r«™. {T< P- 'andschen Journalistenkring deelt ons mede 'an welingelichte zijde te zijn gemachtigd ot stellige tegenspraak van dit bericht. D« Koningin is niet behandeld wegens ®®nig ziekteverschijnsel van bedoelden aard ®n tot het volgen van een kuur is vermoe delijk gebouwd op het bestaan van de ge- he®l natuurlijke vermoeidheid waartoe de drukke dagen te Amsterdam aanleiding "ebben gegeven. De gewone audiënties van de ministers *an Justitie, Oorlog en Waterstaat zullen deze week niet plaats hebben, De Tweede Kamer za! denkelijk met anger dan tot het einde dezer maand "ïjoen blijven. De Rijksmiddelen. Mei is niet onvoordeelig voor de schatkist ëoweester kwam 3£ ton meer in dan in dezeltde maand des vorigen jaars. Meer gaven grondbelasting f 5000, perso neel f 32 000 en bedrijfsbelasting 1 61.000 binder de vermogensbelasting 110.000. De invoerrechten rezen f 66.000, daarentegen daalden de accijnzen met 2 ton bij verleden laar Mei. De successierechten gaven een kwart naillioen meer dan het vorige jaar, de registratierechten f 84.000 meer, de zegel- r®chten f 39.000 minder. Posterijen steeg met bijna een halve ton, «legrafie met f 8000de domeinen rezen ®v®neens bijna een halve ton en de loods gelden 60 mille. De totaalcijfers zijn dit jaar Mei 114.198.162, verleden jaar f 13.844,372. De ®®rste vijf maanden van dit jaar was de Opbrengst ruim 56 millioen, verleden jaar 54sA millioen. Ons departement van Buiteniandsche ^aken heeft, daags na den moord op den Koning en de Koningin van Servië van onzen consul-generaal aldaar mededeeling ontvangen van de gruwelijke gebeurtenissen. Onze minister-resident bij het Servische '~J'> Jbf- mr. R. de Marees van Swinderen, is uit Bucharest, waar hij tevens geaccredi teerd is, thans naar Belgrado vertrokken. Organisatie der Katholieken. Het Katholiek Soc. Weekblad schrijlt: Zooals de dagbladen reeds berichten, beeft de H. Vader tot den kardinaal aartsbisschop van Toledo, den ook op sociaal gebied wel bekenden mgr. Sancha van Hervas, een schrijven gericht, waarin 2- H. er bij hem op aandrong, dat in Spanje één groote organisatie, ook op Politiek gebied, van de Katholieken moest tot stand komen. 11 Mei 11. hielden de bisschoppen van Spanje naar aanleiding Van dit Pauselijk schrijven een conferentie, Waarop zij besloten het reeds te Madrid bestaande Centrale Katholieke Comité tachtig te steunen en voorts in ieder district een sub-comité op te richten. Merkwaardig zeer zeker is de groote Overeenkomst tusschen deze plannen van bet Spaansche Episcopaat (11 Mei) met het door Mr. Aalberse in dit Weekblad voor gestelde »plan van organisatie" (2 Mei) He baden te Scheveningen zijn geopend ln tegenwoordigheid van de Directie van bet Zeebad en den badarts, inspecteur der teebaden. Als gewoonlijk waren er weder ®enige badgasten present om van 't eerste bad te genieten. He baaafdeelingen zijn terzelfde plaatse gebleven en waar het terrein der heeren- badeu tengevolge der strandwerken eeniger- naate beperkt is, moet die regeling slechts als voorloopig worden beschouwd. Mr. Treub heeft in de vrijzinnig-demo cratische kiesvereeniging te Amsterdam ®tooed, dat er na de staking een sterke reactie w»« ontstaan Vroeger w*, er een glooming naar collectief contract, -ontract tusschen ver- eenigde werkgevers en „woonigde werk. lieden. Na het fiasco der werkstaking is er van die strooming niets meer te bespeu ren. Werkgevers, die eerst zeiden te hebben begrepen, dat de aanwezigheid eener krachtige arbeidersorganisatie ook hun belang was, zijn naar het schijnt van die meening teruggekomen. En ook de neiging tot het doen beslechten van geschillen door scheidsgerecht, is bedenke lijk verminderd. Ook al een debetpost der staking Ten bate van de slachtoffers der werk staking zal door het Amsterdamsch Onder steuningscomité op 17 Juni een collecte worden gehouden. He burgemeester heeft er zijn toestemming toe verleend. Vermelding verdient, dat naar het beste weten van het comité de algemeene werk staking 685 man met 1199 kinderen broo deloos beeft doen worden. Met het oog op de aanstaande tentoon stelling die aldaar van 10 Juni tot 15 Aug. a. s. zal gehouden worden, heeft de heer G. v. d. Laan te Groningen een volledige plattegrond van Groningen in kleurendruk uitgegeven, met duidelijke aangifte van den weg naar en de beschrijving der tentoon stelling, der stad en de bezienswaardigheden. Deze plattegrond wordt gratis aan vreem delingen verstrekt en tegen toezending van 5 cent aan het opgegeven adres toegezonden. Ten huize van B., ploegbaas aan de Centrale Werkplaats der Staatsspoor, te Zwolle, ontstond twist tusschen vader en zoon, die zoo hoog liep, dat den zoon met een mes bijna de geheele pols werd door gesneden. Naar men verzekert, bestond reeds lang tusschen beiden een slechte verstandhouding. De zoon, die gehuwd is, kwam nog dikwijls in het ouderlijk huis, wat den vader ver droot. Toen de man gearresteerd werd, droeg hij een revolver met patronen bij zich. Tengevolge van de weigering der leden van het muziekkorps der d.d, schutterij om aan de oefeningen in het marcheeren deel te nemen, hebben zoowel de luienant-diree- teur als de leden van het korps de aanzegging gekregen om gister-middag hua umform- kleeding in te leveren. Dit, gevoegd bij het feit dat de muzieklessenaars enz. uit het repetitielokaal zijn overgebracht naar het magazijn, geeft alle aanleiding om te veronderstellen, dat het muziekkorps der Goudsche schutterij ontbonden is. De moordenaar te Kuitaart. Had het zeer nauw gezet onderzoek rondom de hofstede door de maréchaussées niets bijzonders opgeleverd, thans, na de ontzegeling, heeft men, verborgen in eene kast, f700 gevonden. Nog spreekt men van meerdere ontdek kingen, doch weet die niet te noemen. Als pachter voor de hofstede hebben zich bij den rentmeester er van de eigenaar is een Belg of Franschman ruim 60 liefhebbers aangemelddefinitief is nog niemand aangewezen. De zwager van den verdachte, de man, die den nacht van het misdrijf door dezen werd gewekt, had de voorkeur, doch nad er geen trek in. Naar men zegt, zal Dinsdag den 23 dezer de openbare verkooping van den inspan der hofstede plaats hebben, wat natuurlijk heel wat kijkers zal lokken. Omtrent den verdachte verneemt men, dat hij zeer moedeloos en neerslachtig wordt, zijne gezondheid vermindert en hij last krijgt van dikke beenen. Nu en dan worden nog personen gehoord, waarvan ondersteld wordt, dat zij eenigen tijd voor het plegen der gruweldaden op de hofstede kunnen zjjn geweest of met wie om dien tijd zaken kunnen gedaan zijn. Brand. Te Hilversum haalde de vrouw van W. de Gooijer, wonende in de Kruissteeg, terwijl J zij te bed lag, de tafel, waarop een brandend J petroleum-kooktoestel stond, naar zich toe. Het toestel viel om en het bed geraakte in brand. De vrouw, half lam, tengevolge van eene beroerte, kon zich niet redden en werd hevig gebrand. Op haar hulpgeroep schoten de overige huisgenooten en buren toe, wien het gelukte den brand te blus- schen. De vrouw is naar de R K. Ziekenver pleging overgebrachthaar toestand is zorgwekkend. Zaterdag-morgen te ongeveer half vier brak te Ingen wederom brand uit. Door onbekende oorzaak ging de boeren-hoeve, bewoond door R. v. W. op de Uanzerd, ge heel in vlammen op. Bij den brand ging een gedeelte der levende have verloren en wel een 30 tal kippen, benevens een paar geiten. Docr assurantie wordt de geleden schade gedekt. brEMEXxl) XIEUWS. Te Hengelo (Ov.) is met aanvankelijk 850 leden opgericht de vereeniging Huis verzorging." Deze stelt zich ten doel om in huisgezinnen, bij ziekte der huisvrouw, deze door aan te stellen verzorgster te vervangen. Mevrouw Botha, in gezelschap van vele Transvaiers, komt a. s. Vrijdag uit Brussel alhier aan en neemt haar intrek in het Amstel-Hotel. Van hier keeren allen met het Duitsche stoomschip Kanzier dan weldra naar Zuid-Afrika terug. Laatste Berichten. Heden-middag te H/i uur liep het 10-jarig zoontje van A. Prins, wonende in de Lange Kerkstraat, het Broersveldpad af, toen on gelukkigerwijze juist een man met een gang heet water uit een steeg kwam, zoodat de knaap tegen hem aankwam met het gevolg dat een golf heet water den knaap over een der beenen stortte en hij aan de kuit ernstige brandwonden bekwam. (S. Cf.) De heer D. H. Brondgeest heeft, naar men verneemt, het initiatief genomen tot vorming van een tooneelgezelschap, dat in het volgende seizoen onder zijne leiding den Tivoli-schouwburg zal bespelen. Bin nenkort zal in een circulaire uitvoerig uiteengezet worden, hoe de heer B. zijn taak zal opvatten. De Servische Skoeptchma heeft heden eenstemmig Peter Karageorgewitch tot koning gekozen. Beclitszaken. He heer F. W. N. Hugenholtz zai zich Woensdag a.s. in arrest begeven, ten einde zij" straf van één maand, hem door de Haarlemsche Rechtbank opgelegd, te onder gaan. Sport. Voor de 2e klasse N. C. B. speelde gisteren alhier Hermes, tegen de 's-Gravenhaagsche C. C, II. He Hagenaars wonnen met 25 runs op de eerste innings. He afd. Utrecht van het A. N. W. V. heeft zich per circulaire tot de zusterafdee- lingen gewend om te betoogen dat het streven der Rotterdamsche commissie slechts ven doel heeft de principieele beslissing der algemeene vergadering langs een omweg weer te niet te doen. Zy dringt bij alle afdeelingen aan om haar op de alg. verg, ingenomen standpunt niet te verlaten. juaiiü- en Tuinbouw. Te Dantumadeel sterven vele koeien op een raadselachtige wijze. Zij worden slap, verliezen de melk, beginnen te braken en vallen soms in eens dood neer. Een vee houder verloor daardoor in één week 4 koeien. Heskundigen verklaren de oorzaak niet te begrijpen. zullen niet worden gehouden. Het slechte weder in den bloeitijd was oorzaak dat de boomen in hun bloei werden gesmoord. He schade is aanzienlijk. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 15 Juni 1903 Officieele notoering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beuis. Maandag 15 Juni. Mouiwun f 7V„. por Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming willig. Bond van Distillateurs: Moutwijn: fSVs- Jenever: f 12.50. Akst. proef 114. Prima Graanspïritus f 141/sf 15. Spoeling f 0.80. Berlijn. Spiritus in loco 16 50 56. 15 75 15.75 0- f.) 56. 16 50 15 75 15 75 He kriekenoogst is dit jaar te Oud- Beierland totaal mislukt. Verpachtingen New-York. Mms Amsterdam. 13 Juni Rogge op lev. zonder noteering. 15 Juni Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 13 Juni 2.20 cM. 15 Juni 217 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.10£ Disc. 3£ pCt. Parjjs -48.10 3 Antwerp. - 48.3 VEEMARKT TE SCHIEDAM, 15 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd Magere runderen25 vette runderen kalverenschapen lammeren varkens biggen paarden bokken of geiten. De prijzen waren vette runderen le kwal. f0.80, 2e kwal. f0.72, 3e. kwal. f 0.66 per kilo; ossen le. kwal. f 0.80 2e kwal. t 0.72 3e kwal. f 0.66 per kilo. Handel tamelijk. VEEMARKT TE ROTTERDAM 15 Juni. Ter veemarkt waren aangevoerd 154 vette runderen, 457 vette kalveren, 2 nuchtere kalveren, 686 schapen of lammeren, 558 varkens, biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 27 a 40 c., stieren 26 a 36 c., kalveren 34 a 48 c., schapen 29 a 35 c., lammeren 35 a 40 c. en varkens 17£ a 20 c. en lichte varkens voor export 18 a 20 c. per kilo. Aanvoer van runderen gering. Uit Zeeland was hoegenaamd geen aanvoer. Handel vrij goed. Markt zeer vast. Ook stieren werden goed verkocht. Vette kalveren met matigen omzet; 2e en 3e kwaliteit met ruimen aanvoer. Wolvee was goed te plaatsen. Varkens werden in den beginne traag, later zeer goed verkocht. Aardappelen. Spuische jammen f 3.75 a f 4.Brielsche kralen t 3.20 a 3.50, Zeeuwsche blauwe f 4.20 a 4.50, dito bonte f 4.20 a 4.50, Geld. blauwe t 3.a 3.50, Duitsche roode f3 a 3.20, FiakeescUe jammen 13.50 a 3.75, Duitsche blauwe f3,50 a 3 70, magnum bonums f a f poters 1 a per hectol. Met weinig aanvoer en tamelijke vraag. Zeeuwsche eieren f 310 a 3 30 Over- maassche dito f 3.30 a f 3 50 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas 119.— a 21.per 50 kilo. Aanvoer 7 wagens. Handel traag. ROTTERDAM, 15 Juni BuiteniandscheGranen kalm. Rogge, per 2100 kilos, 9 pud 25/30 Taganrog f 132.50, 9 pud 10/15 dito uit zeeboot f 129 a f 128, Gerst, per 2000 kilos: 63(64 ko. Nico- lajefï f 117, 60/61 ko. Taganrog uit zeeboot f 115 a f 116. Haver per 100 kilos, 50/51 ko. Libau f5.80 cont., 51,52 ko. Petersburger t 6.05. Mais per 2000 kilo, Amenk. Mixed uit zeeboot gestort f 123, La Plata spoedig gewacht gestort 1121. In publieke veiling is verkochtca. 50 L. goede Mixed Maïs gedeeltelijk tot f 116.50 a 1115; ca. 100 last m/m. BS dito tot f 11.50 a f89 50, ca. 300 last 50,51 ko. m/m.BSLibau Haver gedeeltelijk f 5.60,circa 150 last m/m. BS Mixed Mais 1108.50 k 198 ca. 50.000 ko. Libau Erwten f 5 k 14.25 circa 108 last witte Amenk. Maïs gedeel telijk tllO, alles cantant pius 1 pet. veilingskosten, uit lichters alhier te ontvan gen de Maïs per 2000 ko., Erwten per 80 ko. en Haver per 100 ko. VEEMARKT TE LONDEN, 15 Juni. Op de Veemarkt waren aangevoerd 1700 Runderen, 10000 Schapen, Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 2,6 a 4/° Schapen 3/4 a 5/8, Kalveren a Varkens a 13 Juni. 15 Juni. 16J5' 10x78 12 Juni 13 Jani,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3