godsdienstonderwijs in de Poolsche taal toe te laten. Sedert 1880 was van zes middel bare scholen te deze de Russische taai voorgeschreven. Jameson vooruitstrevend leider. Een draadbericht uit Kaapstad meldt, dat Jameson gisteren tot leider der progres sieve partij is gekozen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 Juni 1903. Yolksbadhuis. In de week van 1—7 Juni 1903 werden genomen 253 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 20 kuipbaden 26 regen 7 regen 144 school 24 kinder» a3ct 32 Gisteren-namiddag is een begin van brand ontstaan aan het dak der branderij van de firma Gebr. Nieuwhof aan de Willemskade alhier. Het personeel wist met eigen middelen den brand nog in den aanvang te blusschen. Circa 3 vierk. Meter van het dak zijn verbrand. Heden-ochtend is in een logement alhier aangehouden zekere A. L., gesignaleerd voor het betalen van t 3,boete, subs. 3 dagen hechtenis. Hij is overgeleverd aan den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het tweede kantongerecht te Rotterdam, die hem heeft doen opsluiten. De doorbraak in den Ketbelpolder. Het bestuur der Christelijke werklieden- vereeniging »De Eensgezindheid, te Sche- veningen, heeft de besturen der andere vereenigingen aldaar aangezocht een bespre king te houden over de wenschelijkheid iets te doen ten gunste van de boeren in den Noord Ketbelpolder, welke getroffen zijn door de overstroomingen. Voor dit doel zullen de respectieve besturen uitgenoodigd worden een gecom bineerde bestuursvergadering te houden op Vrijdag te Scheveningen, waar ook tegen woordig zullen zijn Burgemeester en Wet houders en andere commissieleden der gemeenten Kethei en Spaland. BINNENLAND. Zondag-middag te 4£ uur bezochten H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder weder Amersfoort. In de Schimmelpenninck- straat stapte H. M. de Koningin uit en nam een »kiekje" van de Koppelpoort. Op het verzoek, destijds door een aantal uitgesloten spoorwegmannen tot de Koningin gericht, om hare tusschenkomst te verzoeken, is, naar Het Volk meldt, bericht ontvangen, dat zij in deze niets kan doen. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 12 Juni a. s. niet plaats hebben. De minister van Justitie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat volgens by hem ingekomen ambtsbericht, de zoo genaamde »posten-order" (bedoeld in de in Dec. jl. door de heeren Hugenholtz c. s. voorgestelde motie), in verband met de onlangs tot stand gekomen wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, door het hoofd der Amsterdamsche politie als thans overbodig buiten toepassing is gesteld. De door de wet op het waterbestuur gevorderde reorganisatie van het oppertoe zicht op den waterstaat zal, naar het Vad. verneemt, eerstdaags bij Kon. besluit worden vastgesteld. De Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden tegen het vaccine wetje, waardoor zij van oordeel is dat de volksgezondheid dreigt geschaad te worden. Te Zierikzee ligt een door suikerbieten verbouwers aan de Tweede Kamer te zenden adres ter onderteekening, waarin verzocht wordt, dat de Kamer de aanhangige Suiker- wet niet aanneme, wanneer daarin niet de bepaling voorkomt, dat ook in ons land een matige surtaxe zal worden geheven. Men schrijft aan de Tel. ia aansluiting op het bericht in uw Och tendblad van 6 dezer betreffende het niet willen vlotten van den wetgevenden arbeid aan het Departement van Oorlog, kan worden medegedeeld, dat de Tweede Kamer nog steeds het antwoord op het voorloopig verslag, aangaande het wetsontwerp tot het nog langer onder de wapenen houden der miliciens van de lichting 1902, wachtende is. Deze aangelegenheid wordt te merkwaar diger nu reeds bevelen schijnen gegeven, bedoelde miliciens met groot verlof te zenden. Een gewijzigd ontwerp van wet is ingediend betreffende den aanleg, exploitatie en het gebruik van telegrafen en telefonen. De wijzingingen komen in hoofdzaak hierop neer, dat ingeval van oorlog of oorlogsgevaar, de telegrafen en telefonen geheel of ten deele onder onmiddellijk beheer van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid worden gesteld. Bij vele Nederlandscbe scheepvaarton dernemers bestaat tegenwoordig de meening dat, tengevolge van hun opneming in de Nederlandsche Ongevallenverzekering, het verplichte lidmaatschap bij het West-Duit- sche Binnenscheepvaart-Beroepsgenootschap was opgehouden. Zoolang echter tusschen de beiden Staten geen bijzondere overeen komst is tot stand gekomen over de wederzydsche toepassing van de twee Ongevallenverzekeringen, zijn de bedrijven verplicht tot verzekering in de beide Staten zoowel voor Duitsche schepen in Nederland, als voor Nederlandsche in Duitschland. Arbeidswet en Veiligheidswet. Tusschen het bestuur van de kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Arnhem en den inspecteur van den arbeid heeft een bespreking plaats gehad betref fende de bevordering van de naleving der Arbeidswet en der Veiligheidswet. Voorop werd gesteld, dat de strikte en algemeene naleving niet alleen in het belang der arbeiders, maar ook in dat der werkgevers is, immers slechts door gelijkmatige toe passing in alle fabrieken en werkplaatsen wordt een gelijkmatige druk uitgeoefend. Het was echter de positieve meening van den inspecteur, dat trots goeden wil en ijver van de met het toezicht belaste ambtenaren een bevredigende handhaving der wettelijke bepalingen niet kan verkregen worden, indien niet de in de eerste plaats belanghebbenden, de werklieden zelf, hunnerzijds daartoe medewerken. Waar uit de ervaring reeds duidelijk gebleken is, dat het ter verkrijging en bevordering dier medewerking gewenscht is, dat de werklieden zich kunnen wenden tot een commissie, die als verbindende schakel tusschen hen en de arbeidsinspectie kan en wil fungeeren, werd de totstand koming van zulk een commissie van groot belang geacht. Zulk een commissie is thans tot stand gekomen. Incident op zee. Volgens een bericht in de Engelsche bladen rapporteerde te Grimsby den schip per van den trawler Seth een onwettige handeling van de Hollandsche kannonneer- boot Zeeland. De Seth was 12 mijlen van Ameland, toen de, kanonneerboot den trawler opbracht op grond, dat hy zich binnen de territoriale wateren zou hebben - bevonden. Eerst geruimen tijd later zag de commandant id, dat bij ongelijk had en liet hy de Seth los. De eigenaars van den trawler hebben zich over het feit beklaagd bij het Britsche departement van buiteDlandsche Zaken. De IV. Caan welk blad wij het boven staande ontleenen, teekent hierbij aan, dat er geen Hollandsche kanonneerboot Zeeland bestaat. Bedoeld is waarschijnlijk de schoener voor politietoezicht Zeehond, die op het oogenblik in de Noordzee kruist. Naar de N. C., verneemt, is aan het departement van Marine tot nu toe van het geval niets bekend. Vermoedelijk is volgens haar deze weinig beteekenende kwestie te wijten aan een verschil van opvatting omtrent de grenslijn der territoriale wateren, zooals elk jaar herhaaldelijk voorkomt. Nader meldt men uit 's-Gravenhage Tot heden-ochtend was officieel niets bekend van het incident op zee, waarbij een Nederlandsch schip onwettige hande ling zou hebben gepleegd tegen een Engelschen trawler. Het Iiblad meent, dat hiermede zal bedoeld zijn dat laDgs diplomatieken weg geen klacht ontvangen is. Uit Nieuwediep is aan het blad reeds een bevestiging van het feit zelf, dat meer dan 14 dagen geleden plaats hoeft gegrepen, geschreven. De vergissing ontstond niet door onduidelijke plaatsbepaling, n^ar door een ander mis verstand. De commandeerende officier van de Zeehond schijnt in de meening verkeerd te hebben dat de grens der territoriale wateren op 3 geogr. (Duitsche) mijlen van de kust was. Dr. Schaepman's laatste dagen. In het maandschrift Sint Francisca zijn de volgende bijzonderheden over de ziekte en den dood van dr. Schaepman, ontleend aan persoonlijke meedeelingen van de zusters, die hem in de laatste dagen zijn levens bijstonden. Toen zijn toestand ernstig werd, zei bij dikwijls«Zuster, ik wil in alles stipt ge hoorzaam zijn aan de voorschriften van den geneesheer en van degenen die mij oppassen". Hij werd met moede zijn dankbaarheid te betuigen. »Zuster", zei bij schier eiken dag, »wat moet gij en hoe zult gij toch de Algemeene Overste voor mij bedanken voor al haar goedheid en voor de zorgen, waarmee zij mij doet omringen". Op zekeren avond sprak hij»Zuster, zeg mij, bid ik u, ben ik u ook goed gehoorzaam; ben ik niet ongeduldig in mijn hevige pijnen Hij was nooit onge- duldigd, voegde de zuster er bij en hij was gehoorzaam als een klein kind. Toen men hem zeide, orde op zijn zaken te stellen, daar zijn toestand elk oogenblik kon verergeren, zei hij «Zuster, ik zal niet meer genezen, nietwaar Monseigneur, wij zullen doen wat wy kunnen om u beter te maken. »Neen, ik zal niet meer genezen en ik ga mij tot den dood voor bereiden. Ziet gij dit en dat (hij wees ver schillende voorwerpen aan), dat is niet meer noodig voor een mensch die gaat sterven. »Ik vraag den goeden God niet, mijn smarten te verminderen, maar alleen dat Hij mij kracht schenke om ze met geduld te dragen. O, de doodik heb er me vroe ger wel eens vroolyk over gemaakt, maar nu lach ik niet meer en ik lijd en onder; werp mij aan Gods heiligen wil". Toen ik eens tot hem zeide: «Monseigneur, de Franciskanessen, ook zij die u niet ken nen, bidden voor u". »Ach, zuster", zuchtte hy, jzoo zij mij kenden zouden zij een afkeer van my hebben". Een anderen keer antwoordde hy mij »Ja, ik heb veel gewerkt, maar er waren dikwijls hoogmoed en ijdelheid bijnu zie ik wat de mensch is". De Haagsche Pro Boer-Vereeniging ont ving een aanzienlijke gift uit Kopenhagen, de opbrengst van eene inschrijving gehouden door de bemoeiingen van den heer W. Baerentzen. In den Boerenoorlog was deze heer officier bij het Scandinavische corps dat bij Magersfontein bijna geheel vernietigd werd, en waar hij, zeer zwaar gewond, gevangen genomen werd. Een inbraak met diefstal in den nacht van Donderdag op Vrijdag gepleegd in een perceel aan de Vaillantlaan te's-Gravenhage, heeft bij nader ondezoek niet die groote nadeeiige geldelijke gevolgen voor den bewoner gehad als aanvankelijk werd gedacht, toen n.l. een som van ongeveer f1600 werd vermist, een bedrag zoo goed als geheel bestaande in effecten. Deze effecten n.l. zijn in een land in de nabyheid van de woning teruggevonden, zoodat nog slechts ongeveer f40 zoek is. Werkstakingen te Amsterdam. Bij den slooper B. Sluis, te Amsterdam, hebben 25 van de 30 knechts den arbeid gestaakt, omdat zij weigerden met een per soon te werken, die tijdens de werkstaking der Jodenbakkers arbeid verricht had. Een deel der kappersbedienden te Amsterdam is nog aan het staken. Maandag hielden zij een vergadering en wandelden toen langs een aantal «salons" om hen die knipten en schoren tot werkstaking over te halen. Reorganisatie ran het onderwijs. Blykens de «Berichten en mededeelingen der Vereeniging van leeraren aan inrich tingen van middelbaar onderwijs" hebben de hoofdbesturen van het Ned. Onderw. Genootschap en van de Vereen, van leeraren aan inrichtingen van middelb. onderw. gezamelijk een adres aan den Min. van Binnenl. Zaken gezonden naar aanleiding van de benoeming der staatscommissie «tot het voorbereiden van voorstellen aan de regeeriog tot reorganisatie van het lager, middelbaar en hooger onderwijs". Zy verklaren daarin, dat zij, wat de samenstelling der commissie betreft, met leedwezen hebben opgemerkt: vooreerst, dat niet elk der drie takken van onderwijs daarin is vertegenwoordigd door iemand, die thans daarbij werkzaam en met de tegenwoordige praktijk daarvan door eigen ervaring vertrouwd isen ten andere, dat geen enkel lid van natuurwetenschappelijke vorming in haar midden zitting heeft. Zij vreezen, dat in deze leemten slechts ten deele kan worden voorzien door de sub commissiën, die zullen worden ingesteld, en spreken daarom de hoop uit, dat zoo danige maatregelen zullen worden getroffen, dat de bezwaren, aan deze samenstelling verbonden, zich zoo weinig mogelijk zullen doen gevoelen. - i Een afraaak-systeem Ook in Het Centrum wordt geklaagd over den afloop der onderwijzers-examens. Een afmaak-systeem is het geworden, zegt het blad. Allerwege rijzen klachten, zelfs uit den mond der geslaagden. Ook is van zeer naby een inrichting bekend, die steeds flink succes had, omdat het onderwijs in uitstekende handen is en men het waag-systeem niet huldigtdie inrichting mocht dit jaar nog geen 25 pCt van haar leerlingen met het verlangde «papiertje" zien terugkeerenl Ea toch zij mag nog van geluk spreken, als ze dit povere resultaat vergelijkt met dat van andere, niet minder gunstig bekende scholen, welke nog minder, welke zelfs geen enkelen geslaagde mochten noteeren Zoo'n afmaak-systeem zal dus niet schaden aan het vroegere succes, maar de slachtoffers Het zijn diejongelieden, welke hun best deden, ,-en nu hunne pogingen mislukt zien, waar zij dit niet verwachtten, zoodat niet zoozeer een jaar langer studie, als wei de vrees, dat «men er zoo nooit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2