St. James-paleis zijn intrek nemen, dat koning Eduard ter zijner beschikking heeft gesteld. Daar zal president Loubet van 6 tot 9 Juli vertoeven. De Poolsche taal. De Russische minister van volksver lichting heelt bij keizerlijk rescript opdracht gekregen, om met het begin van het nieuwe leerjaar in alle middelbare scholen van het koninkrijk Polen het geven van katholiek liefde voor de eenige dochter van zijn meester 1 Dat was al te erg. Zijn dochter was een kind van nette lieden en zou niet aan den eersten den besten gegeven worden, die er op los kwam I Die zyn dochter hebben wilde, moest hem eerst een aardig sommetje in harde blanke thalers als zijn eigendom op de tafel kunnen voortellen. Als hjj dat niet kon, was er geen denken aan, dat hij zijn dochter kreeg. Als men dit weet, zal het niemand ver wonderen, dat het tusschen Werner en zjjn knecht tot een slot kwam, zooals we boven hebben gezienvooral ook, daar we er uit zagen, dat moeder en dochter het met den vermetelen Ignatius eens waren. (JVordt vervolgd): NIEUWE SGHIEDAHISCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1