Stads- en Gewestelijk Nieuws. iu heeft niet den omvang van een ramp, zooals de eerste geruchten deden veronder stellen. Er zijn twintig gekwetsten, waar onder enkelen zwaar. Deze zijn overge bracht naar een ziekenhuis in de buurt. Andere gewonden lieten zich voorloopig verbinden en met een rijtuig naar Brussel brengen. Weer andere gekwetsten zijn overgebracht naar naburige gebouwen, o.a. naar de Brusselsche gasfabriek. De meeste gekwetsten zijn Antwerpsche kooplui. Het ongeluk veroorzaakte te Brussel groote opschudding, omdat men eerst van talrijke dooden sprak. Schiedam, 2 Juli 1903. Het Woningvraagstnk. In de groote zaal van n Musis" werd gisteren de aangekondigde vergadering ter bespreking van het woningvraagstuk ge houden, die door een vrij verscheiden publiek werd bezocht. De heer M. C. M. de Groot, de vergade ring openend, heete allen welkom, aller eerst de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, bracht in herinnering dat weldra het halve eeuwfeest van de ver- eenigmg tot het verschaffen van goede woningen zou worden gevierd en getuigde met genoegen, dat het woningvraagstuk in den laatsten tijd vooral onder de arbeiders weer meer belangstelling had gevonden. Daarna gaf hij het woord aan den heer «r Tel'eSen> inspecteur van den Woningtoestand te Amsterdam, die ge tuigde, dat het woningvraagstuk is een bijzonder vraagstuk, dat vooral uit plaatse- lijk oogpunt moet bezien worden. Spr. had eenter getracht zich van den plaatselijken toestand op de hoogte te stellen, o.a. door te lezen wat daaromtrent vanwege het departement van het Nut van 't algemeen was geschreven. Dit op den voorgrond stellend, betoogde spr. verder, dat de Woningwet de bemoeiing der openbare besturen met het woning vraagstuk veel gemakkelijker had gemaakt, daar zij duidelijk had uitgedrukt, wat art. 35 der Gemeentewet nog twijfelachtig had gelaten, nl. dat de besturen zich in het belang van de zedelijkheid en gezondheid met het woningvraagstuk mogen bemoeien. Daarna ging spr. over tot eene uitvoerige bespreking der Woningwet. Zij schrijft voor dat de gemeentebesturen voor 1904 eene nieuwe verordening op het bouwen van woningen in het leven moeten roepenzij omvat niet alleen het bouwen, maar ook het gebruik van woningen zij richt zich met alleen op het bouwen van nieuwe, maar beoogt ook het verbeteren van be staande woningenzij draagt aan de Ge- zondheidscommissien id overleg met B. en W. het toezicht op de woningen op, maar geeft ook aan drie of meer meerderjarige ingezetenen het recht klachten over de woning bij de overheid in te dienen, stelt daartoe ook den huurder individueel in staat en geeft der Gezonasheidscommissie het recht van beroep, indien haar advies met gevolgd wordt. Wat de verbetering der woningen betreft, heeft de wetgever aanstonds gedacht, dat de eigenaar daartoe soms financieel niet bij machte zou zijndaarom heeft men de gemeentebesturen in de mogelijkheid gesteld hier te hulp te komen, maar wijl betgeen ingang kon vinden om dit voorschot der gemeeDte boven hypotheek den voorrang te geven, blijft dit voor de gemeente besturen steeds een moeilijk geval. Ook het onbewoonbaar verklaren der woningen, waarbij men zoewel met de belangen der eigenaars als die der huurders heeft te rekenen, blijft steeds een vrij moei lijk geval. De groote moeilijkheid blijf steeds waarheen de bewoners moeten gaan. Die moeilijkheid heeft men te Amsterdam onder vonden, toen daar van de 5000 kelder woningen 3600 ongeschikt werden verklaard. De Veieeniging, die daar met kapitaal van de gemeente en gratis grondafstand nieuwe woningen ging bouwen, moest ervaren, dat die woningen gebouwd bleken voor hen, voor wie zij aanvankelijk niet waren bestemd, zoodat d° g®ro®enteraad, toen de Vereeniging van de f 1.800 000 f 1.300.000 verbouwd had en slechts oO kelderwoningen ontruimd waren, haar met wilde toestaan verder over het voorschot te beschikken. Spr. meent, dat deze moeilijkheid, die zich veelal bij onbe woonbaarverklaring zal voordoen, het best te ondervangen is, door zich niet te houden aan aeu vrij korten termijn van 6 maanden, maar te bepalen, dat de woningen binnen eemge jaren moeten ontruimd worden, waaruoor bouwondernemingen, inmiddels opgericht, tijd hebben nieuwe woningen te bouwen. Wat heeft de watgever voorgeschreven om de taak der vereenigtngen, die zich voorstellen met grond en geld der gemeen ten nieuwe woningen te bouwen, gemakke lijk te maken Daartoe, vervolgde spr., heeft zij de onteigening ten algemeene nutte zeer vergemakkelijkt. Voor onteigening ten behoeve der Volkshuisvesting is met meer noodig een speciale wet bij de Kamers in te dienen, maar die onteigening kan ge schieden bij besluit van den Gemeenteraad, door de Koningin goedgekeurd daartoe kun nen ook de Woningvereemgingen het ini tiatief nemen. Verder is bepaald, dat aan vereenigingen die zich uitsluitend met de Volkshuisvesting bemoeien zoodat alle verdere bemoeiing bijv. als coöperatieve winkelvereeniging is uitgesloten sub sidie van Staat en gemeente kan verleend worden, mits zij met meer rente maken dan 4% haar geheele beheer, inrichting, en balans van winst en verlies komt dan onder controle der gemeente. Daarbij is gedacht dat voor deze vereenigingen, die zich slechts met den kieinwoningbouw bezig houden, de volle rente en aflossing annuï- teitsgewijze zal geregeld zijn, zoodat het bedrag aan rente en aflossing in de eerste vyft'o jaren steeds even groot zal zijn, de rente, naar den koers der Amsterdamsche Beurs, evenveel zal zijn als de Staat zelf betaalt en over 't algemeen deze zaak aan Staat en gemeente, slechts als kassier optredend, niets kost. De vereeniging geeft dan garantie aan de gemeente de gemeente geelt dan aan de vereeniging het geld, dat I aan de gemeente vergoed wordt door den Staat, die alleen het nadeehg saldo op de gemeente verhaalt. Gaat dus de zaak goed, dan wordt er geen offer van Staat of gemeente gevorderd, die alleen als kassier dienst doen. Maar het kan zijn, dat de betrokken corporatiën bij het afbreken van krotten en het daarvoor in de plaats stellen van nieuwe woningen geldelijk nadoel lijden. Zoo heeft de gemeente Arnhem, die aan onteigening van dergelijke krotten f 280.000 uitgaf, daarbij een nadeehg saldo van f 250.000 te dragen gehad, wijl de grond in verkoop slecnts f 30.000 opbracht. In Amsterdam heeft men iets dergelijks beleefd met het afbreken van een stuk van den Jordaan. Volgens de nieuwe Woningwet behoeft nu het eventueel geldelijk verhes daarbij te Jijden, niet meer zoo af te schrikken, daar het tekort door Staat en Gemeente beiden kan gedragen worden. Desondanks zal bedoelde onteigening toch altijd voor de gemeeuten een schadepost blijven, daar bij eventueele geschillen de rechterlijke macht, zich houdend aan de bepaling der Grond wet, dat niemand zonder schadeloosstelling van zijn eigendom mag beroofd worden, steeds een groote schadeloosstelling zal toekennen. Al zal hier niet het stelsel van de Engelsche wet gevolgd worden, die voor de te onteigene woning de waarde toekent, die zij na de verbetering zou gehad hebben, toch zal de rechterlijke uitspraak steeds in het voordeel van de betrokkenen zijn, zooals nog onlangs gebleken is bij een recbterlijk vonnis, waarbij grond op een half uur afstand van Amsterdam met als weiland maar als bouwgrond werd aange merkt. In het vervolg zjjner rede zette spr. uiteen, dat de Woningwet ten opzichte van den woningtoestand vooral onderscheidt het getal bewoners, het aantal vertrekken en de slaapplaatsen, terwijl omtrent het kostgangerswezen eerst vier jaren, nadat de wet m werking zal zijn getreden, statistieken zuilen geven worden. In zake de Woning statistiek heeft reeds de jongste volkstelling leerzame resultaten opgeleverd. Zij deed o. a, zien, dat er te Schiedam zijn1600 een- kamerswoningen, 2497 tweekamerwoningen, 880 driekamerwoningen, 498 vier en vijf kamerwoningen, 156 zes- en zevenkamer woningen, 182 achtkamerwomngen, totaal 5808 woningen, waarvan 4978 met een, twee en drie en slechts 830 met meer vertrekken. Hieruit blijkt dus, dat het aantal kleine woningen hier bijzonder groot is het staats percentsgewijze boven dat der groote steden. Daarentegen steekt de gemeente Schiedam gunstig of bij andere gemeenten, wat betreft het aantal woningen die be hoorlijk van licht en lucht voorzien zijn. In ieder geval blijken er echter hier te veel kleine woningen te zijn. Verder de Woningwet nagaand en ook even aanstippend wat die wet mist of aan de zorg der gemeentebesturen overlaat, betoogde spr., dat waar de woningtoestand in ons land nog zoo laag staat en de beboete aan goede, betere woningen voor de werk lieden steeds meer wordt erkend, bij de eischen die voor goede arbeiderswoningen gesteld worden, steeds rekening moet ge houden worde met een goed georganiseerd armbestuur, dat de bewoners bijzonder der armen woningen in het betalen der huur penningen tegemoet komt. Het gaat toch met den besten wil met aan onderscheid te maken tusschen de nuurders der woningen en den een verschillende huursom naar mate hunner draagkracht te doen betalen net armbestuur zal dus het verschil tusschen de minder waardige en de betere woning moeten bijpassen. lenslotte werkte spr. zijn hoorderen op spoedig eene vereeniging niet coöperatief tot het bouwen van goede arbeiders woningen te stichteD. Volgen aldus dejon- geren het voorbeeld door de ouderen onder leiding van dr. C. J. Vaillant, hier aan- w«z'g» gegeven, toen van het koninklijk instituut van ingenieurs een noodkreet over den woningtoestand was uitgegaan. Worde aluus voor de tweede maal het werk opge vat, dat voor 50 jaren met zooveel succes is volbracht, (applaus). By de gelegenheid tot het stellen van vragen meidden zich aan de heer Loef de Meijer, die vroeg of onder kamerwoningen, ook begrepen zijn woningen,die een keukentje of plaatsje bij het woonvertrek hebben,de heer R s, arts, die, hetzelfde bedoelend, daarna van het woord afzag; en de heer Slavenburg,die vroeg wat de huurprysen hoe groot de woningen moeten zijn. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat gelegenheid zou worden gegeven om op lijsten te teekenen voor hen, die aan het oprichten van een vereeniging voor het bouwen van arbeiderswoningen zouden willen deelnemen, beantwoordde de heer Tellegen de gestelde vragen, mede deelend dat onder eenkamerwoningen niet gerekend worden die woningen welke slechts een kleine bijruimte hebben, dat de huurprijs moeilijk kan worden aangegeven en zeker geen verschillenden huurprijs naarmate van de draagkracht der huurders kan worden geïnd, dat de wetgever zich met over de grootte der woningen heelt uitgesproken, dit overlatend aan de ge meentebesturen, die, rekening houdend met plaatselijke omstandigheden, het plan vast stellen, door Ged. Staten goed te keuren. De voorzitter, de heer De Groot, dankte daarna den heer Tellegen voor zijne duide lijke, zakelijke uiteenzetting en sloot de vergadering met den wensch dat door algemeene samenwerking van rijken en armen het doel goede volkshuisvesting zou worden bereikt. In de gemeente Kethel on Spaland zijn bij enkele candidaatstelling de aftredende raadsleden, de heeren A. Poot en A. Lans bergen, herhozen. De gemeenteraad te Overschie besloot gisteren den prijs van aansluiting aan de waterleiding voor het eerste half jaar te brengen op de helft van den kostenden prij3» (f6,25). Doordien de benoemde gemeente-architect bezwaar maakt de vastgestelde instructie te aanvaarden, welke hem belet particulier werk uit te voeren in de gemeente, zullen opnieuw sollicitanten worden opgeroepen Aan R. Jansen zal worden bericht, dat ae raad geneigd is zijn eigendom aan te koopen voor f 750, maar dat het door hem verlangde gratis-overpad hem zal worden verzekerd tegen een recognitie van f3 per jaar. Tot het leggen van buizen der waterlei ding in den Schiedamscheweg werd besloten De kosten worden geraamd op f 3300. Aan waterafname is door de gezamenlijke bewoners toegezegd een bedrag van f 372 per jaar, gedurende 5 jaren. De heer C. Van den Berg werd herbe noemd tot armmeester. Aan boord van het stoomschip Calisto, liggende in de Schiehaven, te Rotterdam legde een ploeg kolenwerkers het werk neer, omdat hun eischhooger loon, we- gens de warmte en de hoogte van het schip, niet ingewilligd werd. Zij zijn daarop door den werkgever afgedankt en een andere ploeg kolenwerkers heeft toen, onder toezicht der politie, het werk opgenomen. Schiedam—Kevelaer. Do Schiedamsche processie naar Kevelaer is gisieren-avond omstreeks acht ure dus iets later dan was aangekondigd te dezer stede teruggekeerd. In de Singelkerk werd het plechtig Lot tot dankzegging gecelebreerd door den weleerw. pater Van den Heuvel, geassisteerd door den weleerw. pater Huysmatis en den weleerw. kapelaan Nieuwendijk. Mede was in het priesterkoor aanwezig de zeereerw. pastoor Coppens, die eveneens aan de pelgrimsreis deelnam. Een korte rede tot besluit werd door den hoofdleider der bedevaart, den zeereerw. pastoor Verhoeven gehouden. Nadat het Te Deum de dankbare stem ming der pelgrims na dit drietal schoone dagen had vertolkt, gingen zij W81 voldaan huiswaarts. Gister avond 10 uur brak te Rotterdam brand uit op het drukste punt der stad, nl. hoek Hoogstraat en Hoofdsteeg, waar gevestigd is het magazijn van gemaakte kieederen van Salomon Frank. De brand bleek ontstaan op de tweede verdieping, dienende tot magazijn. De winkel was kort te voren verlaten door een bediende die verklaarde op de tweede verdieping geweest te zijn met een persoon die rookte. Drie spuiten bluschten in een uur tyds den brand, terwijl de smeulende voorraad, welke op straat geworpen werd, weldra een grooten berg vormde. De waterschade is zeer groot. Aan W. F. d. Hawant, expediteur te Lobith is vergunning verleend om op 3 Juli a, s. met schipper H. Gerritsen te veroeren van Hawen en Aerdt naar Rozenburg 2 partijen dynamiet, wegende netto 29475 en 500 kilo. Eerstgenoemde partij; wordt overladen in het zeeschip Julia 'met be stemming naar Engeland en de tweede partij opgeslagen in de magazijnen van de firma Rietschoten en Houwens te Cnarlois. Schiedam Scheveningen. Een opwekkende aanblik bood heden-ochtend de Buitenhaven, waardoor de beide nieuwe loggers van de maatschappij Zeevisscherij »De Hoop" de reis naar zee ter haringvis- scherij aanvingen. De reeder van den logger Liduina, de heer A. C. A. Nolet, maakte met eenige familieleden de reis tot Schevenmgen mede. De beide loggers, waarop het personeel van »De Hoop zich in Zondagskleeding ver toonde, zetten koers naar den Waterweg om aldus de pier te Scheveningen te be reiken waar de tijdelijk, opvarenden aan wal zouden gaan. Mogen de schepen weldra rijk beladen met Hollands zeebanket terugkeeren 1 Heden-ochtend is in een logement alhier aangehouden de reizende koopman T. D., in het Alg Politieblad gesignaleerd voor een vonnis ter zake van mishandeling tot het betalen van f 10 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Nadat hij de boete betaald had, is hij heengezonden. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 1 Juli. Voortgezet werd de beraadslaging over de wetsontwerpen tot oproeping der lich tingen 1900 en 1901 en het onder de wapenen houden der lichting 1902. De Minister van Oorlog zeide tegenover den heer Ter Laan dat het departement van oorlog zooveel mogelijk aan de bezwaren van de opgeroepenen is tegemoet gekomen. De Minister heeft alles gedaan om de uitkeering der vergoedingen te bespoedingen. Ruim 2 ton is door oorlog reeds aan vergoedingen gegeven. De Minister bracht hulde aan het Nat. comité tot steun aan miliciens, die vele aan betrekkingen hielp. Overigens heeft de Minister den dienst verlicht door 't toestaan van verloven en zelfs tot werkgevers 't verzoek gericht de miliciens weer in dienst terug te nemen. Alle voorzorgsmaatregelen voor een goede verzorging der soldaten waren genomen en de gezondheidstoestand was dan ook goed. Collectieve verzoekschriften werden ge weigerd; doch ieder milicien kon afzon derlijk requesteeren. Het recht van peditie is met verkort. Geheele vrijstelling van herhalingsoefeningen kon de Min. niet geven. K-V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2