moord, wiens straftijd zai verstrijken 20 Maart 1904 voorwaardelijk in vrijheid zullen worden gesteld. Door de indertijd benoemde commissie, bestaande uit de heeren mr. H. Ph. De Kanter, mr. R. J. H. Patijn en mr. P. Rink) is in den vorm van een lijvig boekdeel rapport uitgebracht aan het hoofdbestuur der Liberale Unie omtrent het kiesrecht- vraagstuk. Zooals te verwachten was, strekken de conclusies van dit rapport tot invoering van algemeen kiesiecht (met slechts enkele uitzonderingen) voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. Vrouwenkiesrecht worde door de Grondwet mogelijk gemaakt, doch blijve vooreerst nog uitgesloten. Even redige vertegenwoordiging wordt met warmte aanbevolen. Djambi. De correspondent van de N. R, Ct. te Batavia seint De colonne van kapitein Brack, die van Pelajang naar Limboer marcheerde, stiet op zware versterkingen, die werden geno men. Aan onze zijde werden 8 gedood en 45 gewond. De verliezen van den vijand waren zwaar. De collonne is naar Pelajang teruggekeerd wegens de vele gewonden. Uit vroegere berichten blijkt, dat in de streek door welke de colonne is getrokken, reeds vroeger hevige tegenstand is ontmoet. Eenmaal is reeds een tocht naar Limboer (Boven Tebo) afgebroken moeten worden. Volgens een vorig bericht zou sultan Taha zich te Limboer bevinden. echter dezer dagen gelegenheid hem per. soonlijk te spreken. Hij schrijft over dat onderhoud»Ik passeerde den tuin der villa aan de Salaach. Een bediende gaf mij «e kennen, dat de toegang verboden was, toen juist de echtgenoote des presi denten naderbij kwam en mij op mijn beleefde vraag naar den gezondheidtoestand van den president woordelijk zeide: »0, veel beter, wanneer u wilt, kunt u hem de band drukken I" »Ik trof den president in den tuin aan, zittend in een grooten rolstoel, de oogen door een donkerbiauwen bril beschermd hij reikte mij de hand en drukte de mijne krachtig. Het korte gesprek, waaraan ook zijne echtgenoote met enkele vriendelijke woorden deelnam, bestond daarin, dat hij zeide zich veel beter te gevoelen, want (woordelijk) »de heerlijke Reichenhailer lucht moet iemand wel gezond maken," Verder zeide de president nog, dat de eer, die het Duitsche volk hem bewees, het gansche leven onvergetelijk voor hem zou blijven. Kolonel Schiel, die eveneens in bad Reichenhall vertoeft, en ernstig ziek was, geneest meer en meer. Sedert een dag of veertien heeft hij zijn rolstoel ver laten en voortdurend wordt het hem ge makkelijker zich te bewegen. De pokken zijn thans te Breda en Gin- neken verdwenen. Bij gelegenheid der harddraverij te Rozen- daal (N.-B.), werd in een herberg aan de Hooge brug aldaar gedanst. Plotseling hoorde men een gil: er lag een jongmensch op den grond en badende in zijn bloed. Het bleek dat hij meteen mes in de rug was gestoken. De dader werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. Gisteren is hij zwaar geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht. De getroffene, een jongmensch uit Ouden bosch, heeft een snede van tien centimeter lengte over den mg bekomen en is niet buiten gevaar. dagmiddag was het bewustzijn nog niet bij het meisje teruggekeerd. Bij aankomst te Zwolle van een trein uit Leeuwarden ontspoorden gisteren-middag de tender van de machine en de bagage wagen. Drie wagens bleven op de rails staan en acht ontspoorden een van deze viel onderstboven. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door het Centraal en de Plaatselijke Comité's werden tot heden aan een betrek king en werkkring geholpen 211 miliciens, terwjji nog geen zekerheid bestaat omtrent de plaatsing van 77, wier zaak in behande ling is. Na aftrek van deze 77 blijven nog ongeplaatst 214, waaronder 80 van het gedeelte der lichting 1902, dat thans reeds huiswaarts gekeerd is. Vermoedelijk zijn echter nog velen geplaatst, die het comité nog geen bericht zonden. Het comité maakt dus dankbaar van de medewerking der werkgevers melding en houdt zich voor verdere aanvragen zeer aanbevolen. Voor dit laatste verwijst 't naar de onlangs gepubliceerde opgave der ver schillende beroepen. Den llen Juli a.s. zal het veertig jaar zjjn geleden, dat Zr. Ms. stoomkorvet Medusa verraderlijk werd aangevallen en onder het moorddadig vuur der acht batte rijen en der twee schepen van den prins van Nagato, zich een doortocht baande door de smalle straat van Simonoseki (Japan,) In dat gevecht, hetwelk ruim een uur duurde, werd de Medusa getroffen door 32 projectielen, waaronder drie granaten die binnen boord ontploften en waarvan één brand veroorzaakte'; vier matrozen sneu velden en zeven personen der bemanning werden zwaar of licht gewond. De nog in leven zynde leden van den état-major, zullen dit feit herdenken door het houden van een gemeenschappelijken maaltijd te Scheveningen op 11 Juli a.s. Woensdag-ochtend te tien uur vertrokken met het stoomschip Prins Willem II van Amsterdam naar Suriname de heeren A. Franssen Herderscbé, le luitenant van den topografischen dienst van het O.-I. leger; C. H. de Goeje, luitenant ter zee 2e klasse, en G. M. Versteeg, geneesheer, die deel zuilen nemen aan de expeditie in het onbekende binnenland van Suriname, be paaldelijk in het Lawagebied. Aan boord jwerd namens eenige weten, schappelijke commissies en vereenigingen hartelijk afscheid van de reizigers genomen. President Steyn. President Steyn, die op het oogenblik te Reichenhall in Beieren vertoeft, vertoont zich daar slechts zelden aan hét publiek. Een medewerker der lagl. Rundsch. had In het stationsgebouw der Staatspoor te 's-Gravenhage werd gisteren een confe rentie gehouden tusschen gedelegeerden van verschillende Duitsche Spoorwegmaat schappijen en de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatspoorwegen, betreffende de regeling van een kwestie ten aanzien van het goederenvervoer. Bij den Amsterdamschen gemeenteraad was door een drietal leden een voorstel ingediend om in het vervolg aan de hoofden der scholen een vaste klasse aan te wijzen. Dit voorstel werd gesteund door den schoolopziener Gunning. Na een langdurige discussie in middag- en avondzitting werd dit voorstel ten slotte verworpen met 24 tegen 10 st. Naar het Ilbld. verneemt, heeft de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, aan de chefs der afdeelingen verzocht, den in schouwburgen dienstdoenden inspecteurs op te dragen, wanneer een nieuw stuk word opgevoerd, de voorstelling tot het einde bij te wonen, ten einde na te gaan of ook ambtenaren of hooggeplaatste per sonen beleedigd of bespot worden. Na de eerste opvoering wordt een volledig rapport ingewacht met een opgaaf van den inhoud- De afdeeling Leeuwarden van den Algem. Ned. Bond Vrede door recht" heeft bij de algemeene vergadering een voorstel ingediend om den heer Carnegie tot eerelid van den Bond te benoemen. Den Haag heeft besloten dit voorstel te steunen. Volgens de mededeelingen van Ged. Staten van Friesland omtrent de werkzaamheden van den consulent voor iandbouw-zaken in Engeland, dr. J. J. L. van Rijn, te Londen, is deze gekozen tot lid van hot bestuur van de Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar, en heeft hij eene uitnoodiging ont vangen om in de maand September a.s. op het Internationale Zuivelcongres te Brussel eene rede te houden over de contróle, die in Nederland over de boterbereiding wordt uitgeoefend. Men schrijft aan het Centrum uit Roo sendaal Door het comité voor Schaepmans-hulde, onlangs alhier geformeerd, werd Zondag een lezing gehouden in de Uniezaal. Als spreker trad op de weleerw. zeergel. heer dr. S. C. Vullings uit Tilburg, De gewijde redenaar herdacht mgr. dr. Schaepman z.g. als dichter, redenaar en staatsmanen dat hjj zijn gehoor in begeestering wist te brengen, bewees het herhaald applaus, dat hem niet alleen onder de lezing maar vooral aan het slot te beurt viel. Naar ik verneem, hebben de inteeken- lijsten ongeveer f 500 opgebracht. De heer B., hoofdonderwijzer der open bare school te IJzendijke, moest te Water vliet (België) f 1000 in ontvangst gaan nemen, een door hem aan A. V., graanhan delaar aldaar, geleende sum. Hij was vergezeld van zijn vrouw. Toen de zaken afgedaan waren en zij genoeglijk zaten te praten, pakte V. zoo meldt men den heer B. beet, wierp hem op den grond en gaf de vrouw van V. den onderwijzer met een stok zulk een slag op het hoofd, dat hij bewusteloos lag. De vrouw van den heer B. werd ook geslagen en vluchtte het huis uit. Toen B. weder bijkwam, vermiste hij de duizend gulden en werd verzocht het huis te verlaten. Natuurlyk is de justitie in 3elgië met de feiten in kennis gesteld. (Af. Cf.) Brand en Onweer. Dinsdag-ochtend brak alhier een hevige brand uit in de boerderij, bewoond door den landbouwer G. van Zuilichem. De brand ontstond in een hooiberg door 't overwaaien van vonken uiteen wasctifornuis. Van den inboedel is slechts weinig gered VVoning, hooibergen en velie kippen werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd, maar laag. Te Harkema-Opeinde (Fr.) sloeg de blik sem in de school. Eene paniek onder de leerlingen volgde. Gelukkig bleek niemand getroffen. De bliksem was het eene venster in, het andere uitgegaan. Te Oideboorn is een koemelker tijdens het melken doodge slagen. Gister-namiddag te half een woedde te Gulpen een geweldig onweer met vreese- lijken hagelslag. De hagelkorrels waren zoo groot als knikkers, en ware de wind uiet gaan liggen, de verwoesting in de velden zou onoverzienbaar geweest zijn. Nu is het alleen bij het overslaan d^r halmen op de keren- en tarwevelden gebleven. Omstreeks twee uur eergister- middag heeft zekere Van Houten, te Groningen een bekend sujet, Koenraad Franssen, ten huize van een slaapsteehouder met een mes in den hals gestoken, waardoor een zware verwon ding werd toegebracht. De dader is gearre steerd. Bij de justitie is aangifte sieiaan, dat een aangeteekende brief, 27 Juni van Amsterdam naar Venlo verzonden, tijdens het vervoer van den geheelen inhoud is beroofd geworden. De brief bevatte een waarde van f 2500 en was ook voor dat bedrag bij de post verzekerd. Laatste Berichten. De minister van Binnenlandsché zaken heeft zich heden naar Apeldoorn begeven. Graaf de Sélir, de Portugeesche gezant te 's-Gravenhage, is voor eenigen tijd naar het buitenland vertrokken, onder opdracht van het beheer der legatie tijdelijk aan den secretaris als zaakgelastigde, Men seint aan de N. R. Ct. uit Maastricht H. M. de Koningin zal, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, van 15 tot 17 Juli een bezoek aan Maastricht brengen. SCHIEDAM, 3 Juli. Binnengekomen van de haringvisscherij SCH 412 Gevaerts van Simonshaven. sch. K. Klein, met 1 ton haring, SCH 223 Geertruida, sch. J. v. d. Pias, met 2 ton haring, SCH 341 Phoenix, sch. M. Baak, met 4 ton haring. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij SCH 121 Eben Haezer, schipper D. Bal. Uitlotingen. VER. TOT BEV. VAN 's LANDS WEERBAARHEID. Trekking en betaalbaar 1 Juli. 20 SerieëD. 476 1975 2566 4332 6029 7364 7868 1061 2117 4053 4813 6049 7838 7895 1130 2330 4248 4922 6640 7847 elke serie van 500 nummers met f 3.50 per aandeel. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 3 Juli 1903. Officieels noteenng van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag 3 Juli. Moutwun f 8l/s- per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f9. Jenever f 13. Amst. proef f 14.50. Prima Graansperitus f 141/»f 15. Spoeuno f 0 80. Berlun. Spiritus in loco Parus. jR°gSa»P- Juli Hamb. I Aug. Spirit, p. Juli Aug./Sept. Maandag-nacht heeft de inspecteur van den arbeid te Arnhem een inspectie gehou den over de steenfabriek bij Wageningen. Be wandeling duurde van half twee tot half vier, en in dien tijd werd geconstateerd, dat op 5 fabrieken werd gewerkt door vrouwen en kinderen beneden de 16 jaar. Op één oven was een knaapje van 10 jaar bezig met het opzetten der steenen. Bij het constateereu der overtreding gaven verschillende arbeidsters haar genoegen te kennen over het verschijnen van den inspecteur, waardoor, naar zij hoopten, aan dezen nachtarbeid een einde zou komen. (xEMENHI) XIEUWS. Het gemeentebestuur te Haps (N.-Br.) heeft een subsidie van f20.000 toegekend aan het R. K. kerkbestuur aldaar, om aan de eerlang te bouwen zusterschool een gesticht te verbinden voor oude lieden, weezen en zieken. Maïs 16! - 15.50 15.25 15.25 16.'- 15.50 15.25 15.25 f.) Het dienstmeisje van den heer W. Stoffel, te Deventer, dat op ditoogenblik onder Die penveen verblijf houdt, werd Zondag door den heer S. voorover liggende op den weg gevonden. Dr. L. S. Meijer, wiens hulp werd ingeroepen constateerde zonnesteek. Maan- New-York. Amsterdam. 2 Juli Rogge op lev. zonder noteering. 3 Juli Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 2 Juli 2.18 cM. 3 Juli 2 06 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.07 Disc. 3 pCt. Parijs i - 48.05 3 Antwerp. 47.95 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 2 Juli. Heden waren aangevoerd 1305 stuks run deren, waarvan 292 ossen, 282 stieren, 731 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.90 a 1.02, stieren tr. 0.80 k 0.92, koeien fr. 0.80 a 0.92 per kilo. 1 Juli 587,. 2 Juli. 2 Juli'. 58. 3 Juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3