verdient zeker vermelding, dat mgr. Turi- naz, de wakkere bisschop van Nancy, gisteren weer de geseculariseerde jezuïten- pater Ravanei in zijn hoofdkerk heeft doen optreden. De ministerieele crisis in Italië. De Itaiiaansche ministerieele crisis is dan ten slotte opgelost, maar het is er de op lossing naar! Toen Zanardeili er niet in slaagde Succhi of Marcovs voor het nieuwe Kabinet te winnen, bleef hem niets anders aver dan de twee portefeuilles van binnen- landsche zaken en van marine ad interim te laten bekleeden. Want als hij den Koning geantwoord had, dat hij niet aan diens opdracht kon voldoen, zou de toestand nog verwaarder geworden zjjn. Zijn Kabinet heeft door het aftreden van Giolitti niet aan kracht gewonnen en men voorspelt dan ook dat in het gunstigste geval alleen den zomer zal doorkomen. Er schijnt een aan zienlijke meerderheid te zijn voor het toe staan van zes voorloopige twaalfden der begrooting. De nieuwe koning van Servië. De koning van Servië is gisteren-avond uit Ger.ève vertrokken. Een talrijke menigte juichte hem toe. Op het oogenblik van vertrek riep de Koning: Leve Zwitserland! De meeste leden van de deputatie, die door de overheid te Belgrado is gekozen om den Koning te gaan begroeten, alsmede tal van andere burgers zijn eergisteren den Koning tot Weenen tegemoet gereisd. Het 6e regiment, dat aan den moord aanslag op den koning en de koningin van Servië deelnam, is aangewezen om de «erewacht te vormen bij den intocht van koning Peter I te Belgrado. Peter te midden van de moordenaars, voorwaar een veel- beteekenend, onheilspellend geleide De correspondent van de Daily Mail te Ger,ève heeft een gesprek gehad met koning Peter. Deze toonde zich verbaasd en teleur gesteld over de houding der groote mo gendheden, maar hij weigerde er zich verder over uit te laten. De wetgevende macht in Servië moet de zaak van do koningsmoordenaars regelen, zeide hij. De Belgrader Stampa meldt, dat Marin- bovits, de gewezen minister van financien, in staat van beschuldiging zal gesteld worden, omdat hij aan koning Alexander driejaren uitkeering van de erviele lijst, te zamen 3.600.000 frs, heeft voorgeschoten. De opstand in Marokko. De Marokkaansche regeering heeft onlangs een prijs van 50.000 doero's gezet op de uitlevering van den pretendent in levende lijve en van 20.000 doero's op zijn hoofd. Volgens een telegram aan de Heraldo uit Tanger is El Menebki er, ondanks hij eerst door de opstandelingen bij Aain Me- doena overrompeld was, in geslaagd zijn tegenstander terug te siaan. Hij vervolgt thans de vluchtelingen. Uit Rome. De beste weerlegging van de ongunstige berichten die over 's Pausen gezondheids toestand worden verspreid, is zeker wel dat gisteren het reeds lang aangekondigd consistorie is doorgegaan. In het geheim consistorie heeft Z H. de Paus gisteren een korte toespraak gehouden en verscheidene kardinalen benoemd, met name te Keulen. Zaterdag outving Z. H. de Paus den aartsbisschop van Keulen, die in het geheim consistorie tot kardinaal is be noemd. De gezondheidstoestand van den H. Vader was uitstekend. Leo XIII onderhield zich meer dan een half uur met den aartsbisschop en diens gezelschap. Ook de Rijksdagverkiezingen kwamen ter sprake en de Paus drukte zijne voldoening uit, dat het Centrum vermoedelijk in even sterken getale zal terugkeeren. De uitgever der Köln Volkstg. die in het gevolg van den aartsbisschop was, over handigde den Paus een prachtuitgave der Duitsche vertaling van alle Latijnsche ge dichten van Leo XIII, welke tot dusverre zijn uitgekomen. Het Giornale d'ltalia beweert stellig te weten, dat de onderhandelingen over het bezoek van president Loubet bij den Paus zijn afgesprongen. De officieuze Italië weet mede te deelen, dat mgr. Lorenzelli, pauselijk nuntius te Parijs, krachtens instructie van den H. Stoel, drie dagen voor 's Konings komst de Fran- sche hoofdstad zal verlaten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Juni 1903. SchiedamKevelaer. Wij vestigende aandacht op de uitne mende gelegenheid, die weder wordt ge boden om met de Schiedamsche processie het traditioneele genadeoord Kevelaer te bezoeken. Zooals uit de aankondiging blijkt, zal de processie ditmaal slechts drie dagen uitblijven. Voor velen zal het, nu de pelgrimsreis met éen dag wordt bekort, te gemakkelijker vallen daaraaG deel te nemen. Moge zich in deze dagen velen voor de deelneming aan de processie aanmelden Worde aldus de Kevelaersche peigrimsreize te meer eene krachtige openbaring van het levend geloof van Schiedams katholieke ingezetenen, dat zich telken jare bij de genadetroon van de «Troost eresse der Bedrukten" op zoo welsprekende wijze doet kennen. Schiedams Zeevisscherij. Van Vlaardingen wordt morgen hier verwacht de nieuwe van staal gebouwde logger SDM 20 Liduina voor de maat schappij zeevisscherij «de Hoop", welke nu met een vijfde schip is vermeerderd. Van ganscher harte zal zeker bet nieuwe schip welkom zijn, niet alleen omdat het wijst op een gewenschte uitbreiding der visschersvloot, maar ook omdat het den naam van Schiedams heilige lijderes op de wateren der Noordzee zal toonen. Volksbadhuis. In de week van 15 -21 Juni 1903 werden genomen 239 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 20 regen 12 regen 126 school 36 kinder va3ct 23 Ter gelegenheid van den dag waarop Jan Amoureus en Jozef Kleinekoort 45 jaren van het St. Antoniusgilde der zakkendragers deei uitmaken, wappert heden de vaderlandsche driekleur vau den toren en den gevel van het gildenhuis. De vermoedelijke dader van de oplichting van twee pond worst, Zaterdag-avond ten nadeele van een winkelier alhier gepleegd, is heden aangehouden. Het bleek te zijn zekere J. V., los werkman aan de Vijfsluizen, wonende te Vlaardingen. Na verhoor is de man weer op vrije voeten gesteld. Volgens het bij den Rotterdamschen gemeenteraad ingediend voorstel om over te gaan tot het in orde brengen van het Van Hogendorpsplein en het daaraan gren zende terrein verkregen door demping van een gedeelte van den Coolsingel, bestaat het plan de trottoirs langs het ziekenhuis en langs het gymnasium en de passage tot 10 meter te verbroeden en deze langs den kant met boomen te beplanten, een dergelijk verhoogd en in den vorm van een hal ven cirkel ontworpen trottoir eveneens met boomen omplant lang3 het water van den Schiedamschen singel en een dito, hoewel smaller, langs het water van den Coolsingel en het trottoir van het Boymansplein in dezelfde lijn vooruit te brengen. Tegenover het gymnasium zal een breed middelgedeelte komen beplant met 3 rijen boomen. Daarnaast in het midden van het plein is een vierhoekige verhooging ont worpen als vluchtheuvel voor de voetgangers en waarop later een sierlijke candelabre- lantaarn kan geplaatst worden, terwijl daarlangs en er omheen de rijwegen en tramlijnen gaan. Bewesten daarvan in de richting van Binnenweg en Karresteeg zijn mede vluchtheuvels ontworpen. Van dit plan blijven voor het oogenblik de genoemde vluchtheuvels nog achterwege; de kosten worden geraamd op f 17736. Voor een monumentale balustrade langs den Schiedamschen singel waren twee ont werpen aangeboden, een van hardsteen, kosten f 10000 en een van gesmeed ijzer werk kosten f 8500. B. en W. geven de voorkeur aan de laatste. In de Toolenstraat te Rotterda.n poogde de bootwerker A. R, zijn 16-jarige stief dochter C. K. na een hooggaande twist uit het raam te werpen. Toen dit niet lukte, trachtte hij haar den hals af te snijden. Door eenige buurvrouwen, die op het gegil toesnelden, werd de woestaard in zijn misdadig opzet gestoord, maar toch bracht bij het meisje nog een diepe vleeschwonde op den arm toe. De man is in bewaring gesteld. Gisteren-morgen werkzaam aan boord van het stoomschip Amsteldijk te Rotterdam, kreeg de 41-jarige los werkman Ysbrand Veenstra, wonende te Feijeooord, een stapel hout, welke uit de strop schoot, op het hoofd waardoor hij zwaar inwendig gekwetst werd en een linkerdijbeenbreuk bekwam. Per brancard naar het Ziekenhuis over gebracht, overleed hij eenige oogenbhkken na aankomst. Men meldt aan de IV. R. Ct. uit Delft Met zekerheid is thans bekend, dat de vermiste kassier S., lid der firma S. en Co., den nacht na zijn vertrek, dus van Woens dag op Donderdag, gelogeerd heeft in het hotel De Paauw te Arnhem. Van daar is hij Donderdag-morgan vertrokken, zonder eenig spoor na ie laten. Inmiddels doet men alle moeite het verblijf van den man te ontdekken. Zooals bekend is, zal te Deift ter eere van het eifde lustrum van 13—18 Juli een groote historische optocht gehouden worden, waarvan de hoofdpersoon is Nike- phoros Phocas, keizer van Byzantium in 963. Tot bekendmaking van de feesten is een groote reclameplaat verspreid, die door stijl en teekemng bijzonder de aandacht trekt en zeer zeker de aandacht van het publiek zal vestigen op de aanstaande maskerade, die door rijkdom van costuuras alle vorige zal overtreffen. BINNENLAND. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft eene gift van f 100 doen toekomen aan het «Nationaal Comité tot steun aan Miliciens". De Staatscourant bevatte gisteren het koninklijk besluit, waarbij de luitenant kolonel op nonactiviteit J. B. Verhey met ingang van 1 Augustus a.s. bevorderd wordt tot kolonel, commandant van het korps mariniers. Deze bevordering heeft ten gevolge, dat de heer Verheij zal ophouden lid der Tweede Kamer te zijn. Velen zullen intusschen onze hoop deelen, dat de eervolle bevordering Rotterdam's district III niet zijn bekwamen en ijverigen afgevaardigde zal doen verliezen, maar dat de heer Verhey zich opnieuw zal verkies baar stellen. (iy. Het bestuur der «Sigarenfabrikanten - vereeniging 1895" heeft een adres gezonden aan den minister van Financien, hem verzoekende het voornemen tot een ver hooging der tabaksbelasting niet m een wetsvoorstel te belichamen. De Noord-Hollandsche vereeniging «Het Witte Kruis" heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht naar aanleiding van het door de regeering aangeboden ontwerp van wet, een wijziging van de wet van 4 December 1872 inhoudende, die, wordt zij aangenomen, naar haar innige overtui ging, den gezondheidstoestand en het leven van duizenden ingezetenen in gevsar zal brengen. Het hoofdbestuur der scbippersvereeni- ging «Schuttevaêr heeft o. a. volgende adressen verzonden le. Aan den Minister van Waterstaat, verzoekende een regeling in te voeren, waardoor aan schippers gerichte brieven veilig kunnen worden geadresseerd aan den wachter eener (Rijks)sluis, waar de geadres seerden moeten passeeren, en waardoor deze wachter ambsbehalve verplicht wordt de brieven in bewaring te houden en den geadresseerden uit te reiken. 2e. Aan den raad der gemeente Dordrecht, waarin wordt aangedrongen op maatregelen, waardoor de schippers aldaar in de gelegen heid worden gesteld, iangs alle havens zuiver drinkwater te bekomen. In de zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid Holland zal o.a. worden ter tafel gebracht een adres van Rozen - burgsche ingezetenen, houdende klachten over den veerdienst MaassluisRozenburg. Gedeputeerde Staten achten de klachten eenigszins overdreven, daar aan het inder daad bestaande bezwaar, dat de laatste afvaart der stoomboot zich niet regeit naar den spoortijd reeds door de pachters is tegemoet gekomen. Wij lezen in de Volksstem, van Pretoria, dat generaal Louis Botha na den (Zuid- Afrikaanschen) winter voor een tijdje naar Nederland denkt te gaan en dat dan zjjn boek over den Oorlog voor de pers gereed zal wezen. Een der oudste Vincentianen van ons land, zoo niet de oudste, de heer N. B. Logner te 's-Gravenhage, die voor eenige jaren zijn gouden feest als zoodanig vierde, herdacht gisteren zijn gouden huwelijksfeest. De krasse oude heer, die bij verkiezingen nog altijd tegen de jongste ij veraars opwerkt bij het aansporen van kiezers, ondervond uit ruimen kring blijken van belangstelling. De werklieden zijner fabriek van kerk- ornamenten enz. hadden de werkplaatsen feestelijk getooid en boden een fraai geschenk aan. Ten postkantore in den Haag worden eerstdaags twee postzegelautomaten in ge bruik gesteld, een voor de stuiverszege! s, de andere voor die van 2J cent. Ze zijn geplaatst nabij de gewone loketten voor die zegel3 en leveren, tegen 'c inwerpen van 't vereischte bedrag aan vierduitstukken, één postzegel te gelijk. Zondag was het twintig jaar geleden, dat de Maatschappij «Zeebad Scheveningen" werd geconstitueerd. Bij die gelegenheid waren directie en commissarissen van het Zeebad aan een diner vereenigd in een der zalen van den Restaurant in het Hotel Kurhaus. Als genoodigde zat aan mr. J. G. Patijn. oud-president-commissaris der Maat schappij, terwjjl de eerste president-commis saris, de heer mr. H. Ameshofï, door onge steldheid verhinderd was aan de uitnood i- ging gevolg te geven Het middenstuk op tafel stelde voor het voormalige gemeente-badhuis. De bom Seh. 15 J. schipper M, Spaans van ,den reeder G. M. de Niet zou eergis teren van 't strand te Scheveningen afvaren om te Vlaardingen zich voor de haring- visscherij verder uit te rusten. Door het breken van een tros geraakte het vaartuig onklaar, en liep op de noordzijde van het strandhoofd voor de Keizerstraat. Noodge- schreeuw op de bom. De twee voorzwem-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2