Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De SpraplOBl 26ste J aars. Vrijdag 19 Juni 1903 .No. 7628. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS T A If BIT BLADi Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te Schiedam. Het Toelatings-Examen zal worden af genomen in de eerste heltt van Juli. Aangifte van candidaten kan geschiede f oor 1 Juli schriftelijk met opgave van naam, voornaam en datum van geboorte der candidaten, de klasse, waarin het examen gedaan zal worden en de school, waarin zij onderwijs ontvangenmondeling eiken Dinsdag en Donderdag van VU tot 2 Va 'o het schoolgebouw. Leerlingen van lagere scholen met uitge breid leerplan te Schiedam, zoowel openbare als bijzondere, die een getuigschrift over leggen van het Hoofd der school, waarin deze verklaart, dat zij met vrucht het onderwijs in de zesde of eene hoogere klasse hebben doorloopen, zijn van het toelatings examen tot de eerste klasse vrïigesteld. Leerlingen van de lagere scholen te Schiedam, zoowel openbare als bijzondere, «ie zoo'n getuigschrifc van het Hoofd der school overleggen, beboeven alleen examen te doen in de beginselen der Franscbe taal. De Directeur, M. HORN. ALGEMEEN OVERZICHT. 18 Juni 1903. De Duitsche Rijksdagverkiezingen. De uitslag der Duitsche Rijksdagsverkie zingen, begint langzamerhand in zijn geheel bekend te worden. Tot gisteren-avond 9 uur vtas de uitslag bekend in 374 districten, waarvan in 172 herstemming moet zijn. Gekozen zijn 29 conservatieven, 82 leden van het centrum, 14 Polen, 5 vrije conservatieven, 53 sociaal-democraten, 4 wilden, 6 Elzassers, 5 nationaal-liberalen, 1 Deen, 1 antisemiet en 2 leden van den Beierschen boerenbond. Aan de herstemmingen doen mee36 conservatieven, 117 socialisten, 24 leden Feuilleton. 2) (Slot.) De bevolking, die angstig aan het strand stond, kon geen hulp brengen. Vergeefs smeekte de. vrouw van den in levensgevaar verkeerenden schipper, de schipbreukelingen te hulp te komen, maar niemand verroerde zich, iedereeen zag dat het nutteloos was. Verscheidene malen had men beproefd, de reddingboot te water te laten maar telkens werd het scheepje weer door het geweld der golven op het strand teruggeslagen. Machteloos moest men dus den ondergang der zes ongelukkigen aanzienzonder een hand tot hulp te kunnen bieden, moest men getuige zijn, dat het kleine bootje in de zee begraven werd. Het gedrmsch der menschen buiten wekte van de vrijzinnige volkspartij, 62 nationaal- liberalen, 11 leden van de vrijzinnigen vereeniging, 4 Elzassers, 8 Polen, 13 vrije conservatieven, 10 anti-semieten, 31 leden van het centrum, 8 wilden, 5 leden van den Beierschen boerenbond, 8 van de Zuid- Duitsche volkspartij en 8 Welf en. De hoofdmannen van den agrarischen Bond der Landwirte is het slecht vergaan. Dr. Oertel komt, met geringe kansen, in herstemming met een socialist, dr, flohn is in zijn Hannoveraarsch kiesdistrict gevallen en in zijn plaats staat bij de her stemming een socialist tegenover een natio naal-liberaal, terwijl Gustav Rösicke in de Palst eveneens niet geslaagd schynt te zijn. Prins Herbert von Bismarck moet te Jericho in herstemming komen met een socialist. Ook Eugen Richter moet in zijn oude kiesdistrict Hagen in herstemming komen. Zijn verkiezing hangt daar at van de natio naal liberalen en het centrum. Tot dusver berekent men, dat de socia listen ongeveer 13 zetels hebben gewonnen. Bij de herstemmingen, die zeer talrijk zijn, hebben zij, naar de ondervinding 't leert, minder kans. De Nationaal Zeitung zegt, dat, voor zoover tot nog toe een oordeel eemgszins mogelijk is, de verkiezingen voor het libe ralisme in het algemeen rijk aan verliezen schijnen geweest te zijn, maar voor de nationaal-liberalen in het bijzonder niet juist ongunstig uitgevallen schijnen te zijn. De Lokal Anzeiger heeft het over de aanmerkelijke verzwakking van het libera lisme, waarbij de vrijzinnige volkspartij (Richterianen) voornamelijk het kind van de rekening is. De anti-semietische Staatsburger Ztg. zegt, brieschend van toornDe aankondiging van Singer Jr., den vermoedelijken president van de Duitsche republiek, dat door de tegenwoordige verkiezingen Berlijn, de hoofdstad van de Hohenzollerns, de hoofdstad van de sociaal democratie zou worden, is bewaarheid. Graaf Posadowsky, die in de mijnheer Armanon uit zijn gepeins. Eerst ging hij aan bet venster staan en wierp een blik op de donkere lucht en de eindelooze vlakte der zee- Weldra bemerkte hij het hopeloos ronddrijvende scheepje en aan het strand de angstige menigte. Hij zag ook den eerbiedwaardigen dorps pastoor voorbijgaan, die als het ware rende, om zijn in gevaar zwevende kinderen bij te staan. Toen werd mijnheer Armanon getuige van een onvergetelijk tooneel. De pastoor ging van groep tot groep, spoorde de menschen aan, en sprak hun moed in en smeekte hen, niet toe te laten, dat de ongelukigen, wier geschreeuw het bulderen van den stbrm overstemde, omkwamen, zonder dat men ten minste alles, wat mogelijk was, tot hun redding beproefd had. Zij zijn Christenen evenals wij In naam van Jesus Christus, komt hun te hulp I Het is dwaasheid, mijnheer pastoor, 't is onmogelijk was het onveranderlijke ant woord, dat hij kreeg. Nu, dan zal ik zelf gaan. Dat gaat niet, dat zullen wy nooit toelaten. vorige zitting van den Rijksdag van de sociaal-democraten het eervol getuigenis aflegde, dat zij de rechtmatige vertegen woordigers van de arbeiders waren, draagt de schuld daarvan. Een aanvulling van dit schouwspel geeft, dat de rijkskanselier graaf Bülow, die de banier van trouw aan het rijk voorop moest dragen, niet aan de stembus verschenen is en dus tot de nala tige kiezers behoort. (Verscheidene bladen meldden reeds eergisteren-avond dat Bülow wegens een maagongesteldheid zijn kamer hield.) In de zes Berlijnsche kiesdistricten waren 452.236 kiesgerechtigden, waarvan gisteren ongeveer 315.000 gestemd hebben, o. w. 216.448 socialisten, d. i. ongeveer 60.000 meer dan vijf jaar geleden. De verkiezingen in Denemarken. De definitieve uitslag van de verkiezingen voor het Folkething is nu bekend. Gekozen zijn 74 leden van de linker hervormings partij, 16 sociaal-democraten, 12 leden van de rechterzijde en vrije conservatieven en 11 leden van de gematigde linkerzijde. De linkerhervormingspartij won 5 en verloor 9, de sociaal-democraten wonnen 3 en ver loren 1 zetel, de rechterzijde verloor 2 en won 6 zetels, de gematigde linkerzijde verloor 4 en won 2 zetels. Uit het Engelsch Lagerhuis. In antwoord op een vraag aangaande ontwettige aanhouding van den Engelschen treiier Sete door de Nederlandsche kanon neerboot Zeehond op volle zee, verklaarde minister Cramborne gisteren in het Lager huis, dat de Engelsche gezant in den Haag de aandacht van de Nederlandsche regeering op het geval had gevestigd en gevraagd had mededeeling te ontvangen van den uitslag van het ambtelijk onderzoek naar de zaak. Balfour deelde mede, dat de diplomatieke betrekkingen met Servië niet hernieuwd zouden worden. De Engelsche vertegen- Dat zullen wij eens zien, maakt plaats 1 De daad bij het woord voegend, trok de priester zijn toog uit, viel op de knieën, maakte een groot kruisteeken, bond zich daarna een koord om het lichaam en stortte zich in de schuimende golven. Twintigmaal streed hij tegen het geweld der zee, twintigmaal werd hij door de gol ven op het strand teruggeworpen. De zee brulde nog steeds heviger, de hooge golf van den springvloed was niet ver meer verwijdend, het akelig angstge schreeuw werd voortdurend luider, nog eenige oogenblikken, en alles zou voor bij zijn. Toen traden drie zeelieden naar voren. Het waren ,drie reusachtige schippers, die ae heldhaftige pogingen van den pastoor niet langer rusteloos konden aanzien. Nadat ook zij het kruisteeken gemaakt haddeD, gingen zij onversckrokken te water. Te gelijk met den priester tegen de golven wor stelend, hielpen en ondersteunden zij elkaar en waar de kracht van één man niet voldoende was, waren de vier helden in staat het bootje te bereiken. woordiger blijft te Belgrado, om de En geische belangen te beschermen, maar zal met bij de nieuwe regeering geaccrediteerd worden, voor men vollediger inlichtingen heeft aangaande de omstandigheden, waarin zij aan het roer is gekomen. Campbell Bannerman stelde voor de behandeling van de agenda te onderbreken om te beraadslagen over het telegram van de regeering van N. Z. Wales, waarin deze hare voldoening uitte over de verklaring van de Engelsche regeering dat de kolo niën vrij zouden wezen, het recht uit te oefenen om in nauwer handelsbetrekking met het Engelsche rijk te komen, Banner man vroeg uitstel van de rsgeering. Balfour zeide, dat het telegram de meening van de Engelsche regeering weergaf. Cnamberlain dikte de denkbeelden aan, die hij reeds heeft uitgesproken. Hij stond stil bij den ouveranderden toon van de Duitsche pers en zeide de Duitsche regeermg niet te laken, omdat zij naar onbetwistbaar recht uitoefende. Maar de regeering was wrevelig over een politiek die dn mogelijk maakte. Hij zag geen reden voor de vrees dat uuiiscniano Engeland zou nopen om maatregelen van wedervergelding te nemen wegens uuitscu- land's houding tegenover Canada. Een nauwere handelsunie met de kolomen was volstrekt noodzakelijk voor een lederaie unie die, naar hij geloofde, de lotsbestem ming van het Engelsche ras zou wezen. Na een opgewekt debat werd het voorstel tot onderbreking van de agenda verworpen met 252 tegen 132 stemmen. Uit de Oostenrijksche Kamer. In de Kamer van afgevaardigden te Weenen dienden de Jong-Tsjechen gisteren een spoedeischend voorstel in, verlangende dat de commissie voor de beraadslaging over het vergelijk tusschen Oostenrijk en Hongarije hare vergaderingen zal verdagen, Het touw werd daarna vastgebonden, de verbinding met de kust was nu spoedig hersteid en weldra waren de met den dood worstelenden gered. Vijf minuten later rolde de ontzettende golf van den springvloed over de zee heen, alles vernietigend en verpletterend. Maar de menigte en de geredden waren reeds op weg naar de kleine dorpskerk om God voor de gelukkig volbrachte redding te danken. Mijnheer Armanon had alles gezien; tra nen kwamen hem in de oogen. Hij volgde zijn medeburgers en trad met hen de kerk binnendaar knielde hij deemoedig ea be rouwvol neer voor het tabernakel en be loofde God uit het diepste zijns harten, dat bij zyn zoon godsdienstig zou opvoedeo, want nu was hij er vast vau overtuigd, dal de godsdienst met alleen goed is voo. kinderen en vrouwen, maar dat ny oos vreesachtigen tot aianueu en ware Denier maakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1