Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ananas. 26ste J aars. Zondag 14 Juni 1903. No. 7624. EERSTE BLAD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. 0FEICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Kennisgeving. Feuilleton. Kennisgeving. Kennisgeving. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS TA II DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers - 2.— 0.05 PRIJS DER 1DVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Verkiezing voor Leden van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam, krengt ter algemeen, kennis dut op Dinsdag den posten "Juni e.k. de verkiezing zal plaats hebben ter voorziening in de vervulling van de plaatsen der leden van den Raad dezer Gemeente, die met den eersten Dinsdag van September e. k. Moeten aftreden, nl io Kiesdistrict I. de heeren P. C. M. JANSEN; K. J. SHIT H. B. E. BLAISSE II. P. BK1LLENBURG; J. M. VAN DER SCHALK Jr; III.,, Mr. W. H. JANSEN; J. O. BENDER. dat op den dag der verkiezing (b0 Juni e.k.) van des voormiddag» tot des namiddags 4 uur opgaven van candidaten bij den Bnrgemeester kunnen worden ingeleverd dat de formulieren, bestemd voor de bovenbe doelde opgaven, ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn ïan deu I6den tot en metden30sten Juni e.k. op de aren, waarop de secretarie voor bet publiek geopeud i. en wijders dat door Burgemeester en Wethouders bepaald is, dat, zoo noodig, de stemmingen en her stemmingen zullen gehouden worden respectievelijk op Woensdag 8- en Donderdag 16 Juli a.s. Schiedam, den 12aen Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. De Burgemeester van Schiedam, herinnert personen, bij wie en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarby mannen, die den leet- tyd van vijt en twintig jaren hebben be reikt, in dienstbetrekking zyn dat lij, volgens art. 67 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is lot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tnsschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 68 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken ol werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat ia het arbeids- lokaal, en zoj er me rdere arbeidslokalen zijn, in bet grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stem ming bepaalden tijd op eens zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste Vijf en zeventig gulden en dat blanco lijsten als hierboven bedoeld, tegen betaling van 2' a cent, ter Gemeente-Secretarie, afdeeling A, verkrijgbaar zijn gesteld. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1901, Staatsblad No. 109, en iuidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde persoaen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeeute, op «eiker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothe kers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenver plegers. Schiedam, deu lÜaen Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan ae ingezetenen, dat op heden aan M. Akkerman en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een bewaarplaats van lompen in het pand staande aan net Kamp no. 13, kadaster sectie M. no. 547. Schiedam, den 12den Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. oefeningen, aan de nuizen der ingezetenen de gewone jaarlijksche collecte zal gehouden woraen ter. bettoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden met mtnooaiging om, naar vermogen, daar toe bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgs lieden en de tegemoetkoming in de be hoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTE.VlA. De politie vestigt er de aandacht op, dat nog van Kracht i* het bevelschrift des Burgemeesters van Schiedam van 5 April 1903, zoodat alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting lig gen, moeten voorzien zijn van een muil korf volgens het voorgeschreven model, en dat tegen hen, die hierin nalatig zijn, proces-verbaal zal worden opgemaakt. 3) (Slot.) Met hoogrood gezicht en schier buiten adem van 't harde loopen, stormde hij Wer ners tuin binnen. J>Ananas!" nep hij uit. »Die heb ik niet" antwoordde Werner. »lk moet ze hebben voor den keizer, die er op wacht." klonk het gejaagd. »Voor den keizer, laat eens zien..." »Kerel je hebt ze, maar wil me ophouden. Ik zai me zelf wel redden" Tegelijk vloog de vorstelijke bediende naar de broeikas en eer Werner goed wist, wat Burgemeester en Wethouders van lciiiedam, doen te weten Dat op Zondag den 21sfe Juni e k na het eindigen der voormiddags godsdienst- er gebeurde, was hy met Ignatiu's vruchten er van door. Het zién van de ananas wekte in 't paleis algemeene opluchting. De koning was even blij als zijn hofpersoneel. Hij gat bevel, de vruchten zoo gauw mogelijk op tafel te brengen en gelastte den bediende, die ze gebracht had, de zaak met Werner in orde te gaan brengen. Hij moest den man iederen prijs betalen, dien hij er voor vroeg. Hoewel Werner een zoo goeden handel ge daan had. kwam hij toch met een ontstemd gelaat des avonds de huiskamer binnen. Het was hem namelijk later ingevallen, dat de duur verkochte ananas met nem zelf toebe hoorde, maar den schandelijk weggejaagder] knecht. Hoe zou hij het nu maken, als die jongen zijn eigendom kwarn halen Èen oogenbhk dacht hij er aan, hem alles verborgen te houden en de ananasplanten van hem te koopen. Doch Werner was een eerlijk man en spoedig zette hij die gedachte 13 Juni 1903. De koningsmoord in Servië. De nadere berichten, die omtrent het bloedig drama, dat eergisteren in Servië's hoofdstad werd afgespeeld, worden verspreid, doen zien, dat men hier te doen heeft met een uitgebreid komplot, dat, sinds lang ep touw gezet, met alle zorg werd geleid en tot het bekende verschrikkelijk resultaat heeft geleid. De Köln. Zeit. verneemt ten minste uit Belgrado, dat alle garnizoens van Servië reeds sinds eenige weken, door officieren in het komplot betrokkeD, op de misdaden waren voorbereid en dat slechts een com mandant, Tinka Nikolitsj geheeten, die bij de nachtelijke moorderijen eveneens dood geschoten werd, zich tegen den staatsgreep verzet had. Des niettemin beweerde Lubo Schiwkowitcb, de populaire nieuwe minister van justitie, eergisteren in een toespraak tot het volk, dat hier geen sprake was van een militaire revolutie, doch dat de soldaten slechts waren opgetreden als verdedigers van de rechten des volks tegenover een despoot, die door zijn willekeurige opheffing der Grondwet zijn eed gebroken heeft en zich dus buiten de wet stelde. Een ongelukkig land is reeds lange jaren het koninkrijk Servië, ongelukkig door zijn vorsten. Men herinnert zich nog de voort durende twisten die er waren in het koninklijk paleis, hoe koning Milan, de ongestadige, zijn vrouw en land tiraniseerde, hij die zich zelf niet meester was. Men herinnert zich ook hoe Nathalie die thans ia Frankrijk leeft, na rust gevonden te hebben in het katholiek geloof in 1886 naar Rusland vluchtte met haar zoon, later koning Alexander. Milan eischte zijn zoon op, maar eerst in 1888 gelukte het hem, dezen naar Servië te voeren, waarop Milan afstand deed van den troon en Alexander, 13 jaren oud, tot koning werd uitgeroepen. Natuurlijk stond hij onder toezicht van een regenschap, maar reeds op zeventieu- jarigen leeftijd wist hij door een staats greep zich van dien knellenden band te bevrijdenhet regentschap werd gevange n genomen, de grondwet herroepen en ver vangen door de oude vau 1867. Milan was intusschen teruggekeerd en commandant van het leger geworden en het scheen of de rus; eenigermate zou komen over het veelberoerde land, toen een nieuwe figuur optrad, die veel van zich zou doen spreken. Een vrouw, die met groote geslepenheid en als het noodig was bruta liteit den Koning aan zich wist te binden en feitelijk een onbegrensd gezag over het land op zich nam. Draga Lunjewitch, de weduwe van den ingenieur Machin, werd aldus koningin. Van haar verleden werd niet veel goeds verteld en de toch reeds gekrenkte trots der adellijke Servische families wist zij te prikkelen en te verbitteren op verfijnde wijze, alleen om zich heerscneres te toonen en te gevoelen. Haar broeder moest troon opvolger worden en toen dit niet spoedig gelukte, hief zij in naam deed de Koning het, maar ieder herkende haar hand van zich at. Hij peinsde en peinsde. Plotse ling schoot hem een reddende gedachte door het hoofd. Nog had hij den tijd niet gehad hierover verder na te denken, toen Ignatius zich aanmeldde. Wat komt gij doen, Ignatius vroeg hij, tot verwondering van zijn knecht, heel vrien delijk. »Mijn ananas halen." »Wat er nog van over is, kan je in de broeikas vinden, de rijpe vruchten zijn weg, die heeft de koning gekocht." »Daar hadt u mij eerst wel over kunnen spreken," zei Ignatius, smaar daar ik gele zen üeb, dat ge er zooveel voor gemaakt hebt, hen ik toch tevreden. Honderd taaier per stuk is een goede prijs." Werner keek vreemd op. Iets »ondeugends" lichtte in Ignatius' oogen toen hij vervolgde »U hebt me gezegd, dat ge uw dochter zo udt geven aan dengene, die u een eigen kapi taaltje op tafel kon voortellen, ik houd u aan uw woord, patroon, en verzoek u nu om Anna's hand." »Je wil dus van je voordeeltje partij trek ken om mijn schoonzoon te worden". Ja, patroon. En niet alleen ik, maar ook uw vrouw en uw dochter zouden niets lie ver willen." »Drie tegen een is wel een moeilijke strijd het beste zal zijn, dat ik capituleer." »Dat geloof ik ook," riepen twee vrouwen stemmen tegelijk. Wat er volgde is gemakkelijk te raden. De kweekerij van Werner en B:enenaanu bleet lange jaren ook ver buiten Franlort beroemd om Daar ananas.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1