Dagblad voor Schiedam en Omstreken. UI UA. 26ste Jaarz. Donderdag 16 Juli 1903. Ter Herstemming 7649. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN BIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADV ERTENTIËNs Van 46 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders Schiedam, Geven kennis aan de ingezetenen, dat bij hen is ingekomen een missive van Gede puteerde Staten dezer Provincie, dd. 6/13 Juli jl. B no. 2633 (le afd.) G. S.no. 36/2, houdende toezending van hunne beschikking van 6 Juli jl. waarbij aan het Gemeente bestuur van Schiedam en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend wordt tot - uitbreiding der gemeente-gasfabriek staande aan het Slop van de gasfa briek no. 3, kadaster sectie L. no. 1792. Schiedam, 15 Juli 1903. Burqemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Gemeente-Drinkwaterleiding. DE DIRECTEUR. Met den meesten aandrang blijven wij op de gronden reeds herhaaldelijk door ons ontwikkeld, voor de herstemming ter Raads verkiezing in District II op morgen (Don derdag) aanbevelen den candidaat der chris telijke partijen, den heer A. C. A. NOLET, door de anti-liberale, christelijke partijen in onderling overleg gesteld en bij de her stemming met de meeste loyaliteit blijvend gesteund en aanbevolen. Kiezers in District II, komt allen trouw ter stembus, het gaat om het zeker behoud der anti-liberale meerderheid in Feuilleton. i) «Denk er goed aan, het is het eenige alternatief óf Lottie wordt mijn vrouw, óf de heele wereld zal de ware geschiedenis van Mark Hawthorne's vroeger leven kennen." Cyril Patterson's laatste woorden hadden getroffen. Een zware schaduw rustte op het anders zoo opgewekte gelaat en met onrustige treden liep de ryke Australiër zijn kamer op en neer. «Het eenige alternatief óf de opoffering van mijn dochter's gelijk, óf óf groote Hemel! Mijn straf is zwaarder dan ik kan dragen." Papa, papa I" riep een vroolijke stem en Lottie kwam, ademloos de kamer binnen gestoven. «Jack Askwith rijdt naar Bartey Dule en hy vraagt of ik mee ga." Plots den Raad; het gaat om het richtig, zuinig, beleidvol beheer uwer gemeente. Zoowel de hoogste belangen der gemeente als uw zwaarwichtig eigen belang zijn bij deze herstemming betrokken. Zoowel waar 't geldt de welvaart en de bloei der gemeente als waar 't betreft de geüjkgerechtigheid op schoolgebied, de b i l- I ij k e heffing van belastingen, zijn uw eigen belang en uw eigen beurs ten nauwste bij het kiezerspleit betrokken. Niemand, niemand, zoo eenigszins moge lijk, blijve dus morgen thuis. Al wie tot de stemming gerechtigd is, kome morgen ter stembus, al is de afstand die hem van het stembureau scheidt, nog zoo groot of moeilijk af te leggen. Komen de christelijke gezinde kiezers allen op, dan wordt door hun eenparig en eensluidend votum hij gekozen, die alles zins verdient in stads Raad te zetelen, de heer ALGEMEEN OVERZICHT. 45 Juli 1903. De ziekte van Z. H. den Paus. De hooge lijder in het Vaticaan heelt nog niet zijn wanhopigen strijd met den dood uitgestreden, hoewel toch deonverbiddelyke maaier steeds meer veld wint. Volgens het bulletin van gisteren-avond 8 uur is de dag rustig verloopen met korte tusschenpoozen van depressie. De pols is kleiner en zwak, 88 slagen, ademhaling 32. De lichaamstemperatuur is 36.8. De krachten nemen langzaam en geleidelijk af. Mazzoni— Lapponi. Op het Vaticaan heerscht ontsteltenis, het is er stil, de stilte voor bet naderend on heil. Alle personen, die zich in de anti chambre bevinden, geven teekenen van leven. De Tribuna en het Giornale d' hield ze op. «Wat scheelt u, papa? vroeg ze, haar handjes op zijn breede, zware schouders leggend. «Bent u ziek Het duurae eenige minuten voor bij sprak. Toen bij eindelijk zijn spraakvermogen terug had, beefde zijn stem van intense aandoening. «Lottie,zei hij, «houd je heel veel van Jack Askwith «Natuurlijk," antwoordde ze met een trek van verbazing in hare groote droomerige oogen. «Wat een gek ding om dat te vra gen. U weet wel, dat ik veel, heel veel van hem houd 1" Mark Hawthorne kon een zucht niet onderdukken, Hebt u iets, papa?' vroeg Lottie. «Zeg het me en ik zal 't u helpen dragen." »Neen, neen, kind," antwoordde hij droe vig zijn hoofd schuddend. «Er zijn lasten, die iemand alleen moet dragen. Maar je moet het toch vroeger of later hooren en misschien is 't wel 't beste, als je 't van je vader zelf hoort." Kalm ging ze naast haar vader zittenen luisterde toen deze haar een geschiedenis uit zijn jonge leven vertelde. «Meer dan zes-en-dertig jaar geleder.," begon hy, sik was nog geen twintig, Italia gelooven niet, dat het einde oogen- blikkelijk verwacht kan wordenzij denken, dat de Paus niet voor morgen sterven zal aan een hartverlamming of anemie van de hersenen. Dokter Rossoni heeft in een interview verklaard, dat hij de dood nabij achtte. De Italia zegt, dat men bezig is het conclave voor te bereiden. Verscheiden Kerkvorsten maken zich gereed het Vati caan te verlaten om voor de leden van het conclave plaats te maken. Men verzekert altijd volgens hetzelfde blad dat de kardinalen in net geheim overeengekomen zijn over een candidaat gedurende 's Pausen ziekte De Patria deelt mede, dat de Paus zijn kamerdienaar heeft gevraagd wat de dokters over hem zeiden. De dokters zeggen, dat u het nog wel maakt, moet hij geantwoord hebben. En de Paus toen weerzij ver gissen zich, Donderdag, de dag van Onze Lieve Vrouwe van den berg Karmel, zal mijn laatste dag zijn. Het laatste bulletin veroorzaakt groote ontroering. De laatste uitgaaf van de Tribuna zegt, dat de Paus tijdens het bezoek zeer is verzwakt. Hij lijdt aan benauwdheid op de borst. Afwisselend verliest hij de helder heid van geest. Alle hoop is verloren. Volgens een particulier telegram uit Rome heeft dr. Lapponi in een onderhoud ver klaard, dat de H. Vader nog twee of drie dagen kan leven, daar de kracht van het hart niet vermindert, maar vrij voldoende blijft. In het Vaticaan is thans alles gereed voor het oogenblik dat de Paus zijn strijd met den dood zal uitgestreden hebben. Er wordt een rijtuig klaar gehouden om kar dinaal Serafino Vannuteli, den groot-poem- tentiarius, die de laatste absolutie moet verleenen, elk oogenblik te halen. Degene- raai van de Kapucijners, die den doode zal moeten afleggen, blijft in het Vaticaan. bekleedde ik een post van aanzienlijk ver trouwen op mijns vaders kantoor. Daar maakte ik kennis met Cyril Patterson, een man, een paar jaar mijn jongere, maar zooals weldra bleek, heel wat meer bekend met de wegen der geheimzinnigheden, die gewoonlijk het leven worden genoemd. Met dien man ging ik een lange, ontbaatzuchtige vriendschap aan en kreeg langzamerhand een groote trek in de vermaken en zooge naamde kleine ondeugden, die hij erop nahield. We gingen samen naar café's- chantant, dronken onmatig en voor lui van onze positie, dobbelden we nog al zwaar. Dobbelen, Lucie, is een hartstocht, die, als ze eens een man te pakken heeft, hem vasthoudt en ziju slachtoffer meesleurt naar schande en verdorvenheid. Zoo ook mij. Eerst waren al mijn verplichtingen in over eenstemming met mijn beperkte middelen toen begon ik geld te leenen en me zelf in de schuld te steken met het onvermydeiyke gevolg, dat ik al heel gauw een heel bende hongerige crediteuren aan mijn hals had. Ik was op. Allerlei gedachten gingen door mijn hoold. Dan wilde ik naar mijn vader gaan en alles bekennen dan me zelf in de genade van mijn schuideischers zien aan te Ook de Itaiiaansche regeering heeft hare toebereidselen getroffen. Er beginnen nu geruchten te ioopen, dat de Paus kanker heeft aan de lever of aan de nieren en dat de verdere ziektever schijnselen slechts die kwaal zijn komen verergeren, maar de geruchten worden tegengesproken. Zeker is het, dat hij niet meer helder van geest isook zijn de beenen gezwollen en is men bang voor uraeinie. Soms is de stem van den zieke niet te verstaan en af en toe ijlt bij. Lapponi gaat door met inspuitingen van kamfer enz. om het hart een prikkel te geven. Gisteren nacht heeft de Paus ook wat Tokayer-wyn gebruikt, die de keizer van Oostenrijk hem gezon den had. De Messagero bevestigt evenzeer, dat de helderheid van geest Dij den Paus voort durend afneemt. Maandag onderhield hij zich meermalen met dr. Rosso n, wien hij inlichtingen vroeg omtrent de zieken door den geneesheer in het hospitaal verpleegd. Maar de stem des Pausen was nauwelijk hooroaar en zijn gesprek miste soms eik zinsverband. De waterzuchtige zwelling der beenen wordt erger. Daar de ademhaling weder moeilijk was, bereidde men nieuwe zuurstof. Volgens de dagbladen heeft kardinaal Oreglia reeds maatregelen genomen om de vertrekken der kardinalen in gereedheid te brengen, waar zij zich na den dood des Pausen zullen moeten begeven. De kardinalen Gotti en Machi zijn belast met de opening van 's Pausen testament en met het afnemen der zegels. De Engelsche vrijhandelaars. Er is te Londen een vereeniging gesticht The free food league, gevormd door voor standers van den vrijnandel, welke zich zai aansluiten bij de liberale Cobden club. De partijgangers van Chamberlain hebben op bevelen, dan om maar me zelf er voor goed uit te nelpen. Toen, in die razernij, kwam de verleiding en en in een vervloekt uur, bezweek ik en viel. 't Gebeurde zooeen van mijn vaders oudste klanten betaalde een groote som en daar mijn vader toevallig uit was, ontving ik het geld en ondertee- kende de kwitantie met mijn vaders naam Het geld was bijna geheel in papier Detaaid en gedurende verscheidene minuten staarde ik er verlangend op. Toen kwam een verschrikkelijke gedachte by me op. Waarom neem je zeuiet, oetaai je crediteuren en win met het restant de neele som terug 't Was maar een leening voor hoogstens een paar weken en verder, wat gaf het, at mij a vader 't geld eerder of later kreeg Lottie, ik nam het geld, betaalde mijn schuideischers en verspeeld de rest op de wedrennen. Ten laatste kwam de zju gevreesde ontdekking. De klant tiuidi' toevallig op zijn vorig öezoek eudieosdoei. Maar, zei mijn vaaer ougeioovig is, u er zeker van, dat u die rekening oetaald nebt Er moet een vergissing zija. (/Slof volgt}*- NIEUWE VAN Wegens reparatie aan de hoofdbuis zal de watertoevoer Donderdag-avond 16 dezer na 6 uur eemgen tijd onvoldoende zijn, vermoedelijk tot ongeveer 8 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1