Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Vrijdag 26 Juni 1903. No. 7633. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADi ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2.— Afzonderlyke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. v.- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. REGELING van het voorbereidend Militair Onderricht. De Burgemeester van Schiedam, gezien zijne bekendmaking van 20 dezer, waarbjj is medegedeeld dat de aanmelding tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht jaarlijks moet geschieden vóór 1 Augustus, in de garnizoensplaatsen bij den commandeerende-officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie, in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente brengt bij deze ter kennis, dat blijkens schrijven van den heer Commissaris der Koningin dezer Provincie, bedoelde aangifte Wet een maand is vervroegd. Roept mitsdien allen die aan vorenbe<- doeld onderwijs toenschen deel te nemen, op, om zich als nog voor 1 Juli a. s. daar voor ter Secretarie, afdeeling B, aan te melden. Schiedam, den 24sten Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 25 Juni 1903, Oe nieuwe koning van Servië. De nieuwe koning, omstuwd door de moordenaars van zijn voorganger, deed gisteren zijn intocht in de Servische hoofdstad. Koning Peter, gisteren-ochtend om tien Ure te Belgrado aangekomen, in generaais- tenue, zonder ridderorden, werd door den voorzitter van den ministerrraad welkom geheeten. Bij zijn antwoord betoonde hij zich aangedaan. Eerst stelde Amakoemo- vitsj hem de ministers en daarna de minister van oorlog, de generaals voor. De gezanten van Oostenrijk en van Rus. land waren aanwezigook zij werden den Koning voorgesteld, de gezanten van Frank rijk, Nederland, Turkije en Italië hadden den vorigen dag de stad verlaten. Ten paleize begroette Velimirovitsj den Koning uit naam van de Nationale Verga dering, die gisteren voor het eerst in zijn bijzijn vergaderde en wenschte hem zeer hartelijk welkom. De Koning antwoordde te zullen regeeren in overeenstemming met de Nationale Vergadering en zijn koninklijk Woord gestand te zullen doen. Peter drukte daarop alle leden van de Senaat en de Kamer de hand. In antwoord op een toespraak van het gemeenteraadsbesluit Saulovits beloofde de Koning er zich op te zullen toeleggen, dat Belgrado een middenpunt worde van het Servische volk. De Koning reed zonder eenig geleide door de stad en werd met warmte toegejuicht. Aan de Daily Mail wordt in dato 13 dezer uit Belgrado gemeld. Elke trein die aankomt, brengt ballingen mee, maar elke trein die vertrekt, voert een grooter aantal menschen mee, die bang zijn voor de weer wraak van de nieuwe regeering. De toon van de bladen ondergaat een opmerke lijke reactie. De Narodni List durft zelfs tot het volk de vermaning te richten om niet deel te nemen aan de ontvangst van den nieuwen koning. De Serviërs moesten liever Alexander 'betreuren, het slachtoffer van staatkundige verwikkelingen. Andere bladen uiten zich in gelijken geest. Het Neue Wiener Abendblatt maakt een interview openbaar met den Servischen gezant te Londen, waarin deze ontkende dat de Engeische gezant te Belgrado terug zou zijn geroepen. De diplomatieke betrek kingen zijn niet afgebroken, doch slechts geschorst. Engeland zal Peter 1 als koning erkennen, doch den raad geven, dat er een administratief onderzoek worde ingesteld en de schuldigen gestraft. De Macedonische kwestie. Het Bulgaarsche ministerie van oorlog ontving de mededeeling van een treffen van grenstroepen, dat den 21 n Juni bij Batak heeft plaats gehad. Aanleiding daartoe gaf het feit dat 100 Turksche soldaten over de grenzen waren gekomen. De Turken trokken terug, nadat twintig hunner waren gedood of gewond van de Bulgaren werd 1 man gedood en worden er 3 vermist. Uit de Fransche Kamer. De Fransche Kamer hield gisteren weer een vrij bewogen rumoerige zitting. Zij beraadslaagde over het eenige artikel van het wetsontwerp in zake de secularisatie van het onderwijs. Leroy diende een tegen ontwerp in, waarbij van de Congregaties een bewijs van geschiktheid geëischt wordt Dit tegenontwerp werd naar de commissie voor de congregatie verzonden. De rechter zijde en het centrum riepenDonderdag Combes verzocht de Kamer aanstonds den tekst der commissie in behandeling te nemen. Biefivena Martin nam op zich, op korten termijn een rapport over het voor stel van Leroy samen te stellen Leroy verzocht de Kamer voort te gaan met de behandeling van het rapport van Massé. Bienvenn Martin zeide, dat z. i. de tekst van Massé niet te vereenigen is met dien der commissie en stelde voor ze van elkaar te scheiden. Massé las een rapport voor over het tegenontwerp van Leroy. De commissie maakt er een tweede artikel van het wetsontwerp in zake secularisatie vaD. Leroy protesteerde en verlangde, dat or eerst over zijn tegenontwerp gestemd zou worden. De voorzitter zeide, dat dit een vraag van voorrang was. De Kamer verwierp daarop met 303 tegen 261 stemmen het voorstel om aan Leroy's ontwerp den voorrang te geven. Het eene stuk van art. 1 werd nu, te midden van teekenen van verzet van de rechterzijde, die beweerde niets gehoord te hebben, in stemming gebracht. Dat eerste stuk werd met 308 tegen 252 stemmen aangenomen. Het luidt: Gedurende drie jaar na de sluiting van een ordeschool zal als ordeschool worden aangemerkt elke school gelegen in dezelfde gemeente. Daarna werd ook het tweede stuk aange nomen, luidende »of in een aangrenzende gemeente, in welke school het bestuur of het onderwijs berust bij een of meer voor malige leden van de gesloten school." Het geheele artikel I werd aangenomen met 306 tegen 107 stemmen. Nu kwam het amendement van Leroy, dat art. 2 zou moeten worden, aan de beurt. Het geheele artikel werd aangenomen met 329 tegen 66 stemmen. De Kamer nam vervolgens met 308 tegen 14 stemmen een besluit aan voorgesteld door Brisson, aldus luidendeDe Kamer coodigde de regeering Uit, gebruik te maken van hare bevoegd heid om elke orde voor ontbonden te ver klaren, die aangewend wordt, om opge heven scholen weer op te richten. De zitting Werd om 11.35 gesloten. De leden van de rechterzijde en het centrum,die de vergadering verlieten, hebben een protest opgesteld, dat aldus luidt «Aangezien de ministerieeie meerderheid stelselmatig geweigerd heeft een spreker van de minderheid te hooren, die geroepen was een door hem voorgesteld amendement te verdedigen, heeft de geheele oppositie zich terug getrokken, aldus protesteerende tegen de dwingelandij van de meerderheid en haar tegenover het land de verantwoor delijkheid voor haar geweldpleging en aanslagen op de vrjjheid latende." De Duitsche Rijksdag ver kiezingen. De Germania spreekt tegen, dat minis ter Posadowsky met Spahn, leider van het centrum, gesproken heeft over het samen gaan by de herstemming van het centrum met de andere burgerlijke partijen tegen de sociaal democraten. hoorde vroeger aan de Assumptionisten, doch in 't vorige jaar is een wereldgeeste lijke met de bediening ervan belast gewor den. Deze protesteerde thans in naam van het aartsbisdom tegen de verzegeling. Menscheneters in den Congo. Volgens een te Brussel ontvangen tele gram is de heer Thomson in den Belgischen Congo vermoord door de inboorlingen, die zijn lijk hebben meegenomen om het op te eten. De Chineesche kwestie. Uit Peking wordt aan de Times gemeld, dat Tsjing tiet tot stand komen van een nieuwe Russisch Chineesche overeenkomst betref fende Mantsjoerije en Nioetsjwang bevestigt, maar weigert de voorwaarden mede te deelen, er bijvoegende dat China volstrekt niet Engelands en Japans hulp heeft gevraagd, welke hulp het trouwens niet noodig heeft. Volgens een draadbericht uit New-York beweert men aldaar, dat Rusland met de Vereenigde Staten een overeenkomst zal sluiten betreffende China, waarbij Rusland van de Vereenigde Staten de toestemming zod krijgen Mantsjoerije te bezetten. De Vereenigde StateD zouden zekere handels- voorwaarden hiervoor genieten. Dit verbond zou een tegenhanger zyn van het Engelsch- Japansch verbond. De Kerkvervolging in Frankrijk. Op bevel van den prefect van politie Lèpine werden eergisteren te Parijs tien kapellen gesloten en verzegeld. Negen dezer kapellen behoorden aan congregaties. De tiende, in de »rue St. Francois", be- Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 Juni 1903. Gemeenteraad. De agenda der in de raadszitting op morgen (Vrijdag) te belnndelen onderwerpen luidt als volgt 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Ontwerp-besluit tot af en overschrijving van een post op de begrooting van inkom sten en uitgaven der gemeente, dienst 1903. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot splitsing van de le en 2e klasse der Burgeravondschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders in zake de benoeming van den waarnemenden Secretaris. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders in zake de uitkeering aan werklieden in dienst der gemeente toe te kennen bij een bekomen ongeval ingevolge de Onge vallenwet 1901. 7. Adres van wed. J. Kouwenhoven Oranje om huur van een strookje gemeente grond aan de Velievest; met advies van B. en W. 8. Adies van C. A. Tuijl om te worden benoemd tot makelaar m gedistilleerd, granen, steenkolen en jeneverbessenmet advies van B. en W. 9. Begrooting van kosten voor de afdoende verbetering van het St. Jakob3-gasthuis door Regenten dier instelling ingezonden ter aanvulling van het voorstel van Burge meester en Wetnouders dd. 19 Maart 1903, A. n. 517. (Gedrukte stukken Bjjlage XVII.) 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuur van een gedeelte van het terrein »de Nijverheid" aan de firma A. F. Smulders. Ongevallenwet. In verband met de bepalingen der Onge vallenwet is vroeger een wijziging door B. en W. voorgesteld en door den raad vastge steld van de pensioenverordening, opdat by blijvende ongeschiktheid geen dubbele uit keering zou worden ontvangen. Thans stellen B. en W. voor maatregelen te nemen voor betzelfde by tydeiyke onge schiktheid en te bepalen ,dat de tijdeljjke uitkeering aan werklieden m dienst der gemeente by een bekomen ongeval toege kend krachtens de ongevallenwet 1901 strest in mindering van het bij ziekte uit te Keereu loon. NIEUWE SCHIEDA COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1