Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aan:. Dinsdag 7 Juli 1903. Mo. 7641. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAS BIT B L A Dt Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 ar PRIJS DER ADVERTENTIÈNs Van 16 regelsj ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Aangifte van leerlingen voor de open bare lagere scholen met uitgebreid leerplan. Ouders ot veogden, die leerlingen voor bovengenoemde scholen wenschen aan te geven, wordt verzocht zich vóór 23 Juli a.s. aan te melden voor meisjes en jongens voor de eerste drie leerjaren bij mej. S. LAZONDER en voor jongens voor de hoogere leerjaren bij den heer A H. E. T1JL. De leerlingen moeten geboren zijn vóér 1 Januari 1897. Herhalingsschool verbonden aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor jongens. Voor den aanstaanden cursus dezer school, beginnende 7 September e kbestaat tot 23 Juli a s. dagelijks gelegenheid zich aan te melden bij het hootd der schooi, den heer A. H.E. T1JL. Parijsche Kroniek. Twee belangrijke feuen hebben zich in de laatste veertien dagen in de Fransche Kamers voorgedaan, welken aan velen, tot nog toe verblinden, de oogen deden opengaan. Hun getal is helaas nog niet groot genoeg om eene dadelijke verandering in de regee- ringdaden te doen verwachten, doch het blok heeft een oogenblik gekanteld en dat was van zulk een kolos nog niet te ver wachten. Het eerste deed zich in de Kamerzitting van 23 Juni voor, waarvan door Havas en de buitenlandscbe bladen een slap en zeer verdraaid verslag gegeven is. Een der hoofd stukken van het bloc, de collectivist Bos, had verklaard, dat hij niet wilde medegaan met het ministerie bij zijne nieuwe wetten tegen de persoonlijke vryheid en dat indien de Kamer deze nieuwe voorstellen aannam, de Republiek zoude onteera zijn. Welnu, dat heeft zij zich gedaan door bij de secu larisatie der leden van de ontbonden congregation de persoonlijke vrijheid der Fransche burgers op de brutaalste en on rechtvaardigste wijze aan te randen en dezen reeds onbillijk beroofden niet allen geheel buiten de gewone wetten te stellen, doch er nog nieuwe dwangmiddelen aan toe te voegen, teneinde den godsdienststrijd nog laaghartiger en hatelijker te maken. De reeds onstuimige zitting werd een ware Poolsche Landdag, toen de insolente rappor teur der commissie, de reeds beruchte Buisson, op eene bemerking van den heer Fouquet, dat men thans niet meer dan vroeger van Frankrijk eene Jezuitenschool wil maken, toen zy zamen op een school gingen, waarvan de directeur abbé was, als in 't leven getroffen en bleek van woede, de neoit meer te vergeten woorden uitsprak, De Congregatiën zoeken zich in de families te dringen om haar het liegen te leeren. Een slag in 't gezicht ontvangen kon de rechterzijde en het centrum niet meer hebben doen opspringen. Men eischte exuses, terwijl de lmkerzyde als bezetenen den laster maar toejuichte. Buisson werd genoodzaakt de spreektribune te veriaten. Een lid der minderheid, hierop willende antwoorden, werd hem dit totaal onmogelijk gemaakt met de uitgebrulde woorden dat de leden der minderheid niet meer het woord zouden hebben, waarop de rechter zijde en het centrum, bijna zonder uitzon dering, de zaal verlieten. Toen om midder nacht de zitting eindigde, waren een viertal dwangmiddelen méér tegen de verjaagden door de meerderheid van het blok, zonder tegenstemmers, die er niet meer waren, aangenomen en de republiek had zich volgens het vonnis van een der roodste republikeinen zelf onteerd. De oud afgevaardigde E. Keiier, president van de nSociéte d' Education", een der eer biedwaardigste mannen van Frankrijk, schreef twee dagen daarna een open brief aan den brutaien aanklager, waarin hij hem verwijt zelf de grofste onwaarheid gezegd te hebben, daar hij zeer goed wist, dat de geseculariseerden congregationisten er op gewezen waren, van hoe groot belang het voor hun werd, den toestand ernstig op te nemen en dat het ordekleed verlatende, elk officieel, ja zelf officieuse verbintenis tus- scüen hen en hunne vroegere congregatie moest ophouden. Doch zelfs den oprecht geseculariseerde wil men blijven vervolgen en zoo zijn bestaan onmogelijk maken en daar tegen staan nu zelfs enkele hunner vroegere vijanden op, hetgeen wel bewijst hoever het blok zich reeds te buiten ge gaan is. Het tweede feit van nog meer beteekems was het weder optreden van den senator, oud-minister Waldeck-Rousseauinde Senaat zitting van Zaterdag den 27sten Juni. Het deed zich voor bij de behandeling van weder een nieuw wetsontwerp, waarbij de thans gevolgde manier om een gemeente te dwingen scholen te bouwen, zoodanig gewijzigd wordt, dat, het departement noch de gemeente zich meer zullen kunnen verzetten tegen het oprichten en de kosten, welke voor dit doel door de regeenng zullen worden opgelegd, en dat voor scholen, welke de gemeenten niet willen. Bij de verklaring van den tegenstander dezer plannen, den heer Sébline, dat het alweder een gelegenheidswet is ais gevolg van de wet op de vereenigingen van 1901 (óf die wet is slecht gemaakt, óf zij wordt slecht toegepast) vroeg Waldeck-Rousseau eensklaps het woord. Alvorens hij er echter aan kwam, bekende eerst de minister-president Combes, dat de wet van 1901 deze nieuwe voorstellen noodzakelijk maakt en na eenige dreigementen van zyn slag, eindigde hij met te verzekeren, dat hij de opinie van het land met zich heeft en gerust is over het oordeel wat men over hem vellen zal. De ontwerper van al den strijd en de wille keur waaronder Frankryk sedert maanden zucht, de advokaat voor alle zaken, de oud- minister Waldeck-Rousseau, begint met de klacht, dat men hem veel heeft doen zeggen, doch wat hij denkt is, dat de moeielijkheden, waaraan zich de regeering thans stoot, tengevolge der wet van 1901 daaruit ontstaan, dat de wet resultaten heeft gehad, welke zij niet had kunnen voorbe reiden. De wet op de vereenigingen had niet ten doel tegelijk de kwestie van het onderwijs op te lossen. Zoodoende heeft men de moeielijkheden verdubbeld en een toestand geschapen, waarvoor de regeeringsmiddelen niet toereikend zijn. 130 miliioen zijn noodig om alle scholen te laïciseeren en dat is niet in eens uit te voeren. De tijd was de beste hulp hierin geweest. De aanvragen der congregatiën moesten onderzocht worden, niet door een minister of eene commissie, doch door het parlement. Het lag niet in de bedoeling der wet van 1901, de aanvragen gezamenlijk te behandelen. Volgens deze nu ten derde male omgedraaiden staatsman, was zijn doel, de rechten van den Slaat in hun geheel te herstellen en hij maakt hierbij eene ver gelijking tusschen de godsdienstvrijheid, welke in Amerika bestaat en die welke in Frankryk heerscht. Hij raadt aan alleen de geest der wet van 1901 toe te passen. Wanneer men wil, dat het land de redenen onderschrijft waarom sommigen orden wor den opgeheven, dan moeten die reden gemotiveerd en rechtvaardig zijn. - Evenals hij de gesloten krijgsraden afkeurt, verzet hij zich ook tegen de gesloten commissiën. Hierop gaf de regeering geen antwoord en wat had zij aan die Machiavelli wel niet kunnen antwoorden I Waarom is hij heen gegaan en heeft nij zelf de uitvoering der wet, welke hem zoo dierbaar was, niet op zich genomen Dat was zijn plicht geweest, doch daartoe miste bij den moed en hij prefe reerde een jaar te wachten alvorens hij aan zijn land kwam mededeelen, wat hij gewild heeft. Een jaar lang heeft hij zijn troetel kind zien mishandelen en hij zweeg alsof het hem niet aanging, zijn tijd op stoom jachten in Italië doorbrengende. Een jaar lang worden de monr.ikken en nonnen weg gejaagd en sluit men de kloosters en chris telijke scholen en altijd door wiegelt hij op de azuurblauwe golven. Een enkel woord van dien man had alles kunnen veranderen, zoo niet voorkomen, doch dat woordt komt niet over zijn dunne lippen en het noodlot moet vervuld worden. Nu zijn optreden niets meer kan ongedaa n maken, verschijnt Waldeck in den Senaat en neemt het op voor de onderwijsgevende religieusen, die men en bloc gaat execu- teeren. Het was curieus de dagbladen der mini- sterieelen te lezen over deze geruchtmakende volteface van den premier der republikein- sche verdediging. Sommigen noemen hem een verrader; weer anderen voorspellen den hardvochtigen en ongevoeligen beul der vrijheid een gelijk lot als hij aan zooveel onschuldigen deed ondergaan of verstooten den draaier, die nu voor de derde maal van kamp verwisselde en die nu hij niets meer herstellen kan, krokodillentranen stort. Nu de a ware" republikeinen hem niet meer willen, heeft hij zijn rol atgespeeld. Het is het begin der straf voor zijn misdaden en laagheden. De groote revolutie heeft hare hoofden enaanvoerders evenzoo gestraft gezien. Alles komst nog weer eens terug in de wereldgeschiedenis. De Kamers gaan hunne werkzaamheden staken en menigeen zoude wenschen, dat ze maar niet meer terugkeerden met het mini sterie—Combes, wat een oogenblik schaak mat stond, er bij. Ook wij zullen wat va- cantie gaan nemen en wel in ons Vader land want Parijs, 20 Juni—4 Juli 1903. Fidelius. ALGEMEEN OVERZICHT. 6 Juli 1903. 's Pausen gezondheidstoestand. De tijdingen die un Rome over den gezondheistoestand des Pausen tot ons komen, luiden ver van geruststellend. In welingelichte kringen alaaar maakt men zich ernstig bezorgd over den toestand van den Paus. Z. H. moet een pneuuom.e van de linkerlong hebbeD, nadat hij in een draagstoel eeu wandeltocht in den turn had gedaan. In een telegram van Reuters agentschap wordt bovenstaand particulier bencm be vestigd met de medeehng, dat de Paus in den nacht vau Vrijdag op Zaterdag eene flauwte had. Zaterdag scheen het beter ie gaan, doch de Paus meld het bed. Een tweede teiegram rneidde nog, üa Zondag 's Pausen iytarts dr. Lappom eeu consult zou nebben met Mazzoni. De Osseroatore het doorscnemeren, da: de toestand van den Paus ernstiger moest zijn dan men wilde bekennen. Volgens de Tribuna had de Paus twee flauwten geuad, waarvan de een een half uur duurde. Men zou ernstig bevreesd zyn. Dr. Lapponi bracht den nacht van Zater - dag op Zondag in het Vaticaan door. Hij vreesde met, aat het einde ophanden zou zyn. Een derde telegram, Zondag-ochtend zeer vroeg uit Rome verzonden, meldde, dat by het ingaan van den nacht op hei Vaticaan en in de stad alles rustig was. Er deden zich geen teekeuen van iets abnormaals voor. Het regeut overigens tegenstrijdige berichten over den gezondheidstoostana van den Paus. Central News deelt thans mede, dat burggraat Pequeiro Donderdag door Leo XIII in bijzonder gehoor werd ontvangen en hij tot dezen zeide: nik ben stellig ziek. Mijn dagen, zelfs my a uren, zyn geteld." Uit de Fransche Kamers. De Senaat heeft Zaterdag de aange vraagde autorisatie van de Congregatie der Salezianen van Dom Bo^co, met 158 tegen 100 stemmen verworpen. NIEUWE SGHIE On n'est bien que dans sa patrie, C'est la que plaisent les raisseaux C'est la que les arbres plus beaux Dounent une ombre plus chérie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1