Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Achter de Schermen. 2681e,, Jaar*:. Zondag 19 Juli 1903. No. 7652. EERSTE BLJD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PFFICIEELK BERICHTEN. Kennisgeving Volledige tweejarige Cursus ter opleiding voor het Examen van Hoofdonderwijzer. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V PRIJS TAN DIT BEADi Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Var. 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan T. H. Willebrand, firma Gebr. Willebrand, en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner kuiperij, staande aan de Noordvest no. 28, kadaster sectie A. no. 1409, met een gas motor van 4 paardenkracht. Schiedam, den 17den Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Aantal wekeliiksche lesurenle jaar 10^ uur, 2ejaarlïuur. DINSDAGAVOND, WOENSDAG AVOND, ZATERDAG-NA MIDDAG. Schoolgeld f 25.—. Zij, die wenschen deel te nemen aan dezen cursus, die deu 2n September a s geopend wordt, worden verzoent zich vóór 1 Aug. a. S. SCHRIFTELIJK op te geven aan Dr c. j. VJNKESTEIJN, Voorz.derPl Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Schiedam, Juli 1903. Wij vonden in het laatste nummer van de Justice Sociale een artikel, waarin geklaagd wordt, dat al meer en meer de handwerksman verdwijnt, die meester is (Een Schets naar Emmy Gordon.) 2) De dienaar der gerechtigheid vindt, dat hij nu genoeg woorden verspiid heeft. Hij pakt haar stevig, maar met ruw, bij de schouders en wilde haar juist de deur uit zetten, toen een gebiedend«Lalt" hem deed opzien. «Laat het meisje maar," zegt Ellen Crane op een toon, die geen tegens- spraak duit, «er moet voor haar een plaatsje te vinden zijnten minste" zoo gaat zij voert op dien vleienden toon, waarover zij heelt te beschikken en die de harten niet minder inneemt dan hare zeldzame schoon-' beid, «tenminste als gij een verdwaalde wel op den rechten weg wilt brengen. De fluweelzwarte oogen, het eenige aan trekkelijke in een bleek, ingevallen gezichtje, beginnen te schitteren, «Ja, ik wist het wel," roept zjj in triomf van geheel zijn vak en daarvoor in de plaats treedt de specialiteit in een zeker onderdeel van het bedrijf. Hoewel niet alles wat in dit artikel gezegd wordt, op onze vader- landsche arbeidstoestanden van toepassing is, vinden wjj er tocb enkele wenken en opmerkingen in, die wel waard zijn ook eens in onzen kring vernomen te worden. Wij hebben, zoo zegt de schrijver, bet opkomend geslacht er toe gedwongen oca beter onderwezen te worden dan het onze. Door onze scholen, onze cursussen, onze onderrichtingen, onze bibliotheken en door alle mogelijke middelen, hebben wij het in staat gesteld om zijn onderwijs te voltooien, opdat een ieder in de gelegenheid zoude zijn zich te volmaken naar gelang zijn smaak en zijne behoeftein een woord, wij doen alles om het intellectueel niveau van hen tot het hoogste punt op te voeren, terwijl wij in de meeste gevallen de vakbeoefening verwaarlcozen en daardoor werklieden kweeken die, slechts breke- beenen wordende, het leger der ontevre denen zullen vergrooteo. Als ik zeg, dat het meerendeelder werklieden tegenwoordig slechts brekebee- nen wordt, dan vindt dit hierin zijn oorzaak, dat hoe langer zoo meer de werklieden verdwijnen, die hun vak grondig kennen en voor deze in de plaats komen specialisten, die, van het geheel niets kennende, altijd maar een zelfde deel verrichten, dat slechts het tiende of twintigste gedeelte is van geheel het bedrijf. 't Is waar, dat de invoering van het machinewezen en het geperfectioneerd gereedschap van den laatsten tijd en vooral de concurrentie een noodlottigen invloed hebben teweeg gebracht, maar even waar is het ook, dat, indien de werkman, alvorens zich op welk onderdeel van zijn vak ook speciaal toe te leggen, gezorgd had een bekwaam wetkman te zijn, hij een veel grootere waaide zou hebben, want hij zou dan niet alleen geheel zijn vak kunnen uit, «in alle kranten, die ik verkoop staat het te lezen, uat Ellen Crane zooveel van kinderen houdt en zou zij dan maar voor rijke kinderen willen spelen «Ellen Crane schijnt erg vergeetachtig te zijn, dat zij daaraan niet genacht heelt," merkt lachend de tooneelspeelster op, «in dit geval zullen wij echter trachten haar goeden naam te reddenen met Bobby vooraan, op den voet gevolgd door het meisje, gaat zij naar het plaatsenbureau, waar een erikel woord van haar voldoende is, om het arme kind, den aanblik van Doornroosje's lijden en vreugde te ver zekeren. Alwetende reporters, die zich verbeelden, dat mets in 's menschen binnenste hun verborgen kan blijven, zijn er in geslaagd op Ellen's gril om in een pantomime op te treden, een pikanten roman uit te spinnen, Zij beweren «deze allerbekoorlijkste ver persoonlijking van Doornroosje, die groot en klein in door haar gecreëerde rol in ver rukking bracht," voedde een ongelukkige genegenheid voor een hooggeplaatst persoon. Deze benijdenswaardige sterveling stond aan 't hoofd van het Liefdadigheids-comité, dat uitoefenen, maar naar gelang van omstan* digheden zich ook kunnen bekwamen in eik gedeelte daarvan. Als voorbeeld neemt de schrijver de schoenfabrikatie voor het leger. Voor een enkel paar militaire schoenen zijn wel vijftien verschillende specialiteiten aan den slag, en de meeste hunner kunnen voor niets anders gebruikt worden dan voordat gedeelte, waaraan zij gewoonlijk werkzaam zijn. Als er geen werk meer is in hun fabriek, kunnen die werklieden slechts werk vinden in een fabriek van de zelfde soort, en daar zij deze zoo maar niet voor het vinden hebban, is het gevolg voor hen gedwongen werkeloosheid. De bekwame werkman daarentegen, die geheel zyn vak verstaat, kan overal werk bekomen. Om in dezen toestand verbetering te brengen, moet men vooral de menschen van die eeuvoudige waarheid doordringen, dat een geheel beslagen werkman, die zijn vak verstaat, de bezitter is van een kapitaal, dat hij overal met zich voert en dat overal verzilverbaai is, althans naar de mate dat zijn bekwaamheid grooter of kleiner is, terwijl het werkkrachtkapitaal van een specialist alleen daar waarde heeft, waar hij de menschen vindt, die kunnen aanvullen, wat hem ontbreekt. Dan wijdt de schrijver nog enkele re gels aan het leerlingstelsel, zooals dat bestond bij de oude gilden. Hij wijst op het groot voordeel, dat er gelegen was in den eisch, om te maken een proefstuk alvorens den graad van meester te be komen; het waarborgt toch de opvoeding tot een goed werkman, het heeft tot gevolg, dat er, om ons zoo uit te drukken, geheele werklieden komen. Wij sluiten ons hierbij aan en consta- teeren, dat er in de laatste jaren vooral een strooming gaat in de goede richting. Maar veel kan en moet hier nog verbeterd worden. Bekwaamheid is in de stoffelijke de voorsteling organiseerde. Hiermede was dus de groote belangstelling der gevierde Eilen Crane verklaard. Een verachtelijk lachje speelt om Ellen's lippen, als zij den volgenden dag uit de eerste de beste courant verneemt, hoe weinig geloot men hare goede opwelling schenkt, hoe niemand wil begrijpen welke heerlijke openbaring uit gelukkige kinaer- oogen haar tegenstraalt. Gelukkig, dat noch Bobby, noch het kijkgrage meisje gebabbeld hebben 1 Van haar verleden tenminste zullen de heeren den sluier niet oplichten, niemand mag weten, hoe droevig haar jeugd was, hoe nooit een straal der liefde viel in de smerige hut, waar Ellen Crane het eerste levenslicht aanschouwde. Met nooit rustende inspanning heeft zij zich uit de eilende opgewerktheeft zijn het merkteeken der armoede van zich af geschud en door hare schoonheid en talent zich datgene verworven, wat als tegenstel ling harer vroegste levenservaringen haar het meest begeerenswaard scheen. Maar reeds nu voldoet het klatergoud der pracht en weelde, die haar omgeeft, niet meer haar hart. Naar liefde, echt liefde, orde het eerste en hoogste goed van den werkman. Een werkman, die bekwaam is, zal nooit een loonslaaf behoeven te zijn: hij is een meester in zijn sfeer en bezit in zijn bekwaamheid den grootsten waar borg voor zijne onafhankelijkheid. Ouders, vooral, moeten hier den goeden weg opMaakt uw jongens tot bekwame werkliedenhet is een kapitaal van onberekenbare waarde, veel hooger, meer waardevol dan een handvol geld. Men is hiervan nog maar niet genoeg doordroneen. Een bekwam werkman heeft in zijn bekwaamheid een kapitaal bovendien, dat de rente oplevert van zijn loon, een kapitaal bovendien, dat niet gestolen kan worden, dat niet onderhevig is aan de wisselende kansen van het beursspel. Men herinnert zich misschien wel eens gehoord te hebben, dat Koningskinderen en zonen van den adel uit den ouden tijd een ambacht moesten leeren. De reden waarom? Omdat men begreep, dat aldus een kapitaal werd vastgezet, dat onver vreemdbaar was van den bezitter en dat overal en onder alle omstandigheden waarde had en gerealiseerd kon worden. Voor den werkman der toekomst openen zich betere tijden. Thans reeds is hij gewaarborgd tegen ongelukken in zijn bedrijf, straks zal men, de billijkheid erkennende, hem waarborgen voor de gevolgen van ziekte en ouderdom. Als het zoover gekomen is, zal hij onder deze opzichten een gewaarborgd persoon zijn en in zijn werkman zijn die voordeelen vinden, die in een ander beroep niet te vinden zijn. Maar wat nooit of nimmer hem zonder zijn medewerking gegeven kan worden, is de bekwamheid in zijn vak, is het werkman zijn in den edelsten zin des woords. Aan de opvoeders hier het eerst een plicht te vervullen en dan aan de jeugd zeiven de eervole taak, om te worden mannen, die later in de maatschappij het handwerk weer in eere niet naar den schijn, die haar-van alle kanten geboden worden, haakt zij met onstuimig verlangen. Ellen maakt zich echter over niets illusies als kind uit het volk, ja eigenlijk van de straat is zij opgegroeid temidden der af schuwelijkste wanverhoudingen zij heeft het leven en de menschen van de slechtste zijde leeren kennen. Hun misdaden zijn haar niet onbekend gebleven, aan hun deugden meent zij met recht te mogen twijfelen. Vandaar ook de bekoring, welke de onver- valschte natuurlijkheid, de ongevepte rein heid van kinderen op haar uitoefenen. Nadat zij de ontstemming over den haar door journalisten toegedichten romen te boven is, betreurt zij het, er niet aan ge dacht te hebben het adres te vragen van het kind; dat door haar toedoen den blik in een nieuwe tooverwereid geworpen had. Terwijl zij op hot toonel stond; hadden haar oogen nog eens die van het meisje ontmoet, die wijd geopend star van verruk- krng op haar gericht waren. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1