Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 14 Juni 1903. No. 7624. TWEEDE BLAD i Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBU8 YA5 DIT BLAD! Voor Schiedam per 3 maandenf Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADTERTENTlfiSt Van 16 regels. ƒ0.60 Elke gewone regel meer®*10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BIN3E5LA5D. De opper-ceremoaiemeester maakt in de Staats Ct. bekend, dat het Hot, ingevolge I de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den Binnenlandsche Zaken over 1903, benevens regeling van werkzaamheden. De luitenant ter zee le klasse Bron, die zoo vroeger werd gemeld, bestemd is om op te treden als adjudant van den minister van marine, en die in verband hiermede deze week hier te lande uit Indië is terug gekeerd, maakte gisteren-voormiddag ziju von „enten rouw zal aauucuicu u. ucu htl bij den minister) schout-bij- 'Ud van drie dagen, ingaande op Zaterdag H 13 Juni 1903, wsgens het overlijden van Zijn* Hoogheid prins Julius van Slees wijk- Holgtein-Sonderburg-Giücksburg. Blijkens de opgave in de Staatse, omtrent hst bevolkingscijfer van elke gemeente der provincie Zeeland op 1 Januari 1903 bedroeg de bevolking dier provincie op genoemden datum 109.828 mannen en 112.128 vrouwen, totaal 221.956. De gemeente Middelburg had 8783 man nen en 10,219 vrouwen, totaal 19.002 en de gemeente Vlissingen 9413 mannen en 9892 vrouwen, totaal 19,305. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant, in het district Heusden, verkreeg de heer Timmermans 2661 en de heer Bekker 2564 stemmen. Gekozen derhalve de heer Timmermans. Bij het onlangs ontslagen spoorwegperso neel te Arnhem bestaat het plan, om aldaar een coöperatieve glazenwasscherij op te richten en een expeditiedienst te openen met de omliggende plaatsen. De Weesinrichting Neerboch vierde deze week haar 40ste jaarfeest, bij welke gelegenheid de directeur de heer Van 'tLindenhout afscheid nam en zijn opvolger de. Schrijver zijn taak aanvaardde. gebroken, zoodat van de voorgestelde zon derlinge luchtvaart wel niets komen kan. Te Breda werd eergisteren en gisteren gehouden het 8ste Congres van dezen aard, onder voorzitterschap van dr. B. Reiger, Twee Texelaars, die eens wilden weten of het omwandelen van hun eiland in een dag volbracht kon worden iets wat nog nooit door iemand is onderzocht, gingen daartoe Maandag vroegtijdig op het pad. De tocht werd glansrijk volbracht en vereischte 15£ uur, waarvan zij 12£ uur hadden moeten loopen. De gewone audiënties van de ministers van Waterstaat en Justitie zuilen de vol gende week niet plaats hebben. Het oud-Parlementslid van de Kaapkolonie, de heer S. J. van den Walt, heeft door bemiddeling van generaal Louis Botha een speciaal »permit" gekregen om naar Zuid- Afnka terug te keeren. Reeds heden zal de heer Van den Walt de reis aanvaarden. Donderdag-namiddag stapte te Valkens- waard uit den trein, die van Eindhoven burgemeester van Utrecht, die in zijn aankwam, de rijksveldwachter van Wester openingswoord o.m. hulde bracht aan den overleden ondervoorzitter dr. Schaepman, die zich, zeide spr., door zijn optreden warm e sympathie verwierf. Zeer de aandacht trok de voordracht van prof. Spronck over de kinkhoestbaccil, die gevaarlijker is dan men veelal meent. hoven, vergezeld van zijn hond, teneinde zich te voet huiswaarts te begeven, in de nabijheid van Westerhoven gekomen, brak een hevig onweer los, gedurende hetwelk beiden door den bliksem getroffen en terstond gedood werden. De Kamer van arbeid voor de metaal- en houtbewerking te Haarlem heeft den gemeenteraad verzocht te willen overgaan Bij de rijks directe belastingen is met I tot de oprichting van eene gemeentelijke mgang van 1 Juli verplaatstJ. G. C. arbeidsbeurs, om een begin te maken met Handel, rijksklerk ten kantore der inv. en I de bestrijding der werkeloosheid. Een ont- acc. te Rotterdam, naar de inspectie der werp voor een zoodanige beurs is daarbij inv. en acc. aldaar. door haar overgelegd Ingetrokken is de verplaatsing van W. Lutke Schipholt, kom. 2e kl., van Dieren naar Schiedam. Eenige landbouwers in Friesland hebben aan den minister van oorlog een adres ingediend, waarin wordt verzocht, voortaan de jaarlijksche inspectie van de milicien- terlofgangers op een anderen tijd van het jaar te doen houden dan in de hooityd, wanneer op het land geen arbeidskrachten kunnen gemist worden. Men schryft aan de Tel_ Met onze z.g. viermaander milicien heeft men nog niet veel op, naar het schijnt. Zoo is nu weder door den minister van oorlog bepaald, dat de miliciens, die tot ziekendrager in oorlogstijd worden opgeleid, enkel nit genoemde categorie miliciens gekozen moeten worden. Deze regeling maakt een vreemden indruk, omdat bekend is, dat het ontwik- kelde gedeelte onzer miliciens, en daartoe behooren de meeste viermaanders, nu liever niet voor gezegde betrekking in aanmerking komen. In Januari 1904 zal de gemeentelijke electrische centrale te Amsterdam de ex ploitatie aanvangen. De statuten der naaml. vennootschap ïBoeatan", waarvan het doel is, het kunst- nijverheidswerk en producten van huisvlijt van den inlander een markt in Europa te bezorgen, zijn der regeering aangeboden. De vennootschap begint met een kapitaal van 120.050. Men ziet in Den Haag om naar een geschrikt winkelhuis voor deze zaak. Brand. Te Vriescheloo (Groningen) is gisteren een felle heidebrand uitgebroken. Een groote hoeveelheid turf van de heeren Tijdens en Everts is een prooi der vlammen geworden De felle regen kwam juist op tijd het vuur is gebluscht. UEMENttl) NIEUWS. Eenige visschers uit Veen (Noord-Brabant) hebben in de Maas een steur van 106 pond gevangen. Te Kleef brak brand uit in de Ijskelder" der van den Berghs Margarine Werken. Door Krachtig optreden der braudweer bleven de verdere fabrieksgebouwen ge spaard. De schade wordt op 5 a 6000 mark geschat. Gisteren begon in Engeland de jacht op de grouse, een soort korkoen. Maar nu is er dit jaar in hevige mate de ziekte onder die vogels uit gebroken. Bij honderden worden zij in sommige streken dood opgeraapt. Terwijl oen milicien van het 3e regiment infanterie (kazerne Korenmarkt) te Bergen- op-Zoom aan het zwemmen was, sprong hij in een ondiep bad. Toen hij boven kwam, had hij zjjn ruggegraat en een halswervel gebroken. In de Kamerzitting van a.s. Dinsdag is de voorzitter voornemens aan de orde te stellen de interpellatie-Heemskerk over het doodschieten van een erfgooier te Blaricum, de interpellatie-De Vries over de steenfabrieken, wijziging der begrooting voor Men schrijft aan de IV. R. Ct. uit Utrecht van 12 dezer Gisteren-morgen is in arrest genomen de personen Lvóór eemgen tijd reeds verdacht in zake den dood van een kleer maker daar ter stede, van wie» verhaald werd dat hij zien wegens ontrouw van zijne echtgenoote, te Londen zou hebben van kant gemaakt. Wegens gebrek aan eenig bewijs wer d Ltoen weder vrijgelaten, doch thans schijnen vermoedens tegen hem gerezen te zijn die zijne arrestatie noodzakelijk maakte. Voor het vervoer van grasmaaiers naar Friesland heeft de Staatsspoor Maandag van Nieuwe Schans naar Leeuwarden een extra- trein doen loopen, waarvan door zevenhon derd maaiers is gebruik gemaakt. Gisteren-middag is in de Gerard Doustraat te 's-Gravenhage, eene vrouw, na eene woordenwisseling met een puurvrouw door een zenuwtoeval getroffen en plotseling overleden. Een Engelsch geneesheer heeft een artikel geschreven om aan te toonen, dat lippen- kanker in bijna alle gevallen het gevolg is van pijpen. De ziekte komt bjjna niet voor bij menschen, die met rooken, en het meeste- daar waar de korte Goudsche pijp gebruikt wordt, waarvan het uiteinde mees tal scherp en afgebroken is. Soms zijn afgebroken scherpe of onregelmatige tanden de oorzaak daar zij een wondje openhouden Van 350 gevallen, door den heelkundige behandeld, waren slechts drie bij vrouwen, en dit waren boerinnen uit het Westen van Engeland, die steeds rookten. Een ingezetene van 's-Gravenhage verzond op 26 Mei jl. een buitenlandschen postwissel ten bedrage van tachtig gulden aan eene firma van eene buitenlandsche loterij, en zulks, om daarvoor naar aanleiding van eene door die firma verspreide circulaire, een lot te ontvangen. Hij ontving evenwel daarna, en zelfs nadat hij nog tweemaal gereclameerd had, nóch het lot, nóeh ook eenig bericht van bedoelde firma. De trek king der loterij zou 18 Juni plaats hebben. Naar de Patrie verneemt, is een, waarschijnlijk anarchistische», aanslag ge pleegd tegen het nonnenklooster van den H. Karei Borromeus te Gorlitz in Bohemen. Er is vrij belangrijke matenëele schade aangericht. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Kerknieuws. De aëronaut Louis Goossens, die heden te Amsterdam op een onder een luchtbal gebonden rijwiel in de lucht zou stijgen, is gisteren van zijn fiets gevallen en heeft I Heiligdom van het H. Hart op Monmartie daarbij een zijner beenen op twee plaatsen I worden bezocht, waar kerkelijke plechtig- De Nederl. Bedevaart naar Lourdes en de basiliek van hel H. Hart te Parijs zal van 24 Augustus tot 1 Septemöer a.s. worden gehouden. Te Parijs zullen de Notre Dame en het BSkCut Billis*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5