Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. de Grondwet op en ontbond het Parlement. De ontstemming, de haat, de woede tegen haar nam toe. Voor enkele dagen werd gemeld, dat men had getracht haar te vergiftigen, van komplotten hoorde men eiken dag. Tot op eens de verschrikkelijke tijding kwamde Koning en de Koningin zijn vermoord: een nieuwe koning is uit geroepen. Daags voor dat zij vermoord zijn, hebben de Koning en de Koningin nog den Deen- schen journalist Jesze ontvangen, die uit Macedonië kwam. Koning Alexander heeft toen levendig over de Macedonische kwestie gesproken en zich daarbij heftig uitgelaten over den vorst van Bulgarije Ferdinand, die volgens hem dermate onbemind was bij zijn onderdanen, dat hij aldoor gevaar liep door hen te worden vermoord. Twaalf uren later was koning Alexander zelf een lijk. Geïnterviewd hebben de ministers van buiten- en van binnenlandsche zaken den aanslag een daad van het leger genoemd. Had de Koning er in toegestemd, van de Koningin te scheiden of afstand te doen van den troon, de aanslag zou niet hebben plaats gehad. De ministers geloofden, dat de Skoeptsjina Poter Karageorgievits tot koning zal kiezen. Voor buiteniandsche moeilijkheden waren zij niet bang. Peter Karageorgievits is nog niet officieel ver wittigd. De National zeitung te Berlijn publiceert een onderhoud, dat haar correspondent te Belgrado met kolonel Misjits heeft gehad. Wij waren talrijk zoo zeide deze _- Of ik of een ander het eerst heeft geschoten, daarover bestaan eigenlijk geen vermoedens. Hoofdzaak voor ons is, dat ons werk gelukt is. Wij hebben het vaderland een ontzaglijken dienst bewezen en zyn zeer tevreden over ons welslagen. Op den adjudant Lazarus Pretovits heeft de als een voortref felijk schutter bekend staande kapitein Milan Ristits het eerste schot gelost, dat den adjudant aan het voorhoofd trof, zoodat hij onmiddellijk dood was. Bij de lijkschouwing is gebleken, dat het lichaam van koning Alexander door 27 kogels was getroffen, dat van koningin Draga door 15 kogels en verscheidene ponjaardsteken. De lijken van den Koning, de Koningin, hare twee broeders en de ministers zijn gisteren-nacht in alle stilte op een oud kerkhof begraven. Alleen de Koning is in een afzonderlijk graf gelegd. De zusters der Koningin zijn niet gedood, maar door de politie op Hongaarsch grondgebied gebracht. Door een correspondent te Belgrado van het Fremdenblatt ondervraagd, heeft de voorzitter van den Servische ministerraad Avakoemovits verklaardWij staan op het oogenblik in geen enkele betrekking tot prins Karageogievits, doch zijn verkiezing tot den troon is waarschijnlijk. Het mini sterie zal de Skoeptspina zich vrij laten uitspreken en daarna zijn ontslag nemen. Het nieuwe Kabinet zal regeeren op den grondslag der grondwet van 1901. Voor inmenging van andere mogendheden vreezen Wij niet. De vrede zal duurzaam zijn. In het Huis van afgevaardigden te Weenen ondervraagd over de gevolgen van het gebeurde te Belgrado heeft de Oosten- rijksche regeering verklaard haar volle aan- dacht aan deze tragische gebeurtenissen te scheuken, welke intusschen moeten be schouwd worden als een Servische zaak, althans zoolang zij geen gevolgen hebben voor Oostenrijk en den toestand in Europa. De regeering sprak de hoop uit, dat de nieuwe Servische regeering vriendschappe lijke betrekkingen met Oostenrijk zal onder houden en handelen zal in het belang van het behoud van den vrede op den Balkan. De Servische regeering zal kunnen rekenen op algemeene sympathie, indien, zij hare buiteniandsche staatkunde regelt naar de vredelievende neigingen der Europeesche kabinetten. In antwoord op een vraag hem in het Hongaarscne Huis van afgevaardigden ge- steid, heeft minister Szell verklaard, dat het voorbarig zou zijn zich uit te laten over de gebeurtenissen te Belgrado en de ge volgen op de buiteniandsche staatkunde. Hij hoopte echter, dat niets eene wijziging in de Oostenrijksch-Hongaarsche staatkunde noodig zou maken. Overigens zou de Regee ring over de belangen van Hongarije waken. De onder-voorzitter van het Huis sprak zijn droefenis uit en zijn spijt over de noodlottige ramp, waarvan koning Alexander het slachtoffer is geworden, die een oprecht vriend van Hongarije is geweest. Kossuth en Zichy betuigden hun instemming met wat Szell gezegd had en spraken hun leed wezen en hun verontwaardiging uit over don aanslag, waarvan men de gevolgen niet kan overzien. De groote meerderheid der Londensche bladen zijn, ofschoon zij den koningsmoord verafschuwen, van meening, dat geen inter nationale verwikkelingen er uit zullen voor komen maar de Standard en andere cou ranten dringen er op aan, dat de groote mogendheden Karageorgievitz niet zullen erkennen, tenzij hij zijn met-medeplichtigheid aan het boevenstuk bewijze anderen, die er aan herinneren, dat de Karageorgevitsen totDogtoe in Servië zeer onpopulair zijn geweest, vragen zich af of hij de kroon wel zal aannemen, bijaldien hem die wordt aangeboden. Interviewers te Genève semen intusschen den indruk te hebben gekregen, dat hij haar zal aannemen. De Times oppert het denkbeeld, dat hij afstand zal doen ten bate van zijn oudsten zoon George. Sommigen merken op, dat Karageorgievitz allesbehalve de eenige can- didaat iszelfs onder zijn eigen familieleden worden zijn rechten betwist. De Monte- negnjnsche prins Mirko is er bijv. ook nog en dan zyn er afstammelingen van oude Servische vorstengeslachten, die aanspraken zouden kunnen maken evenals Milan's onechte zoon, die stil te Constantinopel leeft. Keizer Frans Jozef bedreigd. Een waanzinfiige heeft eergisteren, toen de Oostenrijksche keizer naar Schöabruun reed, getracht met een stok naar Z. M. te slaan. Het is hem niet gelukt. Het volk wilde hem lunchen. Nader meldt men uit Weenen nog Een man met een stok is voor het rijtuig van den Keizer gaan staan, toen die naar Schöubrunn reed. De koetsier des Keizers sloeg met de zweep den man den stok uit de hand, waarna de dader onmiddelijk gepakt werd. Hij bleek een uit het gesticht ontsnapte krankzinnige. Macedonische wreedheden. Uit Belgrado wordt aan de Liberté ge meld, dat de Macedonische opstandelingen in het vilayet Monastir aan alle door hen gevangen genomen officieren neus, ooren en tong hebben afgesneden. Ten gevolge van deze gruweldaad heeft de Turksche regeering een belooning van 35.000 frank uitgeloofd, voor wie haar het hoofd van den opstandelingen-hoofdman Sarafoff zal over leveren. Z. H. Leo XIII kwam ons voor zijn leeftijd in aanmerking genomen, in een zeer goeden staat van gezondheid te zijn. Z. H. sprak zeer langzaam maar opgewekt, gedmende tien minuten, letterlijk het vol gende «Wij verheugen Ons, u, na te zijn terug gekeerd van uwe pelgrimsreize, zoo talrijk in Rome te zyn. 'ie pelgrimstocht zal de zoetste voldoe ning u verschaft heoben, zal versterkt hebben uwe godsvrucht en uw geloot en het geluk, de plaatsen bezocht te hebben, geheiligd door Onzen Heer Jezus Christus, zal de zoetste herinnering zijn van uw leven. «Gedurende uw verblijf in Palestina zult gij zonder twijfel uwe blikken en uwe ge dachten gekeerd hebben naar Frankrijk. «En gij zult voor Frankrijk gebeden hebben. «Als gij in uw land zijt teruggekeerd, verdubbelt uwe gebeden voor 't vaderland. Het heeft het hard noodig. (Elle a grand besom) hier beefde zijne stem en het tenger vaderhoofd zeeg neer op de borst en de zegenende handen vielen neer op de armen van den zetel, Z. H. wachtte en ging toen verder): «Wij bidden voor Frankrijk. «En nu, Wij geven u en al uwen familie's Onzen zegen." Daarna wenschte Z. H. ons allen eene gelukkige wederkomst in ons vaderland Allen waren diep getroffen. Ik voor mij zocht ca de audiëntie wat eenzaamheid en zocht het Campo Santo en knielde op het graf van mgr. dr. Schaepman. De leiders van dezen pelgrimstocht zijn de Assumptionisten. 2 Mei vertrokken wij uit Marseille met de boot Notre Dame de Salul naar Beyruth. De boot is uitsluitend voor pelgrims. Eene schoone kapel siert haar. Z. H- gaf het voorrecht, de H. Mis te lezen en het Allerh. te bewaren. Het plan naar Damascus te gaan, werd niet verwezenlijkt. In Damascus waren nog pas eenige gevallen van cholera geweest. Van Beyruth dus recht naar Nazareth enz. De eerste week in 't H. Land plaagde ons eene vreeseiijke hitte. Steeds waaide de brandende sirokko-wind. 'tls daarom, dat de tocht door Galilea, Samaria en Judea zoo vermoeiend en afmattend was. In Naplouse (Sicham) waren bewoners van het H. Land zelf die bezweken. In Jeruzalem gekomen, werd het weder aangenaam en frisch. Ai de heilige plaatsen werden door ons bezocht. De Assumptionisten sparen geen moeite, de reis nuttig en heilzaam te uoen zijn. Zij verdienen alien lof. Op Pinksterdag verheten wij het H. Land. Door de groote nute en 't vermoeiende der reis zijn drie pelgrims nelaas 1 bezwe ken een zwakke geestelijke en twee afgeleefde gnjsaardsleeken. Een enkele is zeer afgemat. Ziedaar eenige regels, die misschien bij uwe lezers belangstelling wekken. (C., Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie: Eenige sleutels, een bruin lederen kinder schoentje. Aan de volgende adressen zyn terug te bekomen een borduurlap en eenige borduur- benoodigdheden A. van Schie, Oterschiesche straat 54 een loupe S. Linnenbrink, Lange Haven 96een portemonnaie inhoudende eenig geld T. Poot, Laan ons Genoegen 76 een gouden oorbelletje: G. Noordyk, Klein Groenendal 23"*een onderstuk van een gouden oorbelletje: J. Penning, Oostsingel 13i; 1 paar dameshandschoenen: Wed. Kemp, Groote Markt 131een gulden in een papier gewikkeld K. Rosman, Rotterd. dijk 198. Gisteren namiddag is door de politie alhier aangehouden op aanwijziging van den heer D., rijwielhandelaar alhier de 19 jarige J. de J., uit Dordrecht, die trachtte een te Rotterdam gehuurd rijwiel te ver- koopen. Deze persoon is naar de politie te Rot terdam overgebracht. Zeer waarschijnlijk staat hij nog gesignaleerd als verdacht van vermoedelijke oplichting van een rijwiel te Amsterdam. De doorbraak in den Kethelpolder. De heer A. A.Neeb,rijkslandbouwieeraar voor Zuid-Holland, heeft te Kethel een voordracht gehouden, waarin hij besprak op welke wijze de gronden in den Noord- Ketkelpolaer het best in hun vorigen staat konden gebracht worden. Eerst moet alles worden gekalkt, dan deels geploegd, deels geëgd en nieuw gras gezaaid. Dit zal f 50 a f 60 per bunder kosten. Een der aanwezigen vroeg waar de boer de middelen zou vinden om de te maken kosten te bestrijden. Goeden raad had men nu, maar geld voor mest en zaad, wie moest er hen aan helpen. De heer O. P. van Rossen Hoogendijk, landheer van een paar boeren in Noord- Ketbel, wier land er geheel aan gegaan is, antwoordde zeer beslist: «Wie anders dan de landheeren Hem werd voor zijn ant woord hulde gebracht. De kiesvereeniging «Rotterdam III" stelde gisteren-avond in plaats van de heeren mr. P. D. Kley en W. Rueb, die niet meer in aanmerking willen komen, tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeente raad mr. A. O. H. Tellegen Bz. en mr. D. Fock. De Afrikaansche Tolconventie. De Kamer van Koophandel te Londen heeft de tolconventie goedgekeurd en de wenschelijkheid uitgesproken, dat het Kaap. sche Parlement haar bekrachtige. In het Huis van volksvertegenwoordigers te Kaapstad heeft minister Sprigg mede gedeeld, dat hij Maandag een voorstel zou indienen tot goedkeuring van de te Bloem fontein gesloten tolconventie. Hij hoopte, dat het Huis zou begrijpen, dat hy de con ventie krachtig is toegedaan. Naar het Heilig Land. PTri8sjer' dl® «en reis maakte naar het tf. Land, heeft de vriendelijkheid ons uit Rome te schrijven d.d. Dinsdag. Zooeven (twaalf uur) werden wy, zoo wat 300 pelgrims v.d. 25sten Franschen pel grimstocht naar 't H. Land, door Z. Hi in audiëntie ontvangen. Schiedam, 13 Juni 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 13 Juni 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor het rijwiel vak. - Personen bekend met rijwielvak. id. voor vjjlwerk. Tim merkeden. Ondermouters. Jongen voor distilleerderij Een schoenmakersjon gen. Steenhouwers. - Een Verver. n «en fabriek een jongen bekend met klee ennaaien. Jongen voor gistpakhuis T en ru'£'ter. Een leerling smederij °Ien l ,'aar-) -Een jongen in een kurkenfabriek, - Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Een moutersjongen. Brandersknechts. Een schippersknecht. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Distillateursknechts. - KantoorbediendenBoerenknech ts. Een tuimersknecht.-Een Slagersknecht. - Een tabaksbewerker. -Kistenmakers. - Ververs. out ooperknechts. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijf- werk, id. V00r loopwerk. id. voor loswerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. Bij de aanst. periodieke raadsverkiezin g te Viaardingen zal door de antirevolutio naire kiesvereeniging worden samengewerkt met de christelijke Nationale Vereeniging (richting Hoedemaker). De arbeiderskiesver- eeniging «Volksbelang" zal in ieder district voor de verkiezing van den gemeenteraad een eigen candidaat stellen, en daarvoor steun vragen aan de liberale kiesvereeniging. De commissaris van politie te Delft be richt dat op den 2den Pinksterdag van het jaar 1902 op den openbaren weg te Delft is gevonden een bedrag van f260 aan bank- en muntpapier, waarvoor zich tot heden geen eigenaar heeft aangemeld. Nog vóór de feesten wordt het Delfsche Studenten-Corps in rouw gedompeld door het overlijden van zijn lid H. J. Van Burkom. Het treurige, dat dit geval vooral ken merkt, is dat de dood wordt toegeschreven aan te groote inspanning bij het examen. De heer v. Burkom was geslaagd voor het examen B, doch werd kort na het afleggen daarvan ongesteld. Het Delfsche Studenten-Corps heeft voor 2 weken den rouw aangenomen. (Bniten verantwoordelijkheid der Kedaetie.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik van Uwe welwillendheid eene klein phaU- ruimte voor het navolgende u^Onder du veie fraaie Schiedamachc straten nwg voor-1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2