Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Spploei 26st.e Jaar». Donderdag 18 Juni 1903 So. 7627. Bureau Boterstraat 60. Telefoon No. 86. PRIJS VAR DIT BliDi Voor Schiedam per 3 maandeh .....ff 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER A DYERTENTIÈN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 17 Juni 1903. Het Koningsdrama in Servië. De nadere berichten uit Servië doen 2ien, dat geheel het bloedig drama, dat daar werd vertoond, werd afgespeeld vol gens een vooral beraamd plan, dat tot in de kleinste bijzonderheden door de samen zweerders geregeld was. Voordat de zitting der nationale verga dering begon, vaardigde het ministerie een verklaring uit, die in de beide Kamers Werd voorgelezen en waarin wordt gezegd, dat tengevolge van den dood van koning Alexander de vrienden des vaderlands besloten de tegenwoordige regeering te vormen, die het als haar eersten plicht beschouwde om de orde te verzekeren en de nationale vergadering bijeen te roepen om tot de verkiezing van een koning over gaan overeenkomstig de oude grondwet. De regeering laat aan de nationale ver gadering over om te oordeelen over de gebeurtenis van 29 Mei (oude stijl) en over haar gedragslijn sedert dien. Zij noodigt de nationale vergadering uit om een koning te kiezen en maatregelen te nemen ten aanzien der grondwet. Elke Kamer zal vervolgens stemmen over het voorstel om de grondwet van 1888 weer van kracht te verklaren. Alexander Stajonevits is tot voorzitter van de Skoeptsjma gekozen. 's Avonds kwamen de Kamers bijeen om een deputatie te benoemen belast met den taak om naar Genève te gaan. Het ge meentebestuur zegt in een adres hoe het hoopt, dat de verkiezing des Konings de bevolking met vreugde zal vervullen en noodigt haar uit om dezen dag plechtig te vieren. In antwoord op het telegram van de nationale vergadering heeft koning Peter een tele gram gericht aan Veliniarovits, voorzitter van den Senaat. Daarin zegt hij, dat de nationale vergadering zjjn eeuwige dank baarheid heeft verworven, dat hij zich ver- FeuiUetoü. In een gemoedelijk burgerhuis, van waar men een mooi uitzicht had op het strand van Verdou aan de Fransche kust, zaten de neer en mevrouw Armanon na het diner aan 'a'el. Het begon reeds donker te worden he vensterluiken der omliggende huizen jvaren reeds gesloten, het was eenzaam aan het strand, want dien avond zou er spring vloed komen. De visschers hadden alles in veiligheid gebracht en de toeristen hadden de gastvrije "°tels opgezocht. In de woonkamer der familie Armanon p a® "et st'lin een grooten leHnstoel lag het eenige kind, kalm slapend, be waakt door de liefdevolle blikken van vader en moeder. bindt altijd de eerste vertegenwoordiger te zijn van de vrijheid onder het volk en de trouwste verdediger van de grondwet en de rechten der nationale vergadering. Een draadbericht uit Genève meldt, dat de Tsaar het volgende telegram aankoning Peter heeft gezonden. Vernemende, dat de Senaat en de Skoeptsjina u eenparig tot koning hebben uitgeroepen, ben ik er op gesteld, Uwe Majesteit de wenschen kenbaar te maken, die ik voor den voor spoed van uw persoon en uw vaderland koestert. Moge God u helpen in al wat gij onderneemt voor het geluk van uw volk I Dit verrassend telegram van den Tsaar, terwijl ai de andere mogendheden nog de meest mogelijke reserve in acbt nemen, toont wel aan, dat de nieuwe koning niet ten onrechte als een gunsteling van het Russische Hof is aangeduid. Volgens den directeur van een te St. Petersburg verschijnend blad, die onlangs een onderhoud met koningin Draga had, maakte deze zich ongerust over haar lot. Zij had met het oog op alle gebeurlijkheden reeds te Brussel een huis gehuurd. De groote Engelsche pers verklaart zich bevredigd door Balfours verklaring, dat de koningsmoord te Belgrado de betrekkingen tusschen Engeland en Servië heeft afge sneden. De pers hoopt, dat Engeland ze niet zal hervatten, tenzij Karageorgewitch de moordenaars straffe. Sommige bladen voegen er nog bij, dat alleen hun verban ning, welke koning Peter I schijnt te beoogen, geheel ontoereikend zou zijn. De Times neemt een protest op van prins Jaime de Bourbon (zoon van don Carlos) tegen den koningsmoord en tegen de snoode onverschilligheid van Europa dienaangaande. De Times bespreekt de brief van den Prins met ingenomenheid. Ministerieele crisis in Hongarije. De ministerieele crisis, die in Hongarije sedert lang dreigde, is eindelijk een feit geworden. Robert, eerst je avondgebed bidden, zei de moeder. Maar de kleine sliep verder. Laat hem toch slapen, zei haar man. Waartoe dient dat hij kan morgen ook wel bidden. Hij nam zijn krant in de hand, maar legde ze spoedig weer neer, waarop zijn vrouw het blad ter band nam. Hebt gij den brief van den vader van Andreas Luxer gelezen, die de gravin ver moord heeft? Ja, geeuwde hij, een dom briefje. '"tegendeel, de maD beschuldigt zich, dat hij zijn zoon, die nu een moodenaar is geworden, nooit een godsdienstige opvoeding geveven heeft Hij schrijft»Mijn zoon heeft nooit godsdienst gekend, hij was godlooche- baar 1" Me dunkt, dat is een waarschuwing, voor alle vaders en opvoeders van kinderen. Een vreeselijke windvlaag deed op eens bet huis sidderende echtgenooten keken elkaar aan. De zee was onstuimig zij brulde daar in de diepte, niet ver van de woning, en elk oogenblik werden haar golven grooter. Het uur voor den springvloed was aangebroken. In het Huis van afgevaardigden mede- deelende, dat het Kabinet Zondag zijn ont slag had ingediend en de Koning het aan genomen had, zeide de minister-president Szell nog Ik heb de beginselen van mijn politiek ten opzichte van den tegenstand, dien de dwarstrekkers tegen het militaire wetsontwerp voeren, uiteengezet. Maar aangezien de overeenstemming over de wijze waarop ik mijn politiek voer, niet groot genoeg was, heb ik ontslag gevraagd. Ik verzoek het Huis te verdagen tot er een nieuw Kabinet gevormd is. Kossuth zeideDe partij der onafhan kelijkheid zal zich tot het uiterste tegen de ontbinding van het Huis verzetten. Szell verklaarde, dat het plan van den vorst in overeenstemming is met de grond wet. De Koning heeft nooit getracht op de meening van het parlement een druk uit te oefenen in den geest van het persoonlijk bewind. De minister hoopt, dat de goede verstandhouding tusschen koning en natie nooit verstoord zal worden. Het voorstel van Szell om te verdagen tot er een nieuw Kabinet gevormd is, werd aangenomen. Nader wordt nog gemeld, dat Tisza met de vorming van een Kabinet is belast. De Duitsche Rijksdagverkiezingen. De verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag hebben gisteren volgens het nieuwe systeem plaats gehad. Een over zicht van het geheel was gisteren-avond nog niet te verwachten, aangezien de nieuwe manier van stemmen (Klosettgesetz) en de tot 7 uur verlengde stemtijd het tellen der stemmen vertraagt. Tegen middernacht was echter de uitslag in 101 districten bekend. Er waren toen 60 candidaten gekozen en er moesten 41 herstemmingen wezen. Gekozen waren 30 sociaal democraten. Berlijn en zijn voor steden zijn geheel door de socialisten gewonnen, behalve dat zij in één district in herstemming komen 15 leden van het Het kind lag nog steeds gerust te slapen zijn moeder boog zich over hem en luisterde naar zijn regelmatige ademhaling. Hemel, wat is het douker buiten, zei zij, de gordijn wegschuivend. Met een gebaar van schrik maakte zij een groot kruisteeken over haar lieveling en droeg hem naar zijn bedje, Mijnheer Arma non lachte medelijdend en bleef, in zijn ge peins verdiept, zitten. Plotseling weerklonk buiten een luid geschreeuw, dat het geklots der golven overstemde. Mannen, vrouwen en kinderen, de heele bevolking van Verdou snelde naar het strand. De ontketende springvloed sloeg tegen de rotsende visschers, die zich nog op de zee bevonden, waren verloren. De zee kwam in breede, geweldige golven aanrollen de koppen der golven sloegen over de beschermende rotsen en bedreigden het land met dood en verderf. De golven der Gironde werden teruggedreven door de gol ven der zee, die met de snelheid van den wind kwamen aanzetten. Wee de visschers, die nog niet in veilige haven waren I Een kleine verlating, en het oponthoud kon over hun lot beslissen. Zoo Centrum, 4 Elzassers, 3 nationaal-liberalen, 2 conservatieven, 2 leden van de rijkspartij, 2 wilden, 1 lid van den Boerenbond en 1 Pool, geen vrijzinnige. De sociaal-democraten hebben 7 zetels gewonnen en 2 verloren. De anti-semieten verloren Meissen en Pirna. Volgens nader bericht zijn nog sociaal democraten gekozen te Chemnitz, Saarbruc- ken, Brunswijk, Hamburg, Lubeck, Neu renberg, Zwichau, Gera, Darmstadt en Annaburg, totnogtoe een vaste zetel voor den nationaal liberaal. Te Maagdenburg, Casoel en Mainz is er herstemming tusschen een socialist en nationaal-liberaal. Het is belangwekkend, dat er te Essen herstemming is tusschen den centrumsman en den socialist; bij de vorige verkiezing werd Stölzel, de centrumsman, met 3Q.U00 stemmen verkozen tegen 27000 op Krupp, terwijl de socialisten zoo weinig in aan merking kwamen, dat zij niet eens een candidaat steiden. Natuurlijk moet men bij de berichten, die er tot dusver over den uitslag gekomen zijn, bedenken, dat zij 't eerst uit de groote steden en nijverheidsdistricten komen. De later komende berichten uit de kieine steden en het platteland zullen minder van socia listische overwinningen gewagen. De verkiezingen in Denemarken. Bij de verkiezingen voor het Foikething is gisteren Hage, de minister van Financiën in het 7 district, tegenover den sociaal democraat Schmidt gevallen. De minister president en de ministers van eeredienst, binnenlandsche zaken, landbouw en justitie zijn met groote meerderheid herkozen. Te Runders is Rasmussen van de rech terzijde gekozen tegenover Madsen. den minister van oorlog. De Brusselsche Suiker conventie. De commissie beeft besloten, dat bet door Oostenrijk-Hongarije betalen van premien van suiker in entrepot voor 1 Sept. 1903 niet strijdig is met artikel 1 der vaak heeft de zee op deze kust lijken en wrakstukken geworpen. Zoovele slachtoffers van den springvloed rusten reeds op het kleine kerkhof van Verdou. Zouden ook nu weer dooden te betreuren zijn Door het volk aan het strand werd leven dig daarover gesproken. En ja, er mankeerde één boot, In de verte zag men een zeil in zee, nu eens danste het op de koppen der golven, dan weer werd het ia de diepe af gronden der waterbergen geworpen. Vijf toeristen, die naar Cardonan gegaan waren, hadden zich daar langer opgeüouden, zoodat de schipper drie kwartier verloor. Met de kracht der wanhoop worstelde de schipper tegen de woede van den spring vloed en het geweld van den storm. Maar wat vermag menschenkracht tegen de ont ketende elementen De krachten van den schipper waren uitgeput, de wanhoop daai de neer in zijn hart, want de dooi .oer je op zijn buit, en de zee stond op het punt zes lijken bij de lange lijst harer siacmoffers te voegen. (Slot volgfy

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1