TWEEDE BLAD Tan Zoiii 12 Juli 1903. ALGEMEEN OVERZICHT. 11 Juli 1903. De ziekte van Z. H. den Paus. De nadere mededeelingen, die omtrent 's Pausen ziekte uit Rome worden ontvan gen, vermelden, dat de toestand nog steeds onveranderd blijft. Het bulletin van gisteren-avond half negen luidt De Paus heeft in den loop van den dag eenige uren gerust, zonder pijn. De snelheid en de kracht van den polslag is sedert gisteren-ochtend, na de punctie, onveranderd gebleven. Pots 92 slagen, ademhaling 28, lichaamtemperatuur 36.4. De urineloozing blijft onvoldoende. De algemeene toestand is onveranderd. Omtrent de tweede operatie, die de Paus met goed gevolg heeft doorstaan, wordt nader nog gemeld Na een consult Donderdag-middag 4 ure ten Vaticane gehouden, kwam men tot de conclusie, dat het misschien noodig zou zijn den volgenden ochtend de punctie in de borst te herhalen. Toen Rossom wegging, sprak hij den Paus nog een paar opwek kende woorden toe, die hem met inspanning de hand drukte en nogmaals bedankte. Donderdag-avond 9 ure reed Mazzoni weer naar het apostolisch paleis. Vermoe delijk daardoor begon eensklaps het gerucht te loopen, dat de Paus dood was. In verschillende schouwburgen wilde men de voorstelling staken, maar er kwam spoedig tegenspraak. Maar het schijnt toch wel, dat het om 9 uur minder wel ging. Na het consult der geueesheeren ontving de Paus de kardinalen Oreglia, Gotti Pierotti, della Volpe Cretooi en Caviochioni. De Paus verklaarde eiken dag drie kardi nalen te willen zien. Dezen schijnen over 't algemeen niet zoo'n ongunstigen indruk te krijgen bij bun bezoeken. Maar, zooals gezegd, nu men zelfs te Rome de kluts begint kwijt te raken, is het moeilijk den juisten toestand te kennen. Zooveel staat nu vast, waar het heden een week geleden is, dat Leo XIII de eerste ziekteverschijnselen vertoonde, dat of de wetenschap den ernst van 's Pausen toestand van den beginne af' aan heeft overschat of dat de 93-jange grijsaard een gestel beeft, dat alle wetenschappelijke be rekeningen en gevolgtrekkingen op losse schroeven stelt. Het is verklaarbaar, dat de medische wereld in Ital.ë 's Pausen geneesheeren vooraan de laatste opvat ting is toegedaan. Naar wetenschappelijk oordeel had, zeggen zij, de Paus al lang dood moeten zijn. Dat dit oordeel heeft ge faald, valt slechts te verklaren door 's Pausen taaie lichaamskrachten en reuzenenergie, die hem tot een vuitzonderingsmensch" stempelen en hem in den strijd tegen het langzaam afsterven staande houden. Dit neemt niet weg, dat Mazzoni, hoewel erkennende de voorbarigheid van aller vrees voor een plotseling einde, overtuigd blijft, dat zelfs al komt de hooge lijder nog weer van dit ziekbed op wat Mazzoni nauwelijks aanneembaar acht zijn leven toch aan een zijden draad hing. In een ander ge sprek liet Mazzoni zich optimistischer uit. Wanneer men bij de afwisseling der verschijnselen van het ziekteverloop logisch denken mocht, dan zou hij den Paus voor buitengevaar houden. Niet onmogelijk berusten op zulke uitlatingen de nu en dan opduikende geruchten van waarnemenbare verbeteringen, die echter, zooals de telegram men eiken dag te zien geven, door ontmoe digende rapporten worden gevolgd. Het gevolg zal echter misschien zjjn, dat de tgding van den dood van Leo XIII toch eindelijk nog eenigszins als een verrassing ons zal komen overvallen. De Nordd Algg. Zeit. berichtEen Berlijnsch Beursblad heeft den 7n dezer gemeld, dat de Keizer verleden Zondag bij de godsdienstviering aan boord van de llohenzollern een gebed voor den zieken Paus zou hebben uitgesproken. Andere bladen wisten te berichten, dat de reis door het Noorden uitgesteld werd, omdat Z. M. ingeval de Paus moest komen te sterven, voor de plechtigheden der begrafenis zich naar Italië zou begeven. Wij zijn gemachtigd, al deze berichten als verzonnen te kenschetsen. De reis naar het Noorden zal vermoedelijk morgen beginnen. Nog verdienen de aandacht een tweetal mededeeling en in Italiaansche bladen. Ten eerste zou de Australische kardinaal Moran uit Sydney naar Rome vertrokken zijn voor een eventueel conclave en Zou hij geseind hebben, dat men op hem moest wachten als er een Paus-verkiezing moet plaats hebben. Volgens de Italië heeft hij er recht op dat zulks gebeurt, maar in praktijk be ginnen de aanwezige, kardinalen in den regel maar vast. In de twee plaats vertel len de bladen, dat de Paus in zijn testament den wensch heeft te kennen gegeven in St. Jan van Lateranen bijgezet te worden. Een telegram uit New-York bericht, dat kardinaal Gibbons, aartsbisschop van Bal timore, zich eergisteren aan boord van de louraine heeft ingesctieept op reis naar Rome. Een der medewerkers van den Parijschen Eclair, Jean de Bonnifon, heeft een onder houd gehad met een van 's Pausen neven. Deze verklaarde, dat de H. Vader schrik wekkend vermagerd is. Het gezicht is als 't ware verdroogd en de geheele figuur ingekrompen. Men toont zich in het Vati- caan ontevreden tegenover dr. Lapponi, die den H. Vader veroorloofde zijn jongste wandeliDg te doen in de Vaticaansche tuinen en wien men - terecht of ten onrechte verwijt een verkeerde diag- nose te hebben gemaakt. De Italia bevat een interview met een der vermaardste medici te Rome deze keurde de diagnosi van Lapponi en Mazzoni af. Hij is meening dat er wel twintig dagen zouden noodig zijn voor de vorming van 800 gram vocht in de pleura. De Giornale dell Italia zegt, dat de dokters van alle kanten brieven en tele grammen ontvangen, waarin men hen smeekt den Paus te redden. Een Amerikaan zond een flesch met, volgens hem, heilzaam vocht; vreemde professoren bieden hun bijstand aan, enz. De eergisteren-ochtend overleden mgr. VolpiDi, wiens benoeming tot secretaris van de congregatie van het consistorie, Maandag door den Paus was geteekend, stond erg in de gunst bij Leo XIII. Men heeft den Paus niets gezegd van de gebeurtenis. Daar mgr. Volpini kanunik van St. Pieter was, behoorden eigenlijk de klokken voor hem te hebben geluid, maar men heeft het achterwege gelaten, om den Paus niet te verontrusten. Nauwelijks is Volpini dood of er komt alweer bericht van een ernstige ziekte bij een der leden van het H. College. Ook kardinaal Mocenni, een der executeuren testamentair van Leo XIII, is door een be roerte getroffen, En als of er een epidemie van apoplexie heerscht in en om het Vati- caan, bijna gelijktijdig werd een verslaggeve r van de Patria, die op bulletins over 's Pause n toestand stond te wachten, door eer. beroerte getroflen. In een onderhoud tusschen denlialiaanschen gezant en den Franschen gezant Delcassé werd besloten, dat koning Victor Emmanuel met het oog op de ziekte van Z, H. den Paus niet voor einde Augustus of begin September naar Parijs zal gaan. Tanger. Het gezag van den Sultan ver mindert eiken dag. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld De bergstammen hebben zich meester gemaakt van eenige bekende inwoners van De gruwelen te Kischinew. Tijdingen uit Kischinew te Bucharest ontvangen melden, dat de directeur van het ministerie van justitie aldaar is aangekomen volgens opdracht van den Tsaar om een streng onderzoek in te stellen. Alle vrij gelaten personen zijn weer in hechtenis genomen. De vermoedelijke hoofdschuldige Piser|ewshi, heeft zich door zelfmoord aan de straf, welke hem wachtte, onttrokken. Het drama te Belgrado. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de heer Theodorovics, die minister van Binnenland- sche Zaken was in het kabinet van wijlen Markovics, en die in den nacht van den 11 en jl. zwaar gewond werd, een aanklacht wegens moordaanslag tegen zijne aanvallers zal indienen. Vervolg Binnenland. Officieele candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Sittard zijn de heeren kapitein Snijders, te 'sGraven- hage, en advocaat Schols, te Maastricht. Naar aanleiding van het dezer dagen rondgaande bericht omtrent een bij de aan staande begrooting te wachten voorstel tot verhooging der maximawedden voor de klerken der posterijen van f1500 tot 11800, wordt aan de Tel. gemeld, dat van een dergelijk voornemen thans nog niet is ge bleken. Waarschijnlijk is deze weddever- hooging voorloopig met. Wel is een dergelijk plan ernstig in overweging, maar dan ver moedelijk voor later. De promotie in het korps commiezen der posterijen is reeds ter bekrachtiging aan H. M. de Koningin voorgelegd er. de afkondiging elk oogenblik te verwachten! De nieuwbenoemde minister-resident in Peking, jbr. mr. van O tters, heeft via Genua de reis naar China aanvaard. De ziekte van Z. H. den Paus. Het ochtend-telegram bij de Internun- tiatuur in den Haag ontvangen, luidde, dat 's Pausen toestand dezelfde blijft. Het middag-telegram luidt Rustige nacht bracht Paus verlichting. H. M. de Koningin doet dagelijks bericht omtrent den Paus inwinnen. Korintji. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint Den 6en Juli is overste van Haeften met 86 bajonetten te Poelau Sangkar aange komen. De verbinding tusschen Djambi en Korintji is bevestigd. De JV. R. Ct. teekent hierbij aan Poelau Sangkar ligt in Korintji, aan de Merangin, nabij de plaats, waar de Lingkat in die rivier stroomt, die zich te voren in twee armen splits, het eiland Poelau Sangkar vormende. In verband met bovenstaande telegram herrinneren wij aan een bericht, dat wij in ons Eerste Blad A vau Woensdag 24 Juni jl. aan De Java-bode ontleenden, waarin het volgende werd geschreven: »Zooals wij eenigen tijd geleden voor spelden, is de toestand in Djambi thans van dien aard geworden, dat de militaire commandant zich genoodzaakt heeft gezien, quasi voor het optreden in Zuid-Korintji, versterking van militaire macht telegrafisch bij het legerbestuur aan te vragen. vNaar men ons mededeelt, zullen ver moedelijk twee compagnieën van het 9e bataljon worden gezonden, ééae bestemd voor het dekken en inrichten der communi catielijn, één om, over Boeket Kemoeroe en Temiai, Zuid-Korintji binnen te rukken. Serampas en Soengei Teuang zullen worden afgepatrouilleerd door de Merangin- en Batang Asei-colonne. »De luitenant-kolonel T. H. van Haeften zal, vergezeld van den chef van den staf, met deze colonne medegaan. »Een compagnie en de 200 benoodigde dragers zullen vermoedelijk spoedig scheep gaan." Djambi. Uit een onder dagteekening van 10 dezer bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandschlndië betreffende de gebeur tenissen in Djambi blijkt, dat bij de vermeestering van versterkingen op een tocht in het stroomgebied van de Tebo door eene colonne van Loeboeq Benkoewang naar Limboer gewond zijn twee officieren en zeven mindere militairen. Stct Op 77-jarigen ouderdom overleed te 's- Gravenhage de gepens. generaal majoor der artillerie, M. C. F. Simon. Het grootste gedeelte van zijn loopbaan was hij aan de Militaire Academie werk zaam, aan welker hoofd hij van 1878 tot 1883 ais gouverneur was geplaatst. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, De heeren J. en C. Blooker (internationale cacaofabrieken) te Amsterdam deelen mede, dat zij in de maand Augustus het paleis voor Volksvlijt voor eenige dagen willen huren om den kinderen hunne traditioneels tromelweek te waarborgen, nu de raad waarschijnlijk besluiten zal, hen op de nieuwe beurs niet toe te laten. De mildheid der heeren Blooker gaarne hoog waardeerend, meenen wij echter, dat de traditie met dit aanbod niet kan worden gered en dat het oud gebruik wellicht ietwat langzamer zal uitslijten, doch op den duur niet bewaard zal blijven. Naar men uit Utrecht aan de Tel. meldt zal aan de spoorwegbeambten, belast met het ttoezicht op het personsel langs de lijnen, een belangrijke gratificatie worden toege kend wegens meerdere dienstverrichting gedurende de stakingsdagen. Ned. R. K. Vakcongres. Over de inrichting van bedoeld congres werd in de vergadering Zondag 5 Juli door de commissie tot voorbereiding en. de afge vaardigden van der Ned. R. K. Vaksecre tariaten gehouden, de volgende regeling vastgesteld Zondag 20 Sept. 11 uur, opening van het Congres 12—6 uur, vergadering der verschillende Ned. R. K. Vaksecretariaten en Vakbonden. 7jj uur, algemeene (vergadering waarop de conclusies van de verschillende Vak secretariaten zullen worden medegedeeld. Maandag, 21 Sept. 8 uur, de H. Mis in de Kathedrale Kerk (Lange Nieuwstraat). 9—lljj uur. Op deze vergadering zal mr. baron van Wijnbergen inleiden het onder werp: Arbeidscontract", waarbjj gelegen heid zal zijn tot debat. li— 4£ uur, met een pauze van een kwartier Slotvergadering waar Jos. Cuypers zal spreken over het «leerlingstelsel", en H. Engels over de «Kath. Vakactie." Ook staan beide heeren gaarne debat toe. Verder werd nog besloten, dat ongeveer over drie weken een program aan de mede- werkende vereenigingen zal worden toe gezonden, waarin vermeld zullen worden de conclusies van de drie hierboven genoemde sprekers. De Secretariaten, welke nog niet de onderwerpen van bespreking, alsmede de namen der inleiders aan het Voorbereidings comité hebben opgezonden, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen, opdat het Comité ook van deze conclusies zoo spoedig mogelijk mededeeling kunne doen aan belangstellenden Besloten werd ook nog met het hoofd bestuur van de St. Jozefvereenigmg te Utrecht in overleg te treden om een plaatse lijke commissie van voorbereiding te vormen. Het voorbereidingscomité stelde nu voor, een definitief bestuur van het Congres te kiezen. Naeenruime bespreking, welke kwaliteiten een voorzitter in zich moest vereenigen, werd met algemeene stemmen besloten het voorzitterschap aan te bieden aan mr. VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5