Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Dinsdag 16 Juni 1903. No. 7625. 1 Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OEFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad •lier gemeente in zijne vergadering van 3 Juni 1903 is vastgesteld de volgende vor- °rdening VERORDENING tot wijziging van de Verordening regelende de bouwpolitie en de verplichtingen van eigenaars van naburige erven te Schiedam, (Gemeenteblad 1898 no. 1). Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 9/12den Jnni 1903, B no. 547 ('Je afii.) G. S. no. 136 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den loden Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Kennisgeving. Eostelooze toelating van leerlingen op het gymnasium, de hoogere burger school en de herhalingsschool, verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid leerplan. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de aanvragen om kosteloos te worden toegelaten tot den a. s. cursus lo. van het gymnasium 2o. van de hoogere burgerschool 3o. van de herhalingsschool verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid Feuilleton. i) Het was de 3de Zondag na Paschen, het beschermfeest van den H. Jozet. Met vluggen tred stapte de jeugdige Jozef Haydn voort op den weg naar het klooster «Mariazell". Daar aangekomen bleet hij staan en bezag met schuchteren blik de witte muren, met die menigte hooge venstersen in zijne Verbeelding aanschouwde hij de klooster lingen, die nu eens stil en ernstig, dan vriendelijk en vroolijk de gang en zalen doorwandelden. «Hoe zou de koordirecteur er toch wel uitzien?" zoo vroeg hij zich-zelven, terwijl hij van onder zijne jas een rol muziek- papier te voorschijn haalde en het weemoe dig beschouwde. Lang stond hij in gedachten leerplan, uiterlijk den lsten Juli a. s. bij hun College moeten zijn ingediend. Schiedam, 15 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. ALGEMEEN OYERZICHT. 15 Juni 1903. De koningsmoord in Servië. De volgende aaneengeschakelde beschrij ving van het koningsdrama te Belgrado geeft overste Misjits, de eigenlijke leider bij den ten uitvoerlegging van den konings moord Toen koning Alexander het noodlottig besluit nam om Draga Masjin te trouwen, ontstond zoowel onder het volk als bij het ieger een verschrikkelijke opwinding. Het leger vormde, reeds toen het plan, den Koning van zijn macht te berooven en koning Milan weer op den troon te plaat sen om de waanzinnige daad te beletten. Het plan werd inmiddels door een regi ments-commandant verraden. En door de voltrekking van het huwelijk en den eenigen maanden later gevolgden dood van Milan zou het plan voorgoed verijdeld zijn ge worden, wanneer Alexander niet op aan sporing van koningin Draga den staatsgreep van 25 Maart (oude stijl) had gedaan, waardoor hij Nicodemus Loenjevits (broeder van Draga) het volk als troonopvolger wilde opdringen. De onwettige houding der overheid versterkte het volk in zijn argwaan, dat de Koning met geweld een Skoeptsjina had samengesteld, die zijn wil blindelings zou volgen. De radicale partij, die over een groote meerderheid onder het volk beschikt, besloot tegenover dit voornemen zich te onthouden van het steiien van candidaten. Dit had tengevolge dat alles zonder onder scheid van partij zich vereenigde om een gewelddadige oplossing tot stand te brengen. Zoo begonnen corypheeën ais Nowakovits, verzonkeneindelijk richtte hij zijne schreden naar de kloosterpoort en vroeg den portier, of hij den directeur van het zangkoor zou kunnen spreken. Deze woorden moesten op het gelaat van den jonkman een pijnlijke uitdrukking te voorschijn hebben geroepen, want de portier zag hem medelijdend aan. >Nu", sprak hij, «ik wil eens hoorenmisschien gelukt het tóch." Haydn werd toegelaten. Men bracht hem in een groote zaal, waar verschillende kasten stonden vol muziekboeken, daaren boven een piano en verscheidene andere instrumenten. «Wat verlangt ge vroeg de pater. Haydn haalde diep adem. «Mijn naam is Jozef Haydn, eerwaarde heerik ben koorzanger geweest in de St. Stefanuskerk te Weenen Men zegt, dat ik een mooie stem heb en veel van de muziek ken. Wat ik bier bij mjj heb, is het beste, dat ik tot nog toe gemaakt heb." «En dat wilt ge aan ons klooster ver- koopen »Neen", antwoordde Jozet; «ik wil geen kolonel Masjin, Gentsjits, Atanats, Korits met de voorbereiding van de samenzwering. Geen generaals en slechts weinig officieren van den stat werden in het geheim inge wijd het waren meest subalterne officieren, die er aan deelnamen. Opgemerkt dient te worden, dat de Koning verscheiden brieven had ontvangen, waarin hij gewaar schuwd werd. De laatste brief kondigde aan dat de aanslag met Pinksteren zou plaats hebben. Toen deze feestdag zonder incident voorbijging, zei de Koningin tegen baar hofdame Petronijevits«Kijk, die lafaards schrijven en schrijven, maar aan de daad waagt zich niemand." De officieren, die op zich genomen had den koning Alexander en zijn vrouw met geweld te verwijderen, verdeelden zich in eenige groepen, die in verschillende koffie huizen wachtten tot het feestmaal en het concert in den konak geëindigd waren. Om recht koningsgezind te schijnen, lieten al deze groepjes door de muzikanten in de cafés het «Koningin Draga Kolo" onaf gebroken spelen. Tegen half twee's nachts begonnen zij zich voorzichtig te verzamelen voor den konak, om daar van kolonel Alexander Masjin hun bevelen in ontvangst te nemen. Om dezen tijd waren ook reeds alle politiebureaux evenals de gendarmerie- kazerne door het zevende regiment infante rie omsingeld. Terzelfdertijd sloten het 4e regiment cavalerie en de bereden artillerie alle ministers en den stadsprefect in, terwijl het 6de regiment infanterie en de garde-infanterie het paleis omsingelden. Op het bevel tot den aanval opende nu de kapitein der garde Loebakostits de twee westelijke paleispoorten en liet de voor het koninklijk slot verzamelde officieren binnen, terwijl overste Peter Pisjits met een deel van het 6ie regiment naar de zuidelijke poort trok. Na hevigen tegenstand werden de paieisgendarmes overweldigdzij kregen zes dooden en 20 gewonden. Nu drongen de vereenigde officieren van bet 6e regi ment infanterie, het éde cavalerie en de 3e batterij met ongeveer 20 officieren van handel drijvenik ben hier niet gekomen om geld, maar om de gunst te verzoeken, mijne composities in de kerk te laten zingen." De pater zag den muzikant verwon dert aan. «Dat kan niet geschieden." «En als ik het nu eens dringend smeek «Onmogelijk, lieve vriend; ga naar beneden naar de eetzaal, daar zult gij onthaald worden, maar wat uwe composities betreft, neem die maar weer mede." Daar stond de jonge kunstenaar, bevend van ontroering. «Ik herhaal het pater, ik was koorzanger te Weenen en «Er komen hier zooveel jongelieden, die voorgeven, dat zij zanger zijndoch als het erop aankomt, kunnen zij geen noot zingen." Bij deze woorden wendde de geestelijke zich om. Krampachtig klemde Haydn de muziekrol in de hand en dan verwijderde hij zich. 't Klokkengelui weerklonk, dat de geloovigen naar de Hoogmis riep. Haastig sprong Jozef op en seide: «Als het erop de krijgsschool en den generalen staf naar de uitgangspoort van den ouden konak. Daar zij deze deur gesloten vonden, die kolonel Mika Naumovits moest openen, liet Misjits een dynamietpatroon ontploffen, waarbij Naumovits, die de deur van binnen wilde openen, gedood werd. Nu drongen de samenzweerders, terwijl zij kapitein Miljkovits (schoonschoon van den minister president Zinzar Markovits) die zich ver zette, neerschoten, binnen in den konak. De vrouw van Miljkovits schonk op hetzelfde tijdstip een kind het leven. Tevens werd generaal Lazarus Petrovits na hevigen weerstand overmand. Nu begon de jacht op het koninklijk paar, die in de diepste duisternis plaats had, daar generaal Petrovits de electrische verlichtingsinstaliatie vernield had. Onaf gebroken geweer- en revolvervuur wierp flikkerende bl.ksemstralen in de ruimten. Toen de laatste tegenstand gebroken was en men bijna een uur het koninklijk paar vergeefs had gezocht, dwong men generaal Petrovits de schuilplaats van den Koning en de Koningin boven de eetkamer in een kleine provisiekamer aan te wijzen. De Koning was enkel in een rood zijden hemd gekleed. Nu begonnen de onderhandelingen met den Koning. Misjits eischte van hem, dat hij afstand zou doen van den troon en het land verlaten. De Koning weigerde, terwijl hij de officieren toeriep: «Ik ben koning Milan niet en laat mij niet door een paar officieren bang maken, versta jelui dat?" Nu eischte Mitjits op scherpen toon, dat Alexander koningin Draga zou verbannen, waarop de Koning Drage om armde en kuste, terwijl hij zeide, dat niets hem van zijn Draga kon scheiden. Daarop werden beiden doodgeschoten. Meer dan 20 kogels doorboorden Alexander en nog veel meer de Koningin. Terwijl dit alles in den konak gebeurde, had men den minister president Zinzar Markovits in zijn woning doodgeschoten evenals geDeraal Milorvan Paulovits en den chef der politie Weija Podorovits gevaarlijk aankomt, kunnen zij geen noot zingen," zei de pater, goed, ik zal toonen, dat ik wel kan zingenop dezen dag zal de Heilige Jozef mij zeker beschermen Haydn begaf zich naar de kerk en nam op het koor plaats.. In het begin stond hij op bescheiden bij het prachtige orgel en die hem zagen, meenden, dat hij bjj ver gissing daar was gekomen en nu vreesde onder de vele monniken en koorzangers plaats te nemen. De muziek werd aan de zangers rondge deeld. Hay in plaatste zich naast een knaap, die den solo moest zingen, vertelde hem van Weenen, dat hij daar in de St. Stephanuskerk een goed zanger^was geweest en verzocht hem den solo eens te mogen inzien. Jozef bekeek de noten had weldra de melodieën begrepen en den geest der muziek in zich opgenomen. «Liat mij den solo zingen?" fluisterde Haydn. (Slot volgt r NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT EENIG ARTIKEL. Aan art 40 van bedoelde verotdening vrordt toege voegd eene 2e alinea luidende als volgt: Vac de voorschriften in de eerste alinea van dit artikel neergelegd, kunnen Burgemeester en Wethouders buitengewone gevallen ontheffing verleenen. Aldns gedaan ter openbare vergadering van den 3den "Uni 1908. De Voorzitter VERSTEEG. De Secretaris WIJTEMA.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1