Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zaterdag 11 Juli 1903. No. 7645. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAK DIT BI A Dl ?oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan M. Bijl Mz. en zijne rechtver krijgenden tot uitbreiding zijner stoom- wasscherij staande aan de Hoofdstraat no. 103, kadaster sectie L no. 1390, met een stoomvat, tot het droogmangelen van wascbgoed 2o. aan H. J. C. van der Mark en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van een vetsmelterij ter bereiding van witte Zeep, in het pand staande aan de Haga- straat no. 21, kadaster sectie L no. 1095. Schiedam, den 9den Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op heden door hun College is bepaald, dat de Koopmansbeurs gesloten zal zijn op den Nieuwjaarsdag, den 2den Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den 2den Pinksterdag, de beide Kerstdagen, den verjaardag van het Hoofd van den Staat en de laatste twee Zaterdagen van Juli en de Zaterdagen van Augustus. S e h i e d a m, den 9den Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. ALGEMEEN OVERZICHT. 10 Juli 1903. De ziekte van Z. H. den Paus. De latere berichten die over 's Pausen toestand uit Rome worden ontvanger, laten weer geen plaats voor de zwakke hoop, die zich na de berichten van gisteren namiddag had gevestigd. Het blijkt maar al te zeer, dat men hier te doen heeft met een wanhopig worstelen van het ijzeren gestel van den Paus met den onweerstaan- baren aanval van den dood, die zijn prooi tracht te bemachtigen. Het bulletin gisteren-namiddag 5 uur op het Vaticaan uitgegeven, luidt aldus daar de algemeene toestand van den hoogen ijder niet gunstig was, had er om 4 uur een consult plaats, waar ook professor Ros- soni bij tegenwoordig was. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat de vloeistof in de borstholte opnieuw snel gaat toenemeD, de harttonen zijn zwak zonder kenmerken van een gebrek aan de hartklopvliezen. De pols laat zich gemakkelijk samen drukken het aantal polsslagen is 90. De ademhaling is oppervlakkig en weinig fre quent. De urine-afscheiding is gering. De toestand des Pausen is ernstig, geteekend Rossoni, Lapponi, Mazzoni. Nader seint Reuter uit Rome nog Mazzoni is tegen kwart voor elf het Vati caan binnengegaan. Hij zond zijnj rijtuig weg, wat de veronderstelling doet opperen, dat hij er langen tijd zal vertoeven. Men gelooft, dat er geen punctie in de borst meer zal worden gedaan, maar Mazzoni houdt er zich op voorbereid Op het St. Pietersplein is het drukker dan de vorige avonden. In medische kringen te Rome wordt het vermoeden geuit, dat de diagnose der ge- neesheeren Lapponi en Mazzoni verkeerd zou zijn gewees. De Paus zou niet aan long- maar aan borstvliesontsteking lijden, wat tevens de afwezigheid van koorts ver klaart. Het onderzoek van het afgetapte bloedserum toonde bestanddeeien van tu- berculeuzen aard aan. Deze nieuwe diag nose zou een lang ziekteproces in uitzicht stellen, tenzij zich complicaties voordoen en de krachten snel verminderen. De minister Baccelii, een klinicus van naam, had reeds Maandag aan de juistheid van de eerste diagnose getwijfeld. Toch is zij nog niet geheel op zij gezet, daar het opgeven van bloederig slijm toch wel zou aantoonen, dat de longen zijn aangetast. President Loubet in Engeland. Het bezoek van president Loubet aan het Engelsche Hof behoort weer tot het ver leden. Omtrent de laatste uren van Lou bet's verblijf in Engeland wordt nog gemeld Na het feestmaal ten huize van lord Landsdowne reed Loubet naar bet Bucking- ham-paleis om het galabal ter zijner eer bij te wonen. De Koning trad naar voren om den President te begroeten, waarop de stoet werd gevormd en voorafgegaan door herauten en kamerheeren, tusschen de rijen van leden der Engelsche aristocratie, waarvan de dames in prachtige toiletten gekleed waren, schitterende van diamanten, smaragden, robijnen en andere .kostbare steenen van allerlei soort, doorging. De President bood de Koning zijn arm, terwijl de Koning de prinses van Wales geleidde de leden der koninklijke familie volgden. De Koning opende het bal met de prinses van Wales, de KoDingin met den prins van Wales. Cambon nam deel aan de eere quadrille. Loubet onderhield zich langen tijd met prinses Christiaan en prinses Henry van Battenberg. De stoet vormde zich daarna in dezelfde volgorde om zich naar het buffet te begeven. Het orkest speelde de Marseillaise en het God save the King. Om 1 uur na middernacht ver liet Loubet het bal om naar het paleis van St. James terug te keeren. President Loubet vertrok gisteren-ochtend om 8.35. Duizenden menschen bewogen zich in de straten, die door de politie afgezet waren en juichten den president hartelijk toe. Eenige minuten voor het vertrek kwam de Koning aan het station en ging met Loubet in de koninklijke wachtkamer. De Koning onderhield zich met den President en drukte hem hartelijk de beide handen. In het gevolg van den Koning, die de veldmaar schalksuniform droeg met het grootkruis van het Legioen van Eer, bevonden zich de prins van Wales, in de uniform van vice- admiraal, de Fransche gezant, prins Chris tiaan van Sleeswijk Holstein, de hertog van Connaugt van wien president Loubet hartelijk afscheid nam Balfour, Lord Landsdowne, graaf Roberts, de hertog van Argyll en andere aanzienlijken. Allen drukten Loubet en Delcassé de hand. Ver volgens ging de President het salonrijtuig binnen, waar hij, omringd door zijn gevolg aan den ingang bleef staan. Toen de trein wegstoomde, groetten Franschen en Engelschen elkander, nog eens, terwijl de Marseillaise gespeeld werd en er een lang durig gejuich opging, waar tusschen men den kreet hoordeleve Loubet Alvorens Dover te verlaten aan boord van de Guichen heeft Loubet den Koning een telegrafische dankbetuiging gezonden, waarin hij zijn diepe erkentelijkheid uit spreekt voor de warme ontvangst hem te beurt gevallen als vertegenwoordiger van Frankrijk, Engelanas vriend. De Koning heeft het volgende telegram gezonden in antwoord op het telegram van Loubet bij het verlaten van EngelandIk ban zeer getroffen door de vriendelijke woorden van uw telegram, dat ik zoojuist ontvang. Wij verblijden ons allen zeer, dat uw bezoek ten onzent u goed bevallen is. Moge de toenadering tusschen onze beide landen duurzaam zijn, dat is mijn vurigste wensch 1 Bulgarije en Turkije. Naar de Times uit Constantinopel ver neemt, heett de Porte een begin gemaakt met de ontbinding der buitengewone troepen- mac it in het wilajet Kossovo en worden er nu bestuurscommissiën ingesteld. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat Bulgarije nu overtuigd schijnt van des Sultans vredelievende gezindheid en zekere troepenbewegingen heeft afgelast. Amerika en Rusland. De staatssecretaris Hay heeft te Oster- Bay een onderhoud gehad met president Roosevelt over de kwestie der Amerikaansche passen in Rusland. De Russische regeering blijft weigeren de Amerikaansche passen aan joden uitgereikt te erkennen ondanks het krachtige protest van Hay. De Tribune, die bovenstaand bericht bevestigt, betoogt, dat het op zich zelf, afgescheiden van Kisjinef en Mantsjoerije, de spanning tusschen Amerika en Rusland verklaartde ver standhouding tusschen de beide regeeringen zal te wenschen overlaten, zoolang deze passenkwestie niet in den door de Unie verlangden zin is opgelost. De opstand in Venezuela. Volgens een bericht uit Washington aan de Daily Telegraph hebben Venezolaansehe troepen bij Apuare drie Amerikaansche stoomschepen in beslag genomen, die zich met de opstandelingen te Ciudad Bolivar in verbinding wilden stellen. Nederlandsche kooplieden in Duitschland. De National Zeitung schrijft in een bericht, dat er officieus uitzietZeventig der grootste Berlijusche firma's in het con- fectievak hebben een verzoekschrift inge diend bij den minister van binnenlandsche zaken tegen de uitzetting van Nederland- schekooplieden. Deze kooplui waren uitgezet, omdat zij op jongen leeftijd uit Duitschland verhuisd, in Nederland genaturaliseerd waren Het verzoekschrift spreekt den wensch uit, dat op de uitzettingsbesluiten teruggekomen moge worden er. wijst er op, dat Neder- iandsche kooplui, Duitschers van geboorte, jaarlijks voor omstreeks een miiioen aan dames-confectie-artikelen inkoopen te_Berlijn en honderden arbeiders daardoor aan het werk worden gehouden. Op welslagen schijnt voor deze petitie geen vooruitzicht te bestaan. De desoetrel; fende personen hebben zich door de land verhuizing in hun jeugd ontrokken aan u-n dienstplictn in Duitschland. Waren zy niet naderhand in Nederland geoaiuraiiseeru, dan zouden zij, zoodra zy m Uuuscn,a.,u terugkomen als ïunsiekere kautom.Heij" bij het leger worden ingedeeld. Vau ouus is het dan .ook gebruik, dat men zuuse lieden, ais zij een andere nationaliteit hebocn verkregen, niet in Duitschland toelaat. De suikerproductie in Europa. Te Brussel zijn door een internationale conferentie van suikerfabrikanten, samen gesteld uit afgevaardigden uit de groote fabrieken uit België, Nederland, Frankrijk, Duitschland en Rusland, vier zittingen gehouden, waarin in hoofdzaak het volgende volgende besloten werd: De suikerproductie in de verschillende landen van Europa moet beperkt worden door den export, teneinde overproductie te voorkomen. De toestand te Peking. Een te Blagowestsjensk verschijnend Rus sisch blad beschrijft den toestand te Peking als hachelijk. De legatiën zouden weer maatregelen van tegenweer nemen, beducht voor een herhaling der onlusten van drie jaar geleden, en alleen het besef, dat ernstige internationale verwikkelingen het gevolg zouden zyn van nieuwe troebelen, houdt de Chineezeu nog in toom. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 Juli 1903. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is tegen Zater dag-middag 2 ure in openbare vergadering bijeengeroepen naar aanleiding van een NIEUWE SCHIEOA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1