Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Lehmbsrg's Ms. 26ste J aars. Woensdag 24 Juni 1903. lNo. 7632. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PK IJ 8 YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den feestdag van den H. JOIVYES DEY DOOPEK, te dezer stede als Zondag te vieren, zal de ffleuwe Sehiedamsohe Courant Woe nsdag-avond niet ver schijnen. QEEICIEELE BERICHTEN. Bekendmaking. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van 30 December 1887 {staatsblad, no. 225) betreffende onderstand (ondersteuning) aan mindere geëmpioieerden, vaste werklieden en bedienden op daggeld werkzaam bij inrichtingen van 's rijks zee macht en op 's rijks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 {staatsblad no. 92) Gelet op art. 6 van het Koninklijk besluit van 10 Januari 1888 {staatsblad, no. 3) houdende bepalingen nopens de betaal baarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende ondersteuningen Maakt bekend, dat de attestatiën de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voormiddags 10 tot des middags 12 uren, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, 23 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Kennisgeving. Algemeene Weekmarkt. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat wegens den Koomscb-Katholieken feest dag, op Maandag den 29 dezer, de week markt, in plaats van op genoemden dag, zal worden gehouden op Woensdag den 1 Juli e.k. van des morgens 9 tot 12 ure. Schiedam, den 23 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Feuilleton. {Naar het Duitsch,) 4) Zoo bloeide ongestoord het geluk van het paar in het dagelijks elkaar zien en spre ken. En steeds grooter gaven bevatten het mandje dat Greta altijd meenam, Want Lehmberg wilde niet, dat meester gratis onderwijs gaf, integendeel, deze moest voelen, dat hij «aan de genade van anderen overgeleverd was." Maar Greta's moeder zond hem steeds een hartelijken groet. Hij was haar gunsteling geworden, want even- Ris hij was zij ook van geringe afkomst. Zij Was vroeger zeer schoon geweest en toen de rijke Lehmberg haar-wilde trouwen, had zij toegestemd, meer toegevend aan den wil van vader dan aan haar eigen meening, want zij hield veel meer van haars vaders knecht. En later had zij van 's mor gens tot 's avonds gewerkt, omdat zij dat Aan de OPENBARE LAGERE SCHOOL C, te Schiedam (hoofd de heer C. Ker- del) wordt gevraagd eene ondorwijzoros met akte nuttige handwerken. Aanvangsjaarwedde f 550.voor akte nuttige handwerken f 25.—bij bezit of verkrijging van de hoofdakte 1100. ver hooging; voorts 4 driejaarlijksche ver hoogingen van f50.en bij het bezit der hoofdakte eventueel nog 3 driejaarlijksche verhoogingen van f50. Sollicitatiestukken in te zenden vóór 7 Juli e.k. bij den Burgemeester. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 Juni 1903. De Duitsche Rijksdagverkiezingen. De herstemmingen voor den Duitschen Rijksdag hebben Donderdag plaats, en het ligt voor de hand, dat de strijd, die ditmaal moet worden gestreden in 184 districten, zich kenmerken zal door nog grooter vinnigheid dan die van 16 Juni. De sociaal-democraten bouwen op den uitslag er van groote verwachtingen. De Vörwarts berekent zelfs dat zijn geestverwanten in 12 districten zonder eenige hulp en in nog 40 andere met behulp der links-iiberalen de overwinning zullen kunnen behalen, zoo dat zij dan in den nieuwen Rijksdag 106 zetels d. i. vermoedelijk ongeveer even veel als het centrum zouden bezetten. De Regeering, die zich bij de verkiezingen onthouden heelt van elk advies, geelt thans in de Norddeutsche Allgemeine het parool «Overal tegen de sociaal-democratie!" en, zooals men weet, sluiten ook de leiders der conservatieven, vrij conservatieven en natio naal-liberalen zich daarbij aan. Wat de vrijzinnige volkspartij betreft, deze aldus de Freisinnige Zeitung »laat het aan de partijgenooten in de afzonderlijke districten over, te oordeelen, welke candidaat aldaar als het minste van de twee kwaden moet beschouwd worden, hetgeen overeenkomt zoo gewoon was, maar ook, om te vergeten. Een lichtstraaltje in haar duister leven was de komst van den onderwijzer geweest. En later had zij met teere draden de liefde ontsponnen van de twee jonge menscheo, die nauwelijks van hun liefde wisten en wier hoop nog jong was als de lente-dag, maar ook zwak als een takje met rijp. Tegen den avond van een mooien zomer- schen dag, vond men deze brave vrouw dood in de kamer. Een beroerte had aan haar door zorgen gedrukt leven een einde gemaakt. Met haar was de ziel van een beschermengel heengegaan, die al was het niet een invloedrijke, toch een onzichtbare helper van den armen schoolmeester en zijn Greta geweest was. Nu was Greta Lemberg de huisvrouw, en huishoudelijke plichten hielden haar bezig. En als George Lang kwam, bewonderde hij haar optreden. Dan volgde hij haar trotsche zacht in de heupen wiegelende gestalte, en 't was dan alsof hij in stilte treurde. Eens 't was op een Zondag-middag, toen George Lang weer kwam, stond bij de ka mer tusschen vader en dochter, een vreem de knaap met domme oogen laag voorhoofd en zorgvuldig gescheiden nat vlashaar. Over met het karakter eener herstemming in het algemeen en met de positie eener middenpartij in het bijzonder". Deze be slissing kon wel eens er toe medewerken den sociaal democraten hier en daar een teleurstelling te bereiden, daar hun bere keningen gebaseerd zijn op de veronder stelling, dat de steunder vrijzinnigen overal waar een socialist met een vrijzinnige in herstemming komt, aan eerstgenoemd verzekerd is en zoo vast staat als een paal boven water. Naar luid van een bericht uit Leipzig is daar de staatssecretaris Posadowsky in gezelschap van Bachem, lid van het centrum, verschenen, om met Spahn, den leider van het centrum en raadsheer in het Leipzigei" gerechtshof te onderhandelen over het samengaan van het centrum met de overige burgerlijke partijen in West- en Zuid- Duitschiand tegen de socialisten, bij de herstemmingen. Terwijl dezer dagen nog gemeld werd, dat het centrum zich vrijheid wilde voorbehouden, deelde gisteren avond de te Berlijn verschijnende Germania de verkiezingsleus uit, dat de kiezers van het centrum overal en in elk geval tegen de socialisten moeten stemmen. In oen paar Poolsche districten gaan de centrumkiezers vermoedelijk ter stembus voor den candidaat der gematigd Poolsche richting, doch de Poolsche radicalen werpen zich in de armen der socialisten en zullen bijv. te Korfanty en Kottowitz den rooden dr. Winter de overwinning helpen behalen over den centrurascandidaat. Uit de Fransche Kamer. De Fransche Kamer hield gisteren weer een vrij bewogen, rumoerige zitting. Zij nam in behandeling het groote verslag mei betrekking tot de secularisatie van de godsdienstige vereenigingen. Er was veel belangstelling. Syveton, de nationalist, die eergisteren herkozen was, wilde de zaal binnen en zijn maagstreek bengelde een zware gouden ketting, en Lehmberg's verklaarde«De dikke Michel van de Zeven bouwlanden." Heeft 'n groote plaats. Hm, en hier da's maar 'n schoolmeester, die met m'n dochter aan 't schoolmeesteren is". George Lang kookte inwendig en zeide «fa, Lehmberg, ik ben maar een school meester, die Greta voor u en de anderen heeft beschaafd en onderricht". De boer hoorde op, half vroolijk en half boos. Greta was hoogrood, haar boezem hijgde onder het zwartzijden ruglijf, toen zij smeekte: «Vader, George Lang heeft alles voor me gedaan. Hij is meer dan een onderwijzer voor mij geweest. Hij is me «Wat de schoolmeester voor jou is, gaat mij niets aan", en de boer keek hierbij zoo dreigend, dat niemand meer iets durfde zeggen. Toen beval de boer zijn dochter om met den vreemden gast naar den tuin te gaan. De onderwijzer moest blijven. George Lang wist, wat er nu ge beuren zou. De dikke domme vent met het nietszeggend gezicht, was een vrijer voor Greta. De boer kwam nader. «Schoolmeester, de vrouw is dood. Jjj duwde de deurwaarden op zij. De heele inkerzijde schreeuwde De deur uit De commissie betreffende de congregaties nam, in overleg met de regeering, in den tekst, waarbij aan de oude, niet geseculari seerde congreganisten het geven van onderwijs verboden wordt, eene wijziging op, waardoor alle vrees voor een crisis wordt weggenomen. Reille noemde de wet op de vereenigingen willekeurig en verweet de regeering dat zij de geseculariseerde congreganisten buiten het gemeene recht plaatste. De godsdienstver volging za1, zeide bij, uitloopen op een heilloozen burgeroorlog. Syveton ging ten laatste op zijn plaats zitten. De door de regeering en de commissie gevraagde spoedeischende verklaring van het wetsontwerp werd met 316 tegen 270 stemmen toegestaan. Heden voortzetting. Er is in de Kamer een geelboek met diplomatieke bescheiden, gewisseld tusschen Frankrijk en den H. Stoel met betrekking tot de wet op de godsdienstige vereenigingen, rondgedeeld. Dit geelboek handelt voor namelijk over de herhaalde raadgevingen die de minister van buitenlandsche zaken, de heer Delcassé aan het Vaticaan heeft doen toekomen betreffende de slechte uit werking die deze of gene houding van de congregaties, aan den vooravond van de behandeling van de wet op de vereenigingen, zou hebben. In het eerste boek van 26 Januari 1900 meldt Delcassé, aan den Franschen ambas sadeur bij het Vaticaan, hoe verkeerd en onvoorzichtig het bezoek van kardinaal Richard aan de Assumptionisten is en welk een pijnlijken indruk zijn aanmoedigingen hebben gemaakt. Indien dit voorbeeld door het episcopaat gevolgd wordt, is het, voegt Delcassé er aan toe, onmogelijk, dat het Fransche parlement er met op reageert. Wat het volgen van dit voorbeeld betreft kunt voortaan van mijn tafel wegblijven. «Zoo «Hm -ja, de menschen konden er over kletsen. M'n dochter is nu al 21 jaar. «Zoo jong nog. En toch wilt u haar zoo maar aan den eersten den besten geven". «Schoolmeester, 't is mij goed, zoo. Wat heb jij daarmede noodig dreigde de boer. En de andere zich zelf met meer mees ter; «'t is een schande, u wilt uw meisje koppelen, uw Greta, die ik alles gegeven heb alles, mijn weten, myn kunnen, mijn alles. Dat is de dank, het loon, voor al die jaren welke ik aan uw tafel zat. «Schoolmeesterik heb je bedankt." «Bedankt Met geld Zoo meen ik het niet. Ik ben arm, maar ryk vergeleken by hem die daar buiten is, driemaal rijker aan hij. Hier sta ik en vraag om de baud van uw dochter". 't Was er uit meer gedwongen dan over legd. En de boer staarde hem aan. «School meester wat? Hij m'n Greta, hij m'n schoonzoon? Kerel, m'n plaats weegt zwaar. «M'n wetenschap «Weten (Wordt vervolgd). NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1