afmattend voor H. M, Hij meent, dat een verblijf van bijvoorbeeld een jaar, in vol komen rust te Madeira of Kaïro, aanbe veling zou verdienen. Van de bespiegelingen en adviezen des ongenoemden dokters, vermelden wij slechts het bovenstaande. Het biijve, gelijk het overige, niet-vermelde Ult het artikeltje van het Duitsche orgaan, geheel voor rekening van zijn zegsman {Tel) De gewone audiënties van de ministers van Marine en Binnenlandsche Zaken zuilen ^eze week niet plaats hebben. Dp verzoek van den minister van Binnen- 'andsche zaken heeft de centrale commissie Voor de statistiek, krachtens het 3e lid van arL 2 van het kon. besluit van 9 Januari 1899 (Staatsblad no. 43), de bewerking, Plbliceering en, voor zooveel noodtg, ook do verzameling van de statistiek van het armwezen over 1902 en volgende jaren °Pgedragen aan het centraal bureau voor do statistiek. Naar het Hdb. verneemt, zal ook het buitengewoon verblijf onder de wapenen der lichting 1902 gelden voor eene periode herhalingsoefeningen van 35 dagen* Er is eenigen tijd geleden een commissie benoemd, die den minister van advies zal dienen betreflende de voeding bij de zee macht. Het Anker meldt nu, dat de hoofd besturen der bonden van marinematrozen en marinestokers in deze commissie met een uitvoerige toelichting verschillende menu's voor Nederland en de koloniën bebben aangenomeD, waarmee het over- groote meerendeel van de vloot zijn volle instemming heeft betuigd. Naar de Tijd meent, is een nieuwe verkiezing te Sittard nog niet spoedig te Wachten, daar tusschen nu en het tijdstip, waarop de faillissementszafak van den heer Arnoldts alle instanties zal doorlooper. hebben en zich in staat van gewijsde zal bevinden, nog heel wat tijd kan verstrijken. Indien de teekenen het Kath. Soc, Wbl. niet bedriegen, dan zijn ten onzent wettelijke maatregelen ter bestrijding der oneerlijke concurrentie in een niet ver verschiet te wachten. Uit Suriname wordt ons gemeld, dat het 40-jarig jubilé van de vrijverklaring van de slaven in de kolonie, 1 Juli a,s. op leestelijke wijze zal worden herdacht. Het Christelijk Schoolblad zegt betreffende het onderwijs in het Nederlandsch in Trans vaal, dat indien aan alle aanzoeken om onderwijzers voldaan kon worden, in dat land reeds pl. m. 150 scholen zouden geopend zijn. Thans is het aantal om streeks 120. vVeel gehuwde onderwijzers, die in de dorpen een moeilijk bestaan hebben, kunnen buiten geen plaats vinden, omdat er geen Woning voor hen is. Waren er aan het verkrijgen van een permit niet zooveel bezwaren verbonden, dan kon van hieruit m de behoelte voorzien worden." Te 's-Gravenbage zal evenals in andere Plaatsen, a. s. Zondag vanwege den Bond van Miliciens en Oud-Miliciens een groote protestvergadering plaats hebben tegen het onder de wapenen roepen der lichting 1897 het onder de wapenen houden der lichting 1902. Sprekershet Kamerlid Ter Laan, Kloosterman en Van Emmenes uit Amsterdam. De man, die eergister-avond te Scheve- tóngen bij een twist met een ijzeren schop Werd doodgeslagen, heet Laurens Spitter. Hij was los werkman en zou ter hanng- visscherij uitzeilen. De man laat een vrouw met 9 kinderen na; het 10e wordt verwacht. De dader Arie Vink, bekend als een ruw persoon, werd geholpen door zyn zwager Van der Toorn, die den verslagenen, op den grond gevallen, vasthield, terwijl de andere als een dolle met een schop op zyn slacht offer lossloeg. Het lijk van Spitter is ter schouwing naar Leiden gevoerd. Vink werd naar het Huis van Bewaring gebracht; zijn zwager is voorloopig losgelaten. R. K. Jongenspatronaten. Maandag-middag .te 1 ure werd in 't gebouw der »St. Jozefgezellenvereeniging" te Amsterdam de reeds herhaaldelijk door ons aangekondigde vergadering gehouden van priesters uit het diocees Haarlem, waarin van gedachten zou gewisseld worden over jongelingspatronaten. Ruim honderd geestelijken namen aan de vergadering deel, die gepresideerd werd door den zeereerw. heer G. H. F. Stoffels. Aan de bestuurstafel namen behalve den voorzitter nog plaatsmgr. G. A. Schweit zer, eere-voorzitter, en de weleerw. heeren A. J. darijs, N. Louridtz en J. P. Hendriks, die in een vorige vergadering gekozen waren tot leden der commissie, welke de statuten van den Bond van patronaten zou ontwerpen. Nadat de voorzitter allen het welkom had toegeroepen, werd dadelijk een aanvang gemaakt met de artikelsgewijze behande ling der statuten. Over het conceptregle ment werden opgewekte discussies gevoerd. Vóór half vijf had de definitieve vaststelling haar beslag gekregen. Men besloot nog, jaarlijks een algemeene vergadering uit te schrijven voor bestuurs leden van patronaten in het bisdom. Tegelijk had te Utrecht een gelijke ver gadering plaats voor het aartsdiocees. (Tijd.) Onverkoopbare huizen. Zonderlinge toestanden komen af en toe aan 't licht. Een groote bouw-combinatie te Amsterdam had voor 't bouwen van een proot pand o.a. noodig een oud en reeds tamelijk vervallen pand en wendde zich tot den zaakgelastigde van den eigenaar, om te zien of men het over den koopprijs eens kon worden. Wat bleek nu De oorspronkelijke eige naar was reeds meer dan honderd jaren dood en had zijn huis vermaakt aan zijn gezamelijke erven, met bepaling dat het beheer gevoerd zou worden door iemand die [zelf zijn opvolger als beheerder mocht aanwijzen. Dit was jarenlang goedgegaan de beheerder had voor zijn dood ;een ander benoemd en deze had het beheer overge dragen aan de firma, waarvan hij lid was, en die dus, zoolang zij blijft bestaan, beheerster blijft. De huuropbrengst was geregeld onder de daarvoor opkomende erven verdeeld. Maar sinds vele jaren reeds komen er geen erf genamen meer op om hun deel van de huur op te vorderen; zij zijn gestorven, ook hun kinderen zijn gestorven of ver strooid geraakt en niemand maakt meer aanspraak op de huur. De beheerder heeft geen belang bij een verandering van dien toestandhij houdt zich aan de ontvangen lastgeving, beheert het huis, int de huur en zal deze verant woorden als er iemand komt die recht heeft verantwoording van hem te vragen. Maar verkoopen kan hij het huts niet, want hij is geen eigenaar en hij weet niemand aan te wijzen die dan wel de eigenaar is. Dit huis en zoo moeten er meer zijn in Amsterdam is dus letterlijk onver koopbaar. De Maatschappij van Weldadigheid hield gisteren te Amsterdam haar jaarvergadering, waarop in de plaats van mr. W. J. van Weideren baron Rengers (niet herkiesbaar) tot commissaris gekozen werd de heer W. Stork uit Hengelo. Blijkens het financieel verslag was ont vangen f205.638; het nadeelig saldo bedraagt 12668. Aan giften en iegaten werd het afgeloopen jaar f 11.100 ontvangen. Een zeer ongewone staking brak eer gister-avond te Gouda uit, en wel van het muziekkorps der d.d. schutterij, dat aange treden was bij de eerste zomeroeteningen der schutterij. Toen de kapitein Montijn het commando tot opmarcheeren gaf, weigerden de leden van het muziekkorps daaraan te voldoen, zeggende dat het marcheeren op het exercitieterrein niet tot hun dienst behoorde, en legden zij, uitgezonderd reen ;drietal dat schutterplichtig is, de instrumenten neder en verlieten het terrein. Reeds lang heerschte ontevredenheid in het korps, waarvan de oorzaak sdhijnt te liggen in het feit dat de volksconcerten, tengevolge van intrekking der subsidie, zijn vervallen, en de leden van het korps dus het eenige finaiicieele voordeel van die betrekking moeten missen. Het opschrift, dat op het voetstuk van den Amersfoortschen kei zal worden geplaatst luidt Dit blok graniet, ie een ijstijd door een gletscher uit Scandinavië naar de Amers- foortsche heide gestuwd, wordt in 1545 genoemd in een staatsstuk van Karei V en en in 1661 door E. Meyster naar de Varkenmarkt gevoerd, daar in 1674 begraven en in 1903 opgedolven en hier geplaatst". Te Breda zijn twee nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Een in de Keizer straat en een in de Beijerd. Bij het gezin in de Keizerstraat is de ziekte eenige dagen lang verborgen gehou den, omdat men vreesde, dat de zaak een zuurhuis te veel schade zou lijden. De kans op uitbreiding der ziekte is hier door in niet geringe mate verhoogd. Een vrouw, die aan de pokken was lijdende geweest en nog ter observatie in bet ziekenhuis bleef, was Zaterdag daaruit ontsnapt. De politie wist haar echter te overreden daarheen terug te keeren. De heer A. M. Tak, sedert 1868 notaris te Middelburg, een der oudste in het arron dissement Middelburg is voornemens tegen 1 September eervol ontslag als zoodanig aan te vragen. Bij eventueelen overgang van de spoor- weglijnen Mechelen—Terneuzen en Gent— Terneuzen, aan den Belgischen staat, zou een der grootste cargadoors en reeders te Terneuzen voornemens zijn, zijne kantoren aldaar op te heffen en zijne stoombooten naar een andere haven te dirigeeren. Het goederenvervoer, hetwelk thans over Terneuzen plaats heeft, zou daardoor ver plaatst worden, waardoor deze haven een slag zou worden toegebracht, waarvan alleen personen, bekend met de toestanden aldaar, de grootte kunnen beseffen. txEMENUD NIEUWS. Een 32-tal gezellen ter zetterij van een der Haagsche bladen viel een aardig buitenkansje ten deel. Op een gezamenlijk 1/5 lot der Ned. Staatsloterij viel n.l. de laatste hooge prjjsf 1000 met de daaraan verbonden premie van f 30.000. Het ontvreemde rijwiel. Het zonder vergunning van Sassenheim meege nomen rijwiel is terecht. De dader is gebleken te zijn de heer J. S. uit Leiden. Of hier van eigenlijken diefstal sprake is, is twijfelachtig. In de tram had genoemde heer zich al zeer zonderling gedragen te Warmond met het rijwiel aangekomen, begaf hij zieh naar het R. K. Seminarium, waar hij den indruk gaf, volslagen krank zinnig te zijn. Hij is dan ook overgebracht naar 't gesticht Endegeest bij Leiden. Te Exloo heeft men eene dienstmaagd van de wed. S. de kleeren tot op het lichaam doorgesneden. En dat niet alleen, maar, toen het meisje 's anderdaags 's mor- gens ontwaakte en by haar »kleerkist" kwam, kwam ze tot de ontdekking, dat haar gansche garderobe daarin met een mes erg gehavend was. Algemeen is men daar verontwaardigd over deze daad, die niet vreemd moet zijn aan minnentijd. Zekere t. P. te Winterswijk hanteerde een vuurwapen na enkele malen geschoten te hebben, vloog de kogel bij een hernieuwd schot den verkeerden kant uit, trof t. P. in het oog en drong door tot de hersenen. Na enkele uren bezweek de ongelukkige zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Hij laat een weduwe met drie nog jonge kinderen na. Te Venray is voor eenige dagen een man aangehouden, die, als non verkleed, met prentjes de deuren afging, deze ver- koopende voor hetgeen hij er voor kreeg. Hij gaf voor, dat de verdienste ten voor- deele van arme weeskinderen was. Men ontdekte het bedrog en spoedig was de vogel geknipt. Ook te Venlo heeft deze man langs de deuren geloopen. Een nieuw soort brievenbus is uitgedacht door den heer A. Knappe, te Neurenberg. De vorm is gebleven zooals die nu is, maar binnenin is eene automatisch werkende stempelmachine aangebracht. De stukken, die met ongestempelde zegels er in worden geworpen, komen er met gestempelde zegels uit. Laatste Berichten. In de heden gehouden jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden werd onze stadgenoot,' de heer H. A. M. Roelants, tot lid benoemd. De heer J. J. Tuyl is benoemd tot inspecteur 3e kl. bij de Rotterdamsche politie. Heden werd vanwege de Rotterdam sche Tramweg-Maatschappij te Rotterdam aanbesteed bestek 6, het maken der kunst werken en bijkomende werken voor de lijn Blaakschen dijk-Streijen. Er waren ingeleverd 20 biljetten. De laagste was C. P. W. Dessing te Gouda voor f 37175, de hoogste was A. Michels te Amersfoort voor f 49449. De heer E. Wienhoven te Scbiedam schreef in voor f 41840. De heer E. Wienhoven alhier is laag ste inschrijver bij de te Helder gehouden inschrijving tot het verrichten van grondwerk bij den bouw der nieuwe Heldersche gas fabriek. De inschrijvingssom is f 24750. Naar men uit den Haag meldt, houdt de regeering zich thans bezig met het feitelijk onderzoek in zake het dus betitelde incident op zee, tusschen een Engelschen trawler en een vaartuig onzer marine. Tot heden is echter geen klacht door de Engelschs regeering ingediend. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 10 Juni 1903. Officieele noteering van de Commissie uit de f""» van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 10 Juni. Moutwijn: f 73/<- por Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8Vj- Jenever: f 12.50. Amst. proef f14. Prima Graanspiritus f141/»—115. Spoeling f 0.70. Berlijn. Spiritus in loco 1 Rogge, p. Juni Juli Ul.„ Spirit, p. Juni H^* j Juli/Aug. Parijs. Maïs 57. 16.75 16.50 15.75 15.75 56»/». 16.80 16.50 1575 15.75 t) New-York. Amsterdam. 9 Juni Rogge op lev. zonder noteering. 10 Juni Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 aur)i 9 Juni 2.24 cM. 10 Juni 2 20 cM. Wisselkoersen te Rotterdam» Per Telegraaf. Londen kort f 12.11 Disc. 3£ pOt. Parys -48.12* 3 Antwerp. - 48. -k~* s 9 Juni. 10 Juni. 8 Juni 9 Juni,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3