Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Lehmberg's trots. 26ste J aarg. Zondag 28 Juni 1903. No. 7635. EERSTE BLAÜ. Waar het om gaat. Bureau Boterstraat 50. Telefoon Ito. 85. PRIJS TAN DIT BLADs ▼oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËNj Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den feestdag ran de H.H. Apostelen PETRIJS en I'AULUS zal de ffleuwe Schiedamsche Courant Maandag-avond niet verschijnen. QFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Aanstelling Makelaar. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 1 der verordening betreffende de makelaardij alhier, vastgesteld den 7den Maart 1399 (Gem. blad no. 3) Brengen ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijne openbare vergadering van den 26sten Juni j.l. tot makelaar in gedistilleerd, granen, steenkolen en jenever bessen heeft aangesteld den heer C. A. TUIJL En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTE.ViA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat gedurende de maanden Juli en Augustus de bureaux ten raadhuize des Zaterdags des namiddags ten 2 uur gesloten zullen worden. De SECRETARIS der GEZONDHEIDS COMMISSIE zal zitting houden voor het geven van inlichtingen aan al diegenen die hem in zijne hoedanigheid wenscben te spreken, eiken Dinsdag) des namiddags van 1—2 uur, in zjjn woonhuis. De Gezondheidscommmissie A. GOUKA, Voorzitler. Dr. J. ENDTZ, Secretaris. Feuilleton. (Naar het Duitsch.) 6) {Slot.) 't Was herfst geworden. Schaduwen lagen op Greta's blijmoedige ziel. En Georg Lang zag duidelijk hoe ellen dig zjj zich gevoelde. Onder deze bekentenis alleen vermande hij zich, en stelde met zijn Greta den laatsten brief aan vader op. Daar ook nu weer het antwoord uitbleef, ook de laatste hoop haar was ontnomen, om ten minste't kind baar Heinrich—door vader als erfgenaam te zien herkend, werd de zwaar beproefde vrouw ziek Acht dagen later werd er een jongen geboren ten koste van een vrouwenleven de arts verklaardede geboorte had eeH regelmatig verloop gehad, de kraam vouw moest kort voor de bevalling aan hevige gemoedsaandoeningen ten prooi geweest zijn. Wat kwaads schuilt er toch eigenlijk in het socialisme? Verdient het streven om de lagere standen op te hellen uit de ellende, de geestelijke en stoffelijke armoede geen toejuiching Gevoelt al wat jong en edelmoedig is zich niet aangetrokken tot den strijd, die ten doel heeft de banden te verbreken, waarmede het kapitalisme het verdrukt prolitanaat aan zijn ongelukkig levenslot houdt vastgekluisterd Zoo vragen de socialisten vaak. De belangstelling m het lot der arbeiders is waarlijk niet iets specifiek socialistisch. Ieder goed Katholiek erkent in den arbeider zijn medebroeder. Wie onverschillig is voor het levenslot van zijn ondergeschikten, verdient den naam van Christen niet. Wat is de kern van het socialisme Het socialisme heeft als grondbeginsel aange nomen, dat geen ander gezag behoort erkend te worden, dan dat der zelfgekozen overheid. Al wat een regeling op die wijze in den weg staat, moet opgeruimd worden. Het kapitaal op de eerste plaats. Het recht op privaat bezit, dat ook alweer aanleiding geeft tot »den baas spelen'', wordt natuurlijk vervallen verklaard. De Staat, als de groote gemeenschap, regelt en betaalt en pensioneert alles en allen. Die ideale toestand wordt verkregen door de invoering van het algemeen kies- en stemrecht, zoowel voor mannen als vrouwen. Overal ontstaan kleine republieken. Van een erfelijke monarchale regeering kan in den toekomststaat geen sprake meer zijn. Zoo blijft er ten slotte geen ander gezag meer over dan dat van «zooveel hoofden, zooveel zinnen." Is dat eenmaal ingevoerd, dan zijn er geen ongelukkigen, geen ontevredenen meer in de maatschappij. Allen schikken zich in de nieuwe orde van zaken, verheugen George Lang stond handenwringend, tan denknarsend aan haar doodkist. Zijn schoonvader kennis geven van den dood van zijn dochter neen nooit I Maar van een vriend vernam de weduwnaar spoedig dat Lehmberg ingelicht was over het lot van zijn kind. Had hij neiging ge voeld tot verzoenen, had berouw aan zijn geweten geknaagd, dan zou hij gekomen zijn om te bidden aan de open groeve van zijn dochter.. Maar hij was niet gekomen. Hij was hardvochtiggebleven. En haat, bittere, onverzoenbare haat kwam van dat uur af in het hart van den man, die ai lang zich er aangewend had, om in den ouden boer minder den vertoornden vader dan den eigen hardnekkigen vijand te zien. Zijn werk bracht hem geen afleiding. Zat hij bij tafel, dan waren voortdurend zijn gedachten bezig met hem, die hij van alle mensehen het hevigst haatte, of hij weemoedig luisterde, evenals op het oogen- bhk, naar de stem van het kind, dat in het aangrenzend vertrek in de wieg lag. Toen kwam het kindermeisje en zeide. «Bezoek". «Een heer «Neen", zeide de meid, »'n Heer, 'n echte zich zelfs dat zij in zulk een gelukkig tijdperk geboren zijn. Scherts ter zijde. De loochening van het goddelijk karakter des gezags is de kern van het socialisme. Altijd zal er moeten zijn een onaantastbaar gezag, dat van zijn verantwoordelijkheid bewust, zich laat leiden door de groote en onsterfelijke beginselen van rechtvaardigheid en liefde. Dat gezag dient te staan boven de wisselingen van eerzucht en afgunst, boven het politieke intrige-spel, waarvan een onnadenkende menigte zoo licht de dupe wordt. De kern van het socialisme is de zelfzucht. Wel in een anderen vorm dan het egoïsme, maar het is de eigen zelfzucht. De socialist weet alles beter dan alle patroons, predikanten en professoren te zamen. Zijn sociaal geloof komt hierop neerde oorzaak van alle maatschappelijke ellende is het »kapitaal", waartegen de arbeiders, zoo zij zich niet vereenigen, machteloos staan. Vruchteloos poogt men den dweper aan het verstand te brengen, dat kapitaal en arbeid Volstrekt niet vijandig tegenover elkander behoeven te staan eveneens, dat een maatschappij, geheel onder staatsvoogdij eene verzuchting zou opwekken naar de oude inrichting. De kern van het socialisme is de haat tegen den geopenbaarden godsdienst. Een Katholiek, die socialist wordt, gaat niet meer ter kerk. Hij gevoelt er zich niet meer thuis, 't Is of alles hem daar toeroept«hoe dwaas zijt ge toch met te meenen, dat het gezag een bloot menschelijke instelling is wat zou er van de maatschappij terecht komen, indien er boven het ODgeloof en het zedenbederf geen gezag stond, dat de wet des Heeren handhaafde". Is het gezag door God niet aangewezen door de schepping van het gezin Waarom vereeren wij, Katholieken, onze Koningin Omdat zij de draagster is van het booge gezag, waarmede zij door God over geheel heer is 's 't niet alleen maar 'n boer". George Lang maakte, alsof hij plotseling een voorgevoel kreeg een afwerende hand beweging. Maar reeds stond Lehmberg voor hem, in de eene hand de muts, in de ander een zelfgesneden doornstok. Op het volgende oogenblik maten de man nen elkander met de blikken. »Ja" verklaarde de boer, wischte zich hoes tend langs den mond en stiet met den stok op den grond, «ik ben nu toch gekomen.... Mij kind is dood. En wat geweest is is ook dood. Maar den jongen dien wil ik te eten geven." Georg Lang richtte zich op. Zijn oogen fonkelden. In zijn ziel kookte het, als in het binnenste van een vulkaan. Zoo jij hoer uw jongen zien?.,. Lehmberg zoo lang ik leef niet." En de armen ver uitgespreid, stond hij voor de deur, waarachter de stem van het kind gehoord werd. «Nooit!" riep Georg Lang nog eens en wees met zijne eene hand op het portret aan den wand. Daar hing de overledene in voile jeugdige schoonheid, zooals zij inder tijd als zijn leerlinge was geweest, en zag een volk werd aangesteld. Daarom eeren wij ook Hare vertegenwoordigers in stad en gewest. In onze Vroedschap. Voor onze vroede vaderen was gisteren weer de hoofdschotel van den communalen discb, die over 't geheel slechts een diner maigre te zien gaf, de reeds meermalen behandelde gasthuiskwestie. Het St. Jacobs- Gasthuis, een gebouw reeds een paar eeuwen oud, voldoet niet aan de redelijke eischen die men aan een huis tot verpleging van oude van dagen mag stellen. Met zijne onheimische lokalen, steenen vloeren en groote stookplaatsen biedt het den ver pleegden een weinig genoeglijk en gemak kelijk tehuis, zoodat regenten reeds lang op een afdoende verbetering bedacht waren. Het oorspronkelijk plan om het gasthuis te verkoopen of te ruilen voor een stuk ge meentegrond, waar dan uit de fondsen van Gasthuis en Mannenhuis beiden, een nieuw gebouw zou kunnen gesticht worden, is tweemaal door den Raad verworpen. Nu kwamen regenten met een subsidiair plan, nl. om het Gasthuis allengs zóo te verbe teren, dat het den verpleegden een meer waardig verblijf zou bieden. Maar ook dit plan verwierf niet de onverdeelde goed keuring van den Raad. Op initiatief van den heer De Groot werden Regenten uitgenoodigd een plan tot verbouwing in eens, dat wellicht voordeeliger zou zijn, den Raad voor te leggen. Zoo kwamen Regenteü er toe bij den Raad in te dienen de bekende kosten- begrooting, waaruit bleek, dat volgens becijfering van hun bouwkundigen adviseur de verbouwing met de vernieuwing van mobilair een uitgaaf zou vorderen van 30 a 35 mille. Voor het loopende dienstjaar vroegen regenten suppletoir een bedrag van f 1000, dat, gevoegd bij het voordeelig saldo dier begrooting, voorshands genoeg glimlachend omlaag. Toen was net George Lang alsof hij zich voor de blikken van zijn vrouw moest schamen. Z<ch met moeite in houdend vervolgde hijZijn beste erfenis welke ook de bedeljongen heeft, was zijn moeder. En die hebt gij mijn knaap ont nomen. Heb maar geen zorg, dat de jongen gebrek zal lijden, daarvoor, boer, is de arme schoolmeester er. Hoog opgericht stonden zij daar, oog in oog. De zelfbewuste houding van den oude veranderde met. Slechts een verlangende fonkelende blik werd op de deur gericht. Verloren verspeeld zijn geluk. Maar de eer van zijn boerderij was onbevlekt Schouderophalend vertrok hij. Twaalf jaar later, aan den vooravond van de doodsplechtigheid voor Heinrich Lehm- berg's moede ziel bracht men George Lang, den rector, den volgenden, met vaste hand geschreven brief «Schoolmeester, het loopt ten einde met mijSchoolmeester, niet voor jou, maar voor mijn overleden dochter wil ik het zoo: de jongen erft alles". NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1