Het Staatsblad no. 157 bevat een Kon. Besl. van den 13den Juni 1903, bevelende de plaatsing in het Staatsblad van de op 28 Febuari 1903 te Washington tusschen Ne derland en de republiek Venezuela gesloten overeenkomst tot het onderwerpen aan arbi trage en tot betaling van allen onafgedane vorderingen van de Nederlandsche regeering en Nederlandsche onderdanen op de ge noemde republiek. Kamers van Arbeid. De minister van binnenlandsche zaken heeft, in verband met de uitvoering van het K. B. van 9 Juli 1901, Stbl. 194, in dato 25 Juni tot de Kamers van Arbeid eene circulaire gericht, naar aanleiding van opmerkingen, die gemaakt zijn over de waarde der gegevens, door de Kamers van Arbeid op de staten A en B ingezonden. De minister wenscht het oordeel der Kamers te kennen over de vraag of indien de verplichting tot het verzamelen en opzenden van die gegevens werd opge heven zij in staat zouden zijn te voldoen aan eene in plaats daarvan op te leggen verplichting tot het verzamelen en inzenden van gegevens, als bedoeld op de staten E resp. E I. Kolontji. De correspondent der IV. R. Ct. te Batavia seint De krachtig versterkte kampong Lolo werd door de onzen met de bajonet opgenomen. Daarbij sneuvelde luitenant Biyenburgh en werden kapitein Koek Leeuwen en 16 minderen gewond. Blijkens het officiersboekje is de heiaas gesneuvelde officier de le luitenant der infanterie W. van Bleijenburgh en de gewonde officier de kapitein der infanterie A. W. A. de Koek van Leeuwen. De Regeering ontving het volgend drin- gedd Regeeringstelegram, in dato 26 Juni. Colonne in Korintji bereikte Lempoer over Sendaran Agoeng, Tandjoeng Batoe, Pidoeng, Keioehoe, Djoejoen en Lolo, dat Stormenderhand genomen werd. Gesneuveld een luitenant, gewond een kapitein en tien mindere militairen, van welke laatste een sedert is overleden. Lempoer verlaten bevonden. Bij den terugkeer naar Rawang langs westelijken meeroever, boden alle doessoens hunne onderwerping aan. Afjeh. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint De vrouwen van Radja Lho en van Radja Keumala hebben zich bij het gouver nement aangemeld. Jn een bericht van 3 Februari jl., dat de mail aanbracht, werd gemeld»Radja Lho, die Maharadja van Lho Seumawè kon zijn, als hij wilde, volhardt bij zijn verzet." Toeankoe Radja Keumala, de zoon van Toeankoe Haschim, die voogd is geweest van den pretendent-sultan, is getrouwd met een zuster van Panglima Polem. Van de 98 jongelieden, die zich hebben aangemeld als candidaat voor het examen voor adspirant machinist bij de Marine, zijn bij het geneeskundig onderzoek 31 lichamelijk ongeschikt geoordeeld, zoodat er 67 aan het examen kunnen deelnemen. De vertegenwoordigers op de internatio- nole telegraaf-conferentie te Londen worden in het laatst der volgende week te 's-Gra- venhage terugverwacht, daar het einde der werkzaamheden van het congres tegen dien tijd verwacht wordt. De Petit Bleu meldt, dat den lsten September het Hof van Arbitrage in den Haag zal bijeenkomen in zake de hangende kwestie over de terugbetaling der schalden van Venezuela. Voor de eiectrische spoor Rotterdam, Den Haag, Scheveningen is te Leidschen- dam een enorm krachtstation in aanbouw. Ten behoeve hiervan werd een schoorsteen vereischt van 65 M. (dat is de hoogte van den Dortschen Grooten Kerktoren.) De Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton te 's-Gra- venhage bouwde dezen schoorsteen van hare materialen, terwijl aan de firma A. C. Zoethout Zoon te Dordrecht, het plaatsen van de bliksemafleiders werd opgedragen volgens hare plannen onder goedkeuring van professor Snijders der P. S. te Delft. Dit, zeker niet alledaagsche, werk werd met goed gevolg volbracht door den heer Z. en zijn werklieden. Door het meedoen aan de stakingsagitatie heeft naar de Bode meldt de Bond van Nederlandsche Onderwijzers 252 leden verloren. Naar de Stand, verneemt, zijn er bij de Rijksverzekeringbank zeer enkele promoties te wachten, en ook de aanstelling van nog een 40 a 50 klerken, terwijl eerst het volgend jaar vermoedelijk nog enkele agenten zullen benoemd worden. Het aantal stakende barbiersbedienden te Amsterdam bedraagt thans nog 15, zoodat deze staking als verloopen kan worden be schouwd. De werkende bedienden hebben allen het verhoogde loon verkregen. In een lang stuk, in het N. v. d. D. komen de heeren M. Hijmans, J. Hijmans en J. de Jong, de bekende Frankfort-lijders, op tegen het stuk van den heer Van Santen, die had beweerd, dat de heeren de onaan gename bejegening, van de zijde derFrank- forter politie ondervonden, wel wat aan zich zeiven hadden te wijten. De heeren weerleggen de verschillende punten, met name wat de opgave der woonplaats, Ameri ka, betreft; zij verklaren dat Amerika niet door hen is geschreven. De verbinding van Friesland met Gronin gen door een kunstweg van Ooststellingwerf naar Zevenhuizen waarvoor meer dan 50 jaren is gewerkt en waarnaar reikhalzend werd uitgezien zal nu eindelijk tot uit voering komen. Het werk zal eerstdaags worden aanbesteed. Te Joure (Fr.) is Dinsdag-nacht inbraak gepleegd in de woning van den directeur van het post- en telegraafkantoor. In de benedenkamer werd uit een gesloten glazen kast t 45 ontvreemd. Door de solide afslui ting werden de pogingen, om in het post kantoor te dringen, verijdeld. Rjjks- en gemeente-politie zijn druk in de weer, om den dader of daders op te sporen. Op den spoorweg Maastricht—Luik heeft men twee dwarsliggers op de rails gevonden, blijkbaar met het doel om den trein te doen ontsporen. De toeleg is echter niet gelukt, doordien de dwarsliggers van de rails werden geslingerd. Men zal zich herinneren, dat tijdens de staking een zelfde misdadig voornemen heeft plaats gehad. Evenals toen is de dader onbekend gebleven. Te Bergen op-Zoom is eergisternacht inge broken ten huize van zekeren B. Circa f 300 aan geld en eenig zilverwerk is gestolen. Er bestond dadelijk vermoeden tegen den zoon, die te Antwerpen rondzwerft. Deze is opgespoord en een groot gedeeite van het geld werd nog op hem gevonden. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is den burgemeesters aldaar mede- gedeelt, dat de minister van binnenl. zaken gaarne ziet bevordering van gymnastiek-en schietoefeningen en aanbeveelt dejongelieden zooveel mogelijk gelegenheid te geven zich twee uur per week op den dag te oefenen- De moord te Kuitaart. Bij aanplakbiljet looft de officier van justitie te Middelburg honderd gulden uit aan dengene, die zoodanige inlichtingen aan de justitie verschaft, dat tengevolge daarvan de daders of dader van den drie- dubbelen moord te Kuitaart worden veroor deeld. Te Gorinchem is in de Merwede voor den mond van de Groote haven gezonken een vaartuig, geladen met twee ijzeren sluisdeuren, bestemd naar Hellevoetsluis. De opvarende zijn gered. Het gezonkene is zeer hinderlijk voor de scheepvaart Er ligt een stoomboot ter plaatse met waarschuwingsteekens. Brand. Gisteren-avond half negen is brand ontstaan in de ijzergieterij van den heer Fiegee te Haarlem. Het geheele kisten- pakhuis stond eensklaps geheel in de vlam men. Toen om kwart voor negen eenige spuiten aankwamen, was reeds een groot gedeelte van het pakhuis uitgebrand. Spoedig sloeg de brand over naar het bureau van den sjouwersbaas en de schil derswerkplaats. Een groot gedeelte van de huizen, die langs de fabriek gelegen zijn, bekwamen geringe brandschade, maar groote water schade. Alles was verzekerd. tfEMENHl) NIEUWS. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat het in den nacht van Zaterdag op Zondag zóó hard gevroren heeft dat de landerijen in den omtrek van Bergambacht zoo wit waren als was men in den winter, Eene dame, die onder Gouda een rijwiel tochtje maakte, kwam met haar rijwiel in botsing met een motorfiets, die bereden werd door een heer. De dame werd ernstig ver wond en per rijtuig naar Gouda vervoerd, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Ongeveer vier weken geleden verdronk te St. Oedenrode bij 't zwemmen in de Dommel een 20-jarige jongeman en gister morgen is het lijk opgehaald van den vader, die het leven liet in een diepe gracht, achter zijn woning. Een Nederlandsche Maatschappij van Levensverzekering en eene Belgische zijn, naar men ons meldt, voor f500,000 elk, betrokken bij den dood van het Servische Koningspaar. Te Delfzijl is uit Emden in het ruim van een barkschip een walvisch aangebracht. Het dier, dat eene lengte heeft van 22 meter, zal naar Groningen gevoerd worden, om aldaar bij gelegenheid van de tentoon stelling ter bezichtiging te worden gesteld. Een sergeant van het veertigste regiment infanterie te Aken heeft een soldaat ge dwongen petroleum te drinken, waarop de man ziek werd. Deze straf werd den soldaat opgelegd, omdat hij zijn geweer met petroleum gepoetst had. De zaak moet in onderzoek wezen. Luidens berichten uit Tomsk te Petersburg ontvangen, zou in de bosschen aan de rivier Berikule een rijke goudader van zeven voet breedte zijn ontdekt. Bij de eerste wasschin- gen werd uit 400 pond ruw materiaal 8 tot 14 Russische ponden zuiver goud gemaakt, d. w. z. per ton van 18 tot 31 ounces. Laatste Berichten. De christelijk-historische kiesvereeniging j Eendracht zal Woensdag-avond vergaderen, jn de plaats van ds. Schrijver is als voor zitter benoemd ds. Tap. Vo|gens de S, Ct. gaat het gerucht, dat het woonhuis de Eendragt met terreinen weer te koop is. Tot directeur van het postkantoor te dezer stede is benoemd de heer J. P. Halberstaat, thans te Venlo. G'steren-middag omstreeks 4 ure zou 3® 15 jarige J. Tettero op het dak van de «Afschaffer" klimmen, toen plotseling de dakgoot brak en hij viel. Hij kwam in de Schie terecht, kwam na een flinke onder dompeling weer boven en wist zich zwem mende te redden. (S. Ct.) Korintji. Uit een onder dagteekening van 27 dezer bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië blijkt, dat het in de Selapan Halai Kam (Noord-Korintji) rustig is en 626 geweren z(jn ingeleverd. Kerknieuws. De zeereerw. heer A. M. Swildens, pastoor te Wervershoof, die van de HH. Sacramenten der stervenden voorzien was, is thans gelukkig herstellende. De weleerw. heer H. L. Sloots, pastoor der parochie van de HH. Nicolaas en Barbara te Amsterdam heeft 't zich om gezondheids redenen ten plicht geacht, aan wjjlen mgr. Bottemanne ontslag uit de herderlijke be diening te vragen en thans is dit verzoek door den vicaris capitularis van het bisdom eervol verleend met ingang van 1 Juli. Mgr. Van Winkel te Brussel vierde Zondag en Maandag onder zeer veel belang stelling zijn zilveren priesterfeest. Z. H. de Paus deelde telegrafisch het verleenen van zijn zegen mee. Sport, De internationale zeilwedstrijd van Rot terdam naar den Hoek van Holland en terug uitgeschreven door de Kon. Roer en Zeil-Ver. ,De Maas" te Rotterdam zal gehouden worden op Zondag 28 Juni a. s. De lengte der baan bedraagt circa 36 Eng, mijlen. Land- en Tuinbouw. De landbouwers in de omstreken van Breda sukkelen dit jaar nogal met de aardappelteelt. Behalve overstrooming, nat en koud weer, hebben zij nu ook nog last van een geelachtigen worm, die de eerste spruiten van de knollen afknaagt. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 27 Juni 1903. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 27 Juni. Moutwijn f 8.— per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming: willig. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f81/,. Jenever: 112.50. Akst. proef 114. Prima Graanspiritus f 141/»f 15. Spoeling f 1.10, Hamb. Spiritus in loco iRogg®) P- Juni Juli t Spirit, p. Juni I Juli/Aug. New-York. Amsterdam. Maïs 597*. 16.75 16.25 15.25 15.25 597*. er 15, jukken, 15 15.2, 26 Juni Rogge op lev. zonder noteering, 27 Juni Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 26 Juni 2.45 cM. 27 Juni 2.55 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.07 Disc. 3 pCt. Parijs -48.07| 3 Antwern. - 47.95 3 Beursbericht van Amsterdam. 27 Juni. 807, 83«/i. 32 Per Telefoon. 'P/s Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal *7, Turkije C 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Celi Konink. Petrol Mij. Moeara Enim Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union t Canadian Prolongatie 387, 170 496 76 74V, 781/, 66V, 31V* 217» 207* 75V, 64V* 23 79V, Berlijn. Parus. '26 Jani. 27 J 25 Jani 26 Jani. Q

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6