jonge meisjes der batikerij, haar sympathie voor deze industrie. H. M. de Koning Moeder heeft gisteren het christelijk sanatorium voor zenuwlijders te Zeist plechtig geopend. Uit Aken meldt men: Zaterdag 1.1. heeft de Nederlandsche con sul alhier, jhr. Van Pelser Berensborg, een diner aangeboden aan Z. K. H. Prins Hendrik, waar de hoogste waardigheidsbe- kleeders der stad tegenwoordig waren, en o.a. ook de commissaris der Koningin in Lim burg jhr. mr. Buys de Beerenbrouck aanzat. Z. K. H. de Prins reikte den Nederland sehen gezant bij die gelegenheid de orde van Oranje-Nassau over. vocht bij de pleura, Dr Mazzoni zeide daarop het is gebeurd. De Paus antwoordde »zoo, zijt gij nu reeds gereed, ik heb er niets van gevoeld". Mazzoni zeide: «het is gelukt, met een nieuw toestel hetweik ik u wel eens zal laten zien als u hersteld is." De Paus zeide «dat heb ik niet verdiend, u heeft een bewonderenswaardige hand." Na een oogen- blik wachtens verliet Mazzoni te 3 ure het Vaticaan. Ook de vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Nederland heeft zich tot de Prov. Staten van Z.-Holland gewend met het verzoek om niet in te gaan op het voorstel van Ged. Staten tot uitvaardiging van een verordening, waarbij het breken van het ijs door stoomvaartuigen in boezemwater kan worden verboden. De correspondent te Batavia van de ÏV. R, Ct. seint, dat de pakhuismeester Wellenstein Krause te Soerabaja door koe lies vermoord is. De ziekte ran Z. H. den Paus. Men seint ons uit Den Haag Middag-telegram Internuntiatuur meldt slechts, dat de toestand ernstig blijft De hoogeerw. vicaris-generaal van Utrecht heeft, namens Z. D. H, den Aartsbisschop, openbare gebeden voor het herstel van Z. H. den Paus voorgeschreven. De bijzondere correspondent van De lijd te Rome seinde gisteren «Heden-ochtend gaf de Paus het ver langen te kennen, den Osservatore Romano en de Voce della Verita te lezen, om te weten wat deze bladen over ztjn ziekte toestand melden. Er werden bijzondere edities gedrukt en exemplaren daarvan aan den Paus ter hand gesteld. Gedurende de toediening van het H Oliesel, toen nl. de zalving plaats had der handen, keerde de Paus de handen om en beduidde, dat men de zalving moest ver richten op den rug en niet op den binnen zijde der hand, wijl deze reeds dubbel gezalfd isbij de priester- en bij de bis schopswijding. De lucht is bewolkt en er waait een hevige «sirocco". In de omgeving van het Vaticaan en op het Sint-Pietersplein heerscht de gewone drukte." Een tweede telegram luidt aldus: «Vol gens den Messagero zei de Paus heden nacht omstreeks 12 uur opgewekt tot dokter Lapponi: «Gij moet mij waarschu wen wanneer het laatste oogenbhk nadert." Lapponi antwoordde: «Uwe Heiligheid .kan gerust zijn, er is geen oogenblikkelijk gevaar." Volgens hetzelfde blad sterft de H. Vader langzaam weg. Gedurende den geheelen nacht bleven Lapponi en Pio Centra in het slaapvertrek des Pausen in de antichambre bevonden zich de Mgrs. Angeiini, Mazzoni, 's Pausen neven en vier dienstdiende kamerheeren. De Tijd heeft gis teren-avond ontvangen het volgende telegram Toen de Paus dr. Mazzoni de ziekenkamer zag binnenkomen om de operatie te doen, was hij eenigzins ontroerd maar herstelde zich onmiddelijk- De Paus vroeg aan dr. Mazzoni of het een ernstige operatie zou zijn, waarop Mazzoni hem geruststelde. De Paus sprak zijn volkomen vertrouwen uit, waarop hij werd overgebracht naar het bed. Gedurende de operatie bad hij in stilte. Mazzoni zeide tot den Pauslaat mij eens zien. Terwijl de Paus hielp hij het wegnemen der kleederen, gaf dr. Mazzoni bliksem snel een inspuiting met cocaïne dadelijk daarop had de operatie plaats en volgde een volledige verwijdering van het De Paus gewaardeerd. Een waardeerend woord van de Standaard over Leo XIII De Paus is sinds Vrijdag ongesteld zóó, dat thans voor het leven van hel Hoofd der Roomsch Katholieke kerk wordt ge vreesd. Begrijpelijkerwijze wekte het bericht, dat Leo XIII aan longveriamming leed, en dat hem zelfs de laatste sacramenten waren toegediend, in Rome levendige ontroering, en heel de Roomsche Cnristenheid zal dezer dagen met spanning de tijdingen afwachten, die de telegraaf, heel de wereld over, verspreidt van de stad der zeven heuvelen uit, hoe het den Paus gaat. En te waardeeren valt die belangstelling zeer zeker, waar zelden een Roomsch kerkvorst, zoo zich de sympathie, de achting van Roomsen en on-Roomsch wist te ver werven als Leo XIII, om zijn groote talenten, om zijn edel hart, om zijne zeldzame ver draagzaamheid ook jegens andersdenkenden. De opvolger van dezen man, die niet dagelijks zijn voorganger zal doen be treuren, zal alleszins een buitengewoon man moeten zijn. De Delitsche prinsen Toengkoe Besaar en Toengkoe Moeso zijn eergisteren-morgen te Amsterdam aangekomen in gezelschap van den heer P. de Heer, agent van de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij, die uit Asahan is meegekomen. Toengkoe Besaar, de kroonprins, blijft daar voor onbepaalden tijd. Het doel van zijn reis is een algemeen overzicht van Europa te krijgen, terwijl Toengkoe Moeso, de half broeder van den Sultan, zijn studiën zal voltooien als ingenieur bij den waterstaat. Maandag was het 21 jaar geleden, dat de rammonitor Adder in de Noordzee met man en muis verongelukte. Naar oud geb.uik, bracht de onderofficier-vereeniging «Admiraal de Ruijter" weder een bezoek aan het «Adder" monument op de begraaf plaats te Huisduinen en werd, nadat een nieuw nationaal lint aan den indertijd bij het graf neergelegden krans was gehecht, namens de Vereeniging aan de «Adder"- ramp herinnerd. Ook de onderofüciers-ver- eemging «Van Speijk" te Amsterdam was bij de plechtigheid vertegenwoordigd. Van Terschelling meldde men gisteren De jaarlijksche oefeningstoeht, met de reddingboot van het station Westterschel ling had heden plaats. De wind was West- Zuid-West, met flinke bries; heel wat branding vertoonde de zee. De proeftocht voldeed goed er. toonde aan dat bootsman en roeiers flink voor hun zaak bekwaam waren. oprichting eener inrichting voor ooglijders: welke Zondag in een ruim pand aan de Franckenstraat is geopend, in tegenwoor digheid van vele belangstellenden, onder wie ook was prof. Snellen, uit Utrecht. Te Sittard is een strijd ontstaan tus- schen den fiscus en de slagers, omdat door den Slagershond biljetten zijn verspreid, waarbij de burgerij verzocht wordt geen vleesch te koopen van geslacht vee, aangeslagen door de rijksambtenaren. Tnans gaat er bijna geen dag voorbij, of er wordt slachtvee benaderd, hetgeen niet meer door de rijksambtenaren wordt ge slacht, maar naar Holland wordt gezonden Te Assen is op 57-jarigen leeftijd overleden mr. H. Oldenhuis Gratama, deken der orde van advocaten. Hij was jaren lang lid van den geneeskundigen raad voor Overijsel en Drenthe en stond ais een zeer bekwaam rechtsgeleerde bekend. Zondag werd in het Volkskosthuis te Arnhem de zesde algemeene vergadering gehouden van den Alg. Nederl. Geheel- onthoudersbond onder presidum van prof. dr. Van Ries uit Laren. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de financieele toestand zeer gunstig is te noemen. Blijkens het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeerthet aantaj atdeeliogen steeg van 18 tot 23het ledental van 899 tot 1103. Enkele maanden geleden word te N ij - megen onder eere-voorzitterschap van den burgemeester een vereeniging gevormd to t De Storm. De felle storm heeft eergisteren en gisteren-nacht in de Residentie heel wat schade en verwoesting aangericht. In ver schillende gedeelten der stad vielen boomen om, evenals in bet Haagsche Bosch en in de Scheveningsche Boschjes. Op twee plaat sen was door de omgevallen boomen de scheepvaart gestremd. Op Scheveningen spookte 't ook geducht. De zee stond hoog tegen den strandmuur. Het badmateriaal was gister-avond bijtijds inveiligheid gebracht. De tentjes aan het strand werden daarentegen geheel vernield en de tentjes op 't Oevers Deynootplein beliepen ook schade. Scheveningen werd door velen heden ochtend bezocht. De storm van gisteren-nacht heeft te Haarlem in den Hout en om de stad aan tal van boomen het leven gekost. Op den Schoterweg viel er heden ochtend even voordat de tram van 8 uur naar Santpoort zou vertrekken een over de rails, waardoor het verkeer goed twee uur is gestremd geweest. Tijdens het stormachtige weer bevond zich Maandag-avond in de Zuiderzee ter hoogte van Marken-Volendam, het schip De Jonge Henke (eigenaar Bergsma van Makkum). Het vaartuig, dat zich in een zinkenden toestand bevond, werd opgemerkt door de stoomboot de Vereeniging der firma Hoyus Co. te Hoorn. Het schip werd op sleeptouw genomen, doch moest eindelijk worden prijsgegeven, wijl ver scheidene malen de verbindingslijn brak De schipper en zijn knecht werden opge nomen. Het schip is gezonken midden in de zee; alleen de mast is zichtbaar. Door het zware stormweer is de bad en zweminrichting in het prikkenwater te Vlaardingen voor een groot gedeelte uit elkaar geslagen. De schade is aanzienlijk. Te Rhoon zijn de Nieuwe Polder en het Hooge Veld geïnundeerd. Het gemaaid liggende gras van ongeveer 25 H.A. is weggedreven. Van den landbouwer J. E. van den Hoek verdronken zes schaper.. De veldvruchten, inzonderheid de aardappelen, lijden door den N.-W. storm zeer veel. Met het onstuimige weer geraakte Maandag middag, volgens een ander bericht gisteren-nacht, het Belgische opleidings vaartuig Ville dAnvers op eene bank nabij Borssele aan den grond. De reddings boot, benevens een tweetal sleepbooten zijn ter assistentie uitgegaan; doch men hoopt het schip zonder hulp met hoog water weder vlot te krijgen. Gisteren-nacht gebeurde dit niet. Aan boord van het vaartuig bevinden zich circa 35 leerlingen. GEMELD NIEUWST Bij een vechtpartij te Eindhoven is een vrouw levensgevaarlijk in den buik gestoken, Zij is in het Liefdehuis opgenomen. Een persoon uit 's Hertogenbosch kreeg een steek in het hoofd. De dader is door de rijkspolitie gearresteerd. Het jongemensch te Amsterdam dat de vorige week door de politie achtervolgd, als verdacht van medeplichtigheid aan den diefstai van f 8000, gepleegd bij een bank op de Heerengracht te Amsterdam, bjj het Westerviaduct te water sprong en j bewusteloos werd opgehaald, is Zondag in het gasthuis overleden. Laatste Berichten. De Raadsverkiezing. Voor de verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad werden uitgebracht in District I 584, in District II 733 en in District III 525 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt in I 748, II 981, III 772. De ziekte van Z. H. den Paus. Men meldt uit den Haag: De tijdelijke zaakgelastigden van den Paus, mgr. Giovanini, ondervindt veel belangstel ling van het corps diplomatique alhier. De meeste gezanten komen zich iederen dag persoonlijk op de hoogte stellen van den toestand van den zieke. Reuter seint heden uit Rome Het bulletin van 9.30 heden morgen zegt De nacht ging rustig voorbij, ofschoon de Paus geen verkwikkende slaap genoot. De pols gaat snel, maar regelmatig. De adem haling is niet zoo gemakkelijk als gister avond. De toestand van den Paus laat geen langdurig onderzoek toe, maar men kan vaststellen, dat het proces aan de longen neiging heeft een einde te nemen en dat tot dusver het vocht in de borst niet schijnt terug te komen. De toestand van den door- luchtigen grijsaard kan intusschen geen geruststelling geven met het oog op den staat van afmatting, die zich van tijd tot tijd voerdoet. Het rapport is geteekend door Lapponi en Mazzoni. Een telegram van heden-ochtend 11 uur luidt Na de bekendmaking van het bulletin van heden-ochtend half tien i3 het optimisme, dat sedert gisteren-avond heerschte, ver minderd. Men is opnieuw ongerust en de vrees neemt toe. Kerknieuws. Den 27sten December zal het vijftig jaar geleden zijn, dat het genadebeeld van O.L. Vr. van Den Bosch, na een afwezigheid van bijna 300 jaar, plechtig binnen de St. Jan aldaar werd teruggevoerd. Door het kerkbestuur van St. Jan en hrt bestuur van de Broederschap van d« Z e Lieve Vrouwe zal ais herinnering uaa t jubilé het antieke altaar uit het kastee. e Heeswijk, door het kerkbestuur van St. Jan voor een paar jaar aangekocht, gerestaureerd en in de zijkapel welke daarvoor passend in orde wordt gebracht, geplaatst worden. Ook zullen feestelijkheden plaats hebben en de St. Jan geillumineerd worden. In alle kerken van de stad zal in die dag-n een triduum worden gehouden. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 8 Juli 1903. Officieele noteenng van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 8 Juli. Moutwijn f 8l/a- P«r Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prdcs. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn f9. Jenever f 13. Amst. proef f 14.50. Prima Graanspiritus fl47j—115. Spoeling: 10,70. Berlun. Spiritus in loco Parus. |Ro^8' P* AJuli j Aug. Hamb, J Spirit, p. Juli Aug./Sept, New-York. Maïs 587;,. 59. Amsterdam. 7 Juli Rogge op lev. zonder noteering. 8 Juli Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 7 Juli 2.08 cM. 8 Juli 2.12 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.00 Disc. 3 pCi Parys -48.— 3 Antwerp. 47.90 3 16'.- iö.- 15.25 15.25 1525 15.25 15.25 15.25 7 Juli- 8 Juli- (i. f.) 7 Juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3