gewond. In den looppas stormden de sol daten naar de woningen der ministers. Tegelijkertijd werd het huis, waarin de zusters der Koningin woonden, omsingeld, op dat zich niemand aan haar zou vergrij pen. De drie zusters der Koningin zijn on gemoeid gebleven. Twee broers der Koningin werden reeds te voren op straat gevangen genomen en naar de hoofdwacht gebracht waar zij zich nog verzetten en door de wacht gedood werden. De eene Loenjevits werd doodgeschoten door het escadron, waar over hij het bevel voerde. De Russische gezant vond 's morgens de lijken van het koningspaar in den hof, waarin zij uit het venster waren geworpen. De hoofden van het kompiot organiseerden nog snel een veiligheidsdienst, terwijl om 5 uur 's morgens reeds het nieuwe Kabinet was gevormd. De Servische minister president Avikoe- movits heeft aan een correspondent van de Budapesti Hirlap verklaard: Wij hebben van alle mogendheden behalve Duitschland de verzekering ontvangen, dat de gebeur tenissen in Servië beschouwd worden als een binnenlandsche aangelegenheid. Geen enkele samenzweerder zal vervolgd worden. De aanslag wordt beschouwd als een gevecht, waarin talrijke aanvallers gebleven zijo(!) Te Belgrado is reeds een groote minister raad gehouden. De nieuwe regeering heeft tegen 1 Juni (oude stijl) de afgevaardigden en senator, die krachtens de oude kieswet gekozen waren, bijeengeroepen. De officieren, die de Obrenovitcb welge zind waren, zijn ontslagen; zij die vijandig tegen de Obrenovitsen stonden zijn weer aangesteld. De bladen richten dankbetuigingen tot de samenzweerders. De gewezen minister van Binnenlandsche zaken Theodorovitch, die bij den staatsgreep gewond werd, is Zaterdag overleden evenals twee oficieren, die aan den aanslag deel namen. Het Wiener Tageblatt ontving een tele gram uit Simla, waarin gezegd wordt, dat de soldaten, die na den moord het paleis binnendrongen, zelfs het lijk van koningin Draga nog niet ongemoeid konden laten. In sommige Servische provinciën zouden onlusten ontstaan zijn tusschen de aan- hangers der dynastie Obrenowitch en de volgelingen van Karageorgewitch. De censuur belet het seinen van verdere bijzonderheden naar het buitenland. De Servische Kolonie te Berlijn heeft een manifest verspreid, waarin de moorden van Belgrado worden goedgekeurd en waarin zij verklaart, dat het gedrag van den Koning en de Koningin een onvermijdelijke uit barsting ten gevolge moest hebben. Het manifest besluit met Peter Karageorgewitch tot koning te proclameeren. In den ministerraad openbaarde zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ver schil van meening. Dientengevolge zal men thans George Karageogewitch, de zoon van Peter, heden (Maandag) in de Skoeptsjina als opvolger voorgedragen en zal deze ver moedelijk tot koning uitgeroepen worden. De Londensche Standard verneemt uit Genève, dat Karageorgewitch er onlangs niet in geslaagd is, een millioen francs te Zurich op zich te nemen, wat zou bewijzen, dat hij reeds op zekere gebeurlijkheden rekende. De Daily Mail verneemt uit Genève, dat Karageorgewitch, die ongesteld heet, Maan dag naar een ongenoemde plaats zal ver trekken. Vele Servische vluchtelingen zyn naar Belgrado vertrokken. Karageorgewitch neeft in een interview geloochend, dat hij met Rusland, Oostenrijk en Italië in geheime verstandhouding stond en dat hij het kom piot voor den moord drie maanden geleden had helpen beramen. Prins George Karageorgewitch, die thans in de plaais van zijn vader Peter is geko men als vermoedelijk opvolger op den Ser- vischen troon is, naar men zich herinnert, een jongen van achttien jaar en is op het ougeiibl.k te Petersburg bij het kadetten corps Alexandra. By de Bulgaarsche regeering er. de pers overheerscht de meening, dat de regeling van den toestand kalm in zijn werk zal gaan. De regeering is daarom besloten, geen grensmaatregelen te nemen en met de nieuwe wettige regeering van Servië de beste betrekkingen aan te knoopen. De Bulgaarsche pers vindt het kenschet send en leerrijk voor de Balkan Staten, dat voor de omwenteling niet het volk, maar alleen een deel van het leger gewonnen was. Ministerieelë crisis in Italië. De ministerieele crisis, die in Italië sinds lang werd verwacht, is thans een feit ge worden. Nadat de ministerraad Zaterdag ochtend twintig minuten geduurd had, liep reeds een hardnekkig gerucht, dat er be sloten zou zijn gezamenlijk af te treden. Spoedig bleek dit gerucht waarheid te bevatten, toen Zanardelli in de Kamer het aftreden van het Kabinet mededeelde. De Koning heeft zich zijn beslissing voorbe houden. Het ministerie zorgt voor de af doening der loopende zaken. Zanardelli verzocht de Kamer haar zittingen te ver dagen. Nieuwe Duitsche handelsverdragen. Officieus verluidt te Berlijn tegenover het verwijt, dat de Duitsche regeering tot dusver de onderhandelingen over de nieuwe handelsverdragen op de lange baan schuift, dat dit niet het geval is. Met Rusland en Zwitserland zouden tusschen de regeering en de voorbereidende besprekingen reeds aan den gang zijn. Ook is van Duitsche zijde reeds vastgesteld, wat men wil vragen en toestaan. Daarentegen zijn Oostenrijk en Italië nog niet klaar met hun eigen nieuwe tarieven. Voor 't geval de nieuwe Rijksdag door een onverwacht samen gaan van de sociaal-democratie en de agrariërs een meerderheid tegen de nieuwe handelsver dragen zou opleveren, zou de regeering geen oogenblik talmen om onder de verkiezings leuze voor nieuwe handelsverdragen den Rijksdag te ontbinden en een beroep op het volk te doen. serum, betrekkelijk gunstig. Hij heeft geen koorts. De behandeling met serum wordt voortgezet. De Jodenmoord in Rusland. De Londensche Times bevat het bijna ongelooflijk bericht, dat het antisemietische oiaa Bessarabets, welke ophitsingen zijn voorafgegaan aan den jodenmoord, 25000 roebels heeft ontvangen ais loon van de Russische regeering. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 15 Juni 1903. Wij vestigen de aandacht op achterstaande oproeping voor de algemeene vergadering van de R. K. Kiesvereeniging Recht Plicht en Orde", welke met het oog op de perio dieke verkiezingen moet worden gehouden. Het doet ons alleszins genoegen, dat deze vergadering tijdig wordt uitgeschreven, opdat het gewichtig vei kiezings werk met zorg worde voorbereid en tot een goed resultaat geleid. Mogen de aanstaande verkiezing evenzeer van den kant der kiezers met den noodigen ernst worden voorbereidBezoeken zij daarom Vrijdag avond zooveel mogelijk de vergade ring, waar de periodieke raadsverkiezing zal besproken worden. Met leedwezen vernemen wij, dat de zeereerw. heer pastoor A. M. Swildens te Wervershoef, oud-kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier, die nog onlangs hier het jubilé der statie kwam medevieren, Vrijdag-avond van de HH. Sacramenten der stervenden is voorzien. De Dreyfuszaak. De aanhangers van Dreyfus gaan voort ailerlei berichten te publiceeren, die de on schuld van den ex-banneling moeten bewijzen. Zoo komt nu weer het volgende draad- bericht uit Brussel, dat evenals voorgaande berichten alie voorbehoud verdient. Toen Wessel op de artillerieschool te Chariottenburg was, copiserde hij verschil lende Fracsche documenten, welke waren verkregen door verraad, gepleegd door een olficier van Fontainebleau. In 1894 werden zoovele Fransche stukken overgeleverd, dat daarvan 900.000 Mark werd betaald. Ook toen Dreyfus was gevangen genomeD, ging die toevloed van stukken door. Sommige stukken, die in het bordereau worden genoemd, kwamen van Fontainebleau. Terzelfder tijd had de Fransche regeering een spion te Chariottenburg, n.l. Fanny Baumler, die, de vriendin van Wessel geworden, hem tot verraad verleidde, en hem voorstelde aan commandant Lautb, officier van den generalen staf van het Fransche leger. Aanstonds bij de behandeling van de Dreyfus-zaak verklaarde Wessel aan den Franschen generalen staf dat Dreyfus onschuldig was, doch zijne mededeelingen werden achtergehouden. Het Dresdener Hofdrama. De groothertog van Toskane is Vrijdag middag te Lindau in Beieren aangekomen, om zyn dochter, prinses Louise, te bezoeken. De Staatscourant van Zaterdag (no. 136) bevat de koninklijk goedgekeurde akte van oprichting der naamlooze vennootschap »Ned. Kettingfabriek" alhier. Doelhet fabriceeren van en den handel in kettingen en andere zaken uit metaal benevens al hetgeen daarmee in verband staat. Kapitaal f 120.000, verdeeld in 3 seriën A B en C, iedere serie groot 40 aandeelen, elk van fiOOO. Verder worden nog uitgegeven 20 opzichtersaandeelen zon der waardebepaling en genummerd van 1 tot en met 20. Voor de eerste maal is benoemd tot directeur de heer F. J. P, Ellerbeck. Zaterdag middag is de 7-jarige T. H. van Woerkom, wonende in de Korte Kerkstraat, in de Scbie gevailen. De kleins werd, gelukkig, spoedig gered door den meesterknecht, W. Geerardtz uit de branderij van den heer Wittkampf aldaar. Zondag-middag 121/* ure viel het Sjarig dochtertje van Leciuse in de Schie. Toevallig passeerde juist aldaar W.Broe- ren, brugwachter der H. IJ. s., die gekleed te water sprong en het genoegen had het kind van een wissen dood te redden. Dit is de 18e drenkeling in 12 jaren tijds door Broeren geredhem behoort zeker voor zijn cordate handeling hulde te worden gebracht. waarvan 4 zeilschepen en 3 zeelichters. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 175, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 2 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 135 schepen, waarvan 8 zeilschepen en 3 zeelichters. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 131, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 1 en voor Maassluis 2. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 395, en het aantal netto registertonnen 549,260 meer dan tot op gelijken datum in 1902. De Raad van Overschie benoemde Zaterdag tot gemeente-architect op een jaarwedde van f150 de heer Th. Van den Berg Cz. aldaar. Op een advies van bewoners van de Zestienhovensche kade in zake de verhoo ging van den dijk tot op plus 75 c. M. Schielands peil werd besloten adressanten te berichten, dat hun adres voor kennis geving is aangenomen. In antwoord op een schrijven van den ingenieur Schotel, inzake de waterleiding- werken, werd besloten het riool 115 M. door te trekken, en een nieuwe schoeiing aan te brengen, wat een hoogere uitgaaf vordert van f 1000. Een rapport der Gezondheidcommissie over slechte toestanden zal door B. en W. in overweging worden genomen. Het hoofdbestuur der vereenigicg West- land heeft op zijn aanvraag om openstelling van het Zwethkanaal voor de scheepvaart, van het hoogheemraadschap Delfland een schrijven ontvangen, waarin gezegd wordt, dat is besloten aan het verzoek te voldoen, mits door de vereeniging Westland of andere belangstellenden, het benoodigde kapitaal voor het gereedmaken van dat kanaal voor de openbare vaart, tot een bedrag van 116.000 in Delflands kas worde gestort en Westland zich tevens verbindt door storting van een gekapitalieerde som, berekend naar een bedrag van f1000 aan jaariijksch onderhoud, het hoogheemraad schap in staat te stellen in de meerdere kosten van het onderhoud van het kanaal te voorzien. De overwegingen, welke tot het nemen van dat besluit hebben geleid, zijn, dat het niet op den weg ligt van Deifland, uitgaven uit de kas van het hoog heemraadschap te doen voor een werk, dat met is ten behoeve van een zuiver water- schapsbelang. Na ontvangst van dit schrijven heeft het hoofdbestuur van Westland besloten aau het hoogheemraadschap zijn teleurstelling te betuigen over dit antwoord en niet in het genomen besluit te berusten, doch zich te wenden tot Gedeputeerde Staten of tot den minister, om bij die autoriteiten te vernemen, wie eigenlijk beiast is met het beheer der vaarwaters in het Westland. Te Delft zal, vermoedelijk in de tweede helft van Juli a. s. eene provinciale mee ting voor vak-organisatie gehouden worden. Het initiatief daartoe werd genomen door den Delftschen Bestuurdersbond. Nu het grootste deel der schapen van de visscherij vloot te Vlaardingen naar zee ver trok en zijn, levert de haven aldaar een heel ander gezicht op dan een week geleden, toen er ongeveer 300 schepen lagen Aan den havenkant is het al hetzelfde, doch dat verandert natuurlijk dadelijk zoodra er een aantal schepen van „de haringvangst terug- keeren. De pest te Berlijn. De ziekte van den verpleger Marggraf in de Beriijnsche Charité is, volgens het in het instituut voor besmettelijke ziekten verrichte bacteriologische onderzoek, nu toch gebleken pest te zijn. De toestand van den patiënt is, dank zij de behandeling met het Aan de Oosthavenkade, te Vlaardingen, heeft een groote verzakking van den kaaimuur plaats gehad. Een oppervlakte van 25 meter is een halven meter weggezakt, zoodat het daar zeer gevaarlijk is en het zeker wel noodig is, dat er spoedig werk van wordt gemaakt, daar er anders misschien ongelukken kunnen gebeuren. Gedurende de vorige week zijn den Nieu - wen Waterweg ingekomen 170 schepen, BINNENLAND. De Bood tegen den vaccinedwar.g heeft in een adres aan H. M. de Koningin het verzoek gedaan, dat H. M. het daarheen moge leiden, dat ook ouders, die hun kin deren niet op een bijzondere school willen of kunnen zenden, de gelegenheid ontvangen, dit te doen zonder dat zij het bewijs behoe ven over te leggen, dat hun kinderen gevaccineerd zijn. De Brusselsche Soir bevatte dezer dagen een bericht uit Amsterdam, meldende (uit »Souree autousée") dat onze Koningin sedert eenigen tijd ernstig ongesteld zou zijn ('t bericht noemt zelfs verschijnselen van tuberculose) en gedurende een jaar naar Madera of naar Cairo gaan zou tot herstel van gezondheid Het dagelijks bestuur van den Neder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2