I TWEEDE BLAD van Zondag 28 Juni 1903. ALGEMEEN OVERZICHT. 27 Juni 1903. De Duitsche Rijksdagherstemmingen. Tot gister-avond 7 uur waren bij de herstemmingen gekozen 20 conservatieven, 8 anti-semieten, 121 leden van het centrum, 44 nationaal-liberaien, 20 leden van de vrij zinnige volkspartij, 6 van do Zuidduitsche volkspartij, 9 van de Vrijzinnige Vereeniging, 25 socialisten,3 Elsassers, 2 Polen, 3 Wellen, 3 leden van den Beierschen boerenbond, 6 wilden, twee uitkomsten waren nog niet bekend. Verder moeten er heden nog 2 herstemmingen zijn. De Duitsche keizer te Kiel. De Keizer heelt gisteren-avond te Kiel aangezeten aan een feestmaal, dat Tower de Amerikaansche gezant ter gelegenheid van het bezoek van het eskader der Ver. Staten aan die haven gat. Verder namen daaraan deel prins Heinrich, graaf Bulow, staatssecretaris Tirpitz, admiraal Cotton, de officieren van bedoeld Amerikaansch smaldeel enz. Aan het feestmaal hield de Amerikaan sche anbassadeur in het Engelsch een rede, waarin hij zijn vreugde betuigde dat hij admiraal Cotton en de andere Ameri kaansche officieren den Keizer kon voor stellen. De anbassadeur herinnerde verder met nadruk aan 's Keizers bewijzen van belangstelling in de Unie: het bezoek van prins Heinrich en de schenkingen voor de Haward-universiteit. Opmerkend dat de goede verstandhouding tusschen volken, het ist bereikt wordt door persoonlijke omgang *e Tower verder dat de pogingen van ,e Staten bij de uitbreiding van de bating, den handel en den wereldvrede net zelfde doel gericht zijn. Honderd- zenden van de beste burgers van Amerika, van Duitschen stam, die in hooge mate er toe bijdroegen Amerika te maken tot hetgeen het is, zullen blijde zijn over hetgeen er thans gebeurt, over het ver trouwen in de toekomst, blijkend uit 's Keizers aanwezigheid. De anbassadeur bracht ten slotte uit naam van de Ameri kaansche natie aan den Keizer de hartelijkste groeten en beste wenschen van den president en het volk der Ver. Staten. Hij dronk op het welzijn des Keizers, de Keizerin en het keizerlijk Huis. De Keizer, antwoordend op de Engelsche toespraak van den gezant in dezelfde taal groette uit naam van het Duitsche volk het Amerikaansche smaldeel hartelijk als drager van vriendschappelijke gevoelens der Amerikaansche burgers, welke Duitschland hartelijk beantwoordt. Hij is gelukkig dat zijn hoop op betere onderlinge verstand houding door het bezoek zijns broeders grootendeels verwezenlijkt is en de vriend schapsband nauwer aangehaald. De aan de Haward-universiteit geschonken nabootsin gen uit de Duitsche beschavingsgeschiedenis zullen, naar hij hoopt, vele studenten aan sporen Duitschland en het Duitsche volk te bestudeeren. Zijn oprechte wensch is dat beide volken elkander beter leeren kennen. Geen ernstig denkend burger van Amerika raeede, dat de goede verstand houding tusschen beiden blyvend verstoord kan worden. Er zullen steeds naijverigheden zijn ijzeren wil, zijn toewijding aan 's lands zaak, zijn energie en wjj grijpen gaarne de ons over den Oceaan toegestoken hand, ir. hartelijke vriendschap en in het gevoel dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. drink op het welzijn van Z. Ex. den president der Ver. Staten. God zegene hem en de Vereenigde Staten. De Kerkvervolging in Frankrijk. De Fransche Kamer hervatte gisteren de beraadslaging over de verzoeken om machtiging van 81 vrouwelijke congregaties. De minister president Combes verklaarde daarbijDe godsdienstige idee moet zich niet aan de school maar aan de kerk wij den. Dat is de reden van allen vooruitgang. Ik kan niet toelaten, dat men zegt, dat dit wetsontwerp de vrijheid van geweten aanrandt. De Staat heeft het recht toe zicht te houden op vereenigingen en te beletten, dat genootschappen zich vormen even machtig als de staat zelf. Onze tegenstanders eischen het recht om te onderwijzen als een natuurlijk recht. Het is echter zoo weinig natuurlijk, dat men er op voorbereid moet worden dan vooraf gaande studie. Dat recht is ondergeschikt aan het algemeen belang van den Staat. Alle congregaties hadden haren oorsprong in die maatschappelijke behoeften waaraan de staat met kon voldoen. Het is noodig te weten of de onderwijzende vrouwen verenigingen aan die behoeften beant woorden. De Republiek meende, dat dit niet het geval was en richtte in de ge meenten openbare scholen op. Wat het door de aanhangers van de Congregaties beschimpte personeel van de openbare school betreft wij kunnen er rechtmatig trotsch op zijn. Wij zouden alle geestelijke onderwijzeressen kunnen vervangen, maar wij worden er van weer houden om de uitgaven, omdat het meerendeel van de opgeheven schoollokalen aan de congregaties behooren. De republiek heeft eindelijk begrepen, dat zij zich niet kon ieenen tot de onbeperkte vermenigvuldiging van de kloosters. Wanneer gij uwe meening zult gezegd hebben over deze 80 vrouwelijke congregaties, zullen er nog 314 overblijven, die onze machtiging vragen en zullen er nog 597 vereenigingen van geestelijke onderwijzeressen bestaan. De regeering weigert dit getal te vermeerderen en maakt van die weigering een kwestie van vertrouwen. De algemeene beraadslaging werd daarna gesloten. Lockroy bracht daarna in stemming de vraag of men zou overgaan tot artikelsge wijze behandeling, welke de regeering en I de commissie afwijzen, Met 285 tegen 269 stemmen weigerde de Kamer over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling In de wandelgangen der Kamer vertelde menIn een onderhoud met den minister president hebben de leden van de commissie uit den Senaat voor de wet op de Congre gaties een nieuwen tekst voorgelegd, in het algemeen inschrijvende de voorwaarden waarop het aan geseculariseerde godsdien stige vereenigingen verbode zou zijn onder wijs te geven. Uit dezen tekst zijn verdwenen het verbod gedurende 3 jaar en de woorden gemeente of aangrenzende gemeente Combes zou geantwoord hebbeD, dat hij om nieuwe beraadslagingen in het Palais 3ourbon te vermijden, geen bezwaar maakte. nooit zooveel sympathie en crediet in den vreemde gehad Sonnino hield een lofrede op de binnenlandsche politiek van het ka binet (onderbrekingen rumoer). De socialisten zongen er tusschen. Een motie van Villa, door de regeering aanvaard, behelzende dat de Kamer gehoord de verklaringen van den minister-president, overgaat tot de orde van den dag, werd ten slotte aangenomen met 257 tegen 171 stemmen. De Grieksche crisis. De Koning heeft Theotokis belast met de vorming van een nieuw Kabinet. Hij 4 uur bedenkrijd. Het nieuwe Kabinet zal waarschijnlijk Maandag in de Kamer zijn intrede doen. De Delyannisten bepleitten de vorming van een kabinet voor afdoening van zaken, maar het samenstellen van een kabinet Theotokis is sedert verscheidene dagen beklonken tusschen het Hof eenerzijds en de partijen van Theotokis en Jermis anderzijds. De nieuwe Servische regeering. De Servische minister Tan buitenlandsche zaken heeft aan de Oostenrijksch—Hongaar- sche en Russische gezanten kennis gegeven, van de vorming der nieuwe regeering. De Oostenrijksch—Hongaarsche gezant heeft nu de ambtelijke betrekkingen hervat. De legaties te Belgrado hebben dezelfde kennis geving aan de andere regeeringen gedaan. De hervatting van die betrekkingen wordt tegen heden of morgen verwacht. Koning Karei van Rumenië had na den koningsmoord bedankt voor het eere kolonelschap van het zesde regiment infan terie dat de hoofdrol in de barbaarsche omwenteling heeft gespeeld. Verscheiden officieren van genoemd regiment hebben den koning daarop geantwoord met een telegram, dat in deonbeschaamdste bewoor dingen vervat was en waarin de officieren o. a. zeggen, dat de koning niet de aange wezen persoon is om hun daden te oordeelen, daar hij zelf een troon beklommen heeft na verbreking van een krijgsmanseed. De officieren verklaren ten slotte, dat zij zich met plezier de eer ontzeggen dat hun regiment den naam van den koning van Rumenië draagt. zyn, maar de kracht die beide landen tot elkaar voert is te sterk om het ontstaan van antogonisme te bedoogen. De honderd duizenden Duitschers daarginds zullen stellig den weg effenen voor de aangetoonde ontwikkeling van de betrekkingen voor beide van zoo hooge beteekenis. De Keizer verzocht Tower om Roosevelt te bedanken voor diens voorkomendheid. Wij allen bewonderen zjjn karaktervastheid Het Italiaansche ministerie. De Italiaansche Kamer hervatte de beraad slaging over de verklaringen van de (nieuwe) regeering. Eenige leden vielen Zanardelli aan deze wees het verwijt van zich dat hij het gestelde doel niet bereikt heeft. De Kamer, aldus betoogde de premier, is zoodanig verbrokkeld in verschillende elementen, dat het onmogelijk is organieke hervormingen te volooien. Zanardelli somde de tot stand gebrachte hervormingen op en voegde er bij Eén handelstractaat eischt op het oogenblik spoed, dat met Oostenrijk- Hongarije. Hij ziet niet van den kant van de buitenlandsche politiek het gevaar dat Gucciadini dacht; want Italië heeft nog Het Pauselijk consistorie. In een eergisteren in de Sala Regia gehouden openbaar consistorie reikte de Paus den Kardinaalshoed uit aan de onlangs benoemde Kardinalen Rocella, Cavicchioni en Fisscher. De leden van het corps diplo matique, het gevolg des Pauzen, de ridders van de Maltezer Orden, leden van den Romeinschen adel en vele genoodigden wa ren bij de plechtigheid, die 40 minuten duurde, tegenwoordig. De Noordpool-expeditio. De Ziegler-Noord-expeditie is eergisteren aan boord van de Amerika van Trondjhem naar het Noorden vertrokken de expeditie heeft alles meegenomen wat noodig kan zijn voor het bouwen van een depöt voor het geval het schip niet verder zou kunnen gaan dan Frans-Jozefland. Ontplofbare stoffen in Transvaal. De gisteren te Pretoria verschenen Garette bevat het ontwerp van een veror dening tot opheffing van de beperkende bepalingen op den invoer van ontplofbare stoffen in Transvaal. Het contract van de vorige regeering met den concessionaris wordt er bij buiten werking gesteld. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 26 Juni. De Kamer nam na eenig debat en zonder hoofdelijke stemming verschillende wets ontwerpen van geringen omvang aan, na toelichting door de onderscheide Ministers. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de begrooting voor Buitenlandsche Zaken voor 1902, lichtte Minister K u y p e r toe, waar om Zwolle gekozen was als de standplaats voor de inspecteurs der Volksgezondheid in het Noorden. Zonder stemming werd ook aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de In dische Comptabiliteitswet, nadat de heer Van Weideren Rengers het practische nut van deze wet in het licht had gesteld en hulde had gebracht aan den vader der Comptabiliteitswet, wijlen Fransen van de Putte, bij welke hulde minister Idenburg zich aansloot. Bij de beraadslagingen over de marine- begrooting wees de heer v. Alphen op het tekort aan officieren en op 't gemis van voldoend en bekwaam machinepersoneel en drong aan op betere voeding dienstre geling en voeding van de mindere sche pelingen. De Minister van marine verde digde de instelling van den Defensieraad, waardoor spoed zal worden betracht bij de plannen voor defensie. De Minister is be dacht op reorganisatie van het machine- kamerpersoneel en voorstander van kazer- neering. De Marinebegrooting werd zonder stem ming aangenomen. De Kamer is daarna tot nadere bijeen roeping gescheiden. De Voorzitter deelde mede, dat het plan bestaat nog het wetsontwerp betrek kelijk suikeraccijns te behandelen. De heer Reekers vroeg dit nog de volgende week te doen, welk denkbeeld de Voorzitter zal overwegen. H. M. de Koningin is gister-ochtend te 10.50 per extratrein van Het Loo vertrokken naar Oldenburg. H. M. wandelde naar het perron. De arts Pot en de opperstal meester baron Bentinck deden H. M. uitgeleide. Er was zeer veel publiek aanwezig. H. M. de Koningin zal, gelijk men weet, in Oldenburg een doopplechtigheid aan het groot hertogelijke hof bijwonen. Op bevel van den Keizer zijn 5 officieren en 59 onder-officieren en manschappen van het huzaren-regment, dat te Wandsbek in garnizoen ligt en naar Koningin Wilhelmina is genoemd, naar Oldenburg gezonden, ten einde H. M. tot eerewacht te verstrekken. Zooais men weet, heeft H. M. de Koningin in den laatsten tijd bijzondere liefhebberij voor het fotografeeren. Er wordt dan ook haast geen ritje ondernomen of het toestel wordt medegenomen. Onlangs, toen H. M. brj haar Moeder op Soestdijk logeerde, reed men door net dorpje Bunschoten. De Konin gin zag een groepje kinderen in hun typi sche kleederdrachten en verliet fluks net rijtuig. Na een kleine groepeering nam H. M. een kiekje van de allengs aangroeiende dorpelingen. Dezer dagen werden de per sonen die er opstonden, allen verrast met een afdruk, door H. M. zelve vervaardigd. j Reuter seint uit Oldenburg: Koningin Wilhelmina en de prins der Nederlanden zijn van middag mét groot ge volg hier aan gekomen, ter bijwoning van den op morgen bepaalde doop van de jongste dochter van het groothertogelijke paar. De stad is feestelijk versierd. De sevolking bereidde de vorstelijke gasten uit Nederland, die tot Maandag denken te blijven, een zeer hartelijke ontvangst. Naar de N. L. K. verneemt, zal Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden waarschijn lijk in de den loop der volgende week een bezoek brengen aan de mijn Oranje Nassau te Heerlen. Het bezoek zal streng incognito zijn. Ook zal prins Hendrik aan de bijna voltooide mijn Laura Vereeniging te Eygelshoven bezoeken. In de diplomatiekekringen te's-Gravenhage wordt de benoeming van ?den Belgischen gezant bij ons hof, baron de Grelle Rogier tot gezant te St. Petersburg of ook wel te Rome, als aanstaande beschouwd. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 1 Juli niet plaats hebben. De K. v. K. te Wageningen heeft zich met een adres gewend tot den minister van Financiën om er op te wijzen dat de voor gestelde tarieven op de tabak den huisarbeid in dit bedrijf, waarvan een zeer groot aantal menschen aldaar ieven, volkomen onmogelijk maken, evenals de inlandsche tabakcultuur. VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5