Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar". Vrijdag 17 Juli 1903. JSö. 7650. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAK DIT BIAD» ▼oor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer1 - o.io Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OEFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van D. F. W. Prins, om vergunning tot uitbreiding zijner bran> derij staande aan de Westerkade no. 28, kadaster sectie M. no. 368, met een stoom» pomp van 3 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 4 Ms, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 30sten Juli a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeliDg ol schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. ALGEMEEN OVERZICHT. 16 Juli 1903. De ziekte van Z. H. den Paus. De levenskracht begint den hoogen lijder van het Vaticaan al meer en meer te ont vlieden. De H. Vader zal sterven als een uitgebrande lamp heeft dr. Lapponi gezegd de laatste opflikkering schijnt thans Voorby, een weinig gloeien nog en alles is uitgedoofd. Het bulletin van gister-avond zeven uur Feuilleton. 2) (Slot.) »Ik heb zoowel de kwitantie als de nummers der biljetten." »Dan mijnheer Mackay," schreeuwde zijn vader, is mijn zoon een een diet I Ik werd in het privé kantoor geroepen en geconfronteerd. Ontkennen aeed ik niet eens. Wel probeerde ik excuses te vinden. Een minuut of wat hoorde mijn vader mij aan en toen zei bjj hard »Heb je mets meer te zeggen." »Je zwijgt," ging hy een oogenblik later even medoogenloos voortvluister dan naar mij. Je hebt een tot nu toe onbevlekten naam bezoedeld. Sparen zal ik je niet en over een paar dagen zal iedereen weten, dat mijn zoon een dief is. Je moet, en voor altijd, afstand doen vaD den naam, dien je onteerd hebt. Ik zal je passage naar En- meldde, dat dien dag geen bijzonder ver schijnsel was waargenomen in den alge- meenen toestand van den zieke. Het ver val van krachten is niet toegenomen. De ademhaling, de polsen en lichaamswarmte zijn bijna onveranderd. (Ademhaling 30, polsslagen 84, temperatuur 36.4. Het bulletin was geteekena door Rossini, Maz- zoni en Lapponi. Dinsdag-avond heeft de Paus lang wakker gelegen en telkens zijn kamerdienaar Centra geroepen, alsof hij hem iets zeggen wilde, maar hij kon het niet uitdrukken. Op aan dringen van zijn omgeving heeft de zieke een beetje koffie, vleeschnat en wijn ge bruikt. Alle vier uren zijn hem verder in spuitingen toegediend, en om hem het ademhalen te vergemakkelijken, blijft men zuurstof toepassen. Van 11 uur 's avonds tot 1 uur dommelde hij daarna begon hij wartaal te spreken, maar toen men hem aansprak, keerde het bewustzijn terug. Dinsdag bracht de Paus een groot deel van den midaag in zijn leunstoel door. Hij weigerde bijna esnig voedsel te gebruiken, maar dronk een beetje wijn. Hij ontbood tevens mgr. Augeii, zijn secretaris, door wien hij zich verschillende stukken voor liet liggen. Bij het avondbezoek op Dinsdag consta teerden Lapponi en Mazzoni, dat de vloei stof in de borst, hoewel langzaam, weer toenam. Mocht die toeneming plotseling sneller gaan, dan zijn zij besloten, ondanks 's Pausen uiterst vergevorderden toestand, toch ten derde male de punctie te ver richten, om het lijden te verzachten en te voorkomen, dat de Paus aan stilstand van den bloedomloop sterft. Merkwaardig is nog wat de Osservatore Romano van den zieke vertelt. Toen deze eergisteren voor de tweede maal opstond en hij eenige kardinalen ontving, deed hij dat staande. De kardinalen waren ver baasd over deze schier wonderbare opflik kering van dien machtigen geest, welke geland, naar welk land dat je kiezen kunt, betalen en je een voldoende som geven om een nieuw leven mee te beginnen, maar ik waarschuw je om nooit terug te komen voor ik dood ben. Voortaan ben je geen zoon meer van me I Tevergeefs smeekte ik om vergiffenis. Ga, en hij wees naar de deur, voor ik mijn lankmoedigheid vergeet en de justitie in de zaak meng." Ik kende mijn vader te goed om niet te gehoorzamen. Terwijl ik thuis mijn boeltje pakte, kwam er een briefje. Er zat een cnéque van vijf honderd pond in en een reepje papier waarop in mijns vaders schrift stond >Waar heb je besloten heen te gaan Schrijft dit terug." Er was weinig tijd om na te denken en op de andere zijde van het papiertje schreef ik het woord, dat me 't eerst te binnen schoot Australië, Gauw kwam de jongen terug, me mede- deelende, waar ik informaties omtrent reis en plaats van vertrek kon inwinnen. Dat was het laatste, dat ik van mijn vader hoorde. Ik nam den naam Mark Hawthorne aan en werkte hard om dien geacht en zon der smet te maken. reeds zoovele jaren het tengere bijna door schijnende lichaam tot zulke groote krachts inspanning weet te dwingen. Maar de gewone instorting bleef ook nu weder niet uit en verstoorde elke óptimistische ge dachte. Met groote aandacht volgde de Paus het ceremonieel van den Franciskaner generaal Vives, die hem den zegen van St. Fran- ciscus kwam brengen en de indulgentiën van diens Derde orde. De Paus herhaalde de gebeden, sprak met heldere stem het Confiteor uit en gaf toen zelf den Aposto- lischen zegen. Des te meer moet het verwondering baren, dat bij al de inspanning de 93 jarige opperpriester feitelijk al bijna twee weken stervende is. ten minste als zoodanig is gedoodverfd. Men kent het leugentje om bestwil, dat de personen uit de omgeving van den Paus bedreven hebben, die bijzondere nummers van de Voce delta Verita en van de Osser vatore Romano hadden doen drukken, waarin de toestand des Pausen minder ernstig werd voorgesteld. De H. Vader heeft nu, naar het schijnt, begrepen, dat men hem heeft willen foppen. Zaterdag zei Z. H. nl. glimlachend tot kardinaal Rampolla»Ik smeek u, laat toch die goede vrienden bewaken, die mij trachten te foppen, door mij bijzouder in elkaar gezette kranten te geven." Zondag ochtend heeft de Paus last ge geven, de staatshoofden in zijn naam te antwoorden op hun telegrammen. De tele grammen moeten geteekend worden: Leo XIII Paus. Vooral schijnt Z. H. getroffen te zijn door de hartelijke sympathie, welke presi dent Loubet tijdens de ziekte heeft ge toond. Men verzekert, dat president Loubet den dag van zijn vertrek naar Engeland zijn leedwezen uitdrukte over de onmogelijkheid om de feesten ter gelegenheid van den In Australië was ik gelukkiger dan ik ooit had kunnen denken, trouwde en spoedig bleet ik achter als weduwnaar met één kind,dat sinds de vreugde en 't zonneschijntje van haars vaders leven is geweest. Onder- de hand hoorde ik van mijns vaders dood, keerde naar Engeland terug en kwam daar te weten, dat hij zijn belofte vervuld had en de geschiedenis van zijns zoons schande zoo ver mogelijk had verspreid. Ik vertrouwde er echter op, dat mijn veranderde naam en uiterlijk mij voor her kenning zou bewaren, maar 't mocht niet zoo zijn. Cyril Patterson heeft me gezien, herkend en »Wat fluitsterde Lottie verbleekend en met haar oogen vast op haar vader gericht. »Ik kan 'tje beter met zijn eigen woor den zeggen, mijn kind," zei Hawthorne bedroefd. »Of Lottie wordt mijn vrouw, óf de heele wereld zal de ware geschiedonis van Mark Hawthorne's vroeger leven kennen." »Dan, vader," zei het kind kalm, haar armen om zijn hals slaande, dan moet ik Cyril Patterson's vronw worden." Jack Askwick leepe jonge snuiter, nationalen feestdag in Frankrijk te doen verschuiven uit deelneming in 's Pausen ziekte. Tegelijkertijd gaf president Loubet den wensch te kennen, dat hij hoopte b(j zijn terugkeer op Fransch grondgebied gunstiger berichten over den toestand van Z. H. te vernemen. Leo XIII, diep getroffen door deze oprechte blijken van sympathie, moet toen verzocht hebben, dat men het hoofd van de Fransche republiek speciaal daarvoor zijn innigen dank betuigde. Kardinaal Oreglia heeft orders gegeven, dat op het Vaticaan op het oogenblik dat 's Pausen toestand kritiek wordt, alles klaar is om hem te roepen, evenals de kardinalen Serafino Vanuteüi, Gotti en Macchi. Eer- gisteren-nacht stonden dientengevolge de paarden in de Vaticaansche stallen reeds getuigd. Zoodra de Paus sterft, zullen de kardi nalen Gotti en Macchi den uitersten wil van Leo XIII openen, die in 's Pausen slaap kamer ligt en de laden, kisten enz. in de pauselijke verblijven verzegelen. Uit Oostenrijk-Hongarije. In den Hangaarschs Kamer verklaarde gisteren de minister-president Khuen Heder- vary, in antwoord op een vraag, dat hij met betrekking tot de nationale verlangens betreflende het lagerwezen dezelfde houding zal aannemen als de vorige regeering. Aangaande de bedreiging met awarsboo- merij zegt hij overtuigd te zijn, dat de natie zich ongestoord wil ontwikkelen, wat de obstructie belet. Khuen hoopt, dat de natie haren wil zal doen kennen. Overstrooming in Silezië. Er komen te Berlijn verschrikkelijke bijzonderheden uit het overstroomde gebied in Sdezië; zoo bijvoorbeeld uit Arnolsdorf waar het halve kerkhot is weggespoeld. Men heeft veertig lijken uit de Oder opge haald tachtig dreven nog in gebarsten lijkkisten, tusschen allerlei drijfhout rond. die hij was had al heel gauw gesnapt, dat Patterson het een of andere geheim bezat, dat macht had over Lottie. Wat," zei hij nijdig, »dat schooltje is oud genoeg om haar vader te zijn en ik weet zeker, dat ze geen lor om hem geeft. Maar wacnt, smjuer, ws zullen je wel vinden." Meteen ging hij naar een gepensionneer- dea detective en die ontving hem vriendelijk luisterde met heel veel ernst naar zijn re laas en vroeg »Hoe is de naam van dien vent, zegtu? Patterson Cyril Patterson Goed, heet goed, ik zal zien, wat ik doen kan. Laat 't maar aan mij over." «Maar als er wat gedaan wordt, moet 't gauw gebeuren," zei Askwick, «over een maand trouwen ze al en ïZei ik u met, 't aan mij over te laten zei de ander ongedu dig. ik heo wei andere dingen uitgezocht. Ga maar gerust." Cyril Patterson, ik arresteer je wegens bigamie 1" De menschen bij de kerkdeur hoorden gek op, de bruid viel in zwym op de trede van het rijtuig. NIEUWE SCHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1