Stads- en Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. zou zijn om althans ééne zaal te verbouwen. De Voorzitter, de beer Versteeg, presi dent van het college regenten van het Gasthuis, mededeeiena, dat B. en W. het denkbeeld van heeren regenten ondersteu nen, deed hierbij uitkomen, dat vooral een andere wijze vankapitaal-belegginggevaarljjk werd geacht. De geheele kostenberekening was den Raad blijkbaar als een koud stortbad op het lijf gevallen, getuige de discussie die zich over dit reeds veelbesproken onderwerp ontspon. De heer Ris achtte eene dadeitjke beslis sing hier niet noodig. De heer Van Westendorp, tegen het voorstel van B. en W., merkte op, dat men, nu terugschrikkend voor het bedrag van f35000, nog meer gestemd zou zijn voor het oorspronkelijk plan. Hij acht in ieder geval het advies van B. en W. in deze gewichtige zaak gewenscht. De heer Wittkampf meent, dat er nu grond is om op de genomen belissing terug te komen, met het oog op de betrekkelijk groote u tgave die nu wordt voorgesteld. Te meer is het gewenscht, dat B. en W. alsnog hun licht over eerstbedoeld plan doen schijnen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het niet wel doenlijk achten, op de beslissing door den Raad genomen terug te komen, tenzij de Raad hen daartoe bijzonder machtigt. Zij hebben hier een advies niet noodig geacht, omdat de Raad zelf Regenten tot overlegging van kostenbegrooting had uitgenoodigd. De heer Wittkampf, daartoe uitge noodigd zegt niet zoo dadelijk de passende formule te kunnen vinden om zjjn voorstel te kunnen belichamen. De Voorzitter zegt, dat de heer Wittkampf schriftelijk een voorstel kan doen. In ieder geval behoort de zaak dan te worden uitgesteld. De heer Van Westendorp zegt, dat B. en W. toch de strekking der motie zuilen bsgrypcn, al is die niet dadelijk onder de juiste bewoordingen te brengen. De heer Ris, diende een motie in, die aanvankelijkheid de noodzakelijkheid eener beslissing tusschen de verschillende plannen vooropzettend, ingevolge de opmer king van den Voorzitter, dat de Raad reeds over het eerste plan heeft beslist, door hem zoo gewijzigd wordt, dat zij de wensche- iijkheid uitspreekt, dat in zake het St. Jacobs-Gasthuis beslist moet worden tusschen: lo. aankoop van het St. Jacobs Gasthuis en afstand van grond, 2o. jaar iijksche verbouwing en 3o. verbouwing in eens, B. en W. verzoekt daarover advies uit te brengen. De heer De Groot, hoewel gekant tegen het plan van het bouwen van een nieuw gasthuis, daar hij meent, dat bij toekomstige Rijkspensioneering van den werkman, een gasthuis niet meer noodig zal zijn, meent toch het denkbeeld van den heer Wittkampf onder woorden te kunnen brengen, door de volgende eenvoudige formule De Raad verzoekt B. en W. in hun overweging ook het vroegere bouwplan op te nemen. Tegenover deze motie, aldus door den V ïttkampf gesteld en aangevuld met de woorden, dat B. en W. worden uitge noodigd over de verschillende plannen advies uit te brengen, trekken de heeren Ris en Van West en dorp hunne voorstellen in. De motie—Wittkampf wordt dus alleen in stemming gebracht. Zij wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren KraneD, De Groot, Gouka en Honnerlage Grete. Aldus werd tot uitstel der behandeling van het laatst ingediende Gasthuisplan be sloten. Nadat dit onderwerp] aldus voorloopig van de agenda was afgevoerd, kwam ten slotte in behandeling het voorstel tot het verhuren van een gedeelte van het terrein van de werf ide Nijverheid" aan de firma Smulders. Ook dit voorstel, wsarbij het gold aan de firma Smulders op geheel afwijkende con dities een gedeelte van de werf »De Nij verheid" in huur af te staan, lokte nog een vrij uitvoerige discussie uit. In antwoord aan den heer L o o p u y t deelde de Voorzitter mede, dat het terrein achter de kaarsenfabriek bedoeld wordt. De firma Smulders wil daar tijdelijk bergen het hoofdgebouw van de tentoonstelling te Dusseldorf, dat door haar voor fabrieksge bouw is aangekocht, maar door de tegenslag die de firma op haar terrein ondervindt, aldaar nog niet kan worden opgericht. Daar het hier niet geldt een opslag van koop-- mansgoederen, maar een huur tot bepaald doe], hadden B. en W. reeds een lageren prijs genoemd dan bij tarief is vastgesteld, die echter de firma nog te hoog was. Zoo is men bij nader overleg tot de tegenwoordige prijsberekening van f250 per 3 maanden voor circa 5000 vierk. Meter grond. De heer De Groot had ook wel een lageren prijs willen noemen, maar de tegen woordige prijsberekening, i/a gedeelte van hetgeen bij tarief is vastgesteld, is hem toch wat al te kras. De heer Gouka vraagt voor hoe langen tijd de firma het terrein in huur wenscht te hebben. De heer R i s merkt op, dat de nNjjver- beid" tot heden geen cent heeft opgebracht, wij moeten dus blij zijn, dat wij er nu althans wat van kunnen trekken. De heer L o o p u y t meent, dat bedoeld terrein, juist grenzend aan het erf der kaarsenfabriek, tot hoogeren prijs in huur moet worden afgestaan. De Voorzitter betoogt, dat de firma met het oog op den grooten tegenspoed dien zij op haar terrein ondervond, met eenige clementie moet behandeld worden. De heer L o o p u y t merkt op, dat inder tijd aan de kaarsenfabriek voor hetzelfde terrein een hoogeren prijs is gevraagd en meent, dat er een tijd moet gesteld worden om het dezerzijds zoo noodig uit de huur te nemen. Ook de heer Kranen, zeer goed met het voorstel kunnende meegaan, meent toch ook dat er een termijn moet gesteld worden. De Voorzitter zegt, dat men zou kunnen bepalen voor zoo langen tijd ais naar het oordeel van B. en W. noodig is, maar stelt daarna voor als zekeren termijn te noemen voor den tijd van hoogstens twee jaar. Het voorstel, aldus aangevuld, wordt aan genomen met 13 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Loopuyt en Gouka. Nadat uit het antwoord door den Voor zitter aan den heer Klein op de vraag in een vorige vergadering gedaan, gegeven, was gebleken, dat het bestuur der Schied. Tramweg Mij., volstrekt geen inbreuk op de concessie-voorwaarden heeft gemaakt en hare beambten niet minder dan f9, veelal f 10 's weeks, verdienen, volgde het reeds vermelde afscheid van den Secretaris Dat er zoowel uit de rede van den bur gemeester als die van den secretaris nog iets meer bleek dan ambtelijke waardeering, wien zal het verwonderen, die bekend is met de bijzondere verhouding die tusschen beiden sedert eenigen tjjd bestaat, welke eerlang in een nauwen band schijnt omge zet te zullen worden. Intusschen mèt 's Raads voorzitter de werkzaamheid van den scheidenden secre taris waardeerend, verheugen wij ons er toch over, dat juist hij heengaat, w(jl hierdoor een ander heengaan wordt voor komen, dat zeker in deze gemeente ongaarne zou worden gezien. Schiedam, 27 Juni 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 27 Juni 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor het rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Onder- mouters. Moutersjongens. Schoen maker (halfwas). Een schoenmakersjon gen. Steenhouwers. Een Verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Een drukker. Een loopjongen kurkenfabriek. Branders- knechts. Een scbippersjongen. Een jongeu meubelmakerij. - Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alieen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Winkelbediende, -f Distiliateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Een slagersknecht. Een tabaksbe werker. Kistenmakers. Ververs.Houtkoopers* knechts. Koetsiers. - Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijf- werk, id. voor loopwerk. id. voor loswerk, Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. „Recht, Plicht en Orde." De aangekondigde vergadering van de R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde werd gisteren-avond in de bovenzaal van het Bondsgebouw gehouden. De voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, deed mededeeling van de besprekingen, die met het bestuur der anti-revolutionaire en christelijk-historische kiesvereenigingen wa ren gehouden, waarbij het bestuur van R. P. en O. vooral deed uitkomen, dat het er niet om te doen was, om meer zetels te winnen, dan waarop wij recht hebben. Deze verklaring werd in bedoelde kringen met ingenomenheid begroet. Van het be stuur der christ.-hist. kiesvereeniging werd bericht ontvangen, dat in hare vergadering van 24 Juni met algemeene stemmen tot onderlinge samenwerking der christelijke partijen was besloten en dat voorloopig candidaat voor District II was gesteld de heer N. van der Velden. De antirevolutio naire kiesvereeniging deed weten, dat in overleg^ met de christelijk-historischen de heer N. van der Velden voor II was ge steld, terwijl zij in III naast den heer Bender liefst den heer Van der Drift ge steld zag. Waar dus tusschen de anti-liberale partijen de meest gewenschte overeenstem ming werd verkregen, betreurde de Voor zitter het te meer, dat de heer Blaisse bij zijn besluit bleef, geen nieuw mandaat aan te nemen. Bij het bestuur was geen opgave van candidaten voor de door den heer Blaisse open te laten plaats ingekomen. De candidaat van het bestuur bleef na eenige vergeefsche aanzoeken de heer Arn. Zoet mulder, maar ook deze, ter vergadering aanwezig, bleek ongeneigd eene candidatuur aan te nemen. Ook de heer Herm. Jansen verklaarde, de vergadering verlatend, onmo gelijk een candidatuur te kunnen aan nemen. Het bestuur was met velen uit de vergadering van oordeei, dat mr- Jansen allereerst in District I moest gesteld worden. Dientengevolge vereenigde de vergadering zich met het voorstel om voor Distiict candidaat te stellen de heeren mr. W. H. Jansen, P. C. M. Jansen en F. J. Smit. Daarna gaf zij ook hare goedkeuring aan het voorstel om voor District II de heeren J O. Bender en H. van der Drift te candi- deereo. Daarop stond de vergadering weer voor de kwestie wie in District II met den heer N. van der Velden dezerzijds candidaat moest gesteld worden. Na vele vergeefsche pogingen en nadat van verschillende zijden in de vergadering daarop was aangedrongen, liet de voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, zich eindelijk bewegen een candidatuur voor het Raads lidmaatschap aan te nemen, zoodat nu voor District II candidaat werden gesteld de heeren A. C. A. Nolet en N. van der Velden. Het bestuurslid, de heer Mouwens, bracht den heer Nolet uit aller naam diepgevoelden dank voor de bereidwilligheid waarmede hij ten slotte de candidatuur van R. P, en O. had aangenomen. Bij de gebruikelijke vraag aan het eind der vergadering deelde het Raadslid, de heer Lagerwey, mede dat de benoeming van een directeur der gemeentewerken uitblijft, om dat men meent de zaken door den waar- nemenden directeur, gesteund door de op zichters, gaande kunnen gehouden worden, waardoor zij niet slechter of beter gaan dan vroeger. Spr. moest erkennen, dat hij over het verloop dier zaken in het algemeen niet tevreden was. Van andere zijden uit fig vergadering werd daarentegen opgemerkt, dat hier vooral de financieele kwestie woog en dat de Raad, indertijd het salaris voor die betrek king vaststellende, meende daarvoor te zullen krggen een man alleszins zoowei theoretisch als praktisch voor het ambt bekwaam. Over het geheel meende men, dat persoonlijke bevoorrechting in deze gemeente te veel den doorslag geeft en de Raadsleden zich niet door persoonlijke over wegingen maar door zaakkundige overden kingen moeten doen leiden. Niets daarna meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Eindexamen Gymnasium. Ten overstaan van de gecommitteerden prof. dr. J. Woltjes, prof. dr. J. te Winkel en prof. dr. W. Kapteijn werd heden en de beide vorige dagen het eindexamen aan bet gymnasium afgenomenHet gevraagde getuigschrift A. verwierven de leerlingen der zesde klasse W. A. Beelaerts van Blokland, A. Goslinga, P. Moerman, P. van Toorn, M. M. van Velzen, het getu gschrift B. de leerlingen dier klasse J. de Groot, C.' M. Kleipool, B. F. Krantz. Twee leerlingen werden afgewezen. Gevonden voorwerpen. Aan het commissariaat van politie aanwezig een geldstuk een witte ceintuur met gesp. Terug te bekomen aan de volgende adressen een koralen armband met sluiting B. D. Collignon, Lange Haven 60; een paar handschoenen L. Klein, Groene Laan 3 een zilveren kruis J. Tanis, Kethelstraat 21een gouden oorknopje met steen H. Gouka, Doolhofje een zak met een rozenkrans er in C. Tak, Singel 89. Heden is alhier van Vlaardingen binnen gekomen de nieuwe van staal gebouwde loggoi SCH 69 Clara voor rekening van den heer A. van der Toorn Jr. te Scheve- ningen, directeur van de maatschappij »De Hoop" alhier. Het schip zal Woensdag a.s. met de andere loggers, hier nog liggend, ter haring vangst uitzeilen. Heden-middag bracht F. V., bij een twist in de woning in het Groenendal, zijn 22- jarigen broeder A. V. met de kolenschop een verwonding aan het linkeroor toe, nadat zij te voren getwist hadden. Nadat de man aan het politie-bureau voorloopig geholpen was, werd de wonde door den geneesheer Elzevier Dom verbonden. Bij gunstig weder zal bet muziekkorps der d.d. Schutterij morgen (Zondag) in de Plantage eene uitvoering geven. De heer J.Feltzer, fluitist der Schiedamsche Schuttersmuziek, heeft een marsch gecom poneerd, welke hij opgedragen heeft aan zijn kapelmeester. Deze compositie zal onder den titel Bart Verhallen-marsch morgen (Zondag) a. s. voor het eerst worden uitgevoerd in de Plantage. Reeds vroeg in den morgen had gisteren wederom een fietsongeluk plaats op den straatweg tusschen Rotterdam en Moor drecht. Van de fiets van een Rotterdammer, den heer T. Hoogenboom, die met een vriend een tochtje maakte, brak plotseling onder het rijden de vork. Met een smak kwam hij op de steenen terecht, en werd bewusteloos door zijn vriend opgenomen. Onder behandeling gesteld van dokter Man te Moordrecht, bleek het, dat hij verschrikkelijk aan het hoofd was verwond en schier onkenbaar was. Na verbonden te zijn, kon hij echter over Gouda per boot naar Rotterdam terugkeeren. Zaterdag jl. maakte de Fabrieksbode melding van de ziekte van den heer J. C. van Marken te Delft, die reeds vele jaren door zenuwpijnen wordt gekweld. De Tel verneemt, dat de aanvallen den laatsten tijd heviger en hardnekkiger zijn dan ooit te voren, hetgeeu den patient zeer afmat. Het talrijke personeel, en ook andere stadgenooten, volgen met groote belang stelling den inhoud der bulletins van de hand van mevrouw Van Marken. Zjj verschijnen eens of twee malen per dag. Waren in de eerste dagen dezer week de berichten gunstiger, van de laatste dagen kan dit niet gezegd worden. Het bulletin van eergisteren luidde»de patiënt bracht een onrustigen nacht door en de pijnen waren heviger." Nader meldt men, dat er in den toestand van den heer Van Marken eenige verbetering is ingetreden. Geboren: 25 Juni. Huiberdina Mifia, dochter van J. H. Kreuger en H. M. Zag- wijn, Spinhuispad. Barendina Cornelia, dochter van J. Montloort en J. de Roo, uinla&n. 26. Cornelia Dorothea Johanna, -V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2